Як виростити кротон: догляд, розмноження і боротьба з хворобами в домашніх умовах

kak vyrastit kroton: ukhod, razmnozhenie i borba s boleznyami v domashnikh usloviyakh185 Як виростити кротон: догляд, розмноження і боротьба з хворобами в домашніх умовахКротон широко відомий серед садівників – ніхто не може пройти повз його пишною листя неординарного забарвлення. Однак незважаючи на популярність, в будинках і квартирах він зустрічається рідко – всьому виною примхливість культури. Виростити її може тільки терплячий фанат своєї справи. Якщо ви відносите себе саме до таких і вже давно мріяли поселити кротон у своєму житлі, абсолютно не зайвим буде ознайомитися з основними сортами рослини і дізнатися всі тонкощі догляду за ним.

Сортове розмаїття

Відомо кілька десятків різновидів кротона, але в домашніх умовах в якості декоративної культури вирощують тільки деякі сорти строкатого кодіеум:

 • Мама – рослина з вузькими листочками з хвилястою обідком, забарвленим в зелені і бурі відтінки з акуратними рожевими вкрапленнями. По центру пластинок проходять виражені жовті прожилки.

kak vyrastit kroton: ukhod, razmnozhenie i borba s boleznyami v domashnikh usloviyakh186 Як виростити кротон: догляд, розмноження і боротьба з хворобами в домашніх умовахМаммі

 • Айстон – кротон з широкою червоною або темно-бордовим листям з яскраво-жовтими плямами.
 • Экселент – рослина з різнокольоровими лопастеподобными листовими пластинами: верхні – жовто-зелені, а нижні – червоно-бордові.

kak vyrastit kroton: ukhod, razmnozhenie i borba s boleznyami v domashnikh usloviyakh187 Як виростити кротон: догляд, розмноження і боротьба з хворобами в домашніх умовахЭкселент

 • Санні Стар – особливо пишна рослина з ланцетними листовими пластинками з загостреними верхівками. Забарвлення – зелений з жовтими вкрапленнями.
 • Чорний принц – кротон з широкими листям з глибоким зеленим забарвленням, який під певним кутом здається чорним. На платівках чітко видно червоно-оранжеві плями.

kak vyrastit kroton: ukhod, razmnozhenie i borba s boleznyami v domashnikh usloviyakh188 Як виростити кротон: догляд, розмноження і боротьба з хворобами в домашніх умовахЧорний принц

 • Занзібар – рослина з вузької довгастої ланцетоподібної листям пурпурного, оранжевого або зеленого забарвлення.

Особливості вирощування

Насамперед подбайте про температурно-влажностном режимі. Кодіеум – вологолюбний, тому його потрібно регулярно зволожувати: протирати листя м’якою губкою і обприскувати. Не в меншій мірі рослина любить тепло: у літню пору температура повинна бути на рівні 22-24 градуси, а в зимовий – 18 градусів.

Кротон воліє інтенсивне освітлення, але без прямої взаємодії з променями сонця. Оптимальний варіант – розташувати горщик на східній стороні. Не менш важливо забезпечити кротону правильний полив: стежити за станом грунту в горщику і поливати кущі по мірі висихання верхнього субстрату.

Створивши базові умови для підтримання життєдіяльності кротона, продовжуйте доглядати за рослиною: підгодовувати, обрізати і пересаджувати. Підгодівлю слід виконувати 2 рази на 30 днів у весняно-осінній період і 1 раз на 30 днів – в зимовий. В якості добрив можна використовувати стандартні мінеральні комплекси. Обрізати рослину потрібно по мірі росту і висихання листя: час від часу подщипывайте крону, щоб надати їй потрібну форму, і видаліть старі листя.

kak vyrastit kroton: ukhod, razmnozhenie i borba s boleznyami v domashnikh usloviyakh189 Як виростити кротон: догляд, розмноження і боротьба з хворобами в домашніх умовах

Що стосується пересадки, то перші 3 роки чагарник потрібно кожної весни переміщати в новий просторий горщик. А починаючи з 4 року життя процедуру можна виконувати 1 раз в 24 місяці.

Варіанти розмноження

В домашніх умовах кротон найчастіше розмножують двома методами. Перший – насіннєвий:

 • Підготуйте насіння. На добу покладіть їх у теплу воду для набухання.
 • Візьміть ємність для посіву, заповніть її родючим субстратом, заглубите насіння на 1 див.
 • Поставте ємність в добре освітлену зону і підтримуйте температуру не менше 20 градусів.
 • Коли з’являться перші листки, пересадіть кротон в горщик.
 • Увага! Розмноження насінням призводить до втрати основних сортових якостей.

  Другий – живцювання:

 • Відріжте частину здорового стебла 10-12 см з молодими листям.
 • Очистіть зріз від соку і обробіть його деревним вугіллям.
 • Протягом 3-4 годиною просушіть держак.
 • Видаліть із заготівлі нижні листя і помістіть її в теплу воду. Поставте ємність на добре освітлений підвіконня.
 • Коли з’являться корінці, рослину можна пересадити в ґрунт.
 • Захворювання і паразити

  Далеко не завжди в домашніх умовах кодіеум виглядає так, як на глянцевих фото. Всьому виною – хвороби, викликані або неписьменним відходом, або шкідниками.

  kak vyrastit kroton: ukhod, razmnozhenie i borba s boleznyami v domashnikh usloviyakh190 Як виростити кротон: догляд, розмноження і боротьба з хворобами в домашніх умовах

  Поширена проблема – пожовтіння листя. Причинами хвороби можуть бути: полив кротона жорсткою водою з підвищеним вмістом заліза, активний вплив променів сонця і занадто сухе повітря. Також часто листя починає темніти і покриватися бурими плямами – це ознака того, що в приміщенні дуже холодно.

  Увага! Якщо кротон поник, йому не вистачає вологи, значить потрібно збільшити обсяг поливу. Якщо ж листя починають підгнивати, значить має місце зворотне явище – надлишок води в ґрунті.

  З комах-шкідників кротон найчастіше окупують павутинні кліщі, щитівка і червець. Боротися з ними нескладно. Для початку можна протерти листя рослини губкою, змоченою в мильному розчині. Якщо не допомогло, слід обробити кущі інсектицидами.

  Забобони і прикмети

  В суспільній свідомості живе чимало забобонів про кротоні. І основна частина з них носить абсолютно позитивний характер, що робить рослину ще більш привабливим для садівників. Існує думка, що кротон поглинає негативну енергію помешкання і відганяє від нього поганих гостей, це привносить в будинок благополуччя і розміреність.

  kak vyrastit kroton: ukhod, razmnozhenie i borba s boleznyami v domashnikh usloviyakh191 Як виростити кротон: догляд, розмноження і боротьба з хворобами в домашніх умовах

  Ще одна прикмета свідчить, що якщо подарувати кротон творчим людям, рослина буде сприяти розкриттю та розвитку їх потенціалу. А ось невпевненим у собі і навіть депресивним людям він допоможе повірити у свої сили і підняти самооцінку.

  Також є думка, що кротон згладжує різного роду емоційні спалахи домочадців і додає їм розсудливості і виваженості як у розмовах, так і в прийнятті рішень. З цієї причини вважається, що якщо власник рослини захоче змінити своє життя, кодіеум направити його енергію в потрібне русло.

  Перед вами – базовий набір правил, які потрібно обов’язково дотримуватися, щоб в домашніх умовах виростити здоровий кротон. Якщо все будете робити грамотно, ні секунди не пошкодуєте про докладені зусилля, адже отримаєте справді ефектне прикраса для свого саду.

  А ви пробували вирощувати цю культуру на своєму підвіконні?

  Кротони: відео

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради