В яких випадках п’ють Метформін і чи можна його вживати для схуднення

«Таблетки для схуднення існують!», «Засіб, популярний у бодібілдерів!» – такі відгуки можна побачити від тих, хто намагається вирішити проблему надмірної ваги за допомогою медикаментів.

Наприклад, деякі сміливці п’ють Метформін, для схуднення не призначений. А адже надмірна вага – це не тільки косметичний недолік», а свідчення того, що фізіологічні процеси в організмі порушені. Розберемося, чи можна за допомогою таблеток позбутися від зайвих кілограмів.

Чи можна пити метформін без діабету?

Препарати на основі метформіну, у тому числі з аналогічною назвою, використовуються в терапії цукрового діабету (ЦД) 2 типу. Особливо у хворих з надмірною вагою, які не змогли добитися схуднення за допомогою дієти і фізичних навантажень.

Відпустку Метформіну передбачається тільки за рецептом, виписаним лікарем. На жаль, це правило повсюдно порушується, і препарат все частіше застосовують не за прямим призначенням. Було б добре, якби люди, що приймають ці таблетки для схуднення, задумалися, чи можна пити без діабету.

v kakikh sluchayakh pyut metformin i mozhno li ego upotreblyat dlya pokhudeniya13 В яких випадках пють Метформін і чи можна його вживати для схуднення

Препарати на основі метформіну

Механізм дії

Найважливіше дію метформіну полягає в придушенні виробництва глюкози печінкою. Це відбувається за рахунок активації печінкового ферменту, який відповідає за обмін глюкози і ліпідів (жирів). Властивості метформіну цим не обмежуються, ще він:

 • підвищує чутливість тканин до інсуліну, за допомогою якого глюкоза переноситься до клітин організму, щоб стати джерелом енергії;
 • знижує всмоктування глюкози в травному тракті, внаслідок чого її надлишки не потрапляють в кров, а виводиться;
 • сприяє окисленню жирних кислот і поліпшення метаболізму в цілому.

Завдяки перерахованим дій Метформін використовується не тільки в лікуванні ЦД 2 типу, але і для його профілактики при предиабете.

Деякі дослідження показали здатність Метформіну затормаживать процеси старіння та розвитку пухлинних клітин. Інші дослідження, навпаки, виявили ризик розвитку деменції при тривалому вживанні препарату.

Більшість додаткових властивостей Метформіну, включаючи вплив на серцево-судинну систему і зниження ваги, досі залишаються об’єктом досліджень. Безперечним і не викликає сумнівів залишається тільки гіпоглікемічну («цукрознижуючі») дію препарату.

Огляд відгуків лікарів про нецільове використання препарату

З наведених вище даних зрозуміло, що Метформін є лікарським засобом для лікування серйозного захворювання. Про це ж говорять і відгуки лікарів, які не радять приймати Метформін як засіб для схуднення.

 1. Медичні фахівці не рекомендують керуватися захопленими відгуками схудлих, опублікованих в мережі. Натомість радять звернути увагу на застереження про неприємні побічні ефекти.
 2. У будь-якого медикаменту є показання до застосування. Якщо лікар не призначив вам це ліки, пити його не слід.
 3. Метформін призначений для лікування діабету і предиабетических станів, що супроводжуються ожирінням.
 4. Метформін не призначений для прийому з метою схуднення людьми без діабету, так як його вплив до кінця не вивчено.

Оцінити можливі ризики допоможе знайомство з побічними ефектами, зазначеними в інструкції по застосуванню.

v kakikh sluchayakh pyut metformin i mozhno li ego upotreblyat dlya pokhudeniya14 В яких випадках пють Метформін і чи можна його вживати для схуднення

Слід пам’ятати, що не існує чарівних таблеток для схуднення

Побічні ефекти

Серед побічних ефектів, які виявлялися в процесі лікування Метформіном, є кілька груп:

 • виникають дуже часто – метеоризм, діарея, втрата апетиту, бурчання, біль у животі, блювота, нудота, відрижка;
 • часто – спотворення смаку (у вигляді металевого присмаку у роті) або його втрата;
 • рідко – погіршення всмоктування вітаміну B12, іноді приводить до мегалобластної анемії, шкірні реакції (висипання, свербіж);
 • дуже рідко – лактоацидоз (небезпечне, блискавично розвивається стан, обумовлене підвищеним вмістом молочної кислоти в крові).

При виникненні лактоацидозу прийом Метформіну має бути негайно припинений. До його розвитку схильні люди з вираженою нирковою недостатністю на тлі цукрового діабету. Небезпечні також стани, пов’язані з гіпоксією, печінкова недостатність, тривале голодування, важка фізична праця, гостра інфекція, алкоголізм.

Враховуючи ризики розвитку побічних ефектів, приймати Метформін рекомендується тільки за призначенням та під контролем лікаря. Навіть якщо ваша мета – просто схуднення.

Під час прийому Метформіну необхідно регулярно здавати кров і сечу на лабораторні дослідження.

Протипоказання

Забороняється приймати Метформін при наявності протипоказань:

 • діабетичного кетоацидозу, діабетичної прекоми, коми;
 • лактоацидозу в анамнезі;
 • при тривалому голодуванні або дотриманні гіпокалорійної (менше 1000 ккал на добу) дієти;
 • вагітності та грудному годуванні;
 • порушення функції печінки або нирок;
 • хронічному алкоголізмі або гострої алкогольної інтоксикації;
 • шокових станах;
 • тяжких інфекціях;
 • діареї, блюванні та інших ситуаціях, що призводять до зневоднення;
 • станах, здатних призвести до тканинної гіпоксії;
 • травмах або хірургічних операціях, коли необхідна інсулінотерапія;
 • при маніпуляціях, які потребують введення контрастної речовини на основі йоду (за 48 год до і через 48 год після процедури Метформін не пити);
 • підвищеної чутливості до будь-якого з компонентів препарату.

v kakikh sluchayakh pyut metformin i mozhno li ego upotreblyat dlya pokhudeniya15 В яких випадках пють Метформін і чи можна його вживати для схуднення

Не варто приймати даний препарат без консультації лікаря

Якщо приймати Метформін, незважаючи на протипоказання, можна зіткнутися з тяжкими реакціями організму, аж до смертельно небезпечних.

Огляд відгуків худнуть про результати курсу

Ті, хто ризикнули схуднути на Метформине, пишуть досить суперечливі відгуки. Вони ніби розуміють, що свідомо йшли на ризик, використовуючи серйозне ліки не за призначенням. Але в той же час дають рекомендації, як приймати Метформін для схуднення. Результати, наведені у відгуках тих, що худнуть, також у всіх різні.

 1. Молода жінка поділилася досвідом нормалізації ваги після гестаційного діабету. Їй вдалося знизити вага на 8 кг протягом року (Метформін пила курсами за порадою лікаря).
 2. Чоловік, який займається бодібілдінгом, скинув «проблемні» (ніяк не йдуть) 2 кг за тиждень.
 3. Дівчина скинула 10 кг за місяць, але при цьому більшу частину місяця в туалеті просиділа з діареєю.
 4. Є тверезі оцінки, коли худнуть задаються питанням, чи варто втрачати вагу такою ціною.
 5. Є відгуки, з яких випливає, що прийом Метформіну не обов’язково призводить до схуднення.

Майже усі відгуки об’єднує спільна думка – безконтрольний прийом Метформіну загрожує ускладненнями.

Як приймати лікарський засіб для зниження ваги

Якщо надмірна вага сполучений з цукровим діабетом або предиабетом, терапевт або экдокринолог може прописати Метформін. Але і в цьому випадку необхідно попередньо вивчити анотацію до препарату.

Інструкція по застосуванню

В офіційній анотації бажано прочитати склад Метформіну, включаючи допоміжні компоненти. Це необхідно, щоб з’ясувати, чи немає в ньому речовин, які ви не переносите. В інструкції по застосуванню заявлений такий склад:

 • активний компонент – метформіну гідрохлорид в дозі 500, 850 або 1000 мг;
 • допоміжні – макрогол – 400; кремнію діоксид колоїдний безводний, повідон, опадрай білий; магнію стеарат;
 • харчові добавки E171 і E464.

Деякі виробники додають в склад плівкової оболонки таблеток лактозу (лактози моногідрат), про що заявляють в інструкції. При наявності алергії хоча б на один з компонентів приймати медикамент забороняється.

v kakikh sluchayakh pyut metformin i mozhno li ego upotreblyat dlya pokhudeniya16 В яких випадках пють Метформін і чи можна його вживати для схуднення

Інструкція до препарату

Як розрахувати дозування

Призначаючи Метформін, лікар повинен розрахувати дозування і схему прийому (як пити ліки).

 1. Зазвичай починають приймати Метформін у дозі 500-850 мг 2 рази на добу.
 2. Після отримання результатів глікемічного контролю (аналізу крові) через 10-11 днів доза може бути збільшена.
 3. Максимально допустима доза при предиабетическом стані – 1700 мг на добу.

Поступове підвищення дози помітно знижує ризик розвитку побічних ефектів. Дозування наведені для використання медикаменту за призначенням, а не для схуднення.

Скільки приймати

Пацієнти з встановленим діагнозом ЦД 2 типу змушені приймати Метформін протягом усього життя. Скільки часу потрібно приймати таблетки при предиабете, залежить від показників глюкози в крові. Як тільки ці параметри нормалізуються, необхідність у прийомі препарату відпадає. Інструкція не дає відомостей, як приймати засіб з метою схуднення.

Дієта при прийомі

Одним із протипоказань до прийому Метформіну названо дотримання низькокалорійної дієти (нижче 1000 ккал на добу). Це означає, що під час вживання цих ліків в організм має надходити не менше 1000 ккал з їжею. Харчування має бути здоровим і збалансованим. Так звані швидкі вуглеводи (які містяться в здобі, солодощах і снеках) повинні бути виключені. Не рекомендуються жирні, смажені, копчені, гострі, солоні страви. Вживання консервованих продуктів і напівфабрикатів слід звести до мінімуму.

Дозволяються:

 • нежирне м’ясо і риба;
 • нежирна кисломолочна продукція;
 • овочі, фрукти та зелень;
 • бобові і цільнозернові злаки (гречка, кукурудза, вівсяні пластівці, рис);
 • макаронні вироби з борошна з висівками.

v kakikh sluchayakh pyut metformin i mozhno li ego upotreblyat dlya pokhudeniya17 В яких випадках пють Метформін і чи можна його вживати для схуднення

Приблизний раціон харчування

Ще одна важлива умова – забезпечити достатнє надходження рідини в організм.

Що краще – Глюкофаж, Сиофор або Метформін

Коли виникає питання про необхідність прийому ліків з метформіном пацієнти опиняються перед вибором аналогів різних виробників.

 1. Першим лікарським засобом на основі метформіну був французький Глюкофаж, це оригінальний препарат.
 2. Аналог під торговим найменуванням Сиофор проводиться в Німеччині в дозах 500, 850 і 1000 мг у перерахуванні на метформін.
 3. Аналоги під назвою Метформін (Ріхтер, Акрихін, ВЕРТЕКС, Канон) виробляються в Росії в різних дозуваннях.

Препарати можуть неістотно відрізнятися за складом допоміжних речовин. Приміром, у складі Метформін Ріхтер (1000 мг) міститься лактози моногідрат. Це є перешкодою для застосування у осіб, які страждають непереносимістю лактози.

Багато пацієнтів вважають, що Глюкофаж краще, ніж його аналоги. Якщо порівнювати ліки за відгуками споживачів, то найбільшу кількість позитивних відгуків виявиться саме у французьких таблеток Глюкофаж – 89%.

Сиофор, німецький аналог препарату Глюкофаж, рекомендують до вживання 73% споживачів. У російського Метформіну 78% рекомендацій, з чого напрошується висновок, що він краще німецького Сиофора. Проте в даному випадку важлива доступність. Російські препарати метформіну коштують дешевше, із-за чого і користуються популярністю.

Корисне відео

Як вже було сказано вище, метформін — препарат, який призначається при підвищеному цукрі крові. Це ліки, які потрібно приймати щодня. Але важливо приймати його правильно, щоб досягти ефекту. Про це докладніше розповість Олена Малишева:

Висновок

 1. Метформін – аналог французького гіпоглікемічного засобу Глюкофаж. Він призначений для лікування цукрового діабету 2 типу і станів предіабету.
 2. У період лікування Метформіном у пацієнтів може спостерігатися схуднення або стабілізація ваги, але це не обов’язковий ефект.
 3. Прийом препарату, корекцію дозування і тривалість прийому повинен розраховувати лікар.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради