Як почистити латунь в домашніх умовах

Бронза і латунь переважно використовуються у виробництві художніх виробів, деталей інтер’єру і прикрас. До винаходу стали це були найбільш популярні види металу. З часом таких предметів потрібна чистка, так як на них утворюється зеленуватий або чорний наліт. Повернути колишній вигляд латуні можна в домашніх умовах або в майстерні.

Самостійна чистка виробів з латуні

kak pochistit latun v domashnikh usloviyakh58 Як почистити латунь в домашніх умовахПредмети з латуні з часом покриваються нальотом і втрачають блиск

Тільки що відлитий предмет з бронзи має характерний темно-жовтий колір. З часом він починає темніти, втрачати блиск і поступово виріб стає чорним. Наліт виникає в результаті взаємодії металевої поверхні з водою або повітрям.

Перш ніж чистити латунь або бронзу в домашніх умовах, слід уважно вивчити предмет. Він може бути повністю латунний або сплаву. Деякі речі мають лаковане покриття. З урахуванням конкретного складу підбирається методи і миючі препарати.

Перед чищенням виріб потрібно ретельно прополоснут в розчині води і м’якого миючого гелю. Предмет опустити в ємність з даним складом на півгодини. Потім за допомогою м’якої щітки чи ганчірки видалити з нього всі забруднення, зеленуватий наліт і чорнота.

Тільки після попереднього легкого очищення можна приступати до основного етапу процесу.

Засоби для очищення латунних і бронзових виробів

kak pochistit latun v domashnikh usloviyakh59 Як почистити латунь в домашніх умовахПрофесіонали використовують для чищення латуні засіб Трилон-Б

Засіб для ефективної чистки бронзи і латуні може бути рослинного або мінерального походження. Застосовуються хімічні склади і навіть продукти харчування. Не кожен спосіб годиться в домашніх умовах.

Виріб буде знову блищати, якщо використовувати засіб для чищення латуні з щавлевою кислотою в складі. Потрібно добре намазати їм предмет і залишити на деякий час. У результаті реакції на миючий розчин на поверхні утворюється темний наліт – він легко змиється за допомогою щітки і проточної води. Після обмывки виріб потрібно рясно присипати содою. Потім знову сполоснути і ретельно натерти до блиску.

Якщо слабо концентровані побутові кошти не вирішують проблему, то очистити бронзу від зеленого нальоту, можна з допомогою більш потужного складу, наприклад «Трилон-Б». Професіонали застосовують цей розчин, щоб відновити блиск міді, бронзи і латуні. Засіб потрібно розводити водою 1:10. Предмет опускають в розчин до зникнення нальоту. Потрібно уважно спостерігати за поверхнею: як тільки вона стане чистою, виріб відразу вийняти, промити і ретельно натерти.

Можна використовувати будь-яку окис для чищення латуні. Дієвий склад не тільки зі щавлевої, але і з азотною, мурашиної та іншими кислотами.

Паста ГОИ

kak pochistit latun v domashnikh usloviyakh60 Як почистити латунь в домашніх умовахПаста ГОІ добре видаляє наліт з бронзових виробів

Видалити забруднення з бронзи можна за допомогою пасти ГОІ, призначеної для полірування металевих і неметалевих поверхонь.

Звертатися з цим засобом треба дуже акуратно, так як в ньому містяться дрібні абразивні речовини, які можуть стерти дрібні рельєфні кордону. Тому не рекомендується застосовувати пасту для чищення предметів, що мають художню цінність.

Можна зробити аналогічну пасту будинку, змішавши дрібний корундовий порошок з парафіном, або купити в готовому вигляді в магазинах.

Народні засоби

Патину на бронзі можна почистити порошкоподібною цикорієм. Для цього ложку порошку розвести теплою водою до стану густої сметани. Отриману суміш нанести на предмет і відтерти плями за допомогою м’якої щітки без зусилля. Потім річ добре промити і висушити серветками.

Відмінно справляється з нальотом та іншими забрудненнями на металевій поверхні простий горох. Ємність наповнити горохом і туди покласти очищається предмет. Потім налити воду, щоб виріб було вкрите нею. Ємність поставити на малий вогонь на два-три години. Після перекласти річ в інший посуд для остигання. Залишки чорноти видалити м’якою щіткою або ганчіркою.

Швидку чистку бронзи або латуні можна проводити абразивними матеріалами – зубним порошком або дрібним наждачним папером. Поверхня потрібно акуратно обробити. Але спочатку переконайтеся, що це не порушить тонкий рельєфний малюнок, нанесений на виріб.

Також ефективні аміак, нашатир або ацетон. Приготувавши розчин з одним із цих засобів, потрібно опустити річ у ємність з рідиною на кілька хвилин, після цього промити і насухо витерти.

kak pochistit latun v domashnikh usloviyakh61 Як почистити латунь в домашніх умовах

Діє як м’який абразив, для латуні

kak pochistit latun v domashnikh usloviyakh62 Як почистити латунь в домашніх умовах

Розчини з аміаком – ефективні засоби для миття вікон

kak pochistit latun v domashnikh usloviyakh63 Як почистити латунь в домашніх умовах

У поєднанні з водою перетвориться в очищувальну пасту

Для великих виробів застосовується кальцинований содовий порошок. Водним розчином в пропорції 1:20 намочити щітку і обробити поверхню, покриту нальотом.

Стане в нагоді в процесі очищення оцет. У 2-3 л води додати сіль (1 ст. л.) і укус (0,5 склянки). Розчин довести до кипіння, опустити в гарячу рідину і залишити на вогні мінімум на 3-4 години. Щоб повернути блиск виробу, після кип’ятіння і промивання його потрібно відполірувати.

Не менш результативним способом буде використання деревної тирси. У ємність з 60% оцтовим розчином потрібно додати тирси приблизно на половину обсягу і дати їм набрякнути. Потім набирати засіб на щітку і натирати проблемні місця. Суміш по мірі забруднення викидати і набирати нову порцію. Після чищення предмети добре промити і обов’язково висушити.

kak pochistit latun v domashnikh usloviyakh64 Як почистити латунь в домашніх умовах

Підходить для великих виробів з бронзи

kak pochistit latun v domashnikh usloviyakh65 Як почистити латунь в домашніх умовах

Розчин гарячої води з оцтом швидко очищає латунь

 Як почистити латунь в домашніх умовах

Вологі тирсу добре відтирають латунь

Можна приготувати засіб з щіпки солі і половини лимона. Рясно посоленою лимоном потрібно ретельно натерти потемнілі місця сплаву. Як правило, такий заходів досить для очищення поверхні.

Важливо не забувати про заходи безпеки при роботі з оцтовою есенцією. Розчин лише трохи слабкіше, ніж сірчана кислота.

Профілактика утворення нальоту та бруду на латуні і бронзи

kak pochistit latun v domashnikh usloviyakh67 Як почистити латунь в домашніх умовахУ футляр для зберігання виробів з латуні треба покласти мішечок силікагелю для поглинання вологи

Вичистити бронзу та латунь не так складно. Але повітря і волога все так же будуть негативно діяти на поверхню металу. Якщо не вжити заходів профілактики, він знову покриється нальотом і почорніє. Для цього предмет після чищення потрібно обробити парафіном або воском. Засіб нанести ганчіркою або м’якою губкою і відполірувати предмет. В результаті такої обробки на виробі утворюється тонка плівка, що перешкоджає взаємодії молекул металу з киснем і парами води.

Доступним способом захисту бронзи і латуні є використання недорогий зубної пасти без барвників та ароматизаторів у складі. Її зручно наносити зубною щіткою, особливо якщо поверхня рельєфна. Рівномірно розподіливши пасту, річ добре натирають ганчіркою до блиску.

Зберігати такі предмети бажано, загорнувши в велюрову або картату тканину, окремо один від одного. В місце зберігання можна покласти мішечок силікагелю, який володіє здатністю поглинання повітря і вологи.

Всі ці заходи підходять для статуеток і монет. Для прикрас їх практично не застосовують. Також не вдасться уникнути чорноти, якщо деталь активно експлуатується. У такому випадку потрібна регулярна обробка.

Цінні предмети мистецтва краще почистити в майстерні, щоб не зіпсувати річ. Професіонали точно підберуть дозування хімікатів і час витримки з урахуванням особливостей кожної деталі.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради