Як очистити ніж від іржі в домашніх умовах

Поява іржі на металевому виробі не завжди означає, що річ доведеться викинути. У більшості випадків іржа очищається шляхом механічного впливу, хімічними реагентами або за допомогою деколи хитромудрих народних методів.

Грубе очищення ножа від іржі

kak ochistit nozh ot rzhavchiny v domashnikh usloviyakh62 Як очистити ніж від іржі в домашніх умовахІржаве лезо можна обробити наждачкою

Перед початком робіт слід оцінити ступінь пошкодження: наскільки окислилась сталь і яка площа порушеної іржею поверхні. Груба чистка має сенс при сильному окисленні. За допомогою інструментів можна позбутися тільки від верхнього шару іржі. Залишилися відкладення доведеться знімати, застосовуючи чистячі речовини.

Механічна робота проводиться за загальною схемою:

 • Спочатку окислений метал потрібно підготувати і розм’якшити. Для цього застосовуються неагресивні кошти, наприклад, гас або білий оцет. Реагент заливають в кухоль і тримають в ньому іржавий ніж протягом 10 – 15 хвилин.
 • Далі можна приступати до очищення. Якщо шар бруду досить товстий, доведеться використовувати зубило з маленьким молотком або схожі інструменти. Відбивати слід акуратно, намагаючись не пошкодити метал.
 • Залишилися частинки окислення потрібно відшліфувати наждачним папером. Для видалення підійде і металева щітка, продається в господарчому супермаркеті. Працювати наждаком не рекомендується, якщо деформований шар заліза занадто тонкий. Від такої очистки неминучі подряпини, що в свою чергу прискорює корозійні процеси.
 • Якщо є сильне забруднення відкладеннями, допоможуть електронні прилади, метод гідролізу – сукупне використання розчину з реагентами та пристрої, що пропускає через нього струм.
 • На останньому етапі важливо переконатися у відсутності пилу і частинок стертих відкладень. Якщо вони залишаться, корозія проявиться і розростеться знову.
 • Якщо зробити все правильно, ніж буде виглядати як новий.

  Іржу рідко видаляють виключно механічним способом. Зазвичай власники не гребують хімічними реагентами і спеціалізованими засобами для очищення металів.

  Відповідні хімікати

  kak ochistit nozh ot rzhavchiny v domashnikh usloviyakh63 Як очистити ніж від іржі в домашніх умовахПеретворювач іржі – одне з найбільш ефективних засобів від корозії

  Можна спробувати відразу кілька недорогих засобів. Навряд чи людині без досвіду вдасться з першого разу знайти оптимальний варіант. Препарати на основі кислоти та антикорозійні склади ефективні, але при необережному використанні можуть пропалити і «здорову» сталь.

  Перетворювач іржі підійде для будь-якої металевої поверхні. Засіб вступає в реакцію з окисленої областю і перетворює її верхній шар, сприяє роз’єднанню його молекул з власне залізом і призупиняє процес руйнування.

  Професійні засоби продаються в зручних флаконах. Хімікати випускають у формі піни або в рідкому вигляді з аерозольним розпилювачем. Це дуже зручно.

  Люди з досвідом не витрачають гроші на спеціальні засоби, що працюють з дешевими витратними матеріалами, якими можна чистити не менш ефективно:

  • Аптечне засіб Alka-Seltzer. Шипучі таблетки розчиняють у воді в пропорції 5 штук на літр. Потім в концентровану суміш занурюють клинок. Коли завершиться сильне пузирування, предмет дістають і акуратно протирають м’якою губкою. Залишилися сліди осідають на ній, а клинок постає в первозданній чистоті.
  • Розчин 5 г хлориду цинку, 0.5 г гидротата калію на 100 мл води (кип’яченою). Прибирати чорноту їм можна за аналогічною процедурою.
  • Соляна кислота. Підійде тим, у кого є навички роботи з реагентами. Навіть у малій мірі концентроване речовина може зняти верхній шар сталі. Тому в соляну кислоту краще додати трохи цинку.

  Після очищення поверхня ножа слід протерти ацетоном або спиртом. Залізо можна обробити промасленою ганчіркою або ганчіркою з гасом.

  Якщо в подальшому планується зберігання без частого використання, рекомендується покрити ніж спеціальним воском.

  Техніка безпеки при роботі з реагентами

  Ефективні хімікати здатні розчинити, розщепити або пошкодити сліди окислення, але також вони можуть завдати серйозної шкоди людині. Насамперед, страждає шкіра, а також очі та дихальні шляхи.

  Ось що потрібно робити в таких випадках:

  • Якщо під час обробки пролилася соляна кислота, необхідно провітрити кімнату.
  • При попаданні реагенту на шкіру спочатку потрібно потримати пошкоджену руку під струменем теплої води, потім, не витираючи, акуратно промокнути шкіру серветками. Категорично заборонено мазати опік йодом або зеленкою.
  • Видалити потрапив в очі реагент можна звичайної прохолодною водою.
  • Якщо людина випадково проковтнув соляну кислоту, необхідно негайно викликати блювотний рефлекс, щоб позбутися отрути, і промити шлунок.

  Щоб уникнути травм, працювати потрібно в рукавичках і респіраторі – це обов’язкова умова.

  Якщо при очищенні ножа сильнодіючий реагент вилився на стіл, необхідно порушену поверхню витерти лужним розчином (сумішшю води і соди), а потім ретельно промити.

  Навіть досвідчені господарі повинні знати запобіжні заходи. Важливо пам’ятати, що під час стресових ситуацій людина схильна губитися, забуваючи елементарні речі.

  Звичайно, пролита при очищенні ножа кислота не вб’є. Але хімічні опіки гояться дуже болісно і досить довго.

  Народні засоби від іржі

  kak ochistit nozh ot rzhavchiny v domashnikh usloviyakh64 Як очистити ніж від іржі в домашніх умовахНародні засоби від іржі на ножі

  Очистити ніж від слідів іржі можна непрофесійними засобами. Домашні методи іноді прості і результативні:

  • Суміш з лимонного соку з оцтом в пропорції 50:50. Засіб діє проти плям і тонкого шару іржі. Оцет наносять на поверхню ножа і змивають після 2-годинної витримки. Інструмент потім обов’язково протирають ганчіркою насухо.
  • Для розм’якшення металу використовується сода. Її розбавляють водою і наносять на ножа у вигляді густої кашки, нагадує сметану. Потримавши півгодини, засіб видаляють, а інструмент піддають ретельній механічній обробці. З-за соди бруд зійде швидше.
  • Сліди окислення можна видалити звичайною сирою картоплиною, завдяки входить до складу овоча щавлевої кислоти. Розрізаний навпіл підручний матеріал прикладають до плями іржі на 15 хвилин. Потім очищається інструмент потрібно насухо протерти ганчір’ям.
  • Відомий домашній метод – використання кока-коли, антикорозійні властивості якої широко розпропагувати в інтернеті. Вся справа в фосфорної кислоти, що міститься в складі багатьох солодких напоїв. Кока-кола не є винятком. Достатньо залишити інструмент на ніч в келих з напоєм. Газована вода чудово розчиняє іржу, однак після обробки лезо потрібно промити, почистити зубною щіткою і протерти сухою ганчіркою.
  • Стару іржу покривають сіллю з додаванням лимонної кислоти. Через 5 хв потрібно відшліфувати поверхню серцевиною соковитого плода молодої картоплі. Важливо щоб кристали солі розчинилися і не дряпали поверхню. Всю процедуру повторюють 2 – 3 рази до остаточного сходу іржі.

  Народні методи в масі своїй малоефективні, коли лезо вкрите товстим шаром іржі. У цих ситуаціях краще скористатися спеціалізованими засобами.

  Іноді процес корозії можна припинити в самому початку. Якщо плями стали утворюватися зовсім недавно, їх можна просто затерти гумкою.

  Як уберегти лезо від корозії: профілактика

  kak ochistit nozh ot rzhavchiny v domashnikh usloviyakh65 Як очистити ніж від іржі в домашніх умовахЗавжди витирайте ніж після використання

  Щоб ніж не покриваються іржею, потрібно дбайливо ставитися до зберігання. Процес окислення виникає в результаті впливу вологи на метал, а також з-за деяких мікроелементів, які залишаються на поверхні клинка.

  Щоб знизити темпи деформації, необхідно забезпечити дбайливу експлуатацію:

  • Після використання клинок належить мити і витирати рушником. По-перше, це прибере залишки харчових продуктів, на які осідають мікроби, що прискорюють хімічну реакцію; по-друге, знизить темпи окислення через усунення вологи.
  • Якщо зброя зберігається в чохлі, важливо не допускати накопичення вологи та бруду всередині футляра.
  • Коли клинок не планується використовувати, його ретельно консервують. Експлуатований інструмент постійно піддається процесам тертя. Він миється, протирається, не застоюється надовго, тому вуглецева сталь іржавіє не так швидко.
  • Для консервації краще використовувати віск, а не масло. Остання вступає в реакцію з будь-якої, навіть дамаської, сталлю і може її пошкодити.
  • Не рекомендується тримати ножі поряд з раковиною, плитою або батареями. На сталь погано впливає підвищена вологість або надмірно теплий повітря.

  Утворення корозії протягом часу – це природний процес: його викликають різні сколи та тріщини на поверхні. Тому при експлуатації потрібно намагатися не допускати механічних пошкоджень інструменту.

  Можна також використовувати народне засіб для профілактики дефекту:

 • Змішайте молочну кислоту в пропорції 2:1 з вазеліновим маслом.
 • Нанесіть суміш на лезо тонким шаром.
 • Залиште ніж у віддаленому від сонячних променів місці на 10 хвилин.
 • Акуратно зітріть складу сухою ганчіркою.
 • Після такої обробки клинок можна зберігати протягом довгого часу, не боячись корозії.

  Кухонні приналежності вимагають уваги та догляду. Рідко експлуатуються ножі слід протирати спиртом, гасом і ацетоном. Професіонали для збереження інструмента застосовують спеціальний віск.

  Забезпечивши правильне зберігання ножа, ви вбережете його від іржі, і тоді не доведеться використовувати радикальні методи для його очищення.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради