Різдво Христове в Україні до 2021 року: дата святкування, історія і традиції

Про те, в який день буде святкуватися Різдво в Україні до 2021 року, мають уявлення всі жителі країни. Поряд з Великоднем, Різдво є одним з найпопулярніших свят, тому його відзначають повсюдно – від невеликих сіл до великих міст.

Коли в Україні святкуватимуть Різдво

Більшість жителів Росії є прихильниками православної віри, тому і свято Різдва Христова відзначається тут за канонами православної, а не католицької церкви.

Дата Різдва фіксована, і припадає на 7 січня, хоча святкова вечеря прийнято влаштовувати напередодні ввечері 6 січня. Різдво у Україні є не тільки церковним, але й державним святом, тому він офіційно оголошено вихідним днем. Питання про перенесення вихідних у зв’язку з різдвяними святами не виникає, оскільки Різдво входить до складу довгих новорічних канікул, які триватимуть до 8 січня.

rozhdestvo khristovo v rossii v 2020 godu: data prazdnovaniya, istoriya i tradicii80 Різдво Христове в Україні до 2021 року: дата святкування, історія і традиції

Історія виникнення свята

Різдво – це день, коли на світ з’явився Ісус Христос. Спочатку свято відзначалося 25 грудня, але після введення григоріанського календаря, між православними і католиками виникли певні розбіжності. Католики вирішили не змінювати дату святкування. У цьому їх підтримали протестанти. На відміну від них, православні християни почали відзначати Різдво за новим календарем 7 січня.

Світле свято Різдва з’явився на Україні після прийняття християнства, у період правління князя Володимира, прозваного «Червоне Сонечко». Пізніше з Польщі прийшла традиція вертепного театру. Вертеп – це двоповерховий дерев’яний ящик, в якому за допомогою мініатюрних ляльок показували театралізоване дійство, яке розповідає історію народження немовляти Христа. На початку 20 століття було прийнято встановлювати в будинках і прикрашати різдвяні ялинки, але в 20-е роки ситуація різко змінилася. Радянська влада заборонила Різдво і всі пов’язані з ним звичаї. Деякі сім’ї продовжували відзначати свято, але робили це в найсуворішій таємниці.

У 1935 році частину різдвяних традицій перейшла на Новий рік. Це відноситься і до новорічної ялинки, і до всіма улюбленому Дідові Морозу. Пізніше в Росії з’явився ще один новорічний персонаж – Снігуронька.

Офіційного визнання Різдво удостоїлося в 1991 році, тоді 7 січня було оголошено вихідним днем.

 Різдво Христове в Україні до 2021 року: дата святкування, історія і традиції

Як святкують Різдво

Згідно з традицією, на Різдво 2021 року у всіх православних храмах пройдуть всенічне бдіння та літургія. Віруючі в цей день кинуться до церкви, щоб помолитися і причаститися. Різдвяне богослужіння, яке відбувається у Храмі Христа Спасителя, зазвичай транслюють по телебаченню.

Святвечір і пост

Святкування Різдва починається ввечері 6 січня. З появою першої зірки родини збираються за святковою вечерею. Напередодні Різдва називається Святвечором, оскільки в цей день прийнято готувати сочево – особливий вид каші з медом. Святвечір є завершенням 40-денного посту, тому на стіл подаються тільки пісні страви. Є традиція, згідно з якою на святкову вечерю прийнято готувати 12 страв, немов на нього прийдуть 12 апостолів. Обов’язковою стравою є кутя – каша з пшеничних зерен з медом, родзинками або маком. Вважається, що вона призначена для померлих родичів, душі яких у переддень Різдва спускаються з небес, щоб бути присутнім на святі. Традиційними стравами різдвяного столу є:

 • вареники;
 • пироги;
 • пісна випічка;
 • запечена риба;
 • салати;
 • овочеве рагу.

 Різдво Христове в Україні до 2021 року: дата святкування, історія і традиції

Колядки і інші народні традиції

Напередодні свята дорослі і діти ходять від хати до хати, співаючи колядки – пісні, присвячені появи на світ немовляти Христа. Коли-то цей обряд був пов’язаний з язичництвом. У той час східні слов’яни славили в своїх піснях бога Сонця Хорса або Ярилу. Після прийняття християнства обряд зазнав значні зміни. Зазвичай колядники одягаються в карнавальні костюми та ходять по дворах. З собою вони мають велику паперову зірку. За свої пісні колядники зазвичай отримують цукерки та інші солодощі, а іноді – і дрібні монети.

Різдво – традиційне сімейне свято, яке збирає за столом представників кількох поколінь.

Що не можна робити на Різдво

Подібно до інших релігійних свят, Різдво пов’язано з певними заборонами. У цей день заборонено:

 • Виконувати важку фізичну роботу – займатися ремонтом, рубати дрова і т. п.
 • Жінкам не рекомендується шити, прати і прасувати.
 • Заборонено полювання на диких тварин, оскільки вважається, що на Різдво в їх тіла вселяються душі померлих людей.
 • Не рекомендується надягати стару або темний одяг, не можна ходити в лазню.
 • Прибирання в будинку також слід зробити заздалегідь.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!