Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та дерев’яні конструкції

Багато автомобілістів використовують гараж не тільки в якості стоянки для автомобіля, але і як приміщення для зберігання інструментів. Крім того, в ньому часто проводять різноманітні роботи, пов’язані з ремонтом, налагодженням роботи машини і навіть з виготовленням необхідних у господарстві речей. Тут можна розмістити як невеликі, так і великогабаритні запасні частини. Наприклад, влітку — зимову гуму, а взимку — річну.

Щоб усі предмети легко перебували, можна спорудити стелаж в гараж своїми руками. При бажанні це може зробити будь-який автовласник.

381eb0700a04e433eef1d4770fbcf9fe Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Вимоги до стелажів і полиць

Важливі характеристики конструкції — надійність і функціональність. Особливі вимоги пред’являються до габаритів полиць. Вони повинні бути зручними для зберігання деталей, інструментів, запасних частин і надавати гаражу доглянутий і обжитого вигляду.

Щоб запобігти хаотичне звалище, простір всередині гаража бажано грамотно організувати. Це можна зробити за допомогою саморобного стелажа. Він дозволить раціонально і акуратно розмістити речі і створити комфортні умови для догляду за автомобілем і вирішення повсякденних господарських завдань.

При виборі типу стелажа слід враховувати:

 • матеріал конструкції — слід вибирати такий, щоб можна було легко очистити від забруднень;
 • міцність — полиці не повинні легко гнуться під вагою та пошкоджуватися від ударів і подряпин;
 • стійкість.

f7cd44622063a774c162aff96786de17 Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Види конструкцій стелажів

Тип конструкції залежить від наявності вільного місця, призначення стелажа, матеріалу виготовлення та передбачуваного способу системи зберігання. Конструкції можуть різнитися як за способом складання, так і за видом стелажів.

Стаціонарна стелажна система

Вона встановлюється у визначеному місці на постійній основі. Такі конструкції призначені для великовагових предметів — вони здатні витримувати велике навантаження.

Перед монтажем дуже важливо ретельно обміркувати розташування стелажа і накреслити схеми, в яких врахувати всі розміри та площа самого гаража. Збираються такі системи один раз, зазвичай за допомогою кронштейнів.

21dfffa8e6fdaed5144ed5bca0d8a45f Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Пересувні мобільні стелажі

Таку систему при необхідності можна пересувати або переносити в будь-яке місце, не розвантажуючи. Це дуже зручно, якщо інструмент знадобиться на вулиці. Стелаж оснащується спеціальними прогумованими колесами діаметром від 10 см. При бажанні їх можна зафіксувати, обмеживши можливість пересування.

200ed698baf464686b85e2331c369bff Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Розбірні моделі

Полиці цих стелажів можна монтувати на будь-яку висоту з допомогою гайкового або болтового кріплення. Серед автовласників такі конструкції вважаються найбільш прийнятним варіантом. Їх можна легко розібрати і регулювати за власним бажанням, змінюючи висоту, а також переставляти в будь-яке місце гаража.

02de659c72e01e1edfbe614ccb7a0c51 Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Підвісні або настінні полиці

Вони кріпляться до поверхні стелі або стіни в будь-якому місці. Дозволяють заощадити простір і найбільш раціонально використовувати вільну площу. Подібну конструкцію можна зібрати з куточка і підвішувати на спеціальні гаки.

93292ffa4da4b5bfa43c888df1366d0e Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Обертові моделі

Такий цікавий варіант можна встановити в приміщенні, де потрібно підкреслити певний стиль. Ці стелажі здатні обертатися, забезпечуючи доступ до інструментів і матеріалів з будь-якої сторони. Подібна установка візуально нагадує стійку з компакт-дисками або листівками.

cd89ac0b9d5d22dbf4a8dc0ac13d78fa Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Закриті

Подібні конструкції захищають від втрат дрібних предметів і інструментів і створюють видимість порядку. У них можна розмістити як цінний інструмент, так і різні небезпечні матеріали. Крім того, такі конструкції захищають збережені речі від зайвої пилу.

Закриті стелажі виготовляють з пластику, металу або деревини. Всередині їх можна розділити на клітинки.

Відкриті

Дозволяють отримати швидкий доступ до будь-яких деталей і предметів — все лежить на увазі і не потрібно відкривати і закривати дверцята. Конструкції можна зробити настінними або підвісними. Для їх надійної фіксації потрібно заздалегідь монтувати анкера.

ec7c8b8e0b5d582311981f14ae971b90 Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Окремі щити для інструментів

Їх можна робити у вигляді відкритих осередків, гаків, магнітів або установок з отворами. Важкі запчастини та інструменти н а таких панелях розмістити не вийде. Зате вони ідеально підійдуть для зберігання невеликих предметів, які потрібно постійно мати під рукою.

8a7d2da33e96f7fb24288604251018c3 Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

З яких матеріалів виготовляються

Зазвичай стелажі виготовляються з дерева або металу, рідше — з пластика. Найбільш практичними є комбіновані дерев’яно-металеві конструкції. Вертикальні несучі опори до них виконуються з металу, а горизонтальні — з дерева.

936a1ad1caeacf623b5d00bc361bbd2f Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Метал

Металеві конструкції є найдорожчими, але в той же час і найбільш надійними, мають довгий термін служби. Зазвичай використовується нержавіюча сталь, рідше — алюміній і просте залізо. Зварені полиці витримують велику вагу, виглядають привабливо і естетично.

Єдиним мінусом таких конструкцій є схильність до корозії. Однак вона легко вирішується за допомогою обробки поверхні антикорозійним складом.

Крім зварювання, металеві стелажі можна з’єднувати за допомогою болтового з’єднання.

79c9063673eb8f3ed34fd4046a629a2e Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Дерево

З цього матеріалу набагато легше виготовити стелаж в гараж своїми руками. Це визначається тим, що деревина легко обробляється, тому можна швидко вирізати необхідні елементи і підігнати їх під потрібні розміри.

Відсутність вологостійкості є недоліком матеріалу, тому що вироби з дерева набухають, вбираючи вологу. Крім того, цей матеріал схильний до займання, цвілі і гниття, тому конструкція потребує обробки спеціальними розчинами.

339539a2a913bc48d417838b414b76cd Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Планування конструкції і креслення

Насамперед, необхідно визначити, що саме буде зберігатися в гаражі, а потім зробити попередній креслення з усіма розмірами. Наступний крок — пошук місця для установки. Для цього приміщення необхідно розбити на функціональні зони.

При вході в гараж потрібно зберігати те, що може знадобитися кожен день, а в дальньому кутку розташувати рідко затребуване.

На завершення можна оформити остаточне креслення з найменуванням розташування інструментів, деталей, рідин, олій і інших необхідних речей.

3f037994ba4df710690ae06598afe928 Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Які будуть потрібні інструменти і матеріали

Для того щоб змонтувати стелаж швидко і якісно, необхідно запастися усіма необхідними інструментами і матеріалами, щоб надалі не відволікатися на пошуки відсутніх.

Щоб зробити полиці для інструменту в гаражі своїми руками, можуть знадобитися:

 • ДСП (деревно-стружкова плита) або фанерна дошка товщиною до двох сантиметрів;
 • кріпильні анкери;
 • матеріал для полиць;
 • кронштейни для фіксації виробу на стіні;
 • дриль;
 • електричний лобзик;
 • будівельний рівень;
 • перфоратор з насадкою;
 • рулетка для вимірювань;
 • гачки для кріплення;
 • набір саморізів.

Як зробити металевий стелаж з дерев’яними полицями

Конструкція з металу для гаража є ідеальним варіантом. Хоч вона обходиться дорожче, зате володіє високою міцністю, несприйнятливістю до цвілі, вологи, грибка, стійкість до займання і довгим терміном служби. Для здешевлення полиці стелажа можна зробити з дерева.

Стійки краще всього робити з прямокутних труб з шириною сторони не більше п’яти сантиметрів, а для поперечок використовувати металевий куточок. Його можна до вертикальних напрямних приварити або прикрутити за допомогою болтів, тоді з’явиться можливість змінювати висоту полиць.

Покрокова збірка стелажної системи для гаража:

 1. Приготовлені комплектуючі необхідно нарізати за допомогою болгарки у відповідності з необхідними розмірами.
 2. На стійках розмітити розташування полиць.
 3. Куточки приварити або прикрутити болтами до стійок, дотримуючись горизонтальність.
 4. Металевий каркас покрити антикорозійним складом.
 5. З дерев’яних дощок нарізати полички і приміряти до каркаса.
 6. Готові полиці відшліфувати, пофарбувати і прикріпити до металевого каркаса за допомогою саморезов, підганяючи впритул один до одного.

3a5cd33d69441197341505a065cb23ce Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Виготовлення підвісних полиць

Вони можуть виготовлятися з металевого куточка. Підстава можна зробити дерев’яним, а бічними стінками буде служити спеціальний трос або профільна квадратна труба. Такі полки підвішуються на гаки, вбиті в стельові балки, а в разі потреби швидко демонтуються.

Недоліком є те, що вони досить хиткі і можуть розгойдуватися. На таких полицях не рекомендується зберігати дорогі інструменти і крихкі речі.

Щоб виключити хиткість конструкції, підвісну полицю монтують на шпильках.

Етапи виготовлення підвісних полиць:

 1. З листа ДВП (деревоволокнистих плит середньої щільності) або фанери вирізати полиці потрібного розміру. Рекомендована відстань між несучими шпильками — 60-70 сантиметрів.
 2. Для посилення міцності по торцях плити можна окантувати металевим профілем.
 3. По краях полиці розмітити отвори для шпильок. Свердлити бажано не ближче п’яти сантиметрів від країв плити.
 4. Потім полку прикладається до стелі, за допомогою олівця на ньому зазначаються місця для кріплення. В стелі за відмітками висвердлюються отвори під анкери, потім кріпильні вироби забиваються в бетон і закручуються гайки.
 5. Довгі шпильки потрібно з’єднати з анкерами, які розміщені на стелі, і зафіксувати за допомогою гайок.
 6. Після того як всі шпильки закріплені на стелі, можна монтувати полиці. На шпильку потрібно навернути гайку, шайбу, а потім полку. Потім зафіксувати її за допомогою шайби і гайки. Кінцева підгонка здійснюється по рівню.

Підвісна полиця дозволяє значно заощадити простір у гаражі.

0f6ed17ce360a7eea2deaadf43834956 Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Нюанси складання полиць з металу

Цей процес має свої особливості. Для складання полиць застосовується в основному два методи: зварювання і болтове з’єднання.

В обох випадках вимагається дотримання паралельності на етапі підготовчих робіт, тому що приварену полку вже неможливо виправити без руйнування. Болтове з’єднання теж переробляти небажано, так як це може призвести до втрати естетичного вигляду.

Перед зварюванням або свердлінням отворів під болтове з’єднання полку необхідно закріпити до вертикальних стійок за допомогою струбцин і перевірити горизонтальність за допомогою будівельного рівня в поздовжньому і поперечному напрямку. Після цього за допомогою зварювання полку прихоплюється до вертикальних стійок, знімаються струбцини і ще раз перевіряється горизонтальність. Якщо все нормально, то проводиться остаточна зварювання.

При болтовом з’єднанні свердляться два отвори з одного боку, і за допомогою болтів ця сторона закріплюється, а струбцини знімаються. На іншій стороні вони залишаються. Потім перевіряється горизонтальність і при необхідності проводиться корекція. Після цього ще два отвори свердляться і закріплюються болтовим з’єднанням.

e948673a8101648a766389aa2053dc11 Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Корисні рекомендації

Перед плануванням полиць для гаражного приміщення необхідно визначити спосіб їх кріплення. Болтовая технологія використовується зазвичай для дерев’яних конструкцій, зварна — для металевих. Обидві технології дозволяють конструкцій справно служити тривалий час. Однак вони володіють деякими недоліками.

Зварні полиці не розбираються. При зміні плану розміщення в гаражі просто демонтувати зварний виріб не вийде. Головним позитивним чинником такої конструкції є її надійність — зварювальні шви зруйнувати зовсім непросто.

Болтові стелажі не можуть забезпечити достатню жорсткість. Для стійкості конструкцію необхідно додатково прикріпити до стіни. Однак у неї є істотний позитивний фактор — мобільність. Полиці легко розбираються і збираються, а також між ними можна робити різні відстані.

59fb5fdf3ea5df14e316482d1a73efc2 Стелаж в гараж своїми руками: підвісні полиці для інструментів, металеві та деревяні конструкції

Відео

У відео демонструється процес виготовлення металевого стелажа за допомогою зварювання від початку до кінця.

У наступному відео описаний процес складання дерев’яного стелажа.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради