Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Коли виникає питання про вибір матеріалу для оформлення кухонного фартуха, багато потенційних покупців зупиняють свій вибір на пластикових панелях. Переваги даного матеріалу очевидні. По-перше, панелі з ПВХ (полівінілхлориду) дозволяють освіжити інтер’єр кухні максимально швидко і без великих фінансових витрат. По-друге, даний матеріал відкриває великі можливості для дизайнерів.

Фартух для кухні з пластику також хороший тим, що він дуже простий в установці і невибагливий в експлуатації.

dba47714bcc1905b062ee266f9005523 Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Особливості фартуха з пластику

В залежності від типу покриття строк експлуатації пластикового фартуха зазвичай складає не більше 3-5 років. У продажу можна знайти різні види виробів, проте для оформлення робочої зони кухні краще всього вибирати монолітні полікарбонатні листи.

З усіх різновидів пластику полікарбонат є найбільш зносостійким. За зовнішнім виглядом він нагадує скло, однак, незважаючи на візуальну крихкість, це найміцніший з усіх існуючих на світовому ринку полімерів.

Дизайн

У каталогах сучасних виробників представлені як однотонні вироби, так і панелі з досить якісної стилізацією деревної структури, цегли або натурального каменю.

Величезна різноманітність малюнків і відтінків дозволяє створювати по-справжньому красиві і оригінальні інтер’єри навіть при дуже обмеженому і скромному бюджеті. Хоча за декоративним якостям пластикові вироби трохи поступаються більш дорогим матеріалам.

3cb95a771c69f22e78f57ffb908481ce Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Переваги використання

Крім того, що пластик є одним із самих бюджетних матеріалів, він має і деякі інші незаперечні достоїнства.

Серед них можна особливо виділити:

 • мала вага;
 • гігієнічність;
 • вологостійкість;
 • широкий асортимент декоративних малюнків і забарвлень.

Безсумнівним плюсом також є можливість нанесення власного унікального зображення на поверхню обраного матеріалу.

Недоліки

Щоб не розчаруватися в покупці, необхідно також уважно розглянути основні недоліки пластикового покриття.

До їх числа, в першу чергу, слід віднести:

 • невисоку стійкість до подряпин і механічних пошкоджень;
 • схильність до вицвітання, особливо при тривалому впливі прямих сонячних променів;
 • низьку вогнестійкість;
 • високу чутливість до агресивних миючих засобів.

Не можна також забувати, що панелі, виготовлені на основі полівінілхлориду, є штучним матеріалом, тому перед покупкою необхідно обов’язково звертати увагу на наявність сертифікатів. Продукція сумнівної якості може містити у своєму складі небезпечні для здоров’я компоненти.

97216d4349424d20c6178b8c41b13b3c Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Види пластикових фартухів

Сучасні панелі на основі полівінілхлориду представлені в дуже багатому асортименті. Вони класифікуються як за зовнішніми показниками, так і за експлуатаційними характеристиками.

ПВХ-фартух

Як правило, класичні ПВХ-панелі відносяться до найнижчого цінового сегменту. Зазвичай даний матеріал реалізується у вигляді невеликих прямокутних листів або вагонки, при цьому товщина виробів може змінюватись в межах від 5 до 10 мм. Природно, що чим більше товщина пластику, тим вище його міцність до різних механічних пошкоджень.

Лицьова поверхня цього матеріалу може бути найрізноманітнішою. Кількість кольорів і відтінків практично не має меж.

В цілому, фартух з ПВХ не можна назвати практичним, оскільки йому властиве швидке стирання малюнка, особливо при частому використанні миючих засобів або при прямому впливі яскравого сонячного кольору.

36442a0d04c477c56128d36781d52186 Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Фартух з АБС

За вартістю кухонний фартух з АБС (ударопрочной технічної термопластичної смоли) знаходиться на одному рівні з керамічною плиткою. За своїм технічним і експлуатаційним характеристикам цей полімер багато в чому перевершує панелі ПВХ. Зокрема, він володіє підвищеною стійкістю до різних механічних впливів і кращою захищеністю від негативних факторів зовнішнього середовища.

Якщо говорити про особливості даного виду пластикового покриття, то йому властивий легкий жовтуватий відтінок, який, однак, не заважає наносити на його поверхню практично будь-які високо реалістичні зображення і кольору.

Як правило, фартух із АБС-пластику також досить стійкий до побутової хімії, однак при чищенні рекомендується використовувати більш м’які миючі засоби.

2ee544a38938a1f41370640989147e47 Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Фартух з полікарбонату

Монолітний, або литий, полікарбонат представляє собою цілісний по структурі полімерний матеріал, що за зовнішніми даними нагадує кольорове або прозоре силікатне скло. Незважаючи на зовнішню схожість із звичайним склом, даний матеріал є надзвичайно ударостійким. За цією ознакою карбонат перевершує скло в кілька десятків разів.

Крім рекордної стійкості до ударів, кухонний фартух з полікарбонату має й інші явні переваги:

 • легка вага (будь-які вироби з полікарбонату майже в два рази легше скляних);
 • високу стійкість до впливу багатьох хімічно активних середовищ (матеріал не схильний до впливу різних харчових кислот, жирів, спиртів і агресивної побутової хімії);
 • хорошу вогнестійкість (карбонат відноситься до групи самозатухающихся полімерів, тому навіть при сильній пожежі він не виділяє багато диму);
 • високу світлопропускну здатність (прозорий матеріал пропускає до 88 % світла).

Основним мінусом кухонного фартуха з полікарбонату можна назвати досить високу вартість у порівнянні з іншими видами пластику.

59c1b91ba78bcad4a895993550baa8e1 Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Цільнолистовий пластик

Даний вид пластику випускається у вигляді великих монолітних листів. Завдяки дійсно значним розмірам кухонний фартух з цільнолистового пластика завжди виходить ідеально рівним і безшовним.

Як правило, саме це є його головною перевагою, оскільки при відсутності стиків значно знижується ризик виникнення цвілі і різних інших грибкових уражень.

Крім того, єдина безшовна поверхня зазвичай виглядає більш привабливо, особливо якщо для оформлення робочої зони кухні було обрано велике реалістичне зображення.

Монтаж цільнолистового пластику найчастіше здійснюється на спеціальний клейовий склад, який наноситься єдиним рівномірним шаром на всю поверхню пластикового виробу.

6ce470472340d3ba8573a2b2ce230faa Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Композитні матеріали (МДФ, ДСП)

Останнім часом великою популярністю користуються різні композитні матеріали. Для оформлення робочої зони кухні найчастіше застосовується МДФ (деревоволокнистих плит середньої щільності) або ДСП (деревно-стружкова плита), проте у виняткових випадках можуть використовуватися і деякі інші різновиди.

Основні переваги МДФ:

 • висока стійкість до вологи;
 • стійкість до механічних пошкоджень;
 • величезна різноманітність малюнків і зображень;
 • можливість імітації різних натуральних поверхонь і практично всіх видів обробки.

До інших безперечних плюсів можна віднести також нескладний догляд і високу стійкість до появи грибка і цвілі.

Серед негативних характеристик МДФ можна відзначити невисокі показники термостійкості і необхідність обов’язкової захисту торців панелей якісним алюмінієвим або пластиковим профілем.

cd5ee8ff67b93f1a9b0006490826284d Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

На що звернути увагу при виборі

Кухонний фартух з пластику володіє багатьма перевагами, проте вони актуальні тільки в тому випадку, якщо спочатку обрана якісна продукція.

Сучасний ринок будівельних матеріалів повний підробок і низькоякісного товару, тому при виборі якісного пластику обов’язково слід враховувати наступні нюанси:

 1. Товщина. Чим більше цей параметр, тим міцніше і довговічніше матеріал.
 2. Вигляд лицьової поверхні. Забарвлення пластикового виробу повинен бути рівномірним без розмитих плям і розлучень.
 3. Наявність сертифікатів якості. Краще всього купувати продукцію тільки від перевірених виробників, оскільки відомі компанії зазвичай дорожать своєю репутацією і навряд чи будуть випускати продукцію неналежної якості. Несертифіковані облицювальні матеріали можуть містити велику кількість токсичних і небезпечних для здоров’я людини компонентів.

В інтер’єрі будь-якої кухні фартух виконує не тільки дуже важливі захисні функції, але і відіграє своєрідну декоративну роль. Тому при виборі пластикового покриття необхідно враховувати не тільки його експлуатаційні і технічні характеристики, але і декоративно-естетичні властивості.

Як правило, облицювальний матеріал для робочої зони кухні підбирають під колір стільниці або кухонного гарнітура, однак при бажанні і наявності хорошого смаку можна трохи поекспериментувати і підібрати більш нестандартне рішення.

8d0320942ca4b897bc6471449095452d Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Способи монтажу своїми руками

В даний час виділяють декілька основних способів фіксації пластикового покриття до стіни.

Залежно від особливостей робочої зони кухні монтаж може бути здійснено трьома різними способами:

 1. Перший спосіб передбачає кріплення пластику на дерев’яний або металевий каркас. Як правило, даний вид монтажу здійснюється тільки в тому випадку, якщо стіна нерівна або має якісь інші значні дефекти або вади.
 2. Якщо стіна не має істотних недоліків, то кріплення матеріалу звичайно здійснюється на спеціалізовані клейові склади. В даному випадку клей рівномірно наноситься на всю поверхню матеріалу, після чого пластик щільно притискається до стіни.
 3. Третій варіант установки припускає кріплення фартуха на саморізи. Як правило, такий фартух дуже легко демонтується, однак після його монтажу необхідно обов’язково замаскувати капелюшки від саморізів відповідними за кольором заглушками.

При установці фартуха на каркас потрібно враховувати, що в даному випадку пластикове покриття буде більш вразливим, оскільки між стіною і облицювальним матеріалом залишається значний зазор.

4860284482337c88bc4542d8db4e3901 Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Установка панелей за допомогою клею

Після придбання вподобаного виду пластику можна приступити до його встановлення. Якщо монтаж буде здійснюватися самостійно, потрібно врахувати, що клеїти фартух на кухні з пластику необхідно тільки на спеціалізовані клейові склади без агресивних органічних розчинників.

Сам процес монтажу досить простий, однак він передбачає обов’язкову наявність ідеальної вирівняною і очищеної від пилу робочої поверхні.

Зазвичай при монтажі пластикового фартуха дотримуються наступного алгоритму дій:

 1. В першу чергу, здійснюється підготовка поверхні. Стіна ретельно очищається від старого покриття і при необхідності вирівнюється.
 2. Перед кріпленням облицювального матеріалу до стіни слід подумати про те, в яких місцях будуть розташовуватися розетки, рейлінги і можлива підсвічування. Будь-які технологічні отвори в пластиці вирізаються до його приклеювання на стіну.
 3. Приклеювати пластиковий фартух до стіни необхідно тільки на суху і знежирену поверхню. Клейовий склад зазвичай наноситься на виворітну частина матеріалу або на всю робочу поверхню стіни. В обох випадках витрата клею становить приблизно 300-350 г на 1 м2.

Схоплювання клейового складу, як правило, відбувається майже миттєво, однак повне висихання настає через 24 години.

15513e94aa73d3db9eb4ce9157ed3de0 Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Рекомендації по догляду

Всім відомо, що дбайливий догляд продовжує термін служби будь-якого виробу, і кухонний фартух з пластику — не виняток.

Щоб покриття прослужила як можна довше, обов’язково потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

 1. По можливості намагатися своєчасно видаляти з поверхні краплі жиру і будь-які інші стійкі забруднення, що утворюються в процесі приготування їжі. Видаляти застарілі плями жиру іноді буває проблематично.
 2. Для очищення поверхні використовувати тільки м’які миючі засоби без агресивних хімічних компонентів і жорстких абразивних частинок. При використанні дуже агресивною побутової хімії декоративний малюнок на поверхні матеріалу може бути зіпсований або подряпаний.
 3. При чищенні фартуха не допускати його надмірного зволоження. Від надмірної вологості панелі, виготовлені з МДФ або ДСП, можуть сильно розбухнути і деформуватися.

Також при експлуатації слід пам’ятати про те, що пластик дуже сприйнятливий до сильних точкових ударів і впливу будь-яких гострих предметів. Крім того, він боїться занадто високих температур, тому потрібно намагатися акуратно ставитися до матеріалу і не розташовувати поблизу від його поверхні будь-які гарячі предмети.

df3c63b542548b516b8036d2a82159d5 Фартух для кухні з пластика: як клеїти панелі з АБС та інших матеріалів

Відео

У відео розповідається про особливості монтажу пластикового фартуха.

З наступного відео можна дізнатися про переваги кухонного фартуха з МДФ.

В даному відео розповідається про особливості панелей з АБС-пластику.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради