Як росте дерево манго і можна виростити в домашніх умовах з кісточки?

Манго — поширений екзотичний фрукт. Росте переважно на території Індії, а також в цілому ряді інших тропічних країн. Його основна цінність полягає в м’якій, соковитої м’якоті і приємний солодкий смак з невеликою кислинкою. Особливі речовини, що містяться в його шкірці, у деяких людей можуть викликати алергічні реакції.

Але, незважаючи на це, майже кожен з нас хоч раз пробував і тому знає, що всередині плоду є велика довгаста кісточка. Її легко можна проростити. Отже, як зростає манго?

Як виглядає дерево манго?

Багатьом з нас знайома багаторічна тропічна культура з сімейства анакардиевых — манго. Дерево це у себе на батьківщині також відоме під назвою мангифера. Його пагони довгі і дуже міцні, на них зростає величезна кількість зрілих плодів. Вага одного стиглого фрукта може досягати 2 кг. Дерево, яке росте в тропіках, ніколи не скидає листя. Воно залишається вічнозеленим.

Як росте в природі?

kak rastet derevo mango i mozhno li ego vyrastit v domashnikh usloviyakh iz kostochki Як росте дерево манго і можна виростити в домашніх умовах з кісточки?Помилуватися тим, як зростає манго в природі можна на території цілого ряду тропічних країн. Там ця культура разом з іншими деревами утворює густі ліси. Коли манго росте в природних умовах, дерево виглядає наступним чином:

 • висота 25-30 метрів і більш;
 • діаметр крони 7-8 метрів;
 • листові пластини ланцетоподібної форми, довжиною до 40 см;
 • молоді листки ростуть спочатку бордовими, а потім набувають властиву їм зелене забарвлення.

Коли манго росте в природі, період його цвітіння припадає на лютий або березень. Дрібні жовті квітки зібрані в досить великі суцвіття пірамідальної форми. Їх довжина може становити 40 і більше сантиметрів. Запах квітів цього дерева подібний запах лілій. На нього злітається велику кількість комах та кажанів. Після зав’язування плоди ростуть протягом 3 місяців.

Манго є довгожителем. Воно може зростати протягом кількох століть. Відомі дерева, віком 300 років, які все ще активно ростуть і плодоносять.

Корінь манго — стрижневий, він йде на глибину понад 6 метрів. Але навіть при такому значному розмірі він не здатний утримати дерево. Тому манго додатково розвиває широку і сильно розгалужену кореневу систему. Протягом року дерево росте нерівномірно. У нього є кілька періодів інтенсивного розвитку. Але, незважаючи на це, плодоносить манго всього один раз. В умовах культурного обробітку агрономам вдається отримати дві хвилі плодоношення.

Можна вирощувати в домашніх умовах?

Як росте манго в домашніх умовах? — запитаєте ви. Адже в природі це величезне дерево з широкою кроною. Так от, для вирощування в будинку в основному використовуються карликові сорти і щеплені рослини. Вони ростуть у вигляді невеликих компактних дерев висотою від 70 см до 1.5 метрів. При вирощуванні щеплених рослин роль підщепи грають сіянці, вирощені з насіння.

Якщо провести щеплення або придбати спеціальний карликовий сорт можливості немає, обмежуються постійної формує обрізанням. Для цього на деревце залишають 4-5 основних гілок, а інші вирізують. Манго росте досить інтенсивно, тому його крону підрівнюють кілька разів на рік.

Це цікаво! Смачні рецепти страв з манго.

Як виростити з кісточки в горщику?

kak rastet derevo mango i mozhno li ego vyrastit v domashnikh usloviyakh iz kostochki 1 Як росте дерево манго і можна виростити в домашніх умовах з кісточки?

Багатьох квітникарів дуже цікавить питання, як виростити манго з кісточки? Так от, зробити це зовсім нескладно. Головне — запастися насінням з добре визрілого фрукта. Визначити його можна за такими ознаками:

 1. Шкірці червонуватого або жовтуватого відтінку.
 2. М’якою м’якоті.
 3. Легко відокремленою кісточці.

Рада! Якщо вас цікавить, як росте насіння манго, то при виборі плода віддайте перевагу сильно перезревшим. Кісточки в них дуже часто починають рости самостійно.

Як проростити?

Вирощування манго в домашніх умовах слід починати з пророщування. Для цього насіння спочатку ретельно очищають. Якщо цим етапом знехтувати, в процесі з’явиться цвіль, яка її погубить.

Увага! До проращиванию приступають відразу ж. Висушені кісточки рости не будуть.

Очищену від м’якоті кісточку поміщають в ємність з теплою кип’яченою водою. Раз на добу воду слід міняти. Після того, як вона почне зростати її можна садити.

А як проростити кісточку манго іншим способом? Існує й інший варіант пророщування. Насіння просто обертають вологим рушником і поміщають у тепле місце. При цьому потрібно стежити за тим, щоб рушник був постійно вологим. Як тільки насіння почне зростати його можна висаджувати. Отже, як посадити кісточку манго?

Як посадити?

kak rastet derevo mango i mozhno li ego vyrastit v domashnikh usloviyakh iz kostochki 2 Як росте дерево манго і можна виростити в домашніх умовах з кісточки?Після проростання перед квітникаркою виникає інше питання: як посадити кісточку манго в домашніх умовах? Так от, для цього знадобиться:

 • горщик діаметром 10-12 см;
 • грунт універсального призначення;
 • невелика кількість керамзиту.

Сам процес посадки дуже простий, спочатку у дні горщика проробляється дренажний отвір. Потім універсальний грунт змішується з керамзитом. Отримана грунтова суміш насипається в горщик.

Увага! Основна вимога до ґрунтової суміші — це нейтральний рівень кислотності. Рости в грунті з іншого кислотністю сіянець не буде. Він почне поступово чахнути і в результаті загине.

Також обов’язково слід звернути увагу на те, як слід садити насіння манго. Якщо воно вже росте, садити слід горизонтально. В інших випадках посадка здійснюється боком. Який би із способів посадки не був обраний, закладати повністю землею його не можна. Над поверхнею грунту має бути не менше чверті.

Після закінчення посадкових робіт догляд за посадженими насінням виглядає наступним чином:

 1. Горщик рясно поливається теплою водою.
 2. Над місцем посадки споруджується імпровізована тепличка з відрізаного верху поліетиленової пляшки. З метою провітрювання пробку на ньому іноді треба відкручувати.
 3. До того, як сім’я почне рости, його тримають в теплому, світлому місці.
 4. Також постійно потрібно стежити за рівнем вологості грунту і при необхідності здійснювати полив.

В середньому на проростання йде від одного до двох місяців. Якщо паростків немає вже тривалий час, можна спробувати застосувати стимулятори росту. Наприклад, добре стимулює ростові процеси «Епін». Його розчином поливають місце посадки.

З однієї насінини зазвичай з’являється відразу кілька паростків. Один з них завжди зростає більш активно. Його слід залишити, а решту акуратно видалити. Спочатку росток росте дуже і дуже повільно, але поступово його розвиток значно прискорюється.

Догляд за молодим незміцнілим рослиною повинен бути дуже ретельним:

 1. Перший час його слід регулярно і рясно поливати. При цьому головне не допустити затоки. Щоб зайва волога могла безперешкодно стікати, у дні горщика повинні бути пробиті дренажні отвори.
 2. Також вже з першого місяця життя росток можна підгодовувати. Для цього використовують мінеральні комплекси для декоративно-листяних рослин. Розводити їх слід в строгій відповідності з доданою анотацією.

Увага! Після поливів поверхню грунту в горщику обов’язково розпушують. Кисневе голодування призведе до того, що сіянець будуть рости дуже повільно.

Після того як ми дізналися, як посадити манго і як росте сіянець, не завадило б ознайомитися з правилами догляду.

kak rastet derevo mango i mozhno li ego vyrastit v domashnikh usloviyakh iz kostochki 3 Як росте дерево манго і можна виростити в домашніх умовах з кісточки?

Так виглядає росток манго

Догляд

Догляд за манго в домашніх умовах зовсім нескладний. Головне створити такі умови вирощування:

 1. Освітлення. Рослина манго найкраще росте при інтенсивному освітленні. Тому горщик з ним краще всього розміщувати на вікні, орієнтованому на південь. Щоб манго могло успішно зростати взимку, йому організовують додаткову підсвітку з ламп денного світла. Це запобіжить небажане витягування втеч.
 2. Вологість повітря. Манго з кісточки дуже добре пристосовується. Дерево без проблем зростає у звичайних кімнатних умовах з сухим повітрям. Але, незважаючи на це йому потрібні регулярні обприскування м’якою водою з температурою трохи вище кімнатної. У зимовий період дерево відмінно росте і без щоденних обприскувань.
 3. Полив манго. Рослина в домашніх умовах слід поливати після просихання верхнього ґрунтового шару. Допускати його повне пересихання не можна. Для поливу слід використовувати тільки відстояну воду. Манго добре росте при постійній помірної вологості.

Крім дотримання перелічених умов вирощування манго, дерево в домашніх умовах вимагає певних заходів по догляду:

 1. Обрізка. Манго з кісточки в домашніх умовах росте дуже інтенсивно, тому для збереження високих декоративних якостей його треба обрізати. Зазвичай до формування приступають після того, як манго зросте до висоти 1 метра. Спочатку прищипують тільки точку росту головного пагона. Після цього починають рости бічні гілки, які згодом також обрізають.
 2. Пересадка. Вирощування манго з кісточки також передбачає пересадку. Перші 5 років деревце росте інтенсивно, тому пересадка повинна бути щорічною. Після буде достатньо одного разу на 2-3 роки. Здійснюють пересадку у весняний період. У цей період деревце починає інтенсивно рости і тому легко переносить пошкодження кореневої системи. При цьому новий горщик повинен бути трохи більше попереднього. Пересаджувати рослину відразу у великій не рекомендується.
 3. Підгодівля. Виростити манго з кісточки в домашніх умовах можна і без використання добрив. Але тоді деревце росте слабким і кволим. Щоб цього не допустити в період інтенсивного росту його підгодовують розчином універсального добрива.

Ось ми і дізналися, як виростити манго своїми руками з непотрібної кісточки, а як йдуть справи з його цвітінням в кімнатних умовах?

Як цвіте ця рослина?

kak rastet derevo mango i mozhno li ego vyrastit v domashnikh usloviyakh iz kostochki 4 Як росте дерево манго і можна виростити в домашніх умовах з кісточки?Про те, як виглядає дерево манго вже говорилося, а як ця культура квітне в домашніх умовах? Зацвітають манговые дерева не раніше ніж через 5-6 років від моменту посадки. До цього моменту вони просто ростуть.

Але в кімнатних умовах побачити їх цвітіння практично неможливо. Навіть якщо дерева ростуть в оранжереї або зимовому саду не завжди вдається помилуватися квітами. Побачити в живу, як цвіте манго можна, тільки якщо культура росте в умовах природи.

Як правильно різати манго читайте тут.

Будуть плоди?

При вирощуванні манго в домашніх умовах з кісточки побачити самі фрукти дуже малоймовірно. Деревця, які ростуть в будинку можуть давати плоди тільки при наявності щеплення. Їх набувають у відповідному розпліднику. Також можна спробувати самостійно виконати щеплення. Для цього знадобиться наступне:

 1. Підщепа. Як його використовується квітка манго, вирощений з насіння.
 2. Прищепу. В якості нього використовується нирка від давав плоди примірника.
 3. Гострий ніж.
 4. Ізолента.

Сама техніка щеплення манго з кісточки, що росте в горщику дуже проста. На підщепі робиться розріз Т-подібної форми. Розташовувати його слід в 1-2 см від кореневої шийки. Його краю акуратно відгинаються. Після чого на місце розрізу поміщається попередньо зрізана нирка. Все це надійно фіксується ізолентою.

Найкращим часом для проведення щеплення вважається весна. В цей час манго починає активно зростати, що сприяє прискореному прирастанию щеплення. Вже через місяць буде видно, наскільки успішною вона була. Якщо подсаженная нирка зростає, то щеплення майже 100% вдалася.

Подальший догляд за щепленням полягає в наступному:

 1. Через 1-1.5 місяця потрібно буде видалити верхівку підщепи. Для цього трохи вище місця щеплення за допомогою гострого ножа або секатора зрізається весь головний пагін.
 2. Одержаний в результаті цього зріз обов’язково замазується невеликою кількістю садового вару.

Після щеплення до моменту цвітіння дерево буде рости ще близько 3 років. У цей період манго буде нарощувати крону. Після утворення зав’язі плоди будуть зростати ще протягом 3-4 місяців. Запилюється манго дуже погано, тому плодів буде дуже мало.

Корисне відео

Як підготувати грунт для посадки? Що робити з кісточкою? Хитрощі і секрети, як посадити і виростити манго будинку:

Висновок

 1. Таку культуру як манго, виростити з кісточки будинку може будь-який бажаючий.
 2. Головне — вибрати зрілий плід і суворо дотримуватися необхідних рекомендацій.
 3. Спочатку росток манго росте дуже повільно і не представляє ніякої декоративної цінності, але з роками, при відповідному догляді, сіянець перетворюється в шикарне тропічної дерево, що радує погляд.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради