Який ламінат краще вибрати для квартири і будинки

Одне з найбільш популярних сьогодні покриттів для підлоги — ламінат. Він виглядає красиво, приємно за нього ходити, коштує недорого, швидко укладається. Але далеко не кожен буде служити довго. Як вибрати ламінат для квартири по якості, який краще для дому і кухні? Про все це далі.

Ламінат: що це, з чого складається і яким буває

Ламінат — це багатошарове підлогове покриття, яке найчастіше імітує дерев’яну підлогу і паркет. Є також імітація плитки, природного каменю, пробки і деяких інших природних і неприродних матеріалів.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma70 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиЯк вибрати ламінат для квартири за якістю. Є маса моментів

В основному роблять ламінат на основі МДФ високої щільності. Англійською цей матеріал називається HDF, а у нас прийнята транслітерація цієї абревіатури ХДФ. Складається він з подрібненої целюлози, спресованої під високим тиском. Склеювання відбувається за рахунок міститься в целюлозі натурального зв’язуючого. Так що основа ламінату складається з целюлози, а вона, як відомо, добре вбирає вологу. Тому для ламінату потрібен особливий догляд. Можлива тільки сухе прибирання, а волога — це протерти трохи вологою ганчіркою.

Пристрій ламінату та його види

На плиту ХДФ наноситься плівка з малюнком. Зверху вона покривається захисним прозорим шаром. У лінійках, яка ще імітує якийсь рельєф, між цими двома плівками укладається шар з «шорсткою» поверхнею. Але ХДФ, як для підлогового покриття, матеріал не дуже міцний. Для додання йому більшої пружності, знизу кріпиться стабілізуючий шар.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma71 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиДва основних типи ламінату — звичайний і водостійкий

Є ще ламінат з поліпшеною вологостійкістю (на фото вище праворуч). У нього стабілізуючий шар замінюють на водонепроникний матеріал. Характеристики у його не гірше, просто знижений водопоглинання. Цей матеріал краще в тому плані, що він не буде тягнути вологу з підстави, на якому покладений. Але через замки і стики вона також може поступати, так що на режими прибирання ступінь вологостійкості не впливає. Як бачите, ці види ламінату для підлоги придатні тільки для приміщень з нормальною вологістю. У неопалюваних приміщеннях він зиму не переживе.

Для теплої підлоги потрібен спеціальний ламінат. Це окрема категорія підлогового матеріалу, в якій по максимуму збільшені теплопровідні характеристики. Звичайний на підлогу з підігрівом краще не класти — низька ефективність.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma72 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиЛамінат з фаскою виглядає цікавіше

В більшості своїй ламінована дошка плоска, але нещодавно з’явився ламінат з фаскою. Це сформованна по краях виїмка. Коли з’єднуються дві дошки, виходить V-образне поглиблення. Виглядає підлога покритий ламінатом з фаскою більш рельєфно. Виїмки підкреслюють структуру. Але край виходить більш тонкий, так що місця на замок залишається менше. В експлуатації проблем не було, але і термін використання поки невеликий. Відзначено, що за рахунок більш тонкого краю, поверхня більше згинається. Але це не мінус, а скоріше плюс — менше «ефект барабана».

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma73 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиЛамінат з фаскою виглядає дуже красиво

Багатьох цікавить, чи не збирається бруд в фасках? Збирається, але видаляти її не складніше, ніж з ламінату без фаски. Загалом, негативних відгуків від власників ламінату з фаскою немає.

Кількість смуг ламінату: однополосний, двосмуговий … це що таке?

В описі ламінату часто зустрічається характеристика — односмуговий, двосмуговий, трьохсмуговий. Що ж це таке. В більшості своїй ламінат імітує дерев’яну підлогу. Так от, кількість смуг — це скільки «дощок» зображено на одній панелі ламінату. Відповідно:

 • На плашці однополосного ламінату на всю ширину «поміщається» одна дошка. Тобто, це імітація підлоги з широкої дошки.

  kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma74 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиЩо таке однополосний, двосмуговий і трьох смуговий ламінат

 • На плашці двосмугового зображені дві дошки. Вони ділять ширину навпіл. Зазвичай злегка відрізняються кольором, інший малюнок і т. д.
 • Трисмугова дошка — це імітація штучного паркету. Вона ще й у довжину розділена зазвичай. Щоб було більш достовірно.
 • Багатосмуговий. Це імітація набірного паркету.

Який ламінат краще вибрати за кількістю смуг? Для просторих приміщень однозначно більше підходить односмуговий. Для невеликих краще подрібніше — двосмуговий. Якщо вам подобається паркет — трьохсмуговий або взагалі імітація набірного.

Як з’єднуються між собою

Як же ламінат з’єднується? Планки мають прямокутну форму, уздовж довгої сторони сформовані шип і паз. З одного боку шип, з іншого — паз. Таке ж з’єднання сформовано і на торцях — коротких сторонах. Дві плашки з’єднуються між собою замковим з’єднанням, тобто, шип вставляється в паз. Це швидко, зручно, досить надійно.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma75 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиНа підлогу з підігрівом потрібен спеціальний ламінат

Саме форма замку багато в чому визначає наскільки зручно і надійно в експлуатації покриття. Виробники розробляють нові форми, намагаються зробити замки прості в монтажі і надійними в експлуатації. Не всі вдалі досліди. Наприклад, пластикова вставка в замку виявилася ненадійною. А здавалося, ідея хороша — можна не турбуватися щодо розбухання ламінату.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma76 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиДеякі види замків ламінату

Якщо вам попалася колекція з новим замком, не поспішайте її купувати. Цілком може виявитися, що старий надійніше.

 

 

Плюси і мінуси ламіната

Відразу скажемо, що якщо вам треба довговічне покриття на підлогу — на десятиліття — це не той варіант. Що б не говорили продавці, без видимих змін побутової ламінат може прослужити 5-8 років. І це якщо він дійсно хорошої якості. Більш дешевий, через чотири вже хочеться замінити. Є, правда, офісний, що він в будинку або квартирі прослужить 10 років, а може бути і більше. Якщо вас такий варіант влаштовує, чому б і ні. Але щоб вирішити остаточно, треба розглянути плюси і мінуси ламіната.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma77 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиВиглядати по-різному

Плюси ламінату ось у чому:

 • Недорого, якщо порівнювати з паркетом і дошкою з якісної деревини.
 • Швидко укладається.
 • Привабливо виглядає. Поки новий — однозначно, через пару років — залежить від якості.
 • Теплий на дотик. Якщо порівнювати з плиткою — так. З дерев’яною підлогою або паркетом — ні.
 • Можливість перебирання для заміни пошкоджених плашок (якщо замки не проклеивали).
 • Широкий вибір текстур, кольорів.
 • Багато варіантів укладки.

Начебто всі плюси. Їх чимало, але найбільше приваблює невисока ціна, простота укладання і можливість перебирання. Також подобається широкий вибір кольорів. Є на різні смаки, під різні стилі.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma78 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиЯк вибрати ламінат для квартири за якістю. Дивіться відгуки тих, у кого вже такий лежить

Мінуси ламіната в наступному:

 • Високі вимоги до основи. Воно повинно бути рівним, з дуже невеликими перепадами по висоті.
 • Доведеться дотримуватися обережності з вологою. Навіть якщо використовувати вологостійке покриття.
 • Особливий режим прибирання. Це, до речі, не така вже проблема. Справа звички.
 • Погана переносимість фізичних впливів. Біля дошки паркету і не краще, але факт є факт.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma79 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиТак теж може бути… Низьку якість, неправильна експлуатація та помилки при укладанні. Ось причини такого явища

Ми розглянули плюси і мінуси ламіната. Всі підтверджує думку, що ідеальних матеріалів не буває. Всі вони гарні для певних цілей, під певні завдання.

Розміри, характеристики

Форма ламінату — прямокутник, а ось співвідношення сторін, довжина і ширина, можуть бути дуже різні. Розміри ламінату для підлоги підбирають в залежності від уподобань. Найчастіше дивляться на так звані «класичні або стандартні розміри: довжина — 1260-1380 мм, ширина 185-195 мм. Не є і довгий ламінат і короткий. Довгий — це до 1985 мм, короткий — від 396 мм. Довгі планки важче в укладанні. Новачкам краще за них не братися.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma80 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиРозміри ламінату для підлоги: таблиця

По ширині ламінат буває теж різною. Мінімальна ширина — 90 мм, максимальна — 440 мм. Широкий ламінат частіше має форму ближче до квадрату, та імітує він частіше цегляну кладку. Їм ще іноді обробляють стіни.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma81 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиРозміри ламінату у різних виробників відрізняються

Є ще такий параметр, як товщина ламінату. Мається на увазі товщина всього «пирога». Найтонший ламінат — 6 мм, стандартні колекції випускаються до 10-12 мм, але можна знайти і до 16 мм і більше. Якої товщини вибрати ламінат для будинку і квартири? Оптимально — 7-8 мм. Сімка більш гнучка і підходить для не дуже добре вирівняних підстав. «Вісімка» має велику жорсткість, так що під неї треба практично ідеальну поверхню. Більш товсті колекції, для дому рідко має сенс брати.

Ламінат якого класу вибрати для будинку або квартири

По міцності на стирання, ламінат підрозділяється на класи. Більшою мірою це залежить від товщини захисного полімерного шару. Їх можна розділити на дві групи — для будинків і квартир та офісів. Позначається клас ламінату двома цифрами. Якщо перша «2» — для дому, якщо перша «3» — для офісу. Друга цифра позначає межу стирання в рамках кожного класу. Чим вище цифра, тим міцніше захисний шар, витримує великі навантаження.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma82 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиЯкий ламінат краще вибрати для квартири. Аргументи виробника

Крім цифр, клас ламінату відображається піктограмами, на яких намальований приватний будинок або офісний будинок. Тут все зрозуміло без пояснень. А стійкість до навантажень позначається фігурками людей. Одна фігурка — слабка стійкість, дві — середня, три — висока.

Вибір класу ламінату по приміщень

Домашній ламінат має відносно невисоку ціну, але і швидко прийде в непридатність. Самий малий термін експлуатації у 21 класу — це всього 1-2 роки. Зверніть увагу, це офіційний термін, про який говорять виробники (продавці не). Якщо вам потрібен підлога дійсно надовго, розглядайте не ті категорії, які для дому, а які для офісу. На них і від меблів сліди не залишаються, і термін служби в домашніх умовах вище.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma83 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиКатегорії ламінату і термін їх служби для будинку і квартири

Отже, розглянемо, як вибрати ламінат для квартири по якості і класу. Якщо вам необхідно, щоб підлога прослужив не менше 10 років, беремо офісний клас. А ступінь стійкості до навантажень залежить від типу приміщення.

 • У передпокої завжди присутній пісок, бруд, волога. Тому краще всього брати 33 клас, вологостійкий. На кухню теж підійде цей тип.
 • У коридорі вже можна класти 32.
 • У житлових приміщеннях — 31.

Взагалі, в передпокої, коридорі і на кухні, більш практичний керамограніт або плитка. Але якщо вам вони категорично «не йдуть», вибрати ламінат для кухні треба тільки з високою стійкістю до жирів, лугів, кислот, ефективної водовідштовхувальним просоченням. У провідних виробників є лінійки, які призначені саме для кухні. Наприклад, колекція Kitchen від Pergo має 33 клас. Як вибрати ламінат для квартири по якості для кухні? Краще вибирати водостійкий.

Водостійкий ламінат на основі ПВХ

Цей вид ламінованого покриття для підлоги з’явився не так давно. Відзначиться він тим, що його основа — не МДФ (HDF) плита, а пластикова дошка з порожнинами. На неї нанесені декоративний захисний шар. Вона позиціонується як 43 клас, може цілодобово перебувати у воді і не змінювати ні властивостей, зовнішнього вигляду.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma84 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиЯк вибрати ламінат для квартири по якості, якщо потрібна висока вологостійкість. Водостійкий ламінат на основі ПВХ з класом зносу 43

Водостійкий ламінат може використовуватися як у вологих приміщеннях, таких як ванна або кухня, так і на вулиці. З недоліків — висока ціна і повна «ненатуральність» покриття. Хоча, традиційний ламінат також не є натуральним, але в основі лежить целюлоза, а це натуральний продукт. Ось тільки він з усіх боків закритий плівками, що зводить на немає і цю невелику частину «натуральності».

Виробляють вологостійкий ламінат на пластику Zigart, Aquafloor, Kronoflooring, Holzplast, DecorStep. Вартість квадратного метра — близько 30$. Застосовувати його в житлових приміщеннях навряд чи варто, а ось у коридорі, передпокої або кухні, може бути цікавий.

Який ламінат краще вибрати

Відразу варто сказати, що якість ламінату визначається його ціною. Чекати дива не варто. Якщо хочете хороший — дивіться вартістю вище середнього рівня. VIP-сегмент доступний не всім, але середній ціновий діапазон цілком доступний. В експлуатації такий варіант набагато краще і довговічніше дешевих лінійок. Не знаєте, як вибрати ламінат для квартири за якістю, подивіться на той, що лежить в офісі організації, що торгує конкретною маркою. Якщо під коліщатками крісел є залисини, вам краще шукати іншу марку. Якщо все нормально — можете цікавитися, яка колекція лежить у них на підлозі і придивлятися до інших тієї ж марки.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma85 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиПокриття є фактурні

Як вибрати ламінат для квартири за якістю. Основні моменти

При виборі ламінату, є кілька позицій, які визначають його якість. Якщо потрібні рекомендації, як вибрати ламінат для квартири за якістю, дивитися на них варто однозначно:

 • Товщина і міцність захисного шару. Ця та прозора полімерна плівка, яка визначає клас ламінату (про класи і області використання вже говорили вище). Весь ламінат умовно можна розділити на дві групи — для побутового застосування (будинки та квартири) і для офісів. Другий розрахований на інтенсивну експлуатацію, так що захисну плівку має більш товсту з міцного полімеру. Але й коштує дорожче.
 • Зовнішній вид торців. Якщо є роздруковані пачки — дивіться відразу до покупки. Торці повинні бути рівні, гладкі. Розриви, задирки, шорсткість — все це ознаки невисокої якості. Припустимі лише крихти у поздовжніх швах. Їх можна видалити перед укладанням пензликом. І те, ламінат хорошої якості, їх, як правило, не має.

  kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma86 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиВсе повинно бути чітко, без задирок, сколів і… без запаху

 • Точність геометрії. Розміри плашок повинні збігатися до десятих часток міліметра, кути повинні бути рівно під 90°. Якщо скласти стопкою кілька дощечок, вони повинні бути абсолютно однаковими. Є різниця — будуть щілини.
 • Вологостійкість. Взагалі, кажуть, що вологостійкий ламінат потрібен тільки в коридорі та кухні. У житлових приміщеннях можна класти звичайної. Але на 100% уберегтися від попадання води все одно не вийде навіть у тій же спальні. Так що, при наявності можливості, краще брати вологостійкий і для житлових кімнат. І, до речі, реальну водостійкість можна визначити тільки за відгуками.

Це ті фактори, які обов’язково потрібно відстежувати, якщо ви хочете знати, як вибрати ламінат для квартири за якістю. Є ще й інші моменти, але вони вже не настільки важливі.

 

Як вибрати ламінат для квартири по якості: додаткові критерії

Додаткові критерії впливають на характеристики, але меншою мірою. Ось ще що треба переглядати:

 • Замок. Сьогодні практично у всіх він однаковий, але деякі фірми в спробі виділитися, застосовують нові розробки. І далеко не завжди вони вдалі. Наприклад, фірма Kronotex зробила хитромудрий замок з пластиковим елементом. Задумка начебто непогана, але в реалії шов розходиться навіть на рівній підлозі без надмірних навантажень. Наскільки гарні замки у тієї чи іншої фірми, дізнатися можна тільки за відгуками.
 • Стійкість до вигоряння. Трапляються такі покриття, які через рік-два вигоряють в тих місцях, куди падає світло. Реальний стан речей можна дізнатися тільки при експлуатації.

  kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma87 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиДодаткові характеристики ламінату, які теж можна враховувати при виборі

 • Стійкість до лугів і кислот. Так, в звичайних приміщеннях, в квартирі або в будинку. У деяких навіть після потрапляння Коли, Спрайту і т. п. залишаються білясті плями. Цим страждають деякі види ламінату фірми Kronospan.

Ще може цікавити товщина ламінату. Мається на увазі загальна товщина дошки, а не захисного покриття. Тут все просто. Не знаєте якої товщини вибрати ламінат? Огляньте своє підґрунтя. Якщо перепади дуже невеликі — не більше 1-1,5 мм на 1-2 метра, можна брати 8 мм товщину. Якщо до ідеалу далеченько, краще взяти 7 мм. Він більш гнучкий, менше шансів, що замки будуть розходитися або почне скрипіти.

Загальні принципи укладання

Взагалі, будь-який серйозний виробник вкладає в пачки пам’ятки з укладання ламінату. Але перед тим як прийняти рішення про покупку, вам варто мати уявлення про те, як доведеться діяти і що потрібно.

В першу чергу, потрібна рівна підстава. В даному випадку «рівне» з перепадом по висоті не більше 1-2 мм на 2 метри довжини. Тип підстави — будь. Стяжка, фанера, ГВЛ, ЦСП, ОСБ та інші листові матеріали достатньої міцності. На це підставу укладається ламінат в такій послідовності:

 • Шар гідроізоляції. Багато в житлових приміщеннях його опускають, але він може врятувати в квартирі при протіканні води значних масштабів. Він не потребує значних витрат. Беруть щільну поліетиленову плівку, стики проклеюють двостороннім скотчем, краю заводять на стіни. Після укладання надлишки обрізаються.

  kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma88 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиЯкий ламінат краще вибрати для квартири і як його вкласти

 • Підкладка. Це пористий матеріал, який зменшує «гулкость» покриття. Найпростіший варіант — спінений поліетилен товщиною декілька міліметрів, але є і більш дорогі (корок, каучук тощо).
 • По периметру приміщення залишають зазор між краєм ламінату і стіною, близько 8-10 мм.

Це основні етапи, але вся суть саме в укладанні. Є ще кілька моментів.

 • Деякі виробники випускають ламінат з приклеєною підкладкою, так що для них підкладка не потрібна.
 • Якщо ви думаєте, що постеливши два шари підкладки зробите краще (тепліше, тихіше і т. д.), то передумайте. Буде занадто м’яко, що призведе до того, що замки розійдуться. І це не тому, що ви вибрали поганий ламінат, а з-за порушень технології.
 • Матеріал необхідно витримати в приміщенні протягом декількох днів. В ідеалі — тиждень. Ламінат має досить велике теплове розширення, і за цей час вони прийме «експлуатаційні» розміри.

kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma89 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиІмітація є дуже натуральна))

Виробники

Коли замислюються про те, як вибрати ламінат для квартири за якістю, мова звичайно йде про вибір виробника. Це не так просто. Простіше всього орієнтуватися за відгуками користувачів і тих, хто ламінат стелить на «професійній основі». Ось які фірми вони рекомендують.

 • Alsapan (Франція)
 • Tarkett (Німеччина)
 • Sommer (Німеччина)

  kakojj laminat luchshe vybrat dlya kvartiry i doma90 Який ламінат краще вибрати для квартири і будинкиМожна і так))

 • Eurofloor (Німеччина)
 • Westerhof
 • KronoFlooring. Є цікаві колекції зі структурованою поверхнею
 • ALLOC (Норвегія) — алюмінієвий замок і звукоізолююча підкладка
 • Pergo (Перго). Хороша якість, приклеєна підкладка.
 • Witex

Останні три — з VIP сегмента. Якщо є можливість, покладіть їх. Дійсно варте і довговічне покриття з ідеальною геометрією. Решта — це як раз середній сегмент з гарною якістю. Не знаєте, як вибрати ламінат для квартири, дивитеся на ці марки — точно не помилитеся.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради