Плитка-мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтер’єрі, види та методи укладання

Особливе місце в будь-якому будинку або квартирі займає кухня, тому до неї пред’являються найвищі вимоги. Вона повинна бути сучасною, зручною, затишною, красивою і чистою.

Розробити дизайн інтер’єру в кухні і втілити його в життя — завдання складна й цікава. Найбільш оригінальним і безпрограшним варіантом останнім часом стала плитка мозаїка для кухні на фартух. Вона не тільки захищає робочу поверхню і стіни від жирових крапель і забруднень, але і дозволяє створити дуже складні панно, малюнки та візерунки зі звичайного або морського скла, пластику з металевим покриттям, дзеркальної мозаїки або кераміки.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki793 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Що таке кухонний фартух

Частина стіни, розташовану за плитою, обробним столом і мийкою, називають кухонним фартухом. Це екстремальна зона підвищеної вологості і високої температури від впливу пари, бризок киплячого масла, жиру, частинок їжі. Фартух служить захисним бар’єром.

До нього пред’являються особливі вимоги:

 • стійкість до перепаду температур;
 • стійкість до механічного впливу;
 • вологостійкість покриття;
 • здатність протистояти хімічній обробці;
 • красиве поєднання з інтер’єром кухні.

Оригінальний колаж з мозаїки в поєднанні кранами, ручками, предметами декору створять на кухні неповторний стильний інтер’єр, який вимагає ретельного догляду.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki794 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Особливості мозаїчного фартуха

Мозаїка в інтер’єрі кухні дозволяє створювати неповторні і оригінальні елементи дизайну, які будуть відмінно поєднуватися з навколишніми предметами.

Переваги оздоблення мозаїкою:

 • оригінальний декор;
 • індивідуальна кольорова гамма , яка створює унікальний візерунок для кожної кухні;
 • плитка маленьких розмірів приховає всі недоліки і нерівності стіни без шкоди для якості мозаїчного полотна;
 • простота у догляді і експлуатації;
 • довговічність у використанні: не вицвітає, не вигорає, практично непомітні подряпини і сколи;
 • стійкість до високих температур.

Недоліки:

 • вартість мозаїчного полотна досить висока;
 • укладання панно вимагає великого професіоналізму та наявності спеціального інструменту;
 • дрібні чіпи створюють багато швів, догляд за якими — дуже трудомістке заняття.

Розміри і форма мозаїки

Мозаїчні плитки, або чіпси (чіпи) — це дрібні елементи, з яких складається малюнок.

Форма і розміри мозаїки дуже різноманітні: це і квадратики і прямокутники, і навіть шестигранники, що нагадують бджолині соти. Розмір варіюється від 1 до 10 см до 3 см — дрібна, понад — велика мозаїка.

Колірна гамма — багата: плитка може бути як однотонною, так і всіляких забарвлень.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki795 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Різновиди мозаїки та методи її кріплення

Дрібні фрагменти мозаїки — чіпи (їх називають ще «тессера») — дуже важко окремо кріпити на стіну, тому їх збирають у матрицю. Виходять панелі найчастіше з розмірами 24 ? 24 см або 32 ? 32 див.

Існує кілька способів кріплення мозаїки:

 1. Полімерні перемички — самий ненадійний метод кріплення, який рідко використовується в останній час. Матеріал — крихкий, часто рветься в процесі укладання.
 2. Паперова основа . На лицьову сторону мозаїки клеїться папір, яка після фіксації матриці на стіні змивається водою.
 3. Полімерна сітка — найбільш надійний та економічний спосіб кріплення, при цьому сітка грає роль армування і не дає тессерам розпадатися.
 4. Самоклеюча панель — це двосторонній скотч, найбільшим недоліком якого є неможливість приклеїти його до штукатурці. Найчастіше їм оформляють скляну або пластикову поверхню.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki796 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Варіанти дизайну

Завдяки універсальності мозаїчного полотна, кухню можна оформити в різних варіантах, на будь-який смак і колір.

Моноколор

Моноколор — найбільш зручний і швидкий спосіб укладання, при якому використовуються панелі одного кольору і однакової форми. Це виглядає елегантно, дуже дорого, і в той же час прекрасно поєднується з сучасними стилістичними напрямками: класичний, прованс, контемпорарі, хай-тек, модерн і скандинавським стилем.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki797 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Мікс

Мікс — це продовження моноколора, де використовуються тессера одного кольору, але різних відтінків. Головна умова: грамотно підібрати орнамент і відтінки кольору, щоб малюнок не здавався розмитим і кострубатим. Він повинен гармонійно вписуватися в інтер’єр кухні.

Мозаїку, складену з відтінків одного кольору, — від слабконасиченого до максимально яскравого називають розтяжкою. Розтяжки розміщують в різних напрямках: зліва направо, справа наліво або від центру вниз і вгору, в залежності від дизайну кухні.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki798 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Панно

Найважча, сама красива і цікава мозаїка на кухні. Це справжній витвір мистецтва. У панно викладається найоригінальніший малюнок, втілюються всі фантазії. Головне, правильно розрахувати кількість плитки і грамотно підібрати відтінки кольорів у відповідності з ескізом малюнка.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki799 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Види мозаїки по матеріалу виготовлення

Виробництво мозаїчного полотна поставлено на потік. Для його виготовлення використовуються різні матеріали, починаючи від пластику і закінчуючи натуральним каменем.

Скляна

Це найдешевша з усіх видів, яка користується найбільшим попитом. Дуже міцна, легка в застосуванні, не боїться високих температур, добре миється.

У свою чергу, вона поділяється на такі підвиди:

 1. Скляна однорідна мозаїка. Ще її називають венеціанським склом. Це невеликі скляні блоки або льодяники, матові або блискучі, з додаванням фольги. Вони набагато міцніше звичайного скла.
 2. Смальта. Скло запікається з оксидами металів: кобальту, хрому, нікелю, міді, заліза та срібла. При цьому виходить незвичайний ефект: плитка як би світиться зсередини і дуже схожа на перламутр. Великим попитом також користується золота мозаїка.
 3. Скло з додаванням мінералів. При змішуванні скла з мінералами (іридієм, кварцом або авантюрином) плитка набуває вигляд дорогоцінного каменю, виглядає розкішно, переливається всіма кольорами веселки.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki800 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Дзеркальна

Дзеркальний фартух органічно вписується в інтер’єр будь-якої кухні, зорово збільшує її, додає об’єм і глибину невеликого простору. Дуже ефектно виглядає картина з дзеркальних шматочків, її часто використовують в інтер’єрі кухні в стилі модерн або хай-тек. Іноді дзеркальну мозаїку компонують з виконаної з інших матеріалів, створюючи створити вражаючі ефекти гри світла і фактур.

Недоліком є те, що на дзеркалі дуже впадає в очі будь-який бруд, бризки води або жиру, тому необхідний постійний догляд за поверхнею фартуха.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki801 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Металева

Останнім часом входить у моду металева мозаїка. Це керамічні або пластикові чіпи, покриті зверху тонким шаром нержавіючої сталі, латуні, бронзи або їх сплавів. Такий фартух виглядає чудово, так як має відтінки сталевого і золотистого. Відмінно вписується в стилі техно, техно і хай-тек, авангард і мілітарі, які стали популярними останнім часом.

Брак металевої мозаїки складається у швидкому стиранні металевого нальоту.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki802 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Кам’яна

Самий зносостійкий і міцний — це фартух з кам’яної мозаїки. Чіпи виготовляються з різних мінералів: мармуру, яшми, онікса і інших. Камінь не боїться перепадів температур, майже не вбирає вологу, добре чиститься і миється.

Недолік полягає в тому, що для продовження терміну служби фартуха його необхідно обробити спеціальними засобами захисту, які заповнять пори матеріалу.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki803 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

З керамограніту

Плити керамограніта розрізають на дрібні шматочки — виходять керамогранітні чіпси. Така мозаїка дешевше кам’яної, володіє високою міцністю та надійністю, але у неї є недоліки: обмежена колірна гамма бежево-коричневих тонів і досить груба форма чіпів.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki804 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Перламутрова

Для створення оригінальних декоративних покриттів використовують перламутрову мозаїку, яка володіє незвичайними властивостями: переливаючись на сонці, одночасно приглушує світло, розсіює, переливаючись всіма кольорами веселки, робить більш м’яким, створюючи при цьому затишну атмосферу.

Недолік полягає в досить високій вартості.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki805 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Керамічна

Її виготовляють з кварцового піску, червоної або білої глини і інших компонентів, тому поверхня такої мозаїки — більш рельєфна і виразна. У колірній гамі вона програє скляної, але виглядає більш витончено, фактурно, імітуючи ручну роботу, створюючи декоративні ефекти на зразок кракелюра — це найдрібніші тріщини на поверхні плитки.

Ще одна особливість — це сама товста мозаїка — 10 см, тому у неї великий витрата затирочного матеріалу на шви.

Поверхню мозаїки буває:

 • матова;
 • глянсова;
 • імітує камінь або гальку;
 • гладка;
 • шорстка.

Недоліки керамічної плитки в тому, що вона дорожча, ніж скляна, і вимагає більшої витрати матеріалів.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki806 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Критерії вибору клею для укладання мозаїки

Для того щоб отримати якісне покриття для кухонного фартуха, необхідно правильно вибрати плитковий клей для мозаїчних полотен.

Головна рекомендація: незалежно від виду плитки, краще всього вибирати клей білого кольору, так як різні відтінки можуть при висиханні поміняти колір мозаїчного полотна.

За складом клей підрозділяється на:

 1. Дисперсійний. Це готовий клей, який продається в магазинах в спеціальній тарі. При невеликих обсягах робіт він дуже зручний: можна використовувати, скільки потрібно, і закрити банку до наступного разу. Клей не втрачає своїх властивостей при тривалому зберіганні. Ще одна перевага — немає ні пилу, ні бруду.
 2. Цементний (сухий). Для великих площ необхідно використовувати цементний клей, який виготовляється на основі білого або сірого цементу. Перед застосуванням його необхідно змішувати з водою або латексом за допомогою будівельного міксера. За ціною він дешевше дисперсійного, але пилу бруду не уникнути. Його найчастіше використовують для кам’яної та керамічної мозаїки, а також мозаїки з керамограніту
 3. Реактивний. Самий дорогий і незручний в експлуатації. Готується змішуванням двох компонентів: затверджувача і основи — епоксидної або поліуретановій. При цьому відбувається хімічна реакція, і через пару хвилин клей готовий. Працювати потрібно швидко і чітко: клей застигає дуже швидко, тому його потрібно готувати в невеликих кількостях, так як після затвердіння він стає непридатним до подальшого використання.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki807 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Яку вибрати затірку

Для додання краси і завершеності кухонному фартуху необхідно заповнити мозаїчні шви. Для цього застосовують затірку — вона не дозволяє волозі, сміття і пилу потрапити під плитку і забезпечує довговічність облицьованої поверхні.

По складу буває двох видів: цементна і епоксидна.

На основі цементу

Цемент дрібного помелу з додаванням пластифікаторів, різних добавок і пігментів розводять водою чи латексом, і виходить досить пластична маса, якої за допомогою шпателя заповнюють шви.

Перевага цементної шпаклівки:

 • порівняно низька ціна;
 • багата колірна гамма;
 • зручність у використанні;
 • довговічність і міцність.

Недоліки:

 • руйнується під впливом побутової хімії;
 • поверхня має пористу структуру, тому нестійка до забруднень.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki808 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Епоксидна затирка

Складається з двох компонентів: епоксидної смоли з модифікуючими добавками і наповнювачем (кварцовим піском різної фракції) і затверджувача. Для приготування робочого розчину їх змішують будівельним міксером — виходить еластична, але досить щільна і густа маса. Працювати з нею складно, але результат радує: поверхня виходить гладка і міцна.

Іноді в затірку додають блискучі компоненти — це надає певний шарм облицювання плитки.

Переваги «епоксидки»:

 • стійкість до дії побутової хімії;
 • довгий термін служби покриття;
 • протигрибковий ефект;
 • відмінна водонепроникність;
 • стійкість до перепаду температур;
 • гарний естетичний вигляд завдяки багатій кольоровій гамі.

Недоліки:

 • висока ціна;
 • складність при роботі з затіркою.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki809 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Вибір за кольором

Бажано вибирати відтінок затірки, що поєднується з мозаїкою. Але якщо у продажу немає відповідного кольору, можна готову суміш додати гуаш і методом підбору створити необхідний відтінок.

У більшості випадків береться універсальний білий колір. Але особливо ефектно виглядають затірки з блискучими добавками під срібло, золото та бронзу.

Укладання мозаїки

Приклеювання мозаїчних полотен на стіну складається з декількох етапів.

Покрокова технологія:

 1. Підготовка підстави. Щоб отримати якісне покриття, необхідно відповідально поставитися до обробки поверхні стіни: вона повинна бути ідеальною, без грудочок і виступів, рівною по горизонталі і вертикалі. Для цього її потрібно очистити від старих оздоблювальних матеріалів, обштукатурити і загрунтувати. Якщо використовується прозора плитка, обов’язково потрібно нанести тонування, щоб через облицювання не було видно неоднорідний шар грунтовки.
 2. Розмітка фартуха. За рівнем зазначити зону фартуха, по нижній лінії зони прикрутити профіль, щоб плитка не сповзала. Розмітити положення кожної матриці.
 3. Приготування і нанесення клею. По інструкції розмішати клей за допомогою будівельного міксера до потрібної консистенції. Шпателем нанести його по розмітці на стіну, бажано на площу розміром в 3-4 матриці. Товщина нанесення — 2-3 мм. Шпателем-гребінкою зняти надлишки клею.
 4. Укладання мозаїки на стінку. В залежності від виду, плитку клеять по-різному: мозаїка на сітці приклеюється сіткою всередину; на паперовій основі — папером назовні, яка потім обережно змивається водою. На нанесений клей докласти перший лист панелі. Акуратно, без зайвого тиску розрівняти полотно по поверхні. Далі приклеїти інші полотна, не забуваючи перевіряти площині за рівнем і видаляти надлишки клею.
 5. Затирка швів. Через 24 години після укладання можна приступити до затірки швів. Відкрутити профіль, протерти плитку від залишків клею, інструкції приготувати затірку, бажано маленькими порціями. Потім її завдати гумовим шпателем. Як підсохне, протерти поверхню вологою губкою фартуха. Остаточна обробка — відполірувати повстяної ганчіркою.

Фартух для кухні готовий.

plitka mozaika dlya kukhni na fartuk: vybor cvetovojj gammy v kukhonnom interere, vidy i metody ukladki810 Плитка мозаїка для кухні на фартух: вибір колірної гами в кухонному інтерєрі, види та методи укладання

Відео

У відео демонструється 80 ідей найоригінальніших фартухів на кухню з мозаїки.

У наступному відео представлені практичні поради та рекомендації по укладанню кухонного фартуха: частина 1.

Продовження відео: укладання фартуха на кухні. Частина 2.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради