Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми руками

У нових і старих квартирах рівна підлога — рідкість, а сучасні оздоблювальні матеріали дуже примхливі в цьому плані. Їх можна укладати на основу з зовсім незначними перепадами. Але вирівнювання бетонної підлоги можна зробити майже десятьма різними способами. Який з них вибрати? По-перше, все залежить від того, наскільки рівне вихідне підстава ви маєте. По-друге, від покриття. В-третіх, тому, що ви хочете отримати.

Як визначити перепади висот підлоги

Щоб вибрати спосіб вирівнювання бетонної підлоги, треба знати максимальний перепад по висоті. Є три способи. Швидше і простіше — з лазерним нівеліром (построителем площин), складніше і довше — з водяним рівнем. Третій метод — за допомогою будівельного рівня довжиною 2 метри і вимірювального клина. Останній спосіб дає тільки величину перепадів на бетонній основі. З його допомогою, до речі, можна перевірити і результат вирівнювання підлоги. Але він не дає «точки відліку», як попередні два. Тобто, він застосовується, тільки якщо знаєте, що в цілому підлога у вас зроблено «горизонт» і немає нахилів в одну або іншу сторону.

kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami91 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиЩоб вирішити ніж закрити нерівності в бетонній підлозі треба дізнатися товщину вирівнюючого шару

Якщо у вас є хоч якийсь лазерний нівелір, простіше працювати з ним. Якщо його немає, краще купіть або візьміть напрокат. Він вам точно знадобиться ремонт. Краще брати самонівелюються, який може розгортати горизонтальні площини вкруговую. Це ідеальний варіант. Підійде і з більш вузьким променем, але перестановок буде більше.

З лазерним нівеліром (рівнем)

На якійсь висоті встановлюємо нівелір, включаємо горизонтальну площину. Зручніше всього — на висоті близько 12-150 мм. На стінах відбивається лінія, її промальовуємо олівцем. Лінія вам знадобиться і пізніше — коли будете рівняти підлогові покриття, так і під час інших робіт теж. Беремо 2-х метрову лінійку (можна сантиметрову стрічку прикріпити до планки). Візуально знаходимо найвищі і найнижчі точки, проходимо з лінійкою, вимірюємо висоту. Обов’язково перевірте кути. Часто вони на різній висоті. За вимірюваннями бачимо де більше 150 мм, де менше. Різниця між найбільшим і найменшим значенням буде перепадом висот підлоги.

kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami92 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиЯк визначити перепади висот підлоги за допомогою лазерного рівня

Якщо треба вивести загальний рівень підлоги по всій квартирі або будинку, промальовуємо смугу і там, куди дістає промінь в інших приміщеннях. У коридорі, іншій кімнаті. Залежить від планування. Маємо помсту на стіні в іншій кімнаті, переносимо нівелір туди, виставляємо так, щоб промінь збігся з відміткою, знову на стінах проводимо лінію. Так проходимо всі приміщення. І тоді виводимо перепад підлоги у всій квартирі.

З водяним рівнем

Водяний рівень працює за принципом сполучених посудин. Це довгий прозорий шланг з прозорими ж колбами на кінцях. Шланг заповнюється водою так, щоб в колбах вода була видна. На колбах нанесені поділки, за якими і можна орієнтуватися. Коли колби підняті на однакову висоту, вода в них встановлюється на однаковому рівні.

Як зазвичай працюють з гидроуровнем? Наносять на стіні струму. Виставляють одну колбу у цієї позначки. Її може тримати напарник або її можна якимось чином зафіксувати. Друга точка ставиться на деякій відстані — 1-1,5 метра. Залежить від того, наскільки довга є у вас лінійка або планка — щоб з’єднати ці точки. Щоб перенести встановлену точку, треба виставити другий кінець водяного рівня так, щоб у першому рівень води збігся з відміткою. Так, крок за кроком обходимо приміщення, переносячи мітку і вибудовуючи горизонтальну лінію.

kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami93 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиВизначаємо перепади підлоги з гидроуровнем

Далі, щоб визначити, наскільки у вас великі перепади підлоги, прив’яжіть другий кінець рівня до планки. На якій висоті? Планка повинна упиратися в підлогу, рівень води в колбах повинен збігатися. Як орієнтир, можна використовувати точку, раніше нанесену на стіні. На планці навпроти «правильного» рівня води, поставте відмітку (червону риску, наприклад). Щодо неї і будемо дивитися.

kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami94 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиЩе варіанти з звичайним будівельним рівнем

Тепер ходіть по кімнаті, упираете планку в підлогу, чекаєте поки в колбах вода «устаканиться» і дивіться, збігається чи ні рівень з еталонним (червона лінія). І якщо не збігається, то наскільки. Для цього вам знадобиться лінійка. Зручніше металева, з нею простіше визначати навіть невеликі відхилення. Якщо пам’ять хороша — запам’ятовуйте, ні — записуйте. Тільки не забувайте записувати в яку сторону відхилення. Якщо рівень води нижче, ставте мінус, якщо вище — ставте плюс. Тепер, щоб визначити максимальний перепад, до максимального мінусового значення додаєте максимальне значення з плюсом.

За допомогою правила (будівельного рівня) і вимірювального клину

Що таке правило і будівельний рівень знаю все. Нам важливо те, що вони рівні. А вимірювальний клин — це металевий трикутник з нанесеними поділками. Суть методу полягає в тому, що планку пересувають по підлозі, переглядаючи на наявність просвіту. Точніше з наявністю зазору можна визначитися, якщо просунути між підлогою і рівнем аркуш паперу. Якщо він пересувається, є зазор. У тих місцях, де лист упирається (тобто планка лежить на бетоні щільно, без зазору), ставимо позначки. Вимірюємо відстань між цими точками.

kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami95 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиВизначення перепадів підлоги за допомогою вимірювального клину

Далі беремо вимірювальний клин і визначаємо висоту зазору. Заганяємо його під планку і дивимося на шкалі цифру. Це і буде величина відхилення в даному місці. Так перевіряємо весь бетонну підлогу, знаходимо максимальне відхилення.

Визначаємося з методом вирівнювання бетонної підлоги

Після того як ви визначилися з максимальним перепадом висот підлоги, треба проаналізувати, що можна поліпшити малою кров’ю. Уважно придивіться до своєї статі. Часто буває так, що є якийсь горб, який і створює великий перепад. спилювати бетон — то ще задоволення, але якщо це допоможе знизити витрати або скоротити терміни ремонту, то можна і зайнятися. Коли все, що могли вже поправили, знову доведеться визначати перепад висот. Далі, можна вибирати, як і чим вирівняти бетонну підлогу.

kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami96 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиВирівнювання бетонної підлоги в такому стані — зовсім нелегко

При невеликих перепадах до 5 мм

Якщо у вас перепади 1-1,5 мм на два метри довжини, це взагалі майже ідеальний підлогу і рівняти його не потрібно. Можна класти будь-яке покриття. Якщо ситуація трохи гірше, але перепади висоти бетонної підлоги до 5 мм, такі відхилення вважають невеликими. Вирівнювання бетонної підлоги можна зробити кількома способами:

 • Під плитку або керамограніт можна не вирівнювати. Така різниця покриється за рахунок товщини клейового складу. Але витрата клею буде вище.
 • Бетонна підлога з перепадами до 5 мм, можна вирівняти ровнителем. Це самовирівнюючі суміші, які якраз і призначені для нівелювання перепадів до 5 мм. Для цього випадку підійдуть фінішні або середні ровнители. Фінішні дорожче, але мають велику плинність, за рахунок чого перепади після їх використання мінімальні. Але якщо підлогове покриття не вимагає ідеальної основи, цілком можна обійтися і середнім вирівнюючим складом — витрати будуть менші.

  kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami97 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиНаливні підлоги можна робити шаром від 1 мм до 15 мм

 • Використовувати для вирівнювання плитковий клей. Але, по-перше, треба підлога під нього ґрунтувати, по-друге, працювати складніше, ніж з наливними підлогами. Клей розводиться по інструкції. Можна лише трохи збільшити кількість води. Але саме «трохи». Основна складність в тому, що склад липкий, прилипає до правилом і шпателю, рівняти його важко. По ціні виходить набагато дешевше, ніж з ровнителями, а працювати з ними простіше.

  kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami98 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиМожна рівняти і плитковим клеєм

При виборі складу для вирівнювання бетонної підлоги, звертайте увагу на міцність. Міцність вирівнюючого шару повинна бути така ж, як підстави. Допустима різниця у 50 одиниць, не більше. Наприклад, якщо стяжка у вас М150, то вирівнюючий шар не може мати міцність вище, ніж М200. Чому? Тому, що якщо у нього виникнуть напруги (а вони виникнуть), він просто порве нижній шар. А тріщини в підлозі — це зовсім недобре.

Перепади до 3 см

Вирівнювання бетонної підлоги з перепадами по висоті до 3 см — сама незручна в реалізації завдання. Класти бетонну стяжку товщиною менше 3 см проблематично, так як для гарантованої тривалої експлуатації шар повинен бути від 3 см і більше. Якщо ви можете трохи підняти рівень підлоги, то можна використовувати:

 • Бетонну стяжку з ЦСП або керамзитобетону.
 • Суху стяжку на керамзитовою крихті зі спеціальними плитами ГВЛ (технологія Церезит).

  kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami99 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиЯк вирівняти підлогу без стяжки. Найшвидший спосіб

 • Суху стяжку підлогу лагів, але піднімати підлогу доведеться мінімум на 6 див. Зате можна поліпшити звуко і теплоізоляцію.

  kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami100 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиВирівнювання підлоги під ламінат, лінолеум за допомогою сухої стяжки по лагам

Якщо піднімати рівень підлоги ніяк не входить у ваші плани, можна використовувати ровнители. Потрібен буде грубий або середній склад. Дивіться по товщині шару. Три сантиметри — швидше за все, знайдете тільки у стартових складів, а менші (до 15 мм точно) можуть бути і в середніх. Будьте готові до того, що при використанні стартового ровнителя може знадобитися ще один шар — фінішний.

Чим вирівняти бетонну підлогу з перепадами більше 3 см

Вирівнювання бетонної підлоги в квартирі з перепадом висоти більше 3 см, традиційно роблять за допомогою укладання стяжки з ЦСП. Якщо треба дешево вирівняти підлогу, ЦСП — це ваш бюджетний варіант. Але цементно-піщана стяжка для вирівнювання має серйозний недолік — вона «зріє» 28 днів. Причому хоча б перший тиждень треба підтримувати високу вологість. Потім чекати поки вона просохне. Для того щоб бетон був міцним, не кришився і не тріскався, штучно прискорювати процес сушки не можна. А на вологу основу можна класти тільки плитку. Інші підлогові покриття, мають досить жорсткі вимоги до вологості підстави.

Якщо не хочете зв’язуватися з «мокрими» процесами або перекриття не дозволяє додавати велике навантаження, допоможе вирівнювання бетонної підлоги за допомогою сухої стяжки. Є два варіанти — насипний і по лагах. Другий варіант — це коли на лаги кладуть один з листових матеріалів — фанеру, ЦСП, ДВП, ГВЛ. Отримуємо рівну поверхню з мінімальними перепадами. Але такий спосіб призведе до того, що рівень підлоги підніметься не менше ніж на 7-8 див.

kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami101 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиВирівнювання підлоги по маяках — один з найпопулярніших способів

Насипний спосіб зробити суху стяжку — це на підлогу засипати гранули (зазвичай керамзит), вирівняти і укласти на нього все той же листовий матеріал. Робити простіше і швидше, але є свої особливості. Якщо використовувати не ту засипку, погано її вирівняти, в процесі експлуатації можуть вийти перекоси, ями, провали. Але, вирівнювання бетонної підлоги таким способом з дотриманням технології дає дуже і дуже непогані результати. Вантажопідйомність такого статі — до 10 тон на квадратний метр. Так що більше ніж достатньо.

Що робити, якщо бетон покритий бітумною мастикою

Іноді після видалення старого підлогового покриття виявляється, що воно лежало на бітумі. Така ситуація часто зустрічається в старому житловому фонді. Якщо вирівнювання бетонної підлоги планується стяжкою по маяках, все, що треба, оглянути на предмет тріщин і відшарувань. Відшарування потрібно видалити, покрити «плішини» новим шаром бітуму. Тріщини розшити наскільки можливо. Залити поліуретановим клеєм або епоксидною смолою, зверху теж залити бітумом.

Якщо ж пошкодження занадто великі, по можливості видаляєте старий бітум повністю. Якщо не виходить видалити повністю — знімайте тільки пошкоджені ділянки, заливайте тріщини. Зверху все промазати новим шаром — буде відмінна гідроізоляція.

kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami102 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиЯкщо підлога з бітумним просоченням виглядає так, краще все видалити

Якщо плануєте вирівняти бетонну підлогу «наливайком» (ровнителями), бітум бажано видалити. Він має дуже гладку поверхню, що погано впливає на рівень зчеплення. На перфоратор встановлюють насадку «лопатка» і відбивають. Потім прибирають сміття, пил, підготовляють поверхню ґрунтовку під.

Якщо бітум видалити не виходить, можна під вирівнюючі суміші кілька разів пройтися грунтом для складних підстав. Зчеплення буде достатнім, але вартість такої ґрунтовки висока. Коли грунтовка висохне, можна заливати ровнители.

Як вирівняти бетонну підлогу і поліпшити звукоізоляцію і/або теплоізоляцію

Якщо ваша квартира знаходиться не на першому поверсі, під вами опалювальне приміщення, вас не повинна турбувати теплоізоляція. Підлога у вас буде «кімнатної» температури. Якщо ви хочете зробити теплу підлогу, це вже інша історія, і виникне електричний або водяний підігрів. Під нього теж доведеться вирівнювати основу, а ще бажано утеплювати — для того, щоб не підігрівати сусідський стелю. Отже, як можна зробити вирівнювання бетонної підлоги з поліпшенням тепло і звукоізоляції?

kak i chem vyrovnyat betonnyjj pol v kvartire svoimi rukami103 Як і чим вирівняти бетонну підлогу в квартирі своїми рукамиЯк вирівняти цементну підлогу і поліпшити звукоізоляцію

 • Плаваюча стяжка, під яку покладені ізоляційні мати, пінополістирол. Товщина шару в цьому випадку залежить від того, наскільки ви хочете поліпшити характеристики, але точно не менше 6 див.
 • Укласти фанеру, ГВЛ, ОСБ по лагах із заповненням проміжків між лагами матеріалами з потрібними властивостями.

Якщо при цьому вам потрібна ще і гідроізоляція, вона може бути реалізована в обох випадках, причому може бути будь-якою. Це може бути ПВХ плівка, розстелена на бетон, рулонна або обмазувальна гідроізоляція.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради