Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів

Настання холодів стає для фермера проблемою. Адже не вся живність здатна нормально переносити морози. Так, кури є теплолюбними створіннями. Якщо в холоди не забезпечити їх гідними умовами, значно погіршується несучість і загальний стан птахів. Тому обігрів курника взимку є обов’язковим заходом.

Зміст покрокової інструкції:

 • 1 Умови для утримання курей
 • 2 чи Можна обійтися без обігріву?
 • 3 Підготовка до курника утеплення
 • 4 Способи утеплення курника
  • 4.1 Природне утеплення
  • 4.2 Штучне утеплення
  • 4.3 Комбінація природних і штучних систем
 • 5 Обробка стін
 • 6 Глибока підстилка: покрокова інструкція виготовлення
 • 7 Усунення протягів
  • 7.1 Відео — Обігрів курника інфрачервоним обігрівачем
 • 8 Рекомендації фермерів
  • 8.1 Відео — Обігрів взимку курника

Умови для утримання курей

Домашні кури та півні вважаються теплолюбних птахами. Тому протяг або
прогулянка по заметах можуть привести до серйозних застуд. А різкі скачки температури повітря небезпечні сильними стресами і падінням несучості.

Комфортною для утримання несучок є температура +15 градусів. Вона не повинна падати нижче +10 градусів. Так, при +5…+7 вже починають погіршуватися показники несучості.

95edfa996d6555e4c7fb9d8953052e85 Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів

Пернатим несучкам для підтримки несучості необхідно тепло

Щоб уникнути плачевних наслідків, курник до зимівлі потрібно підготувати, особливо якщо розведення курей відбувається в північному регіоні. Але і перестаратися з температурою не варто: якщо взимку вона буде вище +18 градусів, природні біоритми в організмі птахів будуть порушуватися. Несучості це не додасть, птахам зашкодить, а енерговитрати при цьому будуть досить відчутними.

Чи можна обійтися без обігріву?

В основному обігрів є єдиним методом створити курям комфортні умови для життя. Особливо це актуально в північних морозних регіонах. Без допоміжного обігріву в курнику птахи тут можуть сильно застудитися або зовсім померти.

2864116303079334f1dff2b6df5232ae Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів

Утеплення стін на стадії будівництва

У тих областях, де зберігається помірний клімат, можна обійтися незатратными способами збереження тепла. Птахи можуть самі себе зігрівати, потрібно тільки забезпечити їх висококалорійним харчуванням. Кури будуть виділяти багато тепла, яке збережеться в приміщенні і буде їх обігрівати. Але навіть при виборі такого способу потрібна попередня підготовка – потрібно утеплити курник, щоб не втратити тепло.

Підготовка до курника утеплення

Але перш ніж обладнати курник обігрівом, його потрібно підготувати. Перед настанням зимових холодів в приміщенні потрібно провести дезінфекцію. Для цього використовують різні препарати, які можуть мати різну ціну, але однакові функції.

Фермери пропонують використовувати один з наступних препаратів:

 1. Формалін. Дуже ефективний метод дезінфекції. Препарат вбиває всіх паразитів, які скупчилися в курнику за літній період. Однак він може бути небезпечний як для людей, так і для пернатих. Він має їдким запахом, тому працювати з формаліном потрібно в протигазі. До того ж у несучок, які в подальшому будуть жити в приміщенні, можуть проявлятися нездужання і втрата апетиту.
 2. Хлорка. Для усунення паразитів підлогу і підстилку засипають шаром хлорки. Сухий препарат бореться з масою бактерій. Однак він теж має неприємним запахом, але не таким яскравим, як формалін.
 3. Вапно. Найпоширеніший спосіб – побілка стін та стелі вапном. Суміш здатна усунути масу паразитів і надовго забезпечити гігієнічну чистоту в курнику. Суху вапно розводять у воді в пропорції 1:5, після чого склад наносять на стіни і стеля.

372c11ee90b183efbd95d6af4c13f1fe Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів

Хлорне вапно

Способи утеплення курника

Фермерство постійно розвивається, з’являються все нові способи для утримання тепла. Є як і надмірно витратні (електричний обігрів), так і бюджетні (утеплення стін доступними матеріалами). Створити комфортні умови для проживання птахів можна одним із двох варіантів:

 1. Природний. Такий спосіб доцільно застосовувати лише в областях з приємним кліматом. Як правило, фермер вже на етапі зведення курника передбачає функцію природного обігріву і утепляє стіни. Але використовувати цей метод можна і вже в добудованому приміщенні, якщо створена раніше ізоляція виявилася неповноцінною.
 2. Штучний. Застосовується в холодних кліматичних умовах, при яких звичайне утеплення не дає ніякого результату. Найпростіший спосіб – обладнати пташник електричними обігрівальними приладами. Він же є найбільш витратним.

Природне утеплення

Якщо курник тільки зводиться, слід передбачити якісне утеплення всіх поверхонь:

 • стіни і стелю роблять з подвійними стінками, між обшивками поміщають утеплювач;
 • стать: під бетонною стяжкою прокладають прошарок з керамзиту висотою в 10-15 див.

При наявності горища підходящим варіантом буде утеплення даху зсередини. Але спочатку слід переконатися в тому, що вона повністю герметична. Для цього дах закривається листами руберойду, який буде охороняти від снігу та дощів. Стики листів промащуються будівельної смолою або іншим закріплює складом. Всі щілини зсередини теж потрібно замазати.

d6bce09e7c4b0106d8d39da37d9042cf Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів

Вентиляція в курнику — обов’язкова умова для комфортного проживання курей

Існує кілька способів природного утеплення курника, якщо приміщення вже готове. Краще всього застосовувати їх в сукупності, щоб забезпечити птахів максимальним комфортом.

Штучне утеплення

Якщо вирощування курей відбувається в морозних регіонах, природне утеплення може бути недостатнім. Тому доводиться застосовувати штучні методи. Сучасний ринок пропонує безліч пристроїв для штучного утеплення курників. Найпопулярніші методи представлені в таблиці нижче.

Спосіб Опис Принципи монтажу
ІЧ-лампи
8dc0f00dd409a2f1f05ae26cecc616f3 Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів
Пристрій зовні нагадує стандартні лампи розжарювання. Однак всередині лампочки знаходиться газ – аргон або азот, які допомагають обігрівати приміщення.
Спосіб має масу достоїнств:
 • простота використання (лампи укручуються в звичайний патрон замість лампочок);
 • випромінювання позитивно впливає на птахів;
 • високий ККД;
  може функціонувати у вологих приміщеннях;
 • відповідають вимогам екологічності.

  Але є й недоліки: лампи дорого коштують, сильно нагріваються і служать недовго.

 • ІК-лампочки представлені на ринку широким асортиментом, тому можна вибрати прилад необхідної потужності. Пристрій підбирається з розрахунку 100 вт на 5 кв. м. пташника. Так, на приміщення площею 25 кв. м. достатньо однієї лампи в 0,5 кіловата.
  Лампочки рекомендується обладнати автоматичним терморегулятором. Пристрій буде підтримувати температуру на одному рівні і вимикати лампи, коли це необхідно.
  ІЧ-обігрівачі
  585ef13f931904799b6775a88ab50801 Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів
  Інфрачервоний обігрівач має унікальний принцип дії: він нагріває не повітря, а оточуючі предмети. У міру прогрівання вони віддають тепло в повітря, і вона розходиться по всьому курника рівномірно.

  ІЧ-обігрівачі бувають стаціонарними або переносними.

  Стаціонарний прилад оптимально підійде для пташника. Він складається з нагрівальної пластини або спіралі, які заховані під кварцової скляною трубкою.

  Прилад встановлюють там, де не дістануть птиці – високо під стелею.

  Електричний обігрів
  be35d437437dc541d3a91dc374f3ea2d Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів
  Замість ІК-обігрівачів можуть встановлюватися інші прилади, які працюють від електрики. Наприклад:
  1. Калорифер. Прилад, який складається з гарячою спіралі і вентилятора. Останній розганяє струмені теплого повітря по всьому приміщенню.
  2. Конвектор. Прилад з термоелементом всередині. Тепле повітря виходить з отворів у корпусі. Однією з варіацій є масляний радіатор. Потужні калорифери застосовують у промислових господарствах.
  Таке обладнання споживає великий обсяг електроенергії і вимагає постійного спостереження. А компактні переносні пристрої або масляні радіатори доцільно і вигідно ставити в невеликих курниках.
  Цей спосіб обігріву не рекомендується використовувати на територіях, де часті перебої з постачанням електроенергією. Через несподіваного відключення обладнання в зимовий час може загинути все поголів’я птахів. Тому більшість фермерів віддає перевагу використовувати альтернативні способи.
  Газовий обігрів
  b96f2454b549f88dd9965bc434ceef11 Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів
  Являє собою об’ємний газовий котел і труби, які встановлені по всьому периметру курника. Вода в котлі нагрівається і циркулює по трубах, за рахунок чого температура в приміщенні підвищується. Обладнання дуже дороге і вимагає складного монтажу, тому його доцільно використовувати лише на промислових фермерських господарствах. Обігрівати таким способом невеликі курники дуже невигідно.
  Пічний обігрів
  4559b589f47ad8ff1fd7ad643b96078f Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів
  Деякі фермери вибирають для курників саме пічне опалення. Це вельми економічні печі-буржуйки, які можна топити чим завгодно. Найбільш пожежонебезпечний спосіб. Печі вимагають неодмінного контролю, так як найменший угольок здатний стати причиною великої пожежі. Безпечніше буде встановити в курнику конвекційну піч.
  Водяне опалення
  ddc581903920742ce6c63bccc799ac57 Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів
  Система опалення являє собою водний котел у будинку, труби від якого проходять по всіх приміщеннях.
  Доцільно зробити врізку труб і під’єднати курник до загальної системи обігріву.
  Водяне опалення – оптимальний варіант для курника, який примикає впритул до приватного будинку. Створюється окремий опалювальний контур, який розподіляється по всьому периметру курника. Невеликий пташник достатньо обладнати по контуру двома металевими трубами.

  Вибір відповідного варіанта обігріву залежить від індивідуальних потреб фермера і особливостей господарства. Як правило, найпопулярнішими способами є ІЧ-обігрівачі або буржуйки.

  Комбінація природних і штучних систем

  Поєднувати природні і штучні методи утеплення в пташнику не тільки можна, але і потрібно. Тому що навіть найякісніше утеплення поверхонь не зможе дати повноцінного результату і захистити курей від морозу.

  При створенні комбінованого утеплення спочатку необхідно приділити увагу грамотному утеплення курника зсередини і зовні, а вже потім думати про спосіб штучного опалення.

  2aaf6857b503e1f41e685d8efcdd0d43 Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів

  Кури під інфрачервоною лампою

  Обробка стін

  Для утеплення стін може використовуватися кілька матеріалів:

  1. Пінополістирол. Його структура являє собою невагомі плити з запененного пластику. Вони добре затримують тепло в приміщенні, але при цьому легко займається і виробляє в процесі горіння отруйні речовини. Деякі фахівці впевнені, що в плитах пінополістиролу можуть заводитися гризуни.
  2. Екструдований полістирол. Плити з цього матеріалу менш схильні до займання, в них не розмножуються гризуни. Однак полістирол погано пропускає пар, з-за чого в курнику підвищується вологість. Це несприятливо впливає на курей.
  3. Скловата й мінеральна вата. Найбільш вдалий варіант для природного утеплення. Матеріали продають у вигляді плит чи рулонів. Вони досить економічні, легкі і негорючі, до того ж дають хорошу теплоізоляцію.

  744619400050d4fb8f913887275fc78c Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів

  Оздоблення стін листами мінеральної вати

  Якщо курник знаходиться на етапі будівництва, доцільно буде розмістити листи скловати всередині стіни. Вже готове приміщення можна утеплити з зовнішньої сторони. Листи мінеральної вати або пінополістиролу наклеюються на стіну спеціальним клеєм.

  Глибока підстилка: покрокова інструкція виготовлення

  Особливо популярний варіант природного утеплення. Шар підстилки виходить дуже щільним, завдяки чому у птахів не мерзнуть лапи. Через якийсь час підстилка почне віддавати тепло за рахунок пташиних фекалій. Якщо підійти до організації такої підстилки правильно, можна зберегти тепло і чистоту в приміщенні.

  Етапи Опис
  Крок 1
  c19c5a5c9956d2b5a2e1f40488764190 Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів
  Підлоги покриваються гашеним вапном. Для 1 кв. м. поверхні достатньо 1 кг суміші.
  Крок 2
  cdbbaa583a87dc3480fe267959fe44c1 Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів
  Вапно накривається подстилочным матеріалом. Підійде сіно, торф, солома, тирса великої фракції або щось подібне. Якщо для підстилки використовується солома, її потрібно попередньо подрібнити.
  Крок 3
  1a40a6b01e0a217cde36eb4cb7adac77 Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів
  Підстилка з часом почне просідати. Щоб відновити її, шари періодично потрібно рихлити і додавати свіжий матеріал.
  Крок 4
  d5e05e9124dcf72a29b6fd6031ee0930 Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів
  Коли верхній шар значно забрудниться, слід повністю замінити його свіжим. Залишки можна залишити до весни і застосувати як добриво.

  Ідеальний матеріал для підстилки – торф моховий. Він відмінно вбирає непотрібні аромати, а після використання може послужити в якості добрива.

  Спочатку шар підстилки повинен досягати мінімум 20 см. З часом зверху додається свіжий матеріал шаром 5-10 див.

  Усунення протягів

  В курнику не повинно бути протягів, так як кури дуже сприйнятливі до них. З-за таких порушень все поголів’я може застудитися і загинути. У більшості випадків протяги виникають із-за неправильного зведення приміщення. Крім того, вітер може задувати з щілин, дверей і вікон.

  80169f1e98cd39f1304e822208424bd8 Обігрів курника взимку: природний, пічних і ламповий обігрів

  Перевірити наявність протягу досить легко. Необхідно запалити в приміщенні свічку і поспостерігати за тим, куди вона буде хилитися. Отвори в бічних одвірках або стінах зашпаровують монтажною піною. Якщо щілини дуже великі, їх заповнюють будь-яким утеплювачем і заклеюють.

  Відео — Обігрів курника інфрачервоним обігрівачем

  Рекомендації фермерів

  Досвідчені фермери пропонують новачкам кілька порад, які стосуються обігріву курників. Наприклад:

  1. Сніг можна накидати на стіни і дах курника зовні. Він допоможе краще зберегти тепло всередині. Однак з приходом весни потрібно відкидати його, щоб уникнути затоплення пташника.
  2. Вентиляційні вікна краще робити з подвійними скельцями. Через вікно з одним склом буде йти значна частина тепла.
  3. Трубу для провітрювання доцільно утеплювати ватою. Через неутепленную або неправильно змонтовану трубу буде потрапляти холодне повітря і йти теплий. Щоб уникнути цього, щілини в місці входу труби в стелю та підлогу потрібно промащувати герметизуючим складом. Якщо щілини занадто великі, їх прокладають кубиками мінеральної вати.
  4. Вентиляційна труба забезпечується заслінкою, яка буде регулювати потік повітря, що поступає.
  5. Вікна необхідно ущільнювати за допомогою гумових прокладок. В іншому випадку тепло почне залишати приміщення вже при температурі -15 градусів. Так, гумові ущільнювачі для пластикових вікон застосовні і для утеплення дерев’яних і скляних вікон в курнику. Гумки купують у звичайному будівельному магазині і приклеюють на суперклей.
  6. Якщо постійно входити і виходити з обогретого курника, його можна значно остудити. Виправити таку ситуацію може установка тамбурной двері. Достатньо обладнати теплозберігаючий тамбур площею 0,5 кв. м.

  Відео — Обігрів взимку курника

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради