Як допомогти людині з ознаками прикордонного розлади особистості і як жити з цим діагнозом

Прикордонне розлад особистості (ПРЛ) – психічне порушення, що супроводжується підвищеною тривожністю, емоційною лабільністю (нестійкістю), низьким самоконтролем, труднощами у встановленні довгострокових комунікацій з іншими людьми. Життя людини з прикордонним розладом сповнена труднощів і може закінчитися суїцидом.

Симптоми та ознаки у жінок

Симптоми і ознаки патології можуть бути виявлені ще в дитячому віці. Такі діти емоційно нестабільні, їх емоційні відповіді неадекватні подразників. Проте в дитинстві поведінка дитини не може бути причиною для постановки діагнозу ПРЛ – клінічна картина вимальовується приблизно до 25 років.

Синдром прикордонного розлади включає ряд симптомів.

Класичним і вираженим симптомом розладу є страх бути відкинутим. При цьому стабільних відносин побудувати не виходить, так як спочатку люди з прикордонним розладом прагнуть до ідеалу, якого неможливо досягти. В результаті відбувається постійне чергування періодів «рожевих окулярів» і жорстких розчарувань.

kak pomoch cheloveku s priznakami pogranichnogo rasstrojjstva lichnosti i kak zhit s ehtim diagnozom63 Як допомогти людині з ознаками прикордонного розлади особистості і як жити з цим діагнозом

Хворобливе поведінка виникає в самих різних ситуаціях

Надмірно завищені вимоги до партнера призводять до напруження, яке супроводжується імпульсивністю та емоційними перепадами пацієнта. Нереальні вимоги пред’являються і до себе, пацієнти намагаються придушити виникають почуття: горе, образу, розчарування, які виходять з-під контролю при найменшій зміні планів або ситуації.

Імпульсивність виявляється не тільки у взаємодії з іншими людьми. Це нестриманість у будь-яких сферах життя: характерні переїдання, безконтрольна трата грошей, випадкові сексуальні зв’язки, вживання заборонених речовин.

Нерідко виникають напади неконтрольованого гніву, які зачіпають як близьких, так і чужих людей. Негативне ставлення поширюється і на самого пацієнта: він недооцінює себе, спостерігається схильність до самокатування, спроби суїциду. У моменти емоційних сплесків люди можуть завдавати собі каліцтва – для декого це спосіб відчути себе реальним або покарати за щось.

В чому різниця з біполярним розладом

Емоційна нестабільність характерна для біполярного розладу. Однак між тим, як протікають прикордонне біполярні розлади, є різниця.

При ПРЛ емоційні перепади виникають частіше, саме протягом їх м’якше і не настільки тривало. Симптоми можуть розглядатися як «базова» характеристика людини, ознаки прикордонного розлади присутні завжди, в тій чи іншій мірі.

Біполярний розлад супроводжується епізодичній симптоматикою – різниця між поведінкою в період загострення і поза його дуже помітна.

Які тести використовують для діагностики

З метою виявлення прикордонного розлади особистості розроблено велику кількість опитувальників. До найбільш дієвим належать тест по Личко, а також опитувальник ММПИ.

Діагностика наявності патології здійснюється за низкою критеріїв:

 • патерн нестабільних міжособистісних відносин;
 • імпульсивність у сферах, які можуть принести шкоду людині (прийом препаратів, небезпечне водіння і т. д.);
 • лабільність емоцій: напади безпричинної тривожності, дратівливості, які тривають від кількох годин до декількох днів;
 • неадекватні реакції, відсутність контролю над гнівом, агресія;
 • суїцидальна поведінка і спроби самоушкодження свого тіла;
 • порушення самоідентифікації (самооцінки, орієнтування в цінностях, цілях, кар’єрі);
 • хронічне відчуття нудьги;
 • відсутність толерантності до самотності.

kak pomoch cheloveku s priznakami pogranichnogo rasstrojjstva lichnosti i kak zhit s ehtim diagnozom64 Як допомогти людині з ознаками прикордонного розлади особистості і як жити з цим діагнозом

Особистісний опитувальник MMPI

Причини розладу

Точні причини розвитку патології наука не називає, однак перераховує ряд факторів, які можуть вплинути на її виникнення:

 1. Спадкова схильність.
 2. Фізичне і емоційне насильство, пережите в дитячому віці.
 3. Невиконання батьками обов’язків або завищені вимоги до дитини.
 4. Втрата близької людини.
 5. Скандали, напружена обстановка в сім’ї.

Вплив перерахованих факторів спостерігається не у всіх хворих. При цьому у більшості пацієнтів спостерігаються зміни у роботі головного мозку, а саме – гіперактивність лімбічної системи, дисфункція мигдалеподібного тіла (пов’язані з визначенням емоцій інших людей), а зона, що відповідає за самоконтроль, гипоактивна.

Зазначається, що у людей з ПРЛ підвищений рівень вироблення гормону стресу – кортизолу. Ще одна особливість – вироблення дофаміну («гормону радості») у відповідь не позитивні, а негативні події, тобто їм в прямому сенсі доставляють задоволення ситуації, пов’язані з негативними емоціями.

Чи буває у чоловіків

Симптоми у жінок діагностуються в 3 рази частіше, ніж у чоловіків. В цілому поширеність захворювання становить 3 %.

Лікування

Основна небезпека розлади прикордонного типу – високий ризик суїциду. Практично 80% пацієнтів замислюються про те, щоб покінчити життя самогубством. У спілкуванні з оточуючими люди з ПРЛ проявляють агресію, при цьому не завжди обмежуються тільки психологічним впливом.

Часто у людей спостерігаються різні залежності, найбільш поширені з яких – алкогольна і наркотична.

Лікування проявів патології полягає в навчанні пацієнта навичкам контролю своїх емоцій, в підвищенні рівня її соціалізації, в нівелюванні симптоматики.

Основний метод впливу – психотерапія. На питання про те, чи можна вилікувати ПРЛ, можна сказати, що можна домогтися тривалої і стійкої ремісії.

kak pomoch cheloveku s priznakami pogranichnogo rasstrojjstva lichnosti i kak zhit s ehtim diagnozom65 Як допомогти людині з ознаками прикордонного розлади особистості і як жити з цим діагнозом

Психотерапія — система лікувального впливу на психіку і через психіку на організм людини

Як допомогти самому собі

Повноцінне лікування буде включати психотерапії в поєднанні з медикаментозним впливом.

Пацієнти повинні знати, як допомогти самому собі. В першу чергу їм необхідно навчитися відокремлювати реально існуючий світ від вигаданого. З цією метою використовують медитації, вправи з розвитку усвідомленості.

Хворі аналізують власні думки, що дозволяє звіряти адекватність поведінки з реальністю.

Чи можна вилікувати в домашніх умовах

При наявності ПРЛ мова не йде про те, як вилікувати патологію повністю. Ця особливість особистості характеризується сталістю. Завдяки психологічному та медикаментозного впливу можна лише згладити симптоми.

Лікування у домашніх умовах може проводитися тільки після консультації з фахівцем. Навіть при нескладних формах розлади бажано звернутися за допомогою до фахівців. Якщо мова йде про серйозні формах, то відмова від професійної допомоги небезпечний для життя пацієнта.

Освоєння технік самозаспокоєння допоможе вирівняти емоційний фон. З цією метою використовують медитації, ароматерапію, йогу, дихальні техніки. При легких формах розлади, не що потребують прийому сильних медикаментів, застосовують відвари заспокійливих трав.

kak pomoch cheloveku s priznakami pogranichnogo rasstrojjstva lichnosti i kak zhit s ehtim diagnozom66 Як допомогти людині з ознаками прикордонного розлади особистості і як жити з цим діагнозом

Хороші результати дає колективна медитація

Як правильно лікувати

Перед тим, як лікувати розлад, фахівець визначає ступінь його вираженості. В ході лікування пацієнт засвоює оптимальні патерни поведінки в суспільстві. Для цього використовують методи когнітивно-поведінкової або діалектичної терапії. Пацієнт вчиться адаптуватися і адекватно реагувати на неприємні для нього ситуації.

Діалектико-поведінкова терапія спрямована на позбавлення від шкідливих звичок, зміна поведінки, відмова від невиправданих ризиків. Сутність впливу полягає в заміні існуючих негативних патернів поведінки на позитивні.

Когнітивно-аналітичний метод дозволяє пацієнтові закріпити модель поведінки, при якій не демонструються прояви ПРЛ. Людина навчається купірувати напади агресії, аналізувати, що відбувається, розвивати самоконтроль.

При медикаментозному впливі використовують такі види препаратів, як нейролептики та антидепресанти.

Дія препаратів з першої групи спрямовано на зниження імпульсивності, згладжування проявів гніву. Найбільш поширеними на сьогоднішній день засобами є Рисперидон або Оланзапін.

Прийом антидепресантів дозволяє поліпшити емоційний фон, позбутися пригніченого стану. Призначають Сертралін, Пароксетин, Флуоксетин.

Схема лікування антидепресантами визначається індивідуально для кожного пацієнта. Вони мають широкий список побічних ефектів і можуть прийматися тільки з дозволу фахівця.

Ще одна група препаратів, дія яких спрямована на нормалізацію емоційного фону при психічних розладах – нормотимики. Це кошти, які рекомендується приймати з самого початку захворювання. Вони не викликають звикання і можуть використовуватися тривалий час.

kak pomoch cheloveku s priznakami pogranichnogo rasstrojjstva lichnosti i kak zhit s ehtim diagnozom67 Як допомогти людині з ознаками прикордонного розлади особистості і як жити з цим діагнозом

Класифікація нормотимиков

Як жити з цим діагнозом

Для людини з ПРЛ важливо розібратися, де його межі, що він відчуває, хоче і що йому треба робити. Для перевірки реальності» можна використовувати:

 1. Уявне побудова лінії захисту» від людини, який здається підозрілим.
 2. Бесіда з сторонньою людиною про те, як би він діяв у тій чи іншій ситуації.
 3. Прийняття рішень тільки після того, як емоції заспокояться.

Необхідно дотримуватися режиму праці та відпочинку, так як у стані перевтоми самоконтроль погіршується. Бажано все робити заздалегідь і уникати дедлайнів.

Необхідно ставити перед собою реальні цілі, не забувати хвалити себе за досягнення, регулярно нагадувати собі про те, що ви гідні поваги і любові.

Пацієнту, який зрозумів, як жити з прикордонним розладом, чому виникають ті чи інші реакції на події, простіше вибудовувати комунікацію.

Як вибудовувати особисті відносини

Особисті відносини вимагають певних зусиль як з боку людини з ПРЛ, так і з боку партнера. Для хворого важливо усвідомлювати, аналізувати будь-яку конфліктну ситуацію, а особливо – навчитися виражати свої почуття без гніву. Друга сторона повинна спокійно реагувати на будь-які (навіть здаються дивними) питання та надавати підтримку.

І позитивні, і негативні емоції необхідно висловлювати. Придушення негативних емоцій призведе до їх накопичення і рано чи пізно – до вибуху. Однак виражати їх слід в соціально прийнятній формі.

У кого з відомих людей ця хвороба діагностована

Серед знаменитостей також зустрічаються люди з психічними розладами. Наприклад, Мерилін Монро страждала від тривожності, депресії та залежності від алкоголю. У неї була низька самооцінка і фобія бути покинутою.

Наркотична залежність, імпульсивна поведінка характерні для Ліндсі Лохан.

У Емі Вайнхаус спостерігалися розлад харчової поведінки, вона приймала наркотики та зловживала алкоголем. Покінчила життя самогубством.

Жертвами патології стали такі відомі люди з прикордонним розладом, як Джим Моррісон, Кортні Лав, Анджеліна Джолі.

kak pomoch cheloveku s priznakami pogranichnogo rasstrojjstva lichnosti i kak zhit s ehtim diagnozom68 Як допомогти людині з ознаками прикордонного розлади особистості і як жити з цим діагнозом

Знаменитості, у яких спостерігалися ті чи інші психічні розлади

Фільми про синдром прикордонного типу

Тема ПРЛ висвітлюється в літературі і кінематографі. Фільми про прикордонне розлад особистості:

 • Щоденники червоної туфельки;
 • Піаністка;
 • Сором;
 • Фатальний потяг;
 • Отруйний плющ;
 • Захоплення;
 • Кабельник;
 • Перерване життя;
 • Хлоя;
 • Одна.

Інші неорганічні розлади особистості

Існує велика кількість розладів особистості, які перебувають у фокусі уваги психотерапевта або психіатра. Не всі вони є хворобами в прямому сенсі цього слова. Найчастіше людина з тим або іншим розладом особистості може прожити життя, жодного разу не звернувшись за допомогою до фахівця.

Шизоїдний

Відноситься до ексцентричним розладів. У шизоидов спостерігається прагнення до самоти, уникнення міжособистісних відносин і соціальної взаємодії. Люди з шизоідним розладом не розглядають свій стан як хвороба, так як особливих незручностей це не доставляє. Тим не менш, вона є патологією і вимагає складного лікування.

Шизотипическое

Ці люди виділяються з натовпу навіть зовні. У них дивне, ексцентрична поведінка і мислення. Соціальні відносини встановлюють з працею, проте це не заважає їм вести відносно нормальний спосіб життя.

kak pomoch cheloveku s priznakami pogranichnogo rasstrojjstva lichnosti i kak zhit s ehtim diagnozom69 Як допомогти людині з ознаками прикордонного розлади особистості і як жити з цим діагнозом

Встановити діагноз «шизотипическое розлад» може тільки лікар-психіатр

Нарциссическое

Люди з цією особливістю характеризуються низьким рівнем самокритики, завжди стурбовані думкою інших людей. Вони навмисно перебільшують свої успіхи, патологічно потребують захопленні сторонніх людей.

Етика і емпатія відсутні, хворі без докорів сумління використовують інших людей у своїх цілях.

Диссоціативний

Під дисоціацією розуміється комплекс психічних порушень, при якому відбувається поділ (роздвоєння) особистості, особистостей при цьому може бути скільки завгодно. Між ними відбувається перемикання, і одна особа не пам’ятає, що відбувалося, поки «активної» була інша. Існує кілька форм диссоциативного розлади, кожна з яких має свої особливості.

Органічний розлад особистості

Є наслідком травм або інфекційних уражень головного мозку. В якості характерних рис виступають:

 • порушення мови;
 • стереотипії у поведінці;
 • загальмованість;
 • егоцентризм;
 • безпідставна агресія.

На останній стадії відзначаються зниження інтелекту, розпад особистості, марення. Вимагає раннього втручання, проте в повному обсязі усунути наслідки хвороби, як правило, не виходить.

Корисне відео

Психолог Євгенія Стрілецька розповість, як можна допомогти собі при прикордонний розлад особистості:

Висновок

 1. Прикордонне розлад особистості зустрічається приблизно у 3% жителів планети, ? з них – жінки.
 2. Емоційна реактивність, спостережувана при ПРЛ, пов’язана з зміненими мозковими структурами. Без втручання фахівця відновити нормальний емоційний фон неможливо.
 3. За допомогою психотерапії знижується емоційна реактивність, пацієнт навчається володіти своїми емоціями, керувати гнівом, впевненіше себе почуває і нормалізує комунікацію з навколишнім світом.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради