Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Штори, прикрашені ламбрекенами, здатні надати кімнаті розкішний і багатий вигляд. Така конструкція при правильному виборі виду ламбрекенів може не тільки доповнити приміщення, але і підкреслити його стиль, стати родзинкою інтер’єру.

47df54187744f4f67d06ea1c4c988450 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Що таке ламбрекен

Слово ламбрекен походить від французького lambrequin. Даний тип декору являє собою горизонтально натягнутий смужку тканини, закріплену у верхній частині штор на карнизі.

Винайдений ламбрекен був ще в XV столітті, а його пік популярності припав на XVII—XVIII століть, епоху розквіту стилю бароко. У той час штори і їх декор являли собою розкішні дорогі тканини, прикрашені золотими нитками і бахромою.

В даний час декоровані портьєри служать не тільки для прикраси приміщень в стилі класики або бароко. Дизайнери винайшли моделі, які прекрасно впишуться в стилі хай-тек, кантрі або модерн.

c3037f83a8a448e308f11177e120bbac Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Матеріали виготовлення

При виборі ламбрекену слід звернути увагу на тканину, з якої він виготовлений. Вона повинна поєднуватися з матеріалом самих штор, а також із загальною стилістикою кімнати. Для виготовлення декору не рекомендується застосовувати жорсткі і щільні тканини, такі як парча, шерсть, тафта і інші полотна грубого плетіння.

А ось ніжні, приємні на дотик тканини, що представляють собою м’яке струмує полотно, чудово підійдуть для пошиття м’якого ламбрекену, наприклад:

 • шовк;
 • органза;
 • шифон;
 • льон;
 • вуаль;
 • сатин.

Для щільної різновиди використовуються атлас, бавовна або велюр.

Слід пам’ятати, що природний матеріал схильний до вигоряння та втрати кольору, тому його можна замінити синтетичним аналогом.

37f1d540d969abda1661fd8b7f841d8c Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Кольори

Колір ламбрекену повинен гармоніювати з колірною гамою інтер’єру, не губитися на її тлі, але і не бути занадто яскравим і кричущим. Забарвлення декору штор рекомендується підбирати на кілька відтінків темніше, ніж у самих портьєр, а також іншого текстилю приміщення.

На сучасному ринку представлені моделі різних кольорів з різноманітним малюнком:

 • сині;
 • блакитні;
 • смарагдові;
 • зелені;
 • жовті;
 • золотисті;
 • помаранчеві;
 • рожеві;
 • сірі.

Червоний колір підійде для вітальні або робочого кабінету, а ось для спальні психологи його вибирати не рекомендують. В якості малюнка найбільшою популярністю користується рослинна тематика.

Не слід забувати, що орнамент на шторах повинен гармоніювати з візерунком на шпалерах і килимовому покритті.

1ff9a70ede26a85f35620d30b1513692 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Елементи ламбрекенів

Прикраса для портьєр являє собою складну конструкцію, що складається з декількох деталей. Кількість елементів залежить від дизайну і величини моделі.

Сваги

Одна з найбільш важливих частин ламбрекену являє собою півколо, який складається з акуратних складок, також мають форму півкола. За викройкою сваг повинен бути 45 градусів, щоб вийшло гарне, правильне за формою виріб.

Конструкція може мати один, два або більше свагов в залежності від розміру. Зазвичай елементи розташовані внахлест один на одного. У разі якщо між свагами залишається простір, то його заповнюють іншими декоративними деталями, наприклад, кокіль або краватку.

19787ad0ad87e8c1ad4da1e37baa1f3c Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Полусваг і перекид

Дана деталь за своєю напівкруглою формою схожа зі свагом, проте в її верхній частині по центру є вільний простір. Кількість перекидів може також варіюватися від одного до декількох.

Варіант пошиття полусвага має два варіанти: симетричний та асиметричний. У першому випадку деталь ламбрекену розташовується рівномірно по всій довжині карниза, а в другому — вільна область на півколі зміщується вправо або вліво.

193c37cb3ce9d4fca2cefaa32fa4a1cf Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Джабот і краватку

Джабот, або де жабо, розташований по боках шторного декору. Він являє собою односторонній каскад, який може бути ступінчастим або скошеним.

Де жабо за формою справді нагадує краватка так, як його представляли в XVIII столітті. Розташовується по краях портьєри джабот візуально збільшує віконний отвір, в той же час підкреслюючи його. Але цей елемент також може знаходитися по центру, помещаясь між свагами.

Краватка відрізняється від джабота по своїй ширині. Він розташовується також з боків портьєри, при цьому його довга сторона знаходиться впритул до фіранок, а коротка — зовні.

5ef21a5da084c3c7cf8eb16335964e1a Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Буфи

Цей вид декору розташовується в самому верху фіранок і виглядає як смужка матерії, що складається з різних складок. Ці складки можуть збиратися в різні узори: ромбики, косички, зигзаги, квіти і т. д.

Буфи можуть бути виготовлені як вручну, так і на машинці. Для їх створення застосовуються різні тканини, які здатні легко укладатися в складки і розтягуватися. Портьєри, декоровані буфами, стануть справжньою прикрасою кімнати в класичному стилі.

c52da3363061ebb7bbf67fd74f0cb8b6 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Види

На сучасному ринку можна зустріти величезну кількість прикрас для портьєр. Виробляють ламбрекени з самих різних матеріалів різного забарвлення, форми, розмірів. Підібрати декор можна кімнати для будь-якого дизайну.

Класичні

Найпоширеніший варіант. Передбачає наявність таких декоративних елементів, як сваги, краватки і де жабо. Класична різновид послужить прекрасною прикрасою для приміщення в однойменному стилі.

Форма класичного декору може бути різною: хвилеподібна, пряма і аркова. З його допомогою можна закрити неестетичний карниз або верхню частину віконного отвору.

cf209935e982364e8a3a9591269e62d2 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

М’які

М’який варіант шиється з різних видів текстилю і включає в себе різні елементи: сваги, полусваги, де жабо, кокіль, буфи і т. д.

Саме з м’яких ламбрекенів пішла мода на декор штор. Але популярністю такий тип користується й зараз.

fcd946e8c30fd2edc0c8808931ad56e1 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Бандо

Це різновид декору з жорстких нетканих матеріалів. Бандо може служити прекрасним доповненням для штор, особливо якщо воно збігається з ними за дизайном і кольоровою гамою. Кріпиться такий ламбрекен на липучці або на клейовій основі.

Бандо можна підібрати для приміщення будь-якої стилістики. Воно здатне надати кімнаті витонченість і романтичну атмосферу, а також візуально розширити її розмір.

d10150bd64277108622b786999b0ae30 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Ажурні

Подібно жорстким прикрасам, ажурні виготовляються з твердих матеріалів. Однак, на відміну від бандо, даний тип має не суцільну поверхню, а представлений у вигляді витіюватого мережива або орнаменту.

Слід пам’ятати, що жорстку різновид шторного декору не можна вішати на кухні або у ванній, де є підвищена вологість. Від цього матеріал може деформуватися і втратити свій первинний вигляд.

5eec971f24e9350ac71bd982701a63e2 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Модульні

Модульний тип є дуже складною конструкцією, що складається з елементів різного розміру. Ширина і масивність цих деталей варіюється від боків до центру портьєри.

Складатися модульна різновид може з візерунків різної складності: від простих ліній і смуг до хитромудрого хитросплетенного орнаменту.

1f03e32934429b7240dd7a072f635657 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Планочные

Планочный вид по-іншому називається стрічковим. Це досить оригінальна різновид декору, тому підійде не для кожного інтер’єру. Виробляються стрічкові ламбрекен у вигляді рулонів, зображення у яких повторюється через певний інтервал.

Підійде даний тип для вікон будь-якого розміру, оскільки повторюваний орнамент можна обрізати будь-якому місці.

ce2ca975056b3025544c5261bff22a07 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Асиметричні

В асиметричному варіанті елементи і деталі розташовані нерівномірно і несиметрично. Підійде такий тип прикраси для наступних випадків: розташування карниза, меблів, яка загороджує частину вікна або просто бажання зробити нестандартний віконний отвір.

А от у маленьких приміщеннях, в інтер’єрах, де декором, в класичному стилі і мінімалізмі асиметричний вид використовувати не рекомендується, щоб не порушити гармонію простору.

7b4db7a224c8153c5506349711a8841d Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Різновиди ламбрекенів за типом кріплення

Спосіб кріплення шторних прикрас може відрізнятися в залежності від дизайну портьєри, а також бажань і можливостей самих жителів.

Існують наступні види кріплення декору:

 • петлі і зав’язки, що представляють собою банти, стрічки або шнури;
 • люверси, представлені у вигляді кілець з різних матеріалів, відрізняються різною забарвленням і розмірами;
 • стрічка для штор, яка надійно прикріпить декор до карниза за допомогою клею або липучок.

Для установки конструкції, що складається з декорованих штор і тюлі, рекомендується вибирати пластиковий карниз з декількома секціями.

d5799ff8b830b9fc7793300dce3819e3 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Стилі

Спочатку прикраси для штор створювалися для інтер’єру в стилі бароко і рококо. Однак сучасні виробники пропонують широкий вибір товару, який підійде не тільки для класичного приміщення, але і для більш мінімалістського дизайну.

Основні стилі, в яких виконані ламбрекени:

 1. Бароко. Стиль, який ідеально впишуться розкішні портьєри з дорогих тканин. Власне, різноманітне декорування штор і отримало свій початок і розвиток саме в період однойменної європейської культури.
 2. Рококо. Схожий з бароко по своєму оздобленню і пишності приміщень. Декорування портьєр може бути асиметричним і складатися з полусвагов. Сам декор рекомендується вибирати світлих відтінків, прикрашений позолотою бахромою.
 3. Ретро. Декор не повинен бути надто вишуканим, слід віддавати перевагу тканинам, які мають сільський орнамент: квіти, фрукти, геометричні візерунки. Також рекомендується використовувати буфи.
 4. Шеббі-шик. Для штучно зістареного стилю характерні яскраві полотна з аплікацією у вигляді стрічкової вишивки.
 5. Модерн. Використання декорування штор не дуже вітається в даній стилістиці. Але якщо задатися такою метою, то слід вибирати ажурні варіанти з візерунками, виконаними в технічній або міської тематики, які прикрашають, наприклад, римські штори.
 6. Хай-тек. Ламбрекен повинен бути виконаний тільки з жорсткої тканини і мати мінімалістичний вигляд.

Правильно вибраний декор не тільки доповнить вид портьєр, але і зможе стати справжньою прикрасою інтер’єру в певному стилі.

8dc422d4141fcf1f3164ef0d3f57bac5 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Як визначити розмір

Параметри грають дуже важливу роль при виборі ламбрекену. Адже якщо підібрати дуже важку і громіздку модель, то вона затемнить приміщення і закриє собою більшу частину штор. А занадто маленький і вузький декор просто не буде добре видно.

Найперше, що потрібно зробити, вибираючи прикрасу для портьєр — це заміряти параметри кімнати: довжину, ширину і висоту.

В приміщеннях з низькою стелею підійде карнизна планка висотою 15 сантиметрів. Вона має ажурний і легкий вид, який легко прикрасить невелику кімнату.

Звичайні квартири мають стандартні параметри, в цьому випадку діапазон вибору моделей досить широкий. Рекомендується підбирати варіанти висотою 30-40 сантиметрів.

Що стосується кімнат з високими стелями, то в них добре впишеться ажурний декор висотою 50 і більше сантиметрів.

55ef2f28f7558f21bd3740f598c7ee07 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Як правильно підібрати модель

Штори з ламбрекенами слід вибирати виходячи з специфіки того або іншого приміщення, а також у відповідності зі стилістичною спрямованістю кімнати.

Нижче наведено кілька порад про те, як правильно підібрати красиве і відповідне прикраса для портьєр:

 • якщо кімнату часто відвідує багато гостей, то вішати туди легкі і тонкі полотна не рекомендується через побоювання їх пошкодити;
 • на кухню краще повісити моделі з тканин, що легко піддаються догляду (бавовна, льон, віскоза), щоб у разі забруднення їх було легко випрати;
 • на вікнах невеликого розміру не слід вішати довгі і важкі полотна;
 • до великої і багато оформленої кімнаті не підійдуть маленькі і непомітні моделі — вони ризикують просто загубитися в навколишньому просторі;
 • слід пам’ятати про загальній колірній гамі приміщення і штор — декор повинен бути витриманий в загальній стилістиці та дизайні інтер’єру.

При виборі складних конструкцій краще всього звернутися за допомогою до фахівця — він допоможе правильно і грамотно вибрати ламбрекен і красиво його оформити.

9cbc53654d95cefd39e1265ba89200bd Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Чим декорувати

Щоб створити дійсно красиве та унікальне прикраса для вікон, застосовують спеціальні прийоми. Вони можуть бути самими різними в залежності від необхідного дизайну і виконані як на замовлення, так і власноруч.

Далі наведено кілька цікавих ідей для прикраси декору:

 • кисті — красиво звисають з низу драпірування, вони можуть бути виконані з самих різних матеріалів: ниток, намистин, бісеру та інших найрізноманітніших елементів;
 • квіти — вишукано і оригінально буде виглядати квітковий орнамент з м’якої тканини різних відтінків;
 • тасьма — простий і недорогий спосіб обробки декору, може підкреслити краю штори або межі двох видів тканини;
 • інші види прикрас — бісер, намистини, декоративні монети здатні оживити будь-ламбрекен, головне при цьому — підібрати правильний вид прикраси для певного стилю.

Окрім зовнішніх прикрас можна міняти і сам ламбрекен, поєднуючи різні за фактурою і квітам види тканин. Таке багатошарове виріб стане воістину пишним і при правильному доборі матеріалу буде мати приголомшливий ефект.

e4a6bc0aa489f013cf18b7776a5eaa87 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Як зробити самому

Елементи декору для портьєр можна купити в магазині, замовити у дизайнера, а можна зшити своїми руками. Такий спосіб дозволяє заощадити кошти на купівлю готової моделі, до того ж в результаті старанної роботи можна отримати оригінальний виріб.

Необхідні інструменти та матеріали

Необхідно відразу визначитися, в яку кімнату зшити ламбрекен — на кухню або в зал. Тому що вибір матеріалу, з якого буде шитися виріб, залежить від особливостей того або іншого приміщення.

На кухню необхідно підбирати пожежобезпечні тканини, які не вбирають запахи, вологу або пил — поліестер, льон, бавовна. А ось для інших кімнат вибір матеріалів більш широкий.

Тепер, коли вибрано потрібну тканину, слід придбати і інші необхідні матеріали:

 • відріз тканини;
 • нитки;
 • голка;
 • швейна машинка;
 • лінійка і крейда;
 • ножиці;
 • карниз з петлями.

Рекомендується починати з найпростішого вироби з недорогої тканини, щоб надалі навчитися без праці створювати більш складні конструкції.

d22fe639019665dd95ed75b310b43c55 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Виготовлення

Перед тим як приступити безпосередньо до шиття, слід визначити розмір майбутнього виробу: ширина займає одну третину віконного отвору, а довжина дорівнює карниза + 20 сантиметрів від кожного краю для боковин.

Інструкція по виготовленню представлена нижче.

1. Вирізаємо два прямокутника з тканини потрібного розміру, потім прикладаємо їх лицьовою стороною один до одного і скріплюємо шпильками.

22840003c060ae222c4395b66569c51a Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

2. Прострочуємо тканину по всім сторонам, відступивши від краю 15 міліметрів. Для подальшого вивертання залишаємо непростроченный відрізок 30 сантиметрів.

d084411a728927b890d316cca24c0655 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

3. Виймаємо шпильки і вивертаємо полотно, а отвір зашиваємо вручну.

463c59f031494db0943a122972bd5e45 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

4. У місці кріплення ламбрекену до карнизу пришиваємо спеціальну тасьму.

68c670f8c3bc1b8e38a526f8f28b4e79 Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

5. По центру вироби образовываем провис, злегка потягнувши полотно.

c3c68495f8d9137601bdd0e40537ab7c Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Одержаний декор стане справжньою прикрасою приміщення і при належному догляді буде радувати мешканців будинку ще довгий час.

Рекомендації з прання та прасування

З часом прикраса для штор починає бруднитися, на ньому з’являються плями і осідає пил. Щоб виріб зберігало свій первісний вигляд, його слід час від часу прати і прасувати.

Поради щодо правильної прання і проглаживанию декору представлені нижче:

 • вироби з шовку і вовни перуться вручну, для цього тканину поміщають у мильний розчин, потім прополіскують у чистій воді;
 • поліестер і тюль, навпаки, краще всього прати в машинці в дбайливому режимі;
 • декор з оксамиту і шенилла своїми руками прати не рекомендується, краще віднести його в хімчистку;
 • після прання ламбрекен слід пропрасувати: на прасці виставляється делікатний режим, саме полотно ретельно проглаживается у місцях складок.

Тепер чисте і випрасувана прикраса стане ще гарнішим і зможе прослужити довше.

06434c6b2aeb936cd16969b798aee76f Все про ламбрекенах: види, як правильно підібрати або зшити ламбрекен на кухню або в зал

Відео

У цьому відео розповідається про те, як правильно зробити ламбрекен своїми руками, зокрема — про складання сваги.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради