Як мити акваріум в домашніх умовах

Заводячи в будинку рибок, слід заздалегідь з’ясувати, як мити акваріум. Це, здавалося б, просте заняття має свої особливості і правила, що допомагають навести порядок в риб’ячому будиночку і не завдати шкоди його мешканцям. Чистка потрібна не тільки для краси, вона забезпечує біологічну рівновагу, порушення якого призводить до незворотних наслідків. Бажано розуміти, чому вода стає каламутною, які ознаки вказують на необхідність її очищення, що складається щоденне та генеральне прибирання акваріума.

Чому забруднюється акваріум

kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh168 Як мити акваріум в домашніх умовахМікроорганізми в акваріумі роблять воду зеленою і каламутній

Спостереження за рибками заспокоює, покращує настрій і дозволяє вчасно помітити сталися з ними зміни, які говорять про те, що пора помити акваріум. Поступово вода стає каламутною, в ній з’являється дрібний сміття, на стінках, дні, грунті накопичується наліт. Ці неприємності пов’язані з життєдіяльністю мешканців, наявністю водоростей, якістю води.

Основні причини забруднення такі:

 • Надмірне годування. Якщо риби не з’їдають корм, його залишки опускаються на дно і гниють.
 • Помилки при декоруванні. Непідготовлений грунт викликає появу каламуті у воді. Перед використанням його ретельно промийте, обполосніть застосовуються для прикраси черепашки або фігурки, видаліть з них дрібний пил.
 • Розмноження мікроорганізмів. В акваріумний воді обов’язково присутні бактерії і грибки, які приносять користь, переробляючи аміак, нітрати та інші небезпечні речовини. Але збільшення їх кількості викликає порушення біологічного балансу і поява муті. При запуску акваріума воду потрібно кілька днів відстоювати і тільки потім заселяти.
 • Швидкий розвиток водоростей. Маються на увазі не ті рослини, які красиво колишуться і служать декором, а нижчі організми. Вони роблять воду зеленої і осідають на стінках.
 • Перенаселеність і погана фільтрація. Існують норми, що регламентують залежність чисельності рибок від обсягу води. Якщо мешканців стає занадто багато, фільтр не справляється, збільшується кількість продуктів життєдіяльності, що викликають помутніння рідини.

Від причини, що викликала проблему, залежить спосіб її усунення. Потрібно проаналізувати конкретну ситуацію і вирішити, як чистити акваріум в домашніх умовах.

Будь-яке забруднення порушує естетику, псує зовнішній вигляд і шкодить жителям маленького водоймища. Потрібно стежити за його станом і вчасно наводити порядок.

Порядок очищення акваріума

kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh169 Як мити акваріум в домашніх умовахВоду потрібно наливати на долоню, щоб вода не пошкодила субстрат на дні

Відразу після покупки потрібно ретельно вимити акваріум, використовуючи для цього соду, обполоснути його, прочистити грунт і декор. Можна застосовувати хімічні кошти, але їх необхідно ретельно виполоскати, що буває важко, враховуючи великі розміри.

Привести в порядок акваріум з рибками складніше. Генеральне прибирання виконується в кілька етапів:

 • Проредите рослини. Обріжте пошкоджені і мертві відростки, видалите занадто розрослися стебла.
 • Підготуйте декор. Для цього складіть всі прикраси в таз, чистіть їх жорсткою щіткою або мочалкою, потримайте під проточною водою. Неприпустимо використання миючих засобів, при сильному забрудненні потріть звичайною содою.
 • Видаліть бруд зі стінок. Для скла знадобиться скребок з лезом і жорстка мочалка. Пластик можна отереть м’якою губкою.
 • Очистіть дно. Для цього застосовуйте сифон зі шлангом, який, як пилосос збирає каламуть, не затягуючи каменів. Починайте з самого забрудненого місця, поступово пересуваючись до більш чистим ділянок.
 • Видаліть воду. Використовуючи той же сифон, зливайте рідина у відро або таз, стежте, щоб через трубу туди не потрапила рибка. Оновлюється зазвичай 25% загального об’єму рідини. Така пропорція не завдає шкоди біологічному балансу. Воду попередньо відстоюйте, наливайте на руку або на поставлену на дно тарілочку, щоб не пошкодити субстрат.
 • Почистіть фільтр. Цей етап обов’язково поєднувати із загальною чищенням. Раз на місяць конструкцію розберіть і помийте зубною щіткою.
 • Здійснюючи операції по кроках, можна правильно помити акваріум і не потривожити його мешканців. Зазвичай часткова прибирання проводиться двічі на місяць. В залежності від конкретних умов слід вирішувати, як часто мити акваріум.

  Якщо чистити стінки регулярно, але не занадто часто, в ємності буде підтримуватися сприятливий для мешканців баланс.

  Повна очистка та дезінфекція після загибелі рибок

  kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh170 Як мити акваріум в домашніх умовахУльтрафіолетова лампа освітлює і дезінфікує акваріум

  У деяких випадках недостатньо просто правильно помити акваріум. Якщо його мешканці почали хворіти і гинути, потрібно гарантовано позбутися від зараження, в чому допоможе повна дезінфекція. Для цього доведеться відсадити всіх рибок міні-водойми і виконати знезараження його поверхонь і вмісту.

  Обов’язково дотримуйтеся рослини в слабкому розчині антибіотика або марганцівки, декор і грунт прокип’ятіть. Безшовну ємність кілька разів залийте гарячою водою, якщо є шви з силіконовим наповнювачем, протріть скло акваріума зсередини і зовні хлоровмісних миючим засобом, а потім ретельно промийте.

  Не менш ефективним і більш прийнятним буде використання перекису водню, розчину марганцівки або звичайної кухонної солі. Ці кошти теж вимагають ополіскування, але воно може бути менш інтенсивним.

  Існує спосіб дезінфікувати акваріум без відселення риб і перезапуску. Впоратися з проблемами дозволяє ультрафіолетова лампа, яка включається замість звичайного освітлення, або нешкідлива для живих мешканців метиленова синь. Кілька крапель засобу, розведених у 10 л води, вбиває небезпечні мікроби.

  Проводити знезараження і мити акваріум з рибками, особливо якщо він має великі розміри, складно. У цих випадках виручає допомогу професіоналів, що виконують всі роботи швидко і якісно, причому ціна виклику додому фахівця для чищення акваріума не дуже висока.

  Правила пересадки рибок на час чищення

  kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh171 Як мити акваріум в домашніх умовахРибок потрібно виловлювати великим сачком, щоб не пошкодити їх

  Щоб помити акваріум в домашніх умовах, іноді потрібно перемістити рибок на час в іншу ємність. Потрібно враховувати, що цей процес погано переноситься і часто викликає хвороби, пов’язані зі стресом.

  Для отсадніка підійде скляна банка або просто велика ємність. Налийте туди акваріумну або відстояну воду, сачком вылавливайте і переміщайте в неї риб. Щоб створити для них звичні умови, помістіть в ємність рослини, фільтр і компресор. Після генерального прибирання в акваріумі не можна запускати рибок в свіжу воду, поки не відновиться біологічний баланс, на що знадобиться приблизно тиждень.

  Пересадку риб виконуйте обережно, не роблячи різких рухів. Не запускайте їх в свіжу воду, дочекайтеся, коли вона спочатку помутніє, а потім посвітлішає.

  Засоби для чищення акваріума

  Правильно мити акваріум допоможуть спеціальні інструменти і пристосування. Більшу частину з них купуйте у звичайних господарських магазинах. Це відра для зливу і відстоювання води, ганчірочки і губки, видаляють водорості, вапняний наліт і бруд зі скла.

  Вибір інструменту залежить від розмірів і форми акваріума. Часто застосовуються магнітні скребки Hagen і Hakawin, леза JBL, губка Dennerle Delf.ao, серветки Tetratec.

  Для прочищення шлангів, фільтрів, стерилізаторів знадобляться щітки і йоршики Sera, Ferplast, Tetra. Для приведення в порядок грунту застосовуються сифони Tetra, Aquael, оснащені пластиковим шкребком.

  kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh172 Як мити акваріум в домашніх умовах

  Ferplast – ешрики для прочищення фільтрів і шлангів

  kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh173 Як мити акваріум в домашніх умовах

  Магнітний скребок Hakawin для видалення нальоту зі стінок

  kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh174 Як мити акваріум в домашніх умовах

  Сифон Tetra для очищення грунту і зливу води

  Існує специфічне обладнання для прибирання в акваріумі, серед якого лілі пайпи, дифузори, особливі ножиці, пінцети для обрізки рослин.

  Покупні хімічні засоби

  Збираючись мити акваріум, краще відмовитися від хімічних миючих складів. Навіть при ретельному полосканні залишаються сліди хімії, погано впливають на здоров’я мешканців акваріума. Зовнішню поверхню можна відмивати мильним розчином, засобами Silvia або Mr Muscle. Зсередини стінки витирайте лише механічними пристосуваннями або спеціальними нетоксичними очисниками Safe and Easy. Вони безпечні для риб, ефективні, прості у використанні. Досить нанести засіб на поверхню і через 3 хвилини протерти серветкою.

  Для боротьби з водоростями пропонується безліч препаратів, які додаються у воду. При виборі зверніть увагу на рекомендації виробника і дозування. При доступній ціні ефективні, допомагають позбутися від помутніння, цвілі в акваріумі альгіциди API Algae Destroyer Liquid, Tetra, Pond Phosphate Minus.

  Небезпека викликає появу так званої чорної бороди. Це новий вид цвілі, стійкий до більшості препаратів. Спробуйте Cidex і Tetraalgizit. Якщо не допоможе, боротися з чорною пліснявою в акваріумі доведеться шляхом повної заміни води і дезінфекцією з допомогою Білизни або Асі.

  kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh175 Як мити акваріум в домашніх умовах

  Для миття стінок зсередини

  kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh176 Як мити акваріум в домашніх умовах

  Для боротьби з “чорною бородою”

  kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh177 Як мити акваріум в домашніх умовах

  Для очищення від помутніння і цвілі

  Для чищення використовуйте тільки спеціальні препарати. Після хлорвмісних засобів ретельно прополіскувати акваріум.

  Народні засоби боротьби з забрудненнями

  kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh178 Як мити акваріум в домашніх умовахРавлики почистять поверхні в акваріумі природним чином

  Обійтися без хімії допомагають самі водні мешканці, очищаючи стінки, поїдаючи водорості і залишки корму. Якщо це можливо, додайте до іншим мешканцям гуппі, мечоносців, вуалехвостов, які не проти поласувати зеленню. Ефективні в очищенні поверхонь равлики, ампутарии, дафнії.

  Щоб не дуже часто мити акваріум, спробуйте трохи підсолити воду. У малій концентрації сіль не зашкодить рибам, зате затримає розмноження зеленої рослинності.

  При першому використанні і перезапуску акваріуму теж просто обійтися без хімічних засобів. Дезінфікуючий дію надає перекис водню і марганцівка. Для очищення вапняного нальоту підійде нашатирний спирт, лимонний сік, оцтова кислота. Ці продукти завжди знайдуться в будинку, тому їх застосування економічніше при високій ефективності.

  Народні засоби доступніше і часто менш токсичні. Важливо їх використовувати в невеликій концентрації і добре змивати.

  Профілактика забруднення акваріума

  kak myt akvarium v domashnikh usloviyakh179 Як мити акваріум в домашніх умовахДля очищення води встановіть в акваріумі фільтр

  Мити акваріум доводиться часто при постійному появі бруду і каламуті. Якщо з першого дня правильно його облаштувати і регулярно доглядати, чистка буде максимально простою та не скоро знадобиться. Потрібно враховувати щільність заселеності, висаджувати достатню кількість рослин, розумно підходити до вибору порід.

  Розташовуйте ємність у віддаленні від прямих сонячних променів, тоді покращиться насичення киснем, менш інтенсивно розвиваються рослини, підтримується біологічний баланс у водоймі.

  Не можна перегодовувати рибок. Залишки їжі забруднюють дно, викликають помутніння води, прискорюють розмноження бактерій.

  Слід правильно мити акваріум з рибками, використовувати тільки відстояну воду з мінімальним вмістом солей, встановлювати якісний фільтр.

  При регулярному очищенні, грамотному догляді, дотриманні балансу рідина в акваріумі довго залишиться прозорою, а його мешканці продовжать нормально розвиватися. Слідкуйте за станом житла своїх вихованців, приділяйте їм трохи уваги, і вони будуть здорові й веселі, викликаючи море позитивних емоцій.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради