Червона гірка в 2020 році: коли і як відзначають

 Червона гірка в 2020 році: коли і як відзначають

Червона гірка – народний свято, наповнене радістю і веселощами. Він відзначається через тиждень після Великодня.

 Червона гірка в 2020 році: коли і як відзначають

Дата святкування

Оскільки Червона гірка має безпосереднє відношення до Великодня, дата її святкування щорічно змінюється. У 2020 році Червона гірка припадає на недільний день 26 квітня. Розрахувати дату святкування неважко. Для цього достатньо знати день святкування Пасхи. У 2020 році Світле Христове Воскресіння припадає на 19 квітня, а через 7 днів настане Червона гірка.

Червона – значить, красива

В давніх мовах прикметник «червоний» не було характеристикою кольору. Воно вживалося в значенні «красивий», «веселий» або «квітучий». Назва «Червона гірка» позначає яскравий, барвистий свято, під час якого радість і веселощі б’ють ключем. Учасники свята незмінно молоді, гарні собою і життєрадісні.

Свято отримало свою назву, завдяки місцю його проведення, яким ставало невелике піднесення на околиці села або села. До цього дня це місце обов’язково прикрашалося: на ньому встановлювали гойдалки для дівчат, стовпи для змагань між хлопцями і лавки для посиденьок. В результаті, гірка ставала «червоної», тобто красивою.

Червона гірка – переважно молодіжний свято. Тому його центральними персонажами були юнаки і дівчата. До того ж, на Червону гірку поновлювалася пора весіль. Протягом Великого Посту і Святої тижня молодим людям не дозволялося вінчатися, тому весільні дзвони знову починали дзвонити лише на Червону гірку. Вважалося, що у молодих пар, які повінчаються в цей день, сімейне життя буде довгим і щасливим, а їх дім буде сповнений достатку.

 Червона гірка в 2020 році: коли і як відзначають

Варіанти назв свята

Свято, яке відзначається через тиждень після Великодня, має кілька найменувань. Крім Червоної гірки, його називають Антипаскою або першим днем Фоміної тижня. У кожному з перелічених назв укладений особливий сенс:

  • «Червона гірка» походить від старослов’янського слова «красивий» і означає красивий, повний веселощів свято.
  • Назва «Антипасха», у сьогоднішньому розумінні подібних слів, несе в собі негативний відтінок. Але, насправді, «анти» в буквальному перекладі з грецької означає «замість» і може трактуватися як «додатковий». Іншими словами, Червона гірка є своєрідною додатковою Великоднем, яку можуть заново відзначити ті, хто не зміг взяти участі в головному святі. У цей день відбувається урочисте богослужіння, як на дванадесяті свята, хоча формально Антипасха до них не належить.
  • Фоміна тиждень названа так на честь одного з учнів Христа – апостола Хоми. Після розп’яття і воскресіння Христос явився своїм учням, серед яких у той момент не було Томи. Коли апостолу розповіли про явище Вчителя, він не повірив. Більш того, Хома заявив, що не повірить у це до тих пір, поки сам не зустріне Христа і не торкнеться руками його ран. Через тиждень після Пасхи Ісус постав перед Хомою і докоряв його в невірі. На честь цієї події Фоміна тиждень, початком якої є Червона гірка, і отримала свою назву.

 Червона гірка в 2020 році: коли і як відзначають

Святкова обрядовість

Червона гірка – переважно молодіжний свято. У минулі часи він призначався для знайомств між юнаками та дівчатами з різних сіл. Якщо між ними виникає симпатія, знайомство закінчиться весіллям. Цікаво, що, згідно з однією з традицій, хлопець повинен був облити свою обраницю водою.

Молодь починала готуватися до свята заздалегідь. Для нього шили нові сорочки та сарафани, вишивали пояси і ошатні стрічки. Кожен прагнув бути якомога привабливіше. Ніхто з хлопців і дівчат у цей день не залишався вдома, оскільки вважалося, що це погана прикмета, і той, хто пропустить гуляння, на все життя залишиться в самотності.

Святкування відкривалося обрядом закликания весни. Йому передував вибір «хороводницы», якої ставала або перша красуня села, або сама весела, життєрадісна дівчина. У супроводі своїх незаміжніх подруг вона піднімалася на гору і з сходом сонця починала закликати весну, тобто запрошувати в гості.

Заміжні жінки здійснювали свій особливий обряд. Він називався «обгородження». Жінки брали з собою плуг, збиралися біля околиці і впрягались в нього. Потім вони обходили село навколо, роблячи борозну. Вважалося, що так вони зможуть захистити все село від нещасть і бід.

Свої обряди існували і у дітей. Вони катали з невеликих гірок фарбовані яйця, що збереглися після Великодня. Того, чиє яйце залишалося цілим, досягши підніжжя, за прикметами, очікували щастя і удача.

 Червона гірка в 2020 році: коли і як відзначають

Після здійснення обрядів починалося загальне веселощі. На Червону гірку молодь гуляла, водила хороводи і співала обрядові пісні. Хлопці змагалися у силі та спритності. Радість і веселощі супроводжувалися святковим бенкетом. Дівчата стрибали через багаття. Вважається, що Снігуронька з російської народної казки стрибнула через багаття і розтанула саме в це свято.

Червона гірка – один з численних російських свят, в яких злилися воєдино язичницьке і християнське початок.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!