Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Кила капусти – грибкове захворювання, причиною появи якої є мікроскопічний грибок з відсутністю міцеліїв (лат. Plasmodiophora brassicae Woronin). Перші ознаки ураження – це вянущие пожовклі листки, качан лягає на бік і зупиняється в рості, коренева система загнаивается.

Кила капусти – дуже серйозне захворювання, воно може передаватися по грунту не тільки на капусту і здатне знищити понад 50% врожаю. Самі збудники грибкового захворювання здатні виживати до семи років. З цього випливає, що позбутися від заражених коренеплодів недостатньо – необхідно обробити грунт спеціальними хімічними речовинами, призначеними для профілактики кили. Якщо знехтувати даними радою, не виключено, що і в наступні роки ваш урожай наздожене так ж доля.

15e277e9bfb4ba764ea2cbe258bba049 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Кила капусти: заходи боротьби

Коли заходить мова про грибковому захворюванні, досвідчені садівники використовують будь-які засоби: спеціальні хімічні і народні. Це обумовлено тим, що вивести цього шкідника з ґрунту – дуже складне і довге заняття.

Що потрібно знати про кілі?

Кила – захворювання, яке може уразити різні види капусти і споріднені культури. Наприклад, редис, редька, салат. Та частина хворого рослини, яка знаходиться на землі, має досить хворобливий вигляд. Незалежно від зволоження ґрунту листя починають скручуватися і в’янути. Якщо ви виявили таке ослаблене рослина у себе на городі, огляньте його коріння. Вони при ураженні кілою починають гнити.

Вражений корінь має характерні нарости, формуються потворні гілки. Сама коренева система у підсумку гине і, відповідно, помирає вся рослина. Але вся серйозність ситуації полягає не в цьому. Кила дає спори, які розмножуються з миттєвою швидкістю і заражають грунт на всьому найближчому ділянці. Це обставина дуже небезпечно, оскільки можуть загинути всі рослини, що ростуть на садовій ділянці.

0eea539e497f2c3cff939c3e52788e21 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Коріння і рослини, ураженого кілою, деформуються, гниють

Наукові факти про кілі капусти

Кила капусти (лат. Plasmodiophora brassicae Woronin) має відмітну особливість, яка полягає в утвореннях на кореневій системі: веретенчатых, округлих або інших специфічних. Спочатку при ураженні грибковим захворюванням розсада капусти виглядає здоровою і не змінює свій звичайний вигляд. Лише згодом, коли вже пішов процес загнивання коренів, рослина змінює свій вигляд на хворий.

Коли захворювання вражає вже дорослу капусту, листя миттєво набувають жовтуватий вигляд і засихають, а качан різко зупиняється в рості. Радує те, що кила – дуже добре вивчене фахівцями захворювання.

f3c4652fc5d953a0ac8e1af5f5263574 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Листя зараженої рослини жовтіють, засихають

Топологічне зараження розсади грибковим захворюванням тягне за собою серйозні наслідки.

Галли на кореневій системі капусти з’являються не завжди. До закінчення вегетативного періоду, а також у весняний період під впливом микрорганизмов, що живуть у грунті, нарости гинуть, і в землю потрапляє величезна кількість що знаходяться в спокої цист (спір).

Сформувалися при проростанні капусти спори пробираються у кореневі волоски і трансформуються в амебоиды, які з великою швидкістю збільшуються і перетворюються в багатоядерні початкові спороутворюючі паразити. Надалі паразити поділяються на зооспорангии. Вони формують 4-8 зооспор. Оболонка розпадається, і повторні зооспори переселяються з кореневого волоска.

9ec61706568d4d5d950bbdae6d4b7734 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Велика рослина відстає у рості, починає чахнути

Пізніше вони потрапляють через молоді клітини в тканину коренів і там формуються в двоядерний повторний гемоспоридий (паразит). Відбувається активний ріст і виникають значні митотические дроблення ядер плазмодія.

Після поділу паразит розпадається на велику кількість одноядерних амеб, що покриваються оболонкою і формуються в спочиваючі спори, які зберігаються у ґрунті протягом трьох і більше років. Спори кулясті, півтора-п’ять мкм діаметром, найпоширеніші 4 – мкм, овальні, яйцеподібні 3.5-6 мкм, рідко зустрічаються стислі, довгасті або неправильні 3-7 мкм, з тонкою, шипуватою, не має кольору оболонкою.

Спочатку зооспори маю грушовидну форму 3-4 мкм в діаметрі, невеликий джгут, притуплений в закінченні, довгий, має вигляд батога. Первинні паразити різняться в розмірах.

7b680584905577b928c7e26b377ded75 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Спори грибка поширюються дуже активно

В одній клітині рослини може міститися велика кількість паразитів. Зооспорангии, незалежно від їх кількості, по клітці розподіляються «компактно» у вигляді певних скупчень. Дрібні, овальні еліпсоподібні 6-7 мкм в діаметрі, кутасті або трохи довгуваті з безбарвною оболонкою, можуть утворювати від трьох до восьми зооспор 2-3 мкм у діаметрі. Невеликий джгут довжиною приблизно 3 мкм, а довгий – 12 мкм.

Паразити розташовуються на коренях Грибкові формування так само, як і паразити, заражають з формуванням зооспорангиев і зооспор волоски кореневої системи сімейства капустяних, так і інших культур. Така хвороба найчастіше розвивається при підвищеній вологості ґрунту – понад 70%. Для зараження таким грибкових захворювань добре підходять слабокислі значення pH (5,4 — 6,5). Найменша температура грунту, сприятлива для зараження грибами кили, приблизно 10-12 градусів з позначкою плюс, максимальна – 25-35, ідеальна – 20-23 градуси. При ідеальній температурі збільшений полив сприяє прискореному зараження розсади.

7459516f4511398944448ac907354f6b Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Ідеальна для розвитку такої патології температура – 20-23 градуси, а рясний полив прискорить процес її поширення

Природно, захворіла рослина знизить свою врожайність від 10 до 50%. У роки, коли кила вражає велику кількість капусти, врожайність знижується до 70%.

Заходи захисту від грибка

Для того щоб боротися з кілою капусти на маленьких ділянках, насамперед для дезінфекції грунту в теплицях використовують спеціальні сильні хімічні речовини і обробляють ґрунт парою, окропом, різними випромінювачами, а при сильно занедбаному варіанті – фунгіцидами контактної і системної дії. Посадка вже здорової розсади проводиться виключно за:

 • дотримання правильного чергування рослин у сівозміні;
 • захист від капустяних бур’янів;
 • сприятливих часових рамках висадки;
 • використання добрив;
 • вирощування стійких сортів капусти;
 • вапнуванні ґрунту;
 • оптимальному для даної культури поливі;
 • внесення торфу і гною під культури, що не поражаемые кілою, за один-два роки до висадки розсади капусти;
 • повне видалення заражених шкідником частин рослин.

71e055777987d81fd9f387ecd9d8ceee Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Висаджувати нову, здорову розсаду потрібно після того, як сліди захворювання будуть повністю усунені, грунт – оброблений

Якщо капуста раптом зів’яла – що це? Визначаємо хвороби правильно

Найголовнішим показником того, що капуста заражена кілою, є засихання листя. Як правило, ще ввечері капуста має здоровий вигляд, без будь-яких ознак засихання, а вже вранці листя мають зів’ялий вигляд незалежно від вечірнього поливу. Зазвичай більшу кількість культур росте нормально, а один або більше качанів капусти в’януть.

В майбутньому одними трохи привядшими листям не обходиться – вся верхня листя починає жовтіти по краях, а качан, незалежно від поливу і підгодівлі, зупиняється в рості. Підсумок у будь-якого ураженої рослини однаковий: качан капусти завалюється на бік, і рослина засихає.

b0caef66a5857508f30b9c9d7f596053 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Якщо вчасно не позбутися від зараженої рослини і не обробити грунт, грибок може перекинутися на інші культури

Кила цілком може заражати як дорослі сформувалися культури, так і зовсім молоду розсаду, однак на розсаді помітити грибок набагато складніше, ніж на дорослому рослині – корова система в землі, а розміри пухлини ще занадто малі. Винятковою ознакою кили у капустяної розсади культури є дуже нездорове в’янення листя незалежно від поливів і добрива.

Абсолютно точно, кила це чи ні, можна дізнатися, вирвавши качан, який ймовірно заражений, і уважно оглянувши кореневу систему. Якщо взамін корінців ви виявите нестандартні нарости, які мають чорні гнилі ділянки, то значить, що капуста точно вражена кілою.

6db2006381312bcafe7022f928579048 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Визначити, заражено рослина, можна за його коріння: якщо на них є щось, схоже на пухлину, а сама культура починає в’янути, значить, вона вражена кілою

Як правильно боротися з кілою? Профілактика захворювання

Відповідь на складне питання «Як боротися з кілою капусти на пізньому етапі?» досить простий: ніяк! Вже доведено фахівцями, що заразившееся кілою рослина лікувати – безглузда ідея. Ці рослини в терміновому порядку необхідно прибрати з городу і бажано спалити. Не відправляйте заражену капусту в компост. Килу потрібно вбивати тільки шляхом спалювання.

Кила — це не фітофтороз, для якого достатньо бордоської рідини. Грибок кили – це капустяний вбивця, він повністю знищує заражене рослина і в той же час заражає грунт для наступної посадки. З цієї причини, щоб уникнути такої зарази велика роль відводиться профілактиці кили.

f3542007d69babd15658806958baefd4 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Позбутися від кили, не прибравши рослина з грядки, на жаль, не вийде. До того ж заражене рослина доведеться спалити

Дехто з городників чітко впевнений, що кили можна уникнути шляхом високого підгортання, зрошенням гноєм і обприскуванням спеціальною хімічною речовиною (вапно пушинка, НВ-101 і т. д.). Такий вид резонно використовувати, тільки коли заражений дорослий качан і незабаром потрібно збирати урожай.

Підгортання

Підгортання допомагає зараженої капусті створити допоміжні корінці, щоб компенсувати недолік харчування. Багато садівники вже протягом довгого часу сперечаються на цю тему. Одні не вірять в користь окучиваниы, інші наполягають на правильності такої дії. Урожай зараженої капусти не варто відкладати для зберігання – його необхідно відразу вжити в їжу.

7aa39f0bd25b9d3a675c9cced92f24f2 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Вважається, що кила може вразити капусту, виростає на кислому ґрунті

Органічні добрива

Для захисту від кили на пізньому етапі можна використовувати такі органічні добрива.

 1. Коров’як.
 2. Біогумус.
 3. Компост.
 4. Дріжджі.

Всі перераховані вище органічні добрива не дають розвиватися грибкового збудника кили. Слідом за цим капусту необхідно обгорнути.

ef03ad515b88060d82ca77b528c5d0f3 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Деякі добрива допоможуть призупинити ріст і поширення грибка

Гній і компост потрібно додавати між рядами, щоб затримати поширення захворювання.

Дотримання сівозміни

Для профілактики проблеми на городній ділянці досвідчені садівники садять в грунт цибулю, буряк, моркву.

Збудник кили не вічний і не переносить пасльонові, цибулеві та маревые рослини. Фахівцями доведено, що такі рослини, як томати, перець, баклажани, картопля, ліквідують килу приблизно на чотири роки.

d24ecf69143addfb1fdc47a5290bfc76 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Кила «не любить» певні рослини, у зв’язку з чим рекомендується дотримуватися сівозміни – це допоможе виключити розвиток такої патології

Хімічні препарати від кили капусти

Для боротьби з кілою хімічним шляхом підійдуть найпростіші протигрибкові препарати, фунгіциди. Вони перешкоджають життєвому механізму грибкового збудника.

 1. Припиняють ріст.
 2. Пригальмовують освіта спір.
 3. Вбивають клітинні діафрагми.

У більшості випадків топологічні фунгіциди приходять на допомогу при позбавленні від сукупності проблем не тільки з кілою, але і з:

 • гнилизною коренів;
 • пероноспороз;
 • чорною ніжкою.

1b30af0f67a0976081ab345d2c81ccb1 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Можна використовувати спеціальні препарати для боротьби з такою проблемою

Рекомендовані препарати.

 1. «Превікур».
 2. «Топаз».
 3. «Фітоспорін-М».
 4. «Алирин Б».
 5. «Фундазол».
 6. «Триходермін».
 7. «Глиокладин» та інші.

6908317825e29413f2257abaeae4f48f Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Розведений препарат треба заливати під корінь – обприскування не дасть жодного результату

Протидіяти грибкового збудника потрібно обов’язково, причому не тільки на капустяної культурі. Якщо грибкові спори перейдуть у грунт, позбутися від них буде дуже непросто. Дане захворювання відноситься до морозостійким, тому не варто сподіватися на сувору зиму.

Що ж все-таки робити при виявленні такого захворювання, як кила? Для початку зберігати спокій. На перших етапах знищити збудник набагато простіше.

773ca16e15e14ee28324eb9de92360f4 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Грибок дуже швидко поширюється на інші рослини

У разі, якщо раніше на городі не було спір кили, не забувайте ретельно обстежити розсаду. Часто торгують вже хворим рослиною, особливо, якщо ви купуєте рослина з рук в неперевірених осіб. Якщо ви виявили зів’яле листя капусти, негайно огляньте коріння рослини. Кила на коренях капусти помітна навіть на перших етапах розвитку. При ретельному вивченні Ви побачите нестандартні нарости – знайте, це і є кила. Не спокушайтеся і не шукайте інших варіантів в інтернеті – з такими характерними ознаками існує тільки одне захворювання.

Заражене рослина обов’язково потрібно знищити: рекомендується спалити і найкраще за межами свого городу. Кила настільки стійка, що її не беруть ні сильний мороз, ні розчин хлору.

fe9c2c9516ba205b90ba019b9c5e67e3 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Кила дуже стійка, і її не беруть мороз, розчини препаратів

Якщо ви виявили грибкове захворювання у себе на ділянці, дотримуйтесь наступних порад для того, щоб застерегти жахливі наслідки.

Правила Опис
Правило 1 Для початку потрібно вивчити коріння решті розсади на предмет зараження.
Правило 2 Ні за яких обставин не можна користуватися інвентарем, яким культивувалася заражена розсада. Використовувати його можна лише після повної дезінфекції.
Правило 3 Всі рослини на кореневищах, на яких виявлені нарости кили, необхідно облити бензином і спалити на металевому аркуші подалі від свого городу.
Правило 4 Надалі не варто використовувати на городі взуття і рукавички, які могли стикнутися з зараженої розсадою.

aa1a7643ade2306b86227d86bce9b611 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

При боротьбі з кілою потрібно дотримувати певні правила

У разі, якщо грибкова кила була виявлена вже під час збору врожаю, обов’язково всю кореневу систему капусти прибрати з грунту і знищити, як було розказано вище. Якщо вражена була не тільки капуста, але і буряк, її бадилля також потрібно знищити і ні в якому разі не відправляти в компост.

Не забувайте з приходом весни ретельно обробляти грунт спеціальними знезаражуючими розчинами. Наприклад, бордоською сумішшю. Не варто садити щорічно рослини, потенційно страждають від кили, в один і той же грунт. Краще всього чергувати один-два сезони. Рознощиками кили по вашому присадибній ділянці вважають черв’яків, слимаків. З вищепереліченого можна зробити висновок, що ваш город дає масу позитивних факторів для розмноження грибкової збудника. Кожен досвідчений городник знає, що існують овочі, які допомагають впоратися з таким грибком, як килу.

5570585377e1d78ad606836a32e5fdbd Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Кожної весни варто обробляти грунт

Овочі, які вбивають грибковий збудник кили

Певні овочі оперативно вбивають килу всього лише за один сезон. Їх ми згадували вище.

Цибуля порей, наприклад, з такими хворобами не впорається. Така ж ситуація і з часником. Корисним у боротьбі з кілою є тільки озимий часник. З цього випливає, що на городі, де було виявлено зараження кілою, найефективніше буде посадити в зиму часник, а навесні – помідори і цибулю.

8e954f64d8ff5f0f5cb7bb8eea68bb0b Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

На місці, де раніше росла уражене кілою рослина, краще згодом посадити помідори, цибуля

Як перевірити грунт на предмет зараження кілою?

Ми вже обговорили той момент, що після виявлення захворювання кілою, один, а краще два сезони на даній ділянці капусту садити не можна. Коли час для висадки розсади все ж прийшов, не поспішайте, не перевіривши грунт на наявність залишків грибка. Досвідчені городники радять протестувати грунт. Спеціальні лабораторні способи звичайні городники використовувати не будуть, по-перше – це дорого, а по-друге – невигідно.

Тестують тільки той грунт, який в минулому сезоні був заражений. Як це зробити?

 1. Необхідно посадити в досліджуваний грунт невелику кількість пекінської капусти.
 2. Початкову перевірку на грибок необхідно проводити в разі в’янення рослини або появи нових листків.
 3. Чергова перевірка не повинна бути раніше, ніж почне утворюватися качан.

c6086c783e71af8f15862d23f3895219 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Грунт потрібно перевірити на залишки в ньому грибка з допомогою посадки пекінської капусти

Якщо ж, навпаки, «піддослідна» рослина протягом усього часу до збору врожаю вело себе як здорове і дала хороший врожай, значить, ви повністю позбулися від шкідника. Не забувайте, що навіть самий маленький наріст є сигналом того, що грибковий збудник живий і готовий зіпсувати Ваш урожай.

Методи профілактики

 1. Виключіть для посадки розсади капусти кислий грунт. Оптимізувати структуру грунту можна за допомогою вапна або бордоської суміші, яка також містить вапно і мідний купорос.
 2. Не зволожуйте занадто сильно грунт – для кили це найсприятливіше середовище. Перед висадкою капустяної розсади обробіть кореневу систему речовинами, що містять сірку.
 3. Не забувайте перед тим, як посадити капусту, видалити всю землю з коріння.
 4. Найкраще садити капусту в той ґрунт, де в минулому сезоні росли цибуля, томат, часник.

e132bba05a1d2eae1b1194d0c940e932 Кила капусти: заходи боротьби, причини і ознаки, профілактика

Рекомендується регулярно проводити профілактику такої патології

Постійне прополюванням, спостереження за життєвим циклом рослини дадуть можливість виключити формування і розмноження грибкової збудника кили.

Відео – Про боротьбу з кілою капусти

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради