Кімнатні квіти фіалки (сенполії) — догляд в домашніх умовах

Фіалка — не просто домашній квітка. Завдяки величезній кількості сортів (сучасним селекціонерам відома не одна сотня) сенполії перетворилися на предмет колекціонування

c1542c37d6eb9bc4ef7abfa899e6f8e2 Кімнатні квіти фіалки (сенполії) — догляд в домашніх умовах

Хтось збирає виключно однакові сорти: махрові, з каемчатой або пальчикової забарвленням пелюсток, ряболисті або з особливою формою квіток (оса, дзвіночок). Хтось задається метою вирощувати різні фіалки, благо, догляд за всіма видами і сортами однаковий.

До речі! Не всі знають, але кімнатні фіалки прибули до нас з Африки. Насправді це і не фіалки зовсім — сенполії (вони ж — узамбарські або африканські фіалки) відносяться до сімейства Геснериевые порядку Ясноткоцветные.

f7a0c8a731a3248a5d6ebe3719e17491 Кімнатні квіти фіалки (сенполії) — догляд в домашніх умовах

При цьому класичні фіалки — це окремий рід сімейства Фіалкові порядку Мальпигиецветные. В декоративних цілях такі квіти вирощують хіба що в квітниках. Приклад — братки.

Кімнатні фіалки (сенполії) — догляд та розмноження

Базові принципи догляду за квіткою

  • Температура. Цій рослині не потрібно влаштовувати зимівлі з особливими умовами. Цілий рік фіалка може рости на одному і тому ж місці. Її влаштує тепло від 18 до 21 градуса, хоча в літню спеку (до 30) вона теж не загине. А ось мерзнути фіалка не любить — якщо температура опуститься до 12 градусів і нижче, рослина може загинути. Також відмирають листки, які взимку стосувалися заледеневшего вікна.
  • Освітлення. Воно повинно бути яскравим (ніякої тіні), але розсіяним. Пряме попадання сонячних променів на листочки фіалка пробачить тільки взимку, коли світло недостатньо яскравий і промені сонця не залишать після себе опіків на листових пластинках. Цілий рік рослина добре тримати на східному або західному вікні. Взимку можна переставляти і на південне

6803c0aae84b82acda716d2fd1c00df1 Кімнатні квіти фіалки (сенполії) — догляд в домашніх умовах

  • Полив. Грунт в горщику повинен або завжди залишатися трохи вологим, або ж пересихати, але не надовго. Поливати її можна невеликою кількістю відстояної води кімнатної температури. Вливайте її в грунт (використовуючи лійку з довгим носиком) або в піддон. А ще є гнотовий полив, який можна організувати для квітки при плановій пересадки. Його суть показана на фото нижче:

a07ac63c7c1ff3c204ecf37d5bc323ed Кімнатні квіти фіалки (сенполії) — догляд в домашніх умовах

 

  • Обприскування і протирання опушеним листочками сенполії не потрібні. Більше того: вода, що затрималася на поверхні листа, може викликати загнивання. Тому при поливі потрібно намагатися потрапляти тільки на грунт. Але! Фіалка не буде заперечувати, якщо ви станете обприскувати рослини, що знаходяться поруч, особливо взимку, коли повітря дуже сухе.
  • Підживлення. З покупкою створених спеціально для фіалок добрив проблем не буде — їх пропонують навіть на ринках і в невеликих магазинчиках. Якщо ви не знайшли такий засіб, беріть універсальне. Але перевірте склад: основою підживлення має бути фосфор, але і калій з азотом рослині теж важливі. Як вносити добриво, буде вказано на пакетику: деякі засоби розлучаються і вносяться разів 15, інші — раз на 25 днів.

Кімнатні квіти фіалки догляд та розмноження, пересадка

Вибір горщика

Сенполія — квітка, що живе за принципом «в тісноті, та не в образі». Бачачи, що листочки повністю накривають боки горщика, не поспішайте пересаджувати рослину. «Свідченнями» до зміни місця проживання стануть хіба що почали дрібніти листочки і погане цвітіння.

Пересаджують фіалку приблизно раз в 1-2 року, переважно у весняний час. Горщик беруть трохи більше попереднього. «Крона» квітки повинна бути ширше його діаметра.

a279f7491675dd73d97dc4352a2ecfce Кімнатні квіти фіалки (сенполії) — догляд в домашніх умовах

Важливо! Часто під час росту у фіалки подовжується і оголюється «ніжка» (а якщо ви часто повертали її різними боками до сонця, вона ще й гвинтом закручується). Вона не повинна бути занадто довгою, інакше кущик перекоситься. Якщо її довжина — більше 6 см, при пересадці її потрібно частково присипати землею, купивши горщик глибше.

Можна омолодити кущик, відрізавши всю кореневу систему, зачистивши стебло від «кори», некрасивих листочків і поставивши фіалку в склянку з водою.

c672cf6ebdedb1a4c71b660fba8dd117 Кімнатні квіти фіалки (сенполії) — догляд в домашніх умовах

Коли сенполія наростить корінці, її висаджують у грунт. Цей спосіб дозволить висадити фіалку в невеликий горщик, але вона довго не буде цвісти — перші півроку, а то і рік всі зусилля рослини будуть кинуті на нарощування кореневища. До того ж, до кущика потрібно буде торкатися вкрай обережно — він дуже довго укоріняється, і в перші півроку від необережного руху може просто випасти з грунту.

3d689d5413a2f7b102e8439aa05cb05f Кімнатні квіти фіалки (сенполії) — догляд в домашніх умовах

На фото дві сенполії. До пересадки рослини виглядали однаково. Ліва була пересаджена методом перевалки, права — методом омолодження з усіканням кореневища, частини стебла і половини листя.

Грунт

Хоч цей вазон непогано росте на гідропоніці, в більшості будинків його все ж вирощують по-старому — в грунті.

Квітка не надто вибаглива. Він може добре рости і в універсальному субстраті. Але ідеальним для рослини вважається такий «рецепт»:

966b4104446ba14b9095e75c98109824 Кімнатні квіти фіалки (сенполії) — догляд в домашніх умовах

  • 3 частини листяної землі (її ще називають листяно-лісовий або садової);
  • 2 частини торфу;
  • 1 частина піску, обов’язково великого (він не поживний, але завдяки йому волога буде швидко вбираться в грунт горщика, не застоюючись біля листової розетки);
  • 1 частина товченого вугілля (харчування + профілактика гнилей).

215fac835a37cdc7db2b9c75bd5be69d Кімнатні квіти фіалки (сенполії) — догляд в домашніх умовах

І не забувайте: перш ніж засипати в горщик грунт, на дно потрібно покласти трохи дренажу. Він повинен бути достатньо великим для того, щоб не висипатися з дренажних отворів (вони в горщиках для фіалок обов’язкові). Можна використовувати великий керамзит, шкаралупу від волоських горіхів, гальку, крупно порізану пінопласт.

Як впливають на здоров’я кімнатні квіти фіалки

Є багато популярних, але відверто небезпечних домашніх рослин — наприклад, диффенбахія або молочай з їх отруйним соком. Самі по собі вони погрози людині не несуть, але обрізати рослини варто виключно в рукавичках.

7abc63dfc4dbf7191f5d4c78fcf97860 Кімнатні квіти фіалки (сенполії) — догляд в домашніх умовах

Фіалка (сенполія) до небезпечних не належать. Жодна з її частин не отруйна — навпаки, квіти навіть можна вживати в їжу засахаривая. Правда, не сказати, що «цукерочка» вийде смачною (трава травою), але для незвичайного прикраси тортів підійде.

Але! Є думка, що вдень це рослина споживає вуглекислий газ, виділяючи кисень. Вночі ж навпаки, випускає в повітря вуглекислий газ. Тому сенполію рекомендується тримати в спальних приміщеннях — на кухні, у вітальні.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради