Коли сіяти помідори на розсаду в 2022 році

Напевно, багато хто зі мною погодиться що хороший урожай – це не результат випадковості, а заслуга того, хто висадив культуру та доглядав за рослинами. Але чи знаєте ви, що турбота про врожай починається задовго до того, як з’являться перші плоди. І навіть, до того, як культура висаджується в грядки.

Досвідчені городники:

 • вираховують сприятливі дні, коли сіяти помідори на розсаду,
 • підбирають відповідний ґрунт,
 • готують насіння,
 • вони враховують фази місяця,
 • та кліматичні особливості місцевості.

Завдяки такому ретельному підходу і виходить похвалитися гідними врожаями томатів.

Поки шукала інформацію про місячний календар 2022 знайшла прочитала, що в честь помідорів у багатьох країнах влаштовуються свята. Самим незвичайним є свято Ла Тояматина, який проводиться в останній тиждень серпня в місті Буньоль (Іспанія), кульмінацією якого є двогодинна битва томатами, що відбувається на міській площі. Я б туди піти не ризикнула. А ви? З одягом можна було б відразу попрощатися. А ось для особи кажуть помідорні маски дуже корисні.

kogda seyat pomidory na rassadu v 2019 godu277 Коли сіяти помідори на розсаду в 2022 році

Коли сіяти помідори на розсаду

Давайте спочатку розберемося в термінах. Звичайно, я б порадила враховувати ще один фактор – сорт помідорів. Від цього іноді залежить час схожості паростків. Тому, усі мої спостереження і поради досвідчених садівників, які я наведу в якості інформації, на яку буду спиратися, розглядайте і в ключі характеристик сорту.

kogda seyat pomidory na rassadu v 2019 godu278 Коли сіяти помідори на розсаду в 2022 році

Отже, подивіться на упаковку насіння томатів. Там повинно бути вказано, до якого виду відноситься цей сорт. Які бувають помідори і коли їх можна висівати для розсади:

 • Надранні. Від появи паростка до плодоношення триває 80-90 днів. Час для вирощування розсади – 40-50 днів.
 • Ранні (90-100). Розсада висаджується в грядки через 50-55 днів.
 • Середньоранні (100-105). Для росту розсади знадобиться 55-60 днів.
 • Середньостиглі (105-120). На постійне місце розсада пересідає через 60-70 днів.
 • Пізні (120-130). Розсада вирощується 70-80 днів.

Є ще й ультраскоростиглі. Але з-за неяскравих смакових характеристик ці сорти висаджують рідко для особистого користування. Та й різниця в дозріванні з надранніми всього 5 днів. Тому і висадка на розсаду приблизно одночасно з ними здійснюється.

Чому важливо враховувати скільки часу проходить від появи паростків до перших плодів при посіві насіння на розсаду? Щоб отримати здоровий садивний матеріал: міцну розсаду з достатньою кількістю листочків і товстим стеблом.

kogda seyat pomidory na rassadu v 2019 godu279 Коли сіяти помідори на розсаду в 2022 році

Приблизний час вирощування розсади – з кінця лютого до середини березня. Точний час посадки залежить від регіону, де ви живете. Так як томати – теплолюбні, і будь-яка загроза заморозків загрожує рослинам загибеллю, варто висаджувати розсаду в грунт, коли температура +15 коштує від тижні. У багатьох регіонах це приблизно середина-кінець травня.

Варто вирахувати час сіяння насіння, враховуючи ці фактори:

 1. Сорт (час вирощування розсади до висадки її у відкритий грунт);
 2. Кліматичні умови (прогрівання повітря у вашій місцевості вище +15?).

Це, якщо вирощувати вдома на підвіконні. Що стосується теплиці, то тут трохи інша арифметика.

Терміни посіву томатів для теплиці

Для вирощування томатів у теплиці можна сміливо опустити другий фактор (клімат та погодні умови), так як в захищеною від зовнішніх факторів споруді свій мікроклімат.

В опалюваних теплицях помідори можна вирощувати круглий рік і в них же вирощувати розсаду будь-якого терміну.

Навіть, якщо в теплиці немає підігріву, грунт під плівкою (склом, або іншими матеріалами) прогрівається швидше.

kogda seyat pomidory na rassadu v 2019 godu280 Коли сіяти помідори на розсаду в 2022 році

А значить, і висадка посівного матеріалу для розсади здійснюється раніше на 2-3 тижні. Точний час буде залежати від якості грунту (органічні добрива швидше зігрівають грунт), і самої конструкції (є фундамент, який укривний матеріал використовується…).

Терміни посіву насіння на розсаду для неопалюваних теплиць в першу чергу, залежать від кліматичних умов у регіоні вирощування майбутнього томату і від його сорту. За строками достигання сорти помідорів бувають:

 • ранньостиглі (90-95 днів),
 • середньостиглі (100-115 днів),
 • пізньостиглі (120-130 днів).

Максимальний «вік» розсади від посіву до висадки в грунт становить в середньому 60 днів (з урахуванням часу для сходів пророщених насіння) і за сортами: ранній – 45-50 днів, середній – 50-60 днів, пізній – 60-70 днів.

У теплицях краще всього вирощувати індетермінантні (високорослі) сорти томатів з різними термінами дозрівання.

kogda seyat pomidory na rassadu v 2019 godu281 Коли сіяти помідори на розсаду в 2022 році

Для прикладу зробимо розрахунок дати посіву на розсаду у теплицю високорослого помідора «рожевий гігант» в середній смузі вирощування. В цьому регіоні пересадку розсади в грунт проводять до 25 травня, а в теплицю — 5 травня. Середній «вік» розсади цього високорослого сорту становить 62 дні (це зазначено на звороті пакетики з насінням).

Тепер від дати висадки томата у теплицю 5 травня відраховуємо за календарем тому 62 днів і визначаємо, що дата посіву припадає на 4 березня. За місячним календарем цей день не підходить для посіву та посів краще провести 7 березня. Щоб розсада не переросла, її треба перенести в прохолодне місце і зменшити полив.

Сіємо томати за місячним календарем в 2022 році

Особисто мною не раз перевірений місячний календар. Фази місяця насправді впливає на пророщування насіння і ріст рослин.

З глибокої давнини землероби визначили вплив Місяця на швидкість розвитку вирощуваних ними культур. В даний час вчені пояснили це явище, як притягання або відштовхування молекул води в рослинах залежно від того, в якій фазі знаходиться нічне світило.

Місячний посівної календар для кожного типу рослин саме і засновано на даних про фази Місяця з урахуванням її проходження через знаки Зодіаку. При виборі оптимальних строків посіву помідорів на розсаду я зіткнулася з таким чинником, що існує велика кількість місячних календарів, в яких зустрічаються помилки і розбіжність дат для посіву. Тому довелося самостійно обирати ці дати з точною ув’язкою фаз Місяця, Зодіакальних знаків її проходження і несприятливих днів для посіву.
kogda seyat pomidory na rassadu v 2019 godu282 Коли сіяти помідори на розсаду в 2022 році

Існує закон, який забороняє посадку рослин в день повного місяця і молодика. Через 2 дні після молодика на зростаючу Місяць садять культури з наземними плодами («вершки»), а через 2 дні після повного місяця на убуваючу Місяць – коренеплоди («корінці»).

Томат, як культура, плоди якої ростуть над землею, повинна висаджуватися при зростаючому місяці. Тоді і кущ, і плоди рослини будуть здоровими і міцними.

Що стосується Зодіакальних знаків, то родючими вважаються: Телець, Рак, Скорпіон, Терези, Козеріг і Риби. Американський вчений К. Тіммінс прийшов до висновку, що покровителем томатів є знак Зодіаку Рак.

Хороший урожай, прекрасна якість і тривале зберігання мають томати, посіяні в Козерозі, Вагах і Скорпіоні, в Рибах – дуже високий урожай, але погано зберігаються. Якщо родючі терміни за місячним календарем сприятливі, а фази Місяця немає, то садити в заключний день Місяця в цьому знаку Зодіаку.

Дуже важливо правильно вибрати дату посіву насіння томатів, щоб вони встигли визріти і, щоб розсада не переросла, так як вона витягнеться і блідий. Як правило, на пакетиках з насінням вже вказані терміни їх посіву.

На вибір оптимальних строків посіву томатів на розсаду за місячним календарем впливають наступні фактори:

 1. Регіональні кліматичні умови вашого проживання, так як необхідно знати в який період прогрівається відкритий грунт на вашій ділянці до температури, що дозволяє висадку розсади. Від цієї дати відрахувати приблизно два місяці тому (середній період дозрівання розсади з урахуванням часу для сходів насіння) і згідно з місячним календарем вибрати дату посіву насіння томатів.
 2. Наявність або відсутність неопалюваній теплиці, так як у теплицю можна пересаджувати розсаду на 2-3 тижні раніше, ніж у відкритий грунт.
 3. Сорти помідорів, так як їх висівають в різний час. Наприклад, в середній смузі пізні сорти висівають в кінці лютого, ранні і середні – в середині березня і в першій декаді квітня, а надранні – в кінці квітня.

kogda seyat pomidory na rassadu v 2019 godu283 Коли сіяти помідори на розсаду в 2022 році

Таблиця необхідних даних для визначення оптимальних термінів посіву томатів:

Місяці 2022 року Числа зростаючого Місяця Несприятливі для посіву томатів
Січень з 7 по 20 6, 14, 21, 28
Лютий з 6 по 18 5, 13, 19, 26
Березень з 7 по 20 6, 14, 21, 28
Квітень з 6 по 18 5, 12, 19, 27
Травень з 6 по 18 5, 12, 19, 26
Червень з 4 по 16 3, 10, 17, 25

Найсприятливіші дні посіву томатів з урахуванням зростання Місяця та її проходження в Зодіакальних знаках за місячним календарем на 2022 рік:

 1. Січень – з 14 по 17 число зростаюча Місяць у сузір’ї Тельця, з 19 по 20 число – у сузір’ї Раку.
 2. Лютий – з 6 по 8 число зростаюча Місяць у сузір’ї Риби, з 10 по 13 число – у сузір’ї Тельця, з 15 по 16 – у сузір’ї Раку.
 3. Березень – 7 числа зростаюча Місяць у сузір’ї Риби, з 10 по 12 число – у сузір’ї Тельця, з 15 по 16 число – у сузір’ї Раку.
 4. Квітень – з 7 по 8 число зростаюча Місяць у сузір’ї Тельця, з 11 по 12 число – у сузір’ї Раку.
 5. Травень – з 8 по 9 число зростаюча Місяць у сузір’ї Рак, з 14 по 16 число – в сузір’ї Терези, з 17 по 18 число – у сузір’ї Скорпіона.
 6. Червень – з 5 по 6 число зростаюча Місяць у сузір’ї Рак, з 11 по 12 число – в сузір’ї Терези, з 13 по 15 число – у сузір’ї Скорпіона, 16 число – в сузір’ї Стрілець.

 

Дати посіву томатів на півдні

Городникам цих регіонів дуже пощастило. Вони можуть самі вибирати:

 • Сорт: від ранніх до пізніх. При цьому, можна отримувати врожай протягом усього літа і половини осені, якщо висадити кілька сортів в свій час.
 • Час висадки культури на грядки. А це – від середини квітня (в залежності від регіону), до 20-х чисел травня (знову варто звернутися за точними даними в місячним календарем).

Один момент! У разі вирощування кількох сортів, варто враховувати вегетаційний період кожного сорту. Наприклад, пророщувати насіння для розсади ранніх культур потрібно днів на 10 раніше, ніж пізніх.

kogda seyat pomidory na rassadu v 2019 godu286 Коли сіяти помідори на розсаду в 2022 році

У південних регіонах розсаду помідорів у відкритий грунт висаджують в кінці квітня – на початку травня, а в теплиці – на 15-18 днів ще раніше.

Тому посів насіння проводять з середини лютого до середини березня. При наявності теплиці насіння томатів можна сіяти в кінці січня і на початку лютого.

Доведено, що «програму» врожаю помідори закладають протягом перших тижнів життя. У сприятливих умовах рослини «програмують» хороший урожай. Якщо не буде можливості забезпечення достатнього тепла, вологи і освітлення, то не варто поспішати з посівом розсади. Якісна розсада повинна бути кремезна з товстим стеблом. Тонка (витягнута) розсада найчастіше буває від недоліку освітлення. При посіві насіння томатів в січні-лютому обов’язково необхідно забезпечити її підсвічування лампами денного світла.

У цих регіонах можна вирощувати всі сорти томатів. У ранніх сортів помідорів розвиток куща і плодоношення відбувається швидше, тому посів насіння виробляють набагато пізніше ніж середніх і пізніх. Гібриди та суперранні сорти сіють в середині березня.

Що потрібно знати про посіві томатів:

 1. Насіння придатні і зі зрілих і навіть із зелених томатів і зберігають схожість 6-8 років.
 2. Перед посівом необхідно відібрати найкращі великі насіння, які осядуть протягом 30 хвилин на дно склянки з водою.
 3. Їх обов’язково необхідно продезінфікувати (протравити) в 1% розчині марганцівки протягом 20 хвилин або в нагрітому до 40-45 градусів 2-3% розчині перекису водню протягом 7-8 хвилин.
 4. Для підвищення врожаю насіння ще можна замочувати, прогрівати, загартовувати і барботировать. При замочуванні на 24 години, наявності вологи та тепла насіння проростають через 3-4 доби, перший справжній листок з’являється на 6-10 добу, наступні – ще через 5-6 діб.
 5. Насіння можна проростити, розклавши їх на вологий ватний диск (але не мокрий), прикрити їх таким же вологим диском і помістити в пластиковий контейнер. Контейнер поставити в тепло і перевіряти кожні півдня, як тільки проклюнеться корінець, відразу ж садити насіння в землю.
 6. Тепер необхідно підготувати посуд (краще не глибоку) і землю для посіву насіння. Землю для розсади краще купити в магазині, щоб уникнути різних захворювань томатів. Можна використовувати землю з городу, але попередньо знезаразити її не слабким теплим розчином марганцю. Земля у вологому стані (під поліетиленовою плівкою) повинна бути підготовлена за тиждень до посіву насіння.
 7. Якщо ємності без отворів, то на їх дно необхідно покласти дренаж (мох, шкаралупу з насіння та ін). Для ємностей з отворами потрібні піддони.
 8. Заповнити ємності на 2/3 землею (це дасть можливість підсипати землю по мірі росту розсади), добре полити і дати воді вбратися. Зробити борозенки глибиною 1-1,5 см (для збереження вологи при проростанні насіння і зняття семядолек при проходженні паростків через землю). Відстань між борозенками повинно бути не менше 3-4 див. В борозенки розкласти насіння томатів, дотримуючись дистанцію між ними приблизно 2-3 див. Борозенки присипати землею і зволожити її пульверизатором. Ємності накрити целофановим пакетом і поставити в тепле (20-25 градусів) і темне місце. Провітрювати ємності і постійно стежити за сходами, які проростуть приблизно за тиждень або навіть за 3-4 дні. Тільки з’являться паростки необхідно ємності поставити на підвіконня. Якщо світла недостатньо, то необхідно проводити підсвічування лампами денного світла.
 9. Пікірують розсаду після появи двох – трьох справжніх листочків. Перед пікіруванням необхідно добре полити розсаду і чайною ложкою з землею акуратно витягують росток з коренем і поміщають у підготовлену лунку у вологій землі на глибину до сім’ядольних листочків, трохи уплотнив землю біля основи паростка.
 10. Не допускати як пересихання землі в ємності, так і надлишку вологи. Після поливу землю обов’язково треба рихлити для доступу кисню до коренів рослин.
 11. Підживлення розсади томатів можна проводити один раз настоєм попелу (0,5 склянки на 1 літр окропу) по 2 ст. л. на горщик 0,5 л і один раз настоєм лікарських трав по 2 ст. л. на такий же горщик.
 12. Перед висадкою розсади у відкритий грунт її треба хоча б тиждень виносити на вулицю для адаптації до природних умов. Полив розсади проводити тільки під корінь і при необхідності зволоження. Висота розсади повинна бути близько 25 см і до 12 добре розвинених листків.

Ми продовжуємо нашу тему про сад/город/квітнику. Обов’язково загляньте в статтю про огірки, якщо плануєте їх вирощувати на своїй ділянці. А щоб не пропустити жодну з тем цього циклу, підписуйтесь на новини.

На останок відео про те, як ми сіяли з сином насіння. Ми їх не пророщували, але все вийшло відмінно. Правда по сортах була пересортиця, тому що вклали папірці з написами, а вони розмокли.

Дякую всім за увагу до мого блогу. Сподіваюся, що ця інформація буде вам корисною. Буду вдячна, якщо клікніть по кнопці соцмереж. До нових зустрічей.

Здоров’я вам, удачі і гарних врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради