Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

З кожним роком гра в більярд стає все більш популярною, тому не дивно, що багато власників великих заміських будинків мріють встановити у себе спеціальне обладнання.

На перший погляд, зробити більярдний стіл своїми руками дуже складно, проте якщо задатися метою, то найпростішу більярдну конструкцію можна виготовити самостійно.

6de2608fe3e12505fada0800c205d6c3 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

З чого складається більярдний стіл

Традиційна більярдна конструкція влаштована досить просто.

Як правило, вона обов’язково включає в себе чотири основних складових:

 • стільницю;
 • раму;
 • борта;
 • опори.

При виготовленні каркаса на меблевій фабриці найчастіше використовується цінна деревина дуба, червоного дерева або ясена, однак при створенні основного корпусу в домашніх умовах можна використовувати і більш бюджетні матеріали, наприклад, деревоволокнисті плити середньої щільності (МДФ) або деревину сосни.

Для виготовлення стільниці в елітних моделях майже завжди застосовується натуральний графітовий сланець. У більш бюджетних виробах економ-класу допускається застосування ламінованої деревинно-стружкової плити (ЛДСП) завтовшки не менше 16 мм.

eb5dbb9515d1265ad55bf318ab0dd255 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

Типи конструкції

Конструкція столів для більярду може бути декількох типів: класична, коробчата і царговая.

Класична

Основний корпус класичного вироби найчастіше складається з однієї або двох рам, при цьому опорні елементи мають вигляд квадрата і закріплюються в кутах рами клином. Максимальна стійкість і статичність столу також досягається за рахунок спеціальних бобышек, встановлених в кутах рами в спеціально вирізаних отворах.

Багато класичні конструкції, крім дерев’яної обрешітки, мають додатковий металевий каркас. Він гарантує більш високу міцність і стійкість всього виробу.

6defa0ece545423c088f96856e43f550 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

Коробчата

Коробчаті моделі найчастіше призначаються для установки в громадських місцях: барах, кафе, казино. Як правило, вони оснащуються спеціальними монетними або жетонными механізмами, що дозволяють стягувати певну плату за гру.

До їх ключових особливостей можна віднести інтегровану внутрішню систему збору ігрових куль і спеціальний вбудований лічильник, допомагає контролювати кількість партій.

Деякі моделі з коробчатої конструкцією не мають жетонного механізму. У цьому випадку замість кошиків для збору кульок встановлюються спеціальні коробки, розташовані в подстолье самого виробу.

9a36a6f8c08e35024cbd7a6f7074af95 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

Царговая

Головною особливістю царговых виробів є обов’язкова присутність в їх конструкції горизонтальних з’єднувальних планок, які гарантують додаткову міцність і стійкість всієї ігрової системи.

Як правило, царги, або планки, розміщуються під рамою, при цьому перемички, встановлені між ними і основним корпусом, можуть бути як регульованими, так і закріпленими.

d8f1e50fedfad3530f7e550dd998ffc4 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

Види столів для більярду

Розглянемо основні різновиди більярдних систем. Різні види ігор, особливості «Російська піраміда», «Снукер», «Карамболь» та «Американський пул», пред’являють свої вимоги як до розмірів основного ігрового поля, так і до додаткової комплектації.

Як правило, для російського більярду потрібно стіл довжиною 3,55 м і шириною 1,77 м. Він обов’язково повинен мати лузи, які по діаметру більше куль всього лише на пару міліметрів.

Ігрові конструкції для гри в карамболь найчастіше мають стандартну довжину від 2,74 м до 3,05 м. Їх головна відмітна особливість — повна відсутність луз і обов’язкова наявність лише трьох основних ігрових куль діаметром не більше 60 мм.

14a3191b89c7874e54c2e0c56fa3e825 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

Габарити столу

Розміри більярдних столів, призначених для домашнього використання, зазвичай залежать від загальних габаритів приміщення. Однак при створенні конструкції своїми руками все ж слід дотримуватися певних загальноприйнятих стандартів.

Згідно з усталеним канонам, класичні американські столи зазвичай мають наступні параметри:

 • висота виробів від ігрової до площини підлоги зазвичай варіюється в межах від 80 до 85 см;
 • ширина, як правило, становить близько 186 см;
 • довжина повинна бути не більше 3,5 м, однак справедливості заради варто помітити, що любителі російського більярду, особливо шанувальники російської «Піраміди», дуже часто грають на полях завдовжки не менше чотирьох метрів.

Особливу увагу варто приділити розмірами луз. У американських більярдних конструкцій ширина лузи зазвичай становить приблизно 88 мм, в той час як вітчизняні вироби практично завжди мають ширину лузи не більше 76 мм.

Інвентар і аксесуари

Для гри в більярд необхідний не тільки більярдний стіл, але і додаткові аксесуари.

Серед них варто окремо виділити:

 • киевницу;
 • кулі;
 • трикутник для збору м’ячів;
 • кий;
 • крейда для кия;
 • підставки для кия і куль;
 • щітки;
 • місток.

Зрозуміло, купувати будь-який додатковий інвентар краще всього в спеціалізованих магазинах.

5de96bab1117b633ef468d82e6ce0810 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

Вимоги до столу

При створенні ігрового столу необхідно враховувати, що правильно сконструйована і якісно виготовлена більярдна конструкція повинна повністю відповідати певним вимогам.

Зокрема, для максимальної стійкості потрібно встановити не менше трьох ребер жорсткості. Щоб гарантувати хороший гуркіт куль, поверхня основного ігрового поля повинна бути ідеально рівною і плоскою.

Як зробити самому стіл

Професійні більярдні столи мають досить складну конструкцію. Щоб самому зробити більярдний стіл, необхідно перш за все зробити правильні розрахунки та виміри приміщення.

Розрахунки

Підбираючи найбільш підходящі розміри для ігрової конструкції, слід мати на увазі, що для хорошого удару по прицільних кулях необхідно як слід замахнутися києм. Це означає, що з усіх боків навколо основного ігрового поля повинно обов’язково бути вільний простір для безперешкодного переміщення гравців (бажано не менше 1,64 м). В іншому випадку грати в більярд буде досить складно.

9b8c973404970522dcda654f4b3c62df Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

При створенні креслення необхідно також брати до уваги основні пропорції створюваного устаткування. Співвідношення сторін ігрового поля обов’язково повинно бути 1:2.

e04eecff1dd0fbba295e37152fe44d18 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

Необхідні матеріали та інструменти

Щоб ігрова система вийшла максимально міцною, для виготовлення основного опорного корпуса краще всього вибирати найбільш якісні матеріали.

В ідеальному варіанті при виготовленні основних опорних елементів (ніжок, рами, стільниці і бортів) слід використовувати тільки добірну цільну деревину таких цінних порід дерев:

 • бук;
 • дуб;
 • червоне дерево;
 • ясен.

Однак при нестачі грошових коштів допускається застосування і більш бюджетного сировини, наприклад, ЛДСП або більш м’якою і, отже, менш міцної деревини сосни або липи.

Крім дерев’яних брусів, потрібні і інші витратні матеріали.

До їх числа можна віднести:

 • меблевий столярний клей;
 • сітки для луз;
 • декоративне сукно;
 • підкладкову тканину;
 • гуму для обробки бортів.

Варто також запастися різними сполучними елементами: шурупами, саморізами, гайками, болтами.

Що стосується робочих інструментів, то для складання виробу слід заздалегідь підготувати:

 • молоток;
 • шуруповерт;
 • електричний рубанок;
 • дриль;
 • плоскогубці;
 • пилу по дереву;
 • електричний лобзик;
 • набір паечных ключів;
 • набір викруток;
 • будівельний степлер.

Після того, як підготовлені всі необхідні матеріали та інструменти, можна приступати безпосередньо до виготовлення й складання ігрової конструкції.

4e04052d8bfa21d2ec51e7fdc4454fb8 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

Виготовлення столу

Як правило, на першому етапі створюється креслення майбутнього столу. При виникненні труднощів можна підібрати готові креслення в інтернеті або ж звернутися за допомогою в спеціалізовану майстерню.

Рама

Після створення детального креслення можна приступати до складання каркаса.

Інструкція з виготовлення рами:

 1. Першим ділом готуються дерев’яні бруси товщиною приблизно 50 х 100 мм
 2. За допомогою пилки або електролобзика здійснюється їх нарізка згідно з кресленням.
 3. Далі збирається основний каркас більярдної конструкції. За допомогою саморізів і шуруповерта балки надійно з’єднуються між собою, утворюючи масивну дерев’яну раму.
 4. До рами кріпляться поперечні і поздовжні бруси, після чого вся конструкція додатково зміцнюється спеціальними кріпильними куточками з металу.

Здійснювати складання каркаса краще всього на підлозі, оскільки на рівній поверхні набагато простіше зафіксувати всі елементи конструкції в одній площині.

15267e7d0e1e8b05366e1ff9d69b1f46 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів Стільниця

Далі здійснюється підготовка і установка стільниці.

Процес монтажу здійснюється в наступному порядку:

 1. На ламінований лист ДСП наноситься розмітка в повній відповідності з кресленням.
 2. За допомогою електролобзика лист акуратно розрізається під необхідні параметри.
 3. За допомогою шуруповерта та шурупів вирізана стільниця акуратно фіксується до основної опорній рамі.
 4. Після цього в ній за допомогою електролобзика вирізують отвори для луз.
 5. Фінальним штрихом є обтяжка стільниці спеціальної підкладкової тканиною і декоративним полотном.

При монтажі необхідно враховувати, що розкрій листа ДСП найкраще здійснювати в спеціалізованих майстернях, оскільки в домашніх умовах домогтися ідеального зрізу без сколів дуже складно.

9d4cff5f70f171f9bb198e63af9b9323 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів Борти

Після установки стільниці можна переходити до виготовлення бортів.

Вони створюються наступним чином:

 1. Готуються дерев’яні бруси необхідного розміру, після чого за допомогою рубанка їм надається необхідна форма.
 2. Щоб позбутися нерівностей, отримані дерев’яні вироби ретельно обробляються наждачним папером.
 3. Далі за допомогою клею до оброблених дерев’яних брусів приклеюється гумова смуга. Клейовий склад рекомендується наносити невеликими точками по всій поверхні бортів.
 4. Після висихання клею бортики акуратно обтягуються декоративним сукном.
 5. Потім вони прикручуються до стільниці за допомогою саморізів або спеціальних болтів.
 6. Заключним дією є кріплення металевих скоб та обробка їх шкірою або декоративною тканиною.

Вирізати отвори під лузи необхідно до монтажу бортів на стільницю. При цьому необхідно пам’ятати про те, що ширина кутових луз повинна бути трохи більше звичайних.

5b76f8abf02f174d2d2cb3beb2ccdcd9 Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів Ніжки

Після створення бортів можна переходити до виготовлення основних опорних ніжок.

Для цього по черзі виконуються наступні дії:

 1. Спочатку на токарному верстаті згідно з креслярськими даними виточуються дерев’яні бруси.
 2. Далі дві однакові дошки склеюються між собою, утворюючи своєрідну серцевину майбутньої опори.
 3. На створену серцевину з усіх чотирьох сторін наклеюються додаткові дошки товщиною приблизно 50 мм.
 4. Після висихання клею всі кути створеної конструкції злегка скругляются і ретельно шліфуються.
 5. Потім на всі опори кріпляться фланці з гайками, підп’ятники і регулювальний гвинт. Всі ці елементи бажано приховати декоративним кожухом, виготовленим з будь-якого підходящого по дизайну матеріалу.

Щоб вийшло виріб не псувало підлогове покриття, фахівці рекомендують обладнати всі опорні елементи конструкції спеціальними гумовими роликами або накладками.

a4ebb41b10aaa4ee5ff0c5bd5e9ae9ca Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

Рекомендації по догляду та експлуатації

Як і багато інші столярні вироби, столи для більярду мають потребу в регулярному і правильному догляді.

Для продовження терміну служби обладнання бажано дотримуватися наступних рекомендацій:

 1. У кімнаті, де встановлена ігрова конструкція, необхідно підтримувати постійний рівень вологості в межах від 40 % до 60 %. Недостатня або надмірна вологість може з часом призвести до значної деформації деревини і суконного полотна.
 2. Більярдну ігрову систему категорично забороняється встановлювати поблизу будь-яких опалювальних приладів або під прямим впливом сонячних променів. Зайве тепло може зробити згубний вплив як на дерев’яні деталі меблів, так і на декоративне сукно.
 3. Після установки столу не рекомендується самостійно пересувати ігрову конструкцію в інше місце, так як це може призвести до перекосу стільниці.

Приблизно раз на місяць необхідно обов’язково проводити самостійну профілактичну чистку меблів. Для цього бажано використовувати спеціальну щітку з довгим ворсом і спеціалізовані поліролі, призначені для очищення дерев’яних поверхонь.

Пилосос застосовувати вкрай не рекомендується, оскільки цей побутовий прилад при очищенні суконного полотна видаляє не тільки пил, але і дрібні частинки шерсті.

72e9152bce4a3d92cb6d5b38d3314aab Більярдний стіл своїми руками: як самому зробити стільницю і борти потрібних розмірів

Відео

В даному відео розповідається про особливості виготовлення столів для більярду.

У наступному відео можна наочно побачити процес виробництва та складання більярдних конструкцій.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради