Симптоми і лікування нервового виснаження в домашніх умовах

Нервове виснаження – це психологічний та емоційний стан, що виникає при тривалих стресових ситуаціях, розумове перенапруження на роботі чи навчанні. Найчастіше воно спостерігається у працездатних жінок у віці від 20 до 50 років.

Нервове виснаження важко діагностувати, воно маскується під лінь, дратівливість або втома. Подальше прогресування призводить до депресії, неврозу і до інших психосоматичних порушень.

Причини виснаження нервової системи

Найчастіше нервове виснаження виникає з професійних або особистих причин. Наприклад, проблеми на роботі, відсутність повноцінного відпочинку, розлучення, складності у відносинах. До цього можуть привести і фінансові проблеми, переїзд на нове місце проживання.

Найчастіше нервового виснаження схильні особи:

 • в роду яких хто-небудь страждав психічними захворюваннями;
 • мають тривожний тип особистості;
 • мають захворювання серцево-судинної системи, щитовидної залози;
 • страждають алкогольною залежністю або наркоманією.

Проблеми з психікою можуть призвести до депресії, вибратися з якої дуже складно. Тому будь-які стресові стани потрібно вчасно усувати.

Симптоми у жінок

Ознаки нервового виснаження у жінок і чоловіків практично однакові. Як правило, у жіночої статі вони більш виражені. На початкових етапах виснаження списується на втому, вже надалі у жінок спостерігаються такі симптоми, як

 • підвищена дратівливість;
 • головні болі;
 • порушення менструального циклу;
 • загострення хронічних захворювань;
 • проблеми з ШКТ, розлад травлення;
 • зниження пам’яті, неуважність.

Що стосується підвищеної дратівливості, то вона проявляється не тільки у хворих, але і у здорових людей. Однак тривале перебування під впливом негативних факторів призводить до виснаження нервової системи.

simptomy i lechenie nervnogo istoshheniya v domashnikh usloviyakh24 Симптоми і лікування нервового виснаження в домашніх умовах

Фактори, що сприяють розвитку нервового виснаження

У жінок проявляються такі симптоми, як агресія, підвищена конфліктність, втрата контролю над собою – все це не вимагає спеціального лікування. Однак важливо змінити спосіб життя.

Не завжди людина усвідомлює все, що відбувається з ним, його дратують будь-які звуки, запахи. Тривалі симптоми виснаження нервової системи у дорослих ведуть до інших функціональних порушень: аритмії, проблем з артеріальним тиском, серцем та іншими внутрішніми органами.

Дратівливість і надмірна образливість приводить жінку до віддалення від близьких друзів і родичів. Вона залишається наодинці зі своєю проблемою і все глибше занурюється в стан депресії.

Нервове виснаження часто призводить до соматичних проблем. Найчастіше спостерігаються головні болі. Характерними симптомами мігрені є:

 • пульсація в скронях;
 • відчуття тяжкості;
 • запаморочення;
 • блювання і нудота.

Ще одним симптомом виснаження нервової системи є безсоння. В такому стані мозок настільки перенапруг, що йому складно переключитися на сон. Переважають негативні думки, які погіршують стан.

Вранці ж, навпаки, жінка не може прокинутися, протягом дня перебуває в сонному, не стані відпочинку. Це перешкоджає активної життєдіяльності і призводить до проблем в особистій і професійній сфері.

simptomy i lechenie nervnogo istoshheniya v domashnikh usloviyakh25 Симптоми і лікування нервового виснаження в домашніх умовах

У багатьох нервове виснаження проявляється відчуттям «наче стиснута пружина»

Ознаки у чоловіків

У чоловіків виснаження нервової системи має схожі симптоми, які, можливо, потребують лікування. Серед них:

 • головні болі;
 • порушення слуху, дзвін у вухах;
 • безсоння;
 • нудота, блювання;
 • проблеми з травленням;
 • хронічна втома;
 • зниженням імунітету.

Частою ознакою проблем з нервовою системою у чоловіків є зниження лібідо, тобто відсутність сексуального потягу. Це супроводжується еректильною дисфункцією, а в запущених випадках призводить до імпотенції.

Лікування

Нервове виснаження завжди має причини, які необхідно виявити перед тим, як почати лікування. Існує безліч способів відновлення, серед яких: зміна способу життя, харчування, режиму, медикаментозна терапія.

Як швидко відновитися

Для того щоб самостійно відновитися після нервового виснаження потрібно:

 1. Скоректувати режим харчування, сну й відпочинку і дотримуватися його. Також слід багато часу проводити на свіжому повітрі.
 2. Боротися з безсонням. Для цього важливо відмовитися від пізнього перегляду телевізора, соцмереж і комп’ютерних ігор. Замість цього краще прогулятися на свіжому повітрі.
 3. Переглянути раціон харчування, зробити ухил в бік вживання корисних продуктів, в яких міститься багато вітамінів.
 4. Займатися оздоровленням (фізичні вправи, контрастний душ, плавання).
 5. Якщо потрібно змінити місце проживання і роботу.
 6. Знайти собі хобі, зайнятися творчістю.
 7. Більше часу проводити з друзями, спілкуватися.

simptomy i lechenie nervnogo istoshheniya v domashnikh usloviyakh26 Симптоми і лікування нервового виснаження в домашніх умовах

Щогодини робіть невеликі перерви під час роботи

Не варто себе ізолювати. Безліч людей стикається з такою проблемою, краще ділитися своїми переживаннями, страхами і проблемами з близькими і друзями. Слід відновити нормальні відносини в сім’ї, особливо якщо вони були порушені в результаті нервових зривів.

Якими препаратами лікувати

Препарати для лікування розладів нервової системи призначаються виходячи із симптомів. Серед них:

 1. Ноотропні препарати – вони спрямовані на поліпшення харчування головного мозку. Проте приймати їх необхідно строго за призначенням лікаря і лише в першій половині дня, так як вони мають психостимулюючу дію (Тенотен, Пантограм, Цераксон).
 2. Нейротропні вітаміни групи В покращують роботу нервової системи.
 3. Препарати, які знімають симптоми нервового виснаження (головний біль) із заспокійливим ефектом. До них відноситься Гліцин.

Медикаментозна терапія не є основною при нервовому виснаженні. Найважливіше – повноцінний відпочинок і зниження рівня стресу.

Які вітаміни приймати

Препарати і дозування вітамінів при нервових розладах підбирається в кожному випадку індивідуально. Для боротьби з нервовим виснаженням існує безліч вітамінних комплексів, в яких підвищений вміст вітаміну В, Е, кальцію, калію і магнію. Наприклад, Нейровітан, Мільгамма, Тяньши, Доппельгерц з магнієм і вітамінами.

Рекомендації з харчування

Для правильної роботи ЦНС необхідно вживати їжу, багату вітамінами і мінералами. Наприклад:

 • горіхи, боби – містять вітамін В, магній, цинк і вітамін Е, які сприяють поліпшенню діяльності мозку і є джерелом гарного настрою;
 • риба – в ній міститься достатня кількість фолієвої кислоти, вітаміну В, корисних жирів;
 • банани містять велику кількість калію, кальцію та магнію;
 • сир і інші молочні продукти заповнюють втрату білка.

Але не варто дотримуватися суворої дієти: це велике навантаження для організму, який ослаблений нервовим виснаженням. Харчування при нервовому виснаженні повинно бути різноманітним. Варто відмовитися від кофеїновмісних напоїв, смаженої і жирної їжі, алкоголю, нікотину і консервованих продуктів.

simptomy i lechenie nervnogo istoshheniya v domashnikh usloviyakh27 Симптоми і лікування нервового виснаження в домашніх умовах

Корисні продукти

Що ще робити, щоб поліпшити стан

Ще кілька важливих рад, що необхідно робити для відновлення організму при нервовому виснаженні:

 1. Зайнятися фізкультурою – краще на свіжому повітрі. Це допоможе зняти нервову напругу і поліпшити якість сну.
 2. Відмовитися від шкідливих звичок, висипатися, не переїдати на ніч.
 3. Створити спокійну домашню обстановку. Можна включати розслаблюючу музику, існують спеціально аудіокасети із звуками лісу, морської хвилі.

Синдром хронічної втоми, який призводить до нервового виснаження, розвивається, коли людині не вистачає часу на повноцінний сон і відпочинок.

Найголовніше – скорегувати свій день і виділити максимум часу на себе, взяти відпустку або змінити місце роботи.

Народні засоби

Найпопулярнішими способами лікування народними засобами є:

 1. Ванна з хвоєю і шишками. Для цього потрібно взяти по 0,5 кг кожного компонента, заварити в 4 л води і кип’ятити 1,5 години. Далі відвар настоюється протягом доби і пропускається через марлю. Таку рідину необхідно додавати при прийнятті ванни.
 2. Заспокійливі ефірні масла (лаванда, м’ята, шавлія, сосна). Вони знімають напругу, тривожність. Але не варто сильно захоплюватися, інакше це призведе до головного болю. Достатньо капнути пару крапель на подушку перед сном, або змішати з водою і використовувати як освіжувач повітря.
 3. Приймати відвари з трав (лимонник, кульбаба, ромашка, шавлія). Для приготування знадобиться 250 мл окропу 1 ст. л. сухих трав. Приготований відвар настояти 15-20 хвилин і приймати замість чаю.

simptomy i lechenie nervnogo istoshheniya v domashnikh usloviyakh28 Симптоми і лікування нервового виснаження в домашніх умовах

Корисна ароматерапія

Як позбутися стресу

Стрес – це реакція на небезпеку або проблему. У цьому стані у чоловіків і жінок спостерігаються наступні симптоми: почастішання серцебиття, нервозність, порушення сну, головний біль, постійне відчуття втоми.

Позбутися від стресу допоможе:

 1. Медитація – це допомагає свідомості людини відключитися від зовнішніх подразників.
 2. Йога – поєднання фізичної культури і медитації дозволяє людині зосередитися на відчуттях у своєму тілі, відмовитися від неприємних думок, зняти напругу.
 3. Дихальна гімнастика – якщо відчувається наближення стресу або подразнення, необхідно закрити очі, розслабитися, і, рахуючи до 10, робити глибокі вдихи і видихи. Це допомагає в боротьбі з тривожністю і гнівом.

Якщо ці способи не допомагають перемогти стрес, необхідно звернутися до лікаря-фахівця, який призначить курс лікування.

Тривожний стан

Відчувати тривогу або хвилювання нормально: так психіка реагує на певні події. Небезпечно, якщо тривога затягується і не піддається контролю. В такому випадку мова йде про тривожному розладі, яке потребує лікування.

Причинами тривожного стану є порушення в роботі нейтротрансмиттерных систем (серотоніну, норадреналіну), внутрішні конфлікти, перевтома, перенапруження. Симптоми при сильній тривозі наступні:

 • проблеми зі сном;
 • постійне почуття занепокоєння;
 • напруга в м’язах;
 • неможливість зосередитися на думках і діях;
 • швидке стомлення;
 • дратівливість.

simptomy i lechenie nervnogo istoshheniya v domashnikh usloviyakh29 Симптоми і лікування нервового виснаження в домашніх умовах

Постійне тривожне стан погіршує якість життя

Дані симптоми проявляються як у чоловіків, так і у жінок, і потребують лікування. Іноді достатньо змінити свій спосіб життя (дієта, фізична активність, відпочинок). Якщо це не допомагає, варто звернутися до лікаря, який підбере індивідуальний метод лікування.

Що робити при апатії

Щоб визначити у себе стан апатії, необхідно знати, які симптоми при ній спостерігаються. Людина відчуває постійну втому, розчарування, байдужість до подій. Все це негативно позначається не тільки на психоемоційному стані, але і на працездатності, а також взаєминах з оточуючими.

Перш ніж визначити, як лікувати апатію у чоловіків і жінок, необхідно визначити її вид:

 1. Пасивна – у людини відсутній інтерес до життя, відчуженість.
 2. Активна – зовні помітити даний стан складно, всі переживання перебувають у людини всередині. Така форма апатії може призвести до суїциду.
 3. Травматична – проявляється після перенесених травм голови, з-за чого у людини виникають часті істерики, нервозність і агресія. Зазвичай проходить після усунення причин травми.

На початкових етапах досить змінити спосіб життя, більше гуляти на свіжому повітрі, займатися фізкультурою і уникати стресових ситуацій. При важкій формі апатії призначаються медикаментозні препарати (екстракт лимонника, Элеутерокк, Негрустин, Бреинал), а також вітамінні комплекси (Вітрум, Комплівіт, Доппельгерц).

Висновок

 1. Нервове виснаження – це такий психічний і емоційний стан, при якому у людини спостерігається постійна втома, головні болі, порушення роботи внутрішніх органів.
 2. При наявності таких симптомів, не варто відразу вдаватися до медикаментозного лікування, у більшості випадків достатньо більше часу приділяти сну і відпочинку, практикувати релаксуючі методи, займатися фізкультурою.
 3. Якщо це не допомагає, то потрібно звернути до лікаря-психотерапевта, який при необхідності призначить лікування препаратами.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради