Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Низку новорічних свят та Різдвяних Святок замикає Хрещення Господнє, яке всі віруючі відзначають 19 січня, у 2021 році цей день припадає на неділю.

Найсміливіші купаються в ополонці, інші набирають святу воду, яка, як вважається, в цей день має цілющу силу. Але чи все ми знаємо про це загальноцерковне торжество?

1d903caac99f3e1be440dd9cd4e117a1 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

А ви купаєтеся в ополонці? Може збираєтеся? Поділіться з нами враженнями в коментарях, дуже цікаві ваші рекомендації та поради.

Мій чоловік купається кожен рік, він підготовлений, починав з обливання холодною водою, зараз приймає холодний душ, і купається на свято. Можу сказати, що відчуття бадьорості присутній і він ще жодного разу не захворів після цього, так як короткочасне охолодження організму цьому не сприяє. Інша справа переохолодження, або тривале перебування в студеній воді.

Хрещення Господнє або Святе Богоявлення – історія свята

Щороку 19 січня за новим літочисленням Церква вшановує пам’ять велике євангельська подія – Іоанн Хреститель «занурив у воду» Месію. Мова йде про велике таїнство хрещення, яке пророк зробив на річці Йордан.

Це цікаво! В наші дні річка Йордан на Близькому Сході змінила своє русло, а місце хрещення Месії тепер знаходиться на суші.

Недалеко від Мертвого моря, навпроти Єрихону, пророк Йоан навчав і хрестив людей. Є дві версії хрещення Ісуса. Згідно з однією, він з’явився до Хрестителю вночі, коли той був в оточенні лише своїх учнів. Інша думка, що Христос прийшов у натовпі народу вдень і просив хрещення від Івана.

d26c91b3e4ef18ac79ffa1bb57f4ade4 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Після звершення обряду Спаситель пішов на 40 днів у пустелі, де відрікся від життєвих благ і молився, щоб служити людям. Вважається, що Хрещення – це перше явище Христа народу. Також свято відноситься до дванадесяті, тому що пов’язаний із життям Ісуса на Землі серед людей.

Спочатку, ще за життя Апостолів, Богоявлення відзначали одно з Різдвом. Лише приблизно з V століття свято стало самостійним. Але схожість двох подій простежується досі – навечір’я, зречення від їжі, дотримання традицій.

Після становлення християнства неофітів хрестили тільки в свято Богоявлення. Вважалося, що обряд очищає від гріховних дій і помислів. Саме тоді з’явився культурний обряд освячення води.

4a7b89297914dc53e51ac2a8c4110c78 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Перед Богоявленням 4 дні в храмах читають молитви і пісні, присвячені наступаючому євангельського події. Те ж саме відбувається у наступні 8 днів. Останній день свята 27 січня проходять особливі, урочисті соборні служіння.

Що не можна робити на Хрещення?

Кожен з нас хоч раз, але чув від бабусі або мами, що в день православного свята нічого не можна робити. Що під цим мається на увазі:

 • заборонено прати, прибирати, займатися рукоділлям;
 • чоловікам краще не братися за ремонт в цей день;
 • не можна сваритися, лаятися матом, пити багато алкоголю, негативно мислити;
 • намагатися не виявляти скупість.

В цей день віруючі присвячують себе спілкуванню з Богом, близькими людьми. Основна і головна мета свята – спогад і шанування події явища Господа у плоті.

Ще хочеться додати, багато хто цікавиться, чи можна хрестити свою дитину 19 січня. Відповідь: ні, так як на великі свята, дітей не хрестять, це можна зробити протягом року в будь-який день.

Цікаві звичаї та традиції на свято Хрещення

До церковного торжества ретельно готуються – наводять вдома порядок.

Православні починають святкувати Богоявлення ввечері 18 січня – Водохресний Святвечір. Весь цей день люди зрікаються їжі, відвідують Церкву, читають молитви, віддають хвали Богові і просять про доброту. З появою на небі першої зірки сідають за стіл. Дозволяється їсти крупи, мед і горіхи.

9720bb96e519cdd1740d697427765963 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Здавна Хрещення вважається сімейним святом, тому 19 січня всі близькі збираються за столом. У цей день можна їсти все, ніяких обмежень на їжу немає. Прийнято готувати 12 страв, як на Різдво, що символізує Апостолів Христа.

Але найбільш відомі та улюблені багатьма обряди – це купання в ополонці, набір святої води і ворожіння. Про них треба знати докладніше.

Традиція і звичаї купатися 19 січня

На Хрещення здійснюють водосвяття. У Святвечір освячують воду в купелі Храмів, а в саме свято обряд відбувається біля водойм та криниць. На льоду вирубують ополонку, на березі ставлять столик для богослужінь і символ Святого Духа.

У перші роки християнства люди ходили до ополонки урочистою ходою після молитовних звернень до Бога в день Хрещення. Священик читав службу, опускаючи хрест в річку і просячи благословення Господнє. Після цього люди брали воду в долоні і бризкали один в одного.

42fbcda327ef9462a17454332901e2ab Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Тоді і з’явилася традиція купатися на Водохреще. Обряд нібито допомагає очиститися від гріхів. Однак, це не церковне таїнство, а саме народна традиція, що передається з покоління в покоління.

Зараз масове купання в ополонці дуже популярно серед молоді. У містах люди збираються на місцевих водоймах з самої ночі. Місцеві священники проводять обряд водосвяття, готують місце для занурення.

468df35a0bb98f80c08ca38834c2f80e Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Весь день, навіть в сильний мороз, приїжджають дорослі і діти, щоб тричі зануритися в святиню і змити гріхи. Вважається, що в цей день захворіти від крижаної води не можна.

Як відбувається купання в ополонці на Водохреща?

У це свято прийнято купання, але не варто йти не підготовленим, може стати погано, треба заздалегідь почати загартовуватися, щоб не було перепадів тиску або якихось ситуацій з серцем!

Чоловіки у плавках, а жінки в купальниках по черзі підходять до прорубаної йордані (так називають місце для купання), хрестяться тричі, промовляючи: «Во Ім’я Отця і Сина, і Святого Духа». Потрібно опуститися в ополонку і тричі зануритися з головою.

4c99f84c8b7aa5a1064188bb9dc31a56 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Занурившись, треба зняти мокрий одяг, насухо обтертися рушником, на голову надіти теплу шапку або хустку. Щоб зігрітися, рекомендується випити чашку гарячого чаю або трав’яного настою.

Важливо дотримуватися заходів обережності, особливо новачкам. Найголовніше правило – не можна купатися в алкогольному сп’янінні. Спиртне розширює судини, а занурення в крижану воду призведе до їх спазму, що небезпечно порушенням функції кровообігу головного мозку. Алкоголь не можна приймати і після купання.

Важливо! Купатися треба у спеціально відведеному місці, де чергують співробітники МНС і Швидка допомога!

0cf3f0ae1076a12eb1888719089e1309 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Є хвороби і стани, при яких купання в крижаній воді заборонено:

 • артеріальна гіпертензія, гіпотонія, всі захворювання серця та судин;
 • простудні та вірусні захворювання, запальні процеси;
 • епілепсія, травми голови;
 • цукровий діабет і порушення функцій щитовидної залози;
 • хвороби ЦНС;
 • хронічні захворювання органів дихання.

7b9e02c5cd1fcfc655d2f1c2f77c1001 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Існує повір’я, що купання в ополонці на Водохреща може зцілити. Але це може бути небезпечно. Церква при важких захворюваннях рекомендує зміцнювати віру і підтримувати традиційне лікування молитвами.

Традиція набирати водохресну воду

Вода – головний символ Хрещення. Прості люди її називають святою, а воцерквленные Агиасмой. Вважається, що вода не гасне і володіє чудодійними властивостями. Існує звичай пити водохресну воду і святити їй будинок для вигнання нечистої сили.

Набрати велику Святиню можна в будь-який час в день Богоявлення навіть з крана. Але віруючі ходять до Церкви для освячення води, стоять службу, благають про благословення. У народі прийнято вживати воду натщесерце вранці, читаючи молитву. Вона заповнює душевні і фізичні сили. Пити без обмежень дозволяється тільки на свято або людям, які потребують співчуття.

9d246e0934839d71bd6fa317edf9fb48 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Необов’язково набирати великі ємності з водохресною водою. У Богослужбовому Уставі кажуть, що навіть кілька крапель Агіасми освятять звичайну воду.

Зберігати Святиню можна кілька років, необов’язково до наступного Водохреща. Просто так вилити воду в раковину не можна, це вважається гріхом.

Багато хто думає, що освячена вода може робити чудеса. Священики кажуть, що диво для православної людини творить віра, а вода лише її символ.

Вона не псується, так як зберігає свою структуру. Нею можна окропляти житло, вмиватися коли погано себе почуваєш, трохи додавати у питну воду і пити при хворобах.

feab3e0ed6ce3bdb9a7767f6c0e017b6 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Ви можете умивати нею особа, бризкати домашніх тварин, вона дуже позитивно впливає і заряджає енергетично.

Тримайте її в шафі в закритій тарі, періодично переливаючись в меншу тару для домашнього використання.

Найпоширеніші прикмети

В прикмети і забобони вірять багато, вони передаються з покоління в покоління. Ось найвідоміші хрещенські знаки:

 • Якщо на свято дерева в полою, потрібно запам’ятати день тижня. Саме в такий день треба сіяти хліба, щоб урожай був багатим.
 • Морозний і сонячний день Богоявлення – до посухи влітку.
 • Яскраве зоряне небо – до ранньої весни.
 • Повний місяць у переддень свята обіцяє весняні паводки.
 • Почути собачий гавкіт – отримати прибуток у цьому році.
 • Снігопад – до багатого врожаю.
 • Сни, побачені в ніч на 19 січня, завжди збуваються і попереджають про небезпеку.
 • Не можна плакати на Водохреща – весь рік проведеш в сльозах.
 • Напередодні не можна викидати речі, позичати гроші – будеш відчувати потребу.
 • Щоб не хворіти, не можна залишати взуття за порогом у ніч перед Водохрещем.
 • Якщо прати білизну на свято, можна накликати на себе біду.

011384b5654d1150c32cac0f48046ad3 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Це цікаво! Служителі Церкви застерігають від прикмет і забобонів, називаючи їх гріхом.

Ворожіння на Водохреща

З Різдва до Водохреща йдуть Святки – слов’янський народний свято. Ці дні насичені магічними обрядами, прикметами і звичаями. Але найулюбленіше заняття, особливо молодих дівчат, це ворожіння.

Чому ворожіння на Святки самі правдиві? Вечора до Хрещення називають страшними – вважається, що гуляє нечиста сила. Саме тому можна дізнатися всю правду, адже світ у цей час найбільш близький до потойбічного. У водохресний вечір ворожіння вважають найбільш точним, і кажуть, що можна дізнатися про своє майбутнє.

053928ff36155ffd0f25a25efc97b36b Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Ідеальний час для передбачень – вечір і ніч. Гадати краще на самоті, щоб вдома не було навіть домашніх тварин. Дівчині потрібно зняти прикраси, розпустити волосся і запалити свічки. Для найсміливіших пропонуємо найпопулярніші гадання.

Ворожіння на судженого на воску

Для передбачення потрібні тазик з холодною водою і свічки (по одній на кожного гадающего). Запалюють свічки, коли віск почне танути, потрібно капати їм на воду. Будуть з’являтися фігури, які потрібно вміти тлумачити. Якщо гадающих багато, краще ємність з водою приготувати для кожного окремий.

ebcc50b845df057d2e49d459ba8bfede Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Є два варіанти ворожіння – капати воском або дочекатися, поки свічка повністю розтопиться, і вилити рідину в воду. Якщо свічка парафінова, віск потрібно капати по колу, інакше він весь збереться в центрі.

Ось значення фігур, які будуть цікаві дівчатам, які мріють обзавестися чоловіком:

 • Серце пророкує закоханість;
 • Кільце обіцяє швидке весілля;
 • Образ свічки – це сватання.

Головне в гадання на воску – проявити фантазію і правильно розшифрувати знаки.

Замовляння на гроші

Є безліч ритуалів для залучення достатку. Ось деякі:

 1. Набрати чашку священної води і пройти з нею навколо будинку. Зайти додому і промовити: «Як свята вода повна-полнехонька, ціла-цілісінька, так щоб і будинок мій був повна чаша всякого добра, злата та срібла. В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь (3 рази)».
 2. У Святвечір зібрати всіх домочадців, рахувати разом гроші, примовляючи: «Господь Бог світу з’явиться, а в моєму гаманці гроші з’являться. Ключ, замок, мову. Амінь (3 рази)».
 3. Для оберега від бідності в ніч свята потрібно набрати води і окропити всі кути житла. При здійсненні ритуалу треба говорити: «Свята вода в оселі моє прийшла, принесла благодать. Витрати і збитки дім мій минуть, а достаток і радість прибудуть. Удача мене супроводжує у всіх справах, а невдачі я ні в чому не буду знати». Якщо вода залишиться, потрібно поставити її на ніч у головному розі будинку.

45a8cfe5ec0e8cd7d3e738cb71b80de1 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Рада! У день отримання прибутку потрібно висловити подяку Богові. Найкращий спосіб – подати нужденним.

Змови на любов

Найчастіше ворожать на кохання, мріючи про якнайшвидшої весіллі, або з метою приворожити чоловіка. Ось кілька змов для відносин:

 1. Щоб дівчина швидше вийшла заміж, потрібна пляшка зі святою водою, яку ділять на 3 частини. Одну повинна випити дівчина, іншою частиною води потрібно обмити обличчя над тарілкою. Залишилася в тарілці рідина з’єднують з третьою частиною і виливають всі за поріг. При цьому вимовляють: «Біда лиха, віддай нареченого рабі Божій (ім’я) до заміжжя, до шлюбної постелі. Заведи очі нареченим, щоб вони на рабу Божу (ім’я) дивилися – не надивилися, нудьгували – не наскучались. І була б раба Божа (ім’я) для них красивіше сонця ясного, солодше меду алтайського. Амінь».
 2. Щоб присушить конкретної людини, потрібна його фотографія і свята вода. Фото потрібно покласти у воду, а по краях чаші поставити 2 свічки. Потрібно підпалити свічки і сказати: «Хрещенська вода, з’єднай мене з моїм коханим. Горять свічки – любов буде вічною. Буде все у нас чудово – горять свічки ясно-ясно! Амінь!».

12e43c0a7c3937d6b3aca2e97babe412 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Перш ніж робити обряд на прив’язку людини, переконайтеся в своїх почуттях!

На виконання бажання

Як загадати бажання на Хрещення, щоб воно збулося:

 1. Набрати свяченої води в чашу і дивитися уважно. Коли з’явиться брижі, вийти на вулицю і, дивлячись на небо, попросити Бога про своє бажання.
 2. На дзеркалі написати обмилки все, про що мріється, і покласти його під подушку. Якщо ранок букви зникнуть, все неодмінно збудеться.
 3. Написати на окремих аркушах 12 бажань і покласти під подушку. Прокинувшись, потрібно вибрати 3 папірці навмання. Те, що там написане, здійсниться.

5d6646ea2aac5ec1b8310e5b0ffd61c3 Хрещення Господнє 19 січня 2021 року (історія свята та звичаї)

Головне, що потрібно для виконання бажань: чітко знати, чого хочеш, і не бажати зла іншим.

Хрещення Господнє – велике православне свято, яке відзначається з V століття. Він обріс прикметами, традиціями, але цей день завжди збирав разом близьких людей, щоб згадати про Бога і попросити його благословення.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради