Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Вибір і покупка готових завіс для вікна або дверного отвору часто ускладнюються тим, що не завжди вдається придбати варіант потрібного розміру. Якщо відтінок і малюнок штор ідеально підходять до інтер’єру приміщення, але довжина занадто велика, можна обрізати виріб до потрібних параметрів. Для цього буде достатньо початкових навичок з укорочення. Правильно підшити штори з щільної або тонкого матеріалу допоможе використання простих способів.

51553e95310a4cb26cbb0a1e36cf30bf Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Правила підшивання

Значення довжини готових виробів можуть відрізнятися для вікон, розташованих в одній кімнаті, і навіть для різних сторін одного отвору. Тому слід заміряти всі можливі значення і взяти середнє. Це особливо важливо, коли довжина завіс вибирається у підлогу або рівно під вікно. Відмінності в цьому випадку стають добре помітними.

Правильно підшити штори і тюль допоможуть такі поради:

 1. Матеріали, особливо з вмістом натуральних волокон, схильні до усадки. Тому перед початком роботи бажано випрати нові штори, а потім пропрасувати їх праскою, дотримуючись рекомендований режим для певного типу тканини.
 2. Важким портьєрам бажано дати повисіти 2-3 дні на гардин, для остаточного формування довжини, так як можливо розтягування тканини.
 3. Вимірювати довжину зручно висить на гардину: закріпити шпильками з двох сторін обрану довжину, а потім вже на знятих заколювати мітки через кожні 10-15 см
 4. Можна виміряти відстань від карниза до обраного рівня з допомогою рулетки, а потім обчислити різницю між реальною і бажаною довжиною полотна, відзначити її шпильками або намалювати розмітку.
 5. Спочатку треба пропрасувати згин, це допоможе рівно відрізати тканина. Рвати по качку можна матерію тільки з натуральних тканин: бязь, ситець, бавовна.

Ширину підгину нижнього краю визначають по ситуації. Жорстких рекомендацій з цього приводу немає. Робити великий підгин більш практично, так як не потрібно підрізати штору і буде запас тканини на той випадок, якщо завіса доведеться подовжити. Широкі підгин добре виглядають в декоративному плані і підходять для довгих моделей середньої щільності, а також обважнення коротких фіранок.

cef897dc0ae623a69e23429ba0091937 Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Як підрізати тюль

Шовк, шифон або органза при роботі ковзають і зміщуються, тому буває важко не лише підрізати, але навіть акуратно розмітити полотно. Для рівного відрізання деякі умільці використовують прості хитрощі.

Висмикування поперечної нитки

За напрямну для створення рівної лінії краю можна взяти качок, тобто поперечну нитку, яка проходить рівно по горизонталі від одного краю полотна до іншого. Її висмикування дозволить зробити видимою лінію майбутнього надрізу. Працюємо за наступною схемою:

 • відміряємо по краю потрібну довжину;
 • відзначаємо дрібному;
 • робимо невеликий надріз по мітці;
 • витягуємо поперечну нитку;
 • розрізаємо вздовж вийшла «стежки».

8bb7c50dd6ade879f92310ae2b783aac Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Надріз тканини

Якщо матеріал дуже тонкий і примхливий, витягнути ниточку не виходить, на полотні є рельєфні візерунки, а також складне переплетення ниток, то можна скористатися методом надрізів. Рівно відрізати тюль допоможе такий спосіб:

 1. Акуратно розкласти тканина на широкій і рівній поверхні такого розміру, щоб містилася вся штора по довжині і складена вдвічі по ширині.
 2. Скласти матеріал навпіл по ширині, ретельно поєднати краю.
 3. Розгладити виріб і закріпити на його верхівці і біля бокової кромки шари шпильками.
 4. Відміряти довжину з двох сторін і зробити невеликі надрізи.
 5. Знову скласти вдвічі, поєднати і закріпити шари.
 6. Відміряти довжину з двох сторін і зробити надрізи.
 7. Залежно від ширини полотна повторити або закінчити процедуру (між надрізами повинна бути не більше 20 см).
 8. Розгорнути і за отриманими мітках провести лінію, розгладивши і притиснувши тканина лінійкою, або відразу розрізати великими кравецькими ножицями.

77bcbf904348d23839393c7ba4e62931 Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Способи підшивки

Після обрізання тканини до потрібної довжини знадобиться обробити її край. Для цього існують різні способи.

Стандартний шов

Низ штори можна підшити прямий рядком, попередньо зробивши один або два підгину. Перший варіант застосовується у тому випадку, якщо край не буде обсипатися. Кромка може бути оброблена швом «зигзаг» або оверлком. Підходить для штор з важких тканин або мають підкладку. Пряма строчка робиться на швейній машині. Якщо робота проводиться вручну, то використовується потайний шов. Хід роботи:

 • відзначити кордон наміткою або пропрасувати згин;
 • вибрати нитка для шиття і довжину стібка залежно від типу тканини і декоративного задуму;
 • прострочити загин з виворітнього боку по прямій, відступаючи кілька міліметрів від його краю.

a27407e14b6675f024944bdd68949d7b Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання Метод підшивки в два рядки:

 • загинаємо тканина на виворітну сторону по ширині лапки швейної машини;
 • заправляємо полотно під лапку і переконуємося, що тканина лежить рівно і не виходить за межі;
 • притискаємо підгин і починаємо шити;
 • у процесі роботи поступово підгинаємо тканину за розміром лапки;
 • коли шов прострочений, обрізаємо нитку і повертаємося до початку рядка;
 • підгинаємо тканину так, щоб зроблений раніше шов проходив рівно по краю;
 • підгинаємо тканина, виконуємо другу сходинку і стежимо за положенням першої.

Такий шов ще називають «московським». Виконаний даними способом підгин виглядає дуже акуратно.

5b9f579958a69cb33502c4f10ecadee6 Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Стандартний прямий шов теж можна використовувати в якості декоративного. Для виконання роботи знадобиться:

 1. Зробити дві паралельні строчки.
 2. Вибрати спеціальні декоративні нитки, щоб вони контрастували за кольором з основною.
 3. Спробувати спочатку на шматочку матерії. Слід фіксувати шов на початку і в кінці рядка, роблячи для цього по 3-4 стібка в прямому, а потім у зворотному напрямку.

Окантовка

Коли фактура шторного матеріалу має значний обсяг або обробляється фігурний зріз, наприклад, закругляющийся, використовують обточування. Для цього беруть готову косу бейку потрібного кольору або виготовляють її самостійно. При обробці краю таким чином виріб має бути вкорочені до бажаної довжини без всяких припусків. Обточувати треба наступним чином:

 1. Настрочити бейку, приклавши по низу виробу і поєднавши лицьові сторони.
 2. Відвернути і запрасувати стрічку на виворітну сторону.
 3. Підшити бейку з виворітного боку потайним швом або ручними стібками.

31855f68ec3f7267d6272c4e37399f23 Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Клейовий тасьмою

Використання приклеєною подгибки — самий швидкий спосіб обробки краю.

Знадобиться зробити всього декілька простих кроків:

 1. Запрасувати підгин.
 2. Прокласти під загорнуту тканина плавкі стрічку так, щоб вона не виходила назовні.
 3. Проутюжить на середній температурі.

При використанні клейової стрічки для тонких тканин слід бути дуже обережними. Якщо перевищити рекомендовану температуру, розплавлений клей може проступити на лицьову сторону виробу.

Для широких подворотов можна використовувати два ряди стрічки.

b8db66c2d45d83dec64429de261fc683 Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Обробка бічних зрізів

Якщо бічні кромки потребують обробки, то краще робити подвійною підгин. Край зрізу загинається на 1,5-2 см і закріплюється прямий рядком або потайним швом. Враховуючи різноманітність матеріалів, розмір загину може відрізнятися, як в сторону збільшення, так і зменшення. Порядок дій був описаний раніше. Складність підшивки вздовж частковій нитки полягає у можливому розтягуванні тканини. Шар, що лежить під загином, має тенденцію стискатися і зміщуватися при прострачивании. Тому під час роботи треба стежити за цим і вчасно коректувати положення шарів, а також злегка натягуючи нижнє полотно. Спростити роботу допомагає фіксація складок по всій довжині шпильками. Бокові сторони теж можна обробити окантовкою.

62c3d88ee49a79af0f8768da387235e8 Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Кутове з’єднання

Додаткову привабливість готовим гардинам можна надати, використовуючи для обробки кутів потаємний діагональний шов. Метод його виконання складний, але виглядає він на будь-яких прямокутних виробах дуже добре.

Порядок роботи: Загинаємо і проутюживаем тканина по 1-1,5 см з нижньої і бокових сторін навиворіт. Таким же чином робимо другий підгин, добираючи ту ширину, яку планується підшивати.

Розгортаємо другий підгин і робимо куточок по діагоналі лицьовою частиною тканини всередину. Поєднуємо краю і закріплюють шпилькою або голкою по лінії другого згину ближче до кута.

05402886bc5cf239818d6aac7ac4d6c2 Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Відзначаємо скіс в 45 градусів до згину, позначеному шпилькою, починаючи з точки початку згину в бік краю. Прострочуємо кут за отриманою лінії і, відступивши від шва 1 см, зрізаємо куточок.

05ca7cc10f546b5b4e319de3a056e258 Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Вивертаємо виріб і прошиваємо згини по контуру. Приутюживаем загин.

ea5c94f04b28b711d21fd6637812bd5c Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання У наведеному нижче відео докладно описується процес обробки країв з діагональним потайним швом.

Як обробляти тюль і органзу

Обробку краю тюлю можна виконати схожими способами: в підгин з однією або двома рядками, окантовкою або з використанням клейової основи. Хоча легкі тканини мають свої особливості. У шифону, органзи або серпанку крайку можна з успіхом обробити зигзагом. Такий край виходить тонким і майже непомітним. Для цього робиться невеликий підгин тканини і по самому краю використовується рядок «зигзаг» з середнім кроком. Якщо залишаються стирчать нитки або ділянки не підшитий тканини, їх обрізають гострими ножицями. Для сітки або тюлевих фіранок з об’ємним малюнком краще використовувати окантовку косою бейкой.

b2bb92445dc0319dba534725867803fc Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Як вкоротити штори або тюль, не обрізаючи

Іноді подовжений розмір фіранки не є проблемою. Вкоротити штори або тюль можна не обрізаючи, а драпіруя тканина в горизонтальні складки. Для цього є кілька способів.

За допомогою збірки голкою і ниткою

Цей метод включає ручну зборку солодкий швом «уперед голкою».

Найзручніше виконувати роботу на висячих фіранках:

 1. Намітити по нижній кромці бажану кількість збірок (для першої і останньої відступити 3-5 см з боків).
 2. Відміряти висоту драпірування і відзначити рівними вертикальними лініями майбутній шов.
 3. Повісити гардину на карниз і розправити полотно по ширині.
 4. Виконати шви по наміченій лінії, кінець кожної нитки зав’язати вузлом, не прикріплюючи її до матеріалу.
 5. Підтягти всі нитки в складки і закріпити з виворітного боку.
 6. Розправити драпіровку.

Цей спосіб простий і швидкий, але не підходить для важких тканин, а при пранні «конструкція» може зіпсуватися і зажадати ремонту.

Можна замінити шов «уперед голкою» на машинну строчку з максимально широким стібком. Попередньо зафіксувавши нитки з одного боку і обережно потягнувши за верхню чи нижню з іншого боку, можна сформувати потрібні складки.

cba9cc094d014b38d342e7c6c3b432bf Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Фестонні складки

Пишності й урочистості надають фіранкам фестонні складки. Дизайнери інтер’єрів використовують три основних способи організації горизонтальних драпіровок.

Лондонський. В піднятому вигляді на шторі утворюються дві складки ближче до краю, в розправленому вигляді виходить рівна поверхня.

abb1a45b5946c5197aacae5f4fd27582 Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Французький. Можуть бути як підйомні, так і немає. У будь-якому випадку, по всій поверхні в кілька рядів на рівних відстанях один від одного формуються фестонні складки, які не змінюють своєї структури при підйомі.

408344c028c1b592b1c51b34b3113286 Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Австрійський. Фестонні складки формуються тільки по нижній частині фіранки.

32e4e75a0e1c0a90a96f961b4927ac0c Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання Для формування фестонів можна використовувати наступні матеріали.

 1. Звичайну шторну стрічку. Її пришивають машинним способом з виворітного боку по заздалегідь зробленій розмітці. Роблять зборку і закріплюють кінці. При створенні французьких штор спочатку наміткою формуються фестони, а потім пристрочує стрічка. Такий варіант підійде для статичних завіс. Існують прозорі стрічки для тонких тюля.
 2. Шторну стрічку зі спеціальними кільцями використовують для підйомних гардин. У пришиту стрічку вставляють шнур, закріплюють його по нижньому краю, а верхні кінці, через встановлені на карнизі гачки або кільця виводять на одну зі сторін від вікна.

З допомогою магнітів шторних

Найшвидший спосіб зібрати фіранку — шторні магніти. Цей нехитрий аксесуар не вимагає взагалі ніяких навичок шиття. Кожне кріплення являє собою два декоративних магніту, сполучених між собою тканиною або мотузкою. Магніти скріплюються між собою на потрібній відстані, утворюючи збірку.

2558c6cdddad6f8862efc57414e7d224 Правильно підшити штори і тюль: способи відрізання, обробки краю, підшивка, бічні шви, укорочення без обрізання

Загальні рекомендації

При виготовленні будь-якого виробу виникає безліч нюансів.

Корисно звернути увагу ще на кілька дрібниць:

 1. Витягати шпильки, фіксують виріб, перед прострачиванием. Потрапивши випадково під лапку, металевий виріб може пошкодити і тканинне полотно, і швейну машину.
 2. Голки для намітки або ручних швів потрібно підбирати правильного розміру. Занадто товсті екземпляри можуть залишити помітні сліди після видалення тимчасових швів.
 3. Для запобігання деформації занадто довгих швів можна використовувати флізелінову стрічку.
 4. Проводити профілактичний огляд швейної машини, це допоможе заощадити час. Найпростіша заміна голок спростить шиття щільних матеріалів, які потребують гострих голок. Змащення ходової частини і регулювання натягу ниток дозволять насолодитися роботою.
 5. На стіл для розкрою розстеліть щільну бавовняну тканину у кілька шарів. При необхідності можна буде приколювати до неї виріб, щоб воно не зміщувалося і не ковзало по столу.

Відео

Подивіться сюжет, в якому показано процес обробки бічних зрізів і низу гардини своїми руками.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради