Як і чим краще промити батареї опалення

Чим більше часу проходить з моменту введення будинку в експлуатацію, тим гірше прогріваються батареї опалення. При цьому їх тепловіддача значно знижується. Можлива причина – закупорка ділянок тепломережі. У таких випадках необхідно видалити накип в системах опалення.

Причини виникнення засмічень в батареях

kak i chem luchshe promyt batarei otopleniya37 Як і чим краще промити батареї опаленняЯкщо не очищати батареї опалення всередині, в них накопичуються бруд, іржа

У багатоквартирних будинках з централізованим опаленням очищення води приділяється велике значення. Але в приватному будинку вода береться з свердловини, яка не завжди оснащена якісною системою фільтрації. У результаті цього вона може бути підвищеної жорсткості, містити велику кількість крейди, мулистий суспензія. Хімічні речовини – калій, магній, оксид заліза, закис міді і цинку – під впливом високої температури виділяються у вигляді незначних фракцій, осідають і скупчуються на внутрішніх поверхнях радіаторів і труб.

Злив води у весняно-літній період сприяє пересихання порожнини системи і утворенню корозії. В опалювальний сезон теплоносій циркулює по замкнутому контуру під великим тиском, в результаті чого іржа і інші домішки переміщаються по системі і скупчуються в найбільш важкопрохідних ділянках. Відкладення цього осаду завтовшки 7-9 мм погіршують теплопровідність в 2 рази і здатні практично повністю закупорити деякі місця.

Зауважити, що система опалення ось-ось вийде з ладу, можна за такими ознаками:

 • Батарея прогрівається нерівномірно – один ділянка холодніше іншого.
 • Температура стояка перевищує нагрівання радіатора, або, навпаки, гарячі батареї і холодна зворотна магістраль.
 • Для прогріву системи опалення потрібно більше часу і підвищений витрата енергоносіїв.
 • Чути сторонні звуки і шуми при запуску комплексу теплопостачання. Слід виключити попадання повітря в систему.

Це основні ознаки, які свідчать про те, що пора проводити чистку радіаторів і труб. Виконати таку роботу можна самостійно або довірити процес фахівців.

Очищення системи опалення в приватному будинку своїми руками

kak i chem luchshe promyt batarei otopleniya38 Як і чим краще промити батареї опаленняРозібрати і зібрати чавунну батарею без зварювання не вийде

Теплообмінники можуть бути зроблені з чавуну, алюмінію й біметалу. Від виду матеріалу багато в чому залежить спосіб очищення.

Чавунні батареї продовжують активно використовуватися в інтер’єрі як предмет декору. Вони стали ще більш масивні, мають хорошу внутрішню поверхню, з-за чого частіше потребують прочищении. У процесі їх розбирання може знадобитися зварювальне обладнання.

Завдяки сплаву алюмінію і сталі внутрішня поверхня біметалічних радіаторів найменш схильна до корозії. Порівняно невелика вага дозволяє впоратися з їх демонтажем та очищенням навіть одній людині.

При промиванні біметалічних і алюмінієвих поверхонь не варто використовувати їдкі кислотні і лужні сполуки, їх застосування може призвести до сильної корозії.

В іншому процес видалення бруду з теплообмінників різних видів однаковий.

Підготовчі роботи до демонтажу радіаторів

kak i chem luchshe promyt batarei otopleniya39 Як і чим краще промити батареї опаленняПеред демонтажем батарей потрібно злити з них воду

Проводити очищення батарей найкраще на вулиці. Якщо дозволяють умови, то можна їх промивати будинку, але в цьому випадку необхідно забезпечити приміщення хорошою вентиляцією. На дно ванни варто помістити грати або піддон, бічні поверхні закрити ганчіркою. Це вбереже емалеве покриття від небажаних відколів і подряпин. Зливний отвір необхідно захистити сіточкою від проникнення частинок накипу і сміття в каналізацію. В акриловій ванні проводити цю процедуру не варто, оскільки деякими препаратами можна її безнадійно зіпсувати.

Очищати елементи тепломережі краще всього перед початком опалювального сезону або після його завершення. Перш ніж промити батареї, потрібно злити воду з системи і за допомогою розвідного ключа зняти гвинтові затискачі з кожного радіатора. Потім демонтувати секцію і встановити її для промивання у вертикальному положенні у ванній. Подальше завдання полягає в очищенні внутрішньої порожнини за допомогою проточної води і спеціальних препаратів.

Засоби та біопрепарати для видалення нальоту

Іноді очищення виробляють механічним способом, шляхом простукування зовнішньої поверхні і промиванням струменем води під напором, без використання додаткових засобів для чищення. Цей метод не завжди ефективний і може призвести до пошкоджень.

Для полегшення процесу краще використовувати промивальну хімію:

 • Засоби для чищення автомобільних радіаторів: Hi-Gear, Liqui Moly, Lavr, Pingo. Є й інші виробники, але вони не так високо зарекомендували себе. Перед застосуванням вибрані речовини потрібно розвести водою згідно інструкції.
 • Спеціальні склади з високим ступенем біологічної активності. У побуті використовуються досить рідко, оскільки правильно підібрати потрібний засіб для елементів системи, зробленої з різних матеріалів, нелегко. Добре з поставленим завданням справляються очисники професійної серії «Медекс» і «Master Boiler Power». Вони повністю безпечні для труб і теплообмінних пристроїв, виготовлених з металів різних типів. Склади серії «Dosker Thermo» найчастіше застосовуються для очищення полімерного трубопроводу. Реагент «Металин Т» безпечний для видалення потужних вапняних відкладень у системах опалення зі сталі.
 • Побутова хімія, має у своєму складі каустичну соду. Розчини відмінно видаляють бруд, але з більш стійкими відкладеннями накипу, іржі і засорами можуть не впоратися.
 • Оцтова есенція, молочна сироватка і лимонна кислота. Відрізняються низькою собівартістю. Реагенти на їх основі здатні видалити незначну кількість солей і відкладень.
 • Концентрована луг для промивки каналізаційних труб «Крот». Застосовувати його слід тільки для очищення чавунних батарей, т. к. в алюмінієвих і біметалічних радіаторах вона може призвести до руйнування внутрішньої поверхні.Хороший ефект дає спільне використання спеціальних препаратів і механічного методу простукування.

Етапи очищення батарей

kak i chem luchshe promyt batarei otopleniya40 Як і чим краще промити батареї опаленняПромивати батареї краще удвох-утрьох, т. к. вони досить важкі

Перша очищення здійснюється гарячою водою без застосування хімічних і биосредств. Цей етап дозволяє надалі заощадити миючі препарати і прискорити їх дію.

Радіатор потрібно наповнити водою та інтенсивно струшувати, в результаті чого бруд відстає від стінок і зливається разом з відпрацьованої рідиною. Дія треба повторювати до тих пір, поки з батареї не буде витікати чиста вода. Секції радіатора важкі, струшувати їх поодинці дуже непросто, перед проведенням робіт необхідно заручитися допомогою 1-2 чоловік.

В промиту водою батарею слід залити миючий засіб. Щоб очищуючий розчин не витік, необхідно поставити заглушки на всі отвори секції. Залежно від обраного засобу, його залишають години на 1.5–2, щоб миючий речовина встиг вступити в реакцію з нальотом і розчинити його. В цей час зовні потрібно простукувати батарею дерев’яним молоточком або періодично струшувати вміст, щоб допомагати відшарування накипу. Потім потрібно відкрити заглушки, злити розчин і промити порожнину проточною водою. Полоскати слід до тих пір, поки будуть виходити частинки м’якого нальоту.

У випадках особливо сильного засмічення можна розібрати батарею на секції і промивати кожну частину окремо. Це значно полегшить процес.

Вичищені теплообмінники потрібно просушити і встановити на свої місця. Старі деформовані футорки і міжсекційні прокладки замінити новими, прикріпити повітровідвідники або крани Маєвського на кінцях батареї, якщо вони відсутні.

По закінченні всіх робіт бажано заповнити систему водою і запустити. Це дозволить перевірити стики і промити труби. Після успішного випробування система готова до нового опалювального сезону.

Профілактика утворення накипу в радіаторах

Запобігти появі нальоту легше, ніж промивати батареї опалення. Щоб зрозуміти необхідність проведення профілактики, слід перевірити використовувану для теплоносія воду на жорсткість. Якщо цей показник близький до верхньої межі норми або значно перевищує її, то доцільно провести низку заходів, спрямованих на пом’якшення води.

Зробити це можна кількома способами:

 • Залити в систему не проточну воду, а дощову. Вона позбавлена шкідливих солей, що випадають в осад, так як утворена шляхом випаровування.
 • Не нагрівати теплоносій вище 65 °C, оскільки при більшій температурі утворюється накип.
 • Встановити поліпропіленовий фільтр грубого очищення і полифосфатный пом’якшувальний картридж.

kak i chem luchshe promyt batarei otopleniya41 Як і чим краще промити батареї опалення

Поліпропіленовий фільтр грубої очистки

kak i chem luchshe promyt batarei otopleniya42 Як і чим краще промити батареї опалення

Полифосфатный пом’якшувальний картридж


Використовувати антифризи, етиленгліколь, тосол і горілку не рекомендується. Ефективність цих препаратів не доведена, а шкода можна отримати чималий. Багато «незамерзайки» токсичні, їх використання позбавляє права гарантійного ремонту опалювального обладнання в разі поломки.

Самостійно промити систему опалення та провести профілактичні роботи для запобігання утворення накипу і іржі нескладно. Досить запастися терпінням і дотримуватися простих рекомендацій з проведення очисних заходів.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради