Трійця в 2020 році: дата і історія великого свята

 Трійця в 2020 році: дата і історія великого свята

Дата православної Трійці не є фіксованою, тому питання, якого числа вона буде відзначатися в 2020 році, викликає інтерес у багатьох. Незважаючи на те, що Трійця з’явилася дуже давно, традиції її проведення живі і сьогодні. Багато святкові звичаї майже забуті, але про існування Трійці знають люди всіх віків.

Дата святкування

Трійця є одним з урочистостей, безпосередньо пов’язаних з Великоднем. Вона відзначається на 50-тий день після Великодня, тому у неї є ще одна назва – П’ятидесятниця. Як і багато інші релігійні свята, Трійця завжди припадає на недільні дні. Щоб з’ясувати точну дату свята, потрібно відрахувати 49 днів після Пасхи. У 2020 році православні християни відзначать Трійцю 7 червня.

 Трійця в 2020 році: дата і історія великого свята

Історія виникнення свята

Трійця є одним з головних православних свят, незважаючи на те, що деякі традиції прийшли в неї з язичництва. Християнська Трійця символізує єдність Бога-Батька, Бога-Сина і Святого Духа. Цим і пояснюється її назва.

Історія Трійці почалася після розп’яття Христа. За заповітом Ісуса, Його учні-апостоли зібралися разом на п’ятдесятий день після трагічних подій. У кімнаті, де відбувалася зустріч, раптово спалахнуло полум’я, яке нікого не обпікало. Як виявилося, з небес зійшов Святий Дух, приніс апостолам унікальний дар. Вони отримали можливість говорити на різних мовах, що дозволило їм просвіщати людей по всій землі, розповідаючи їм про те, як Христос заради них пожертвував собою і нести Його вчення.

Як відзначають віруючі

Православні християни святкують Трійцю протягом трьох днів:

  • Суботнім вечором напередодні свята вони йдуть на всенічне бдіння у храм.
  • В неділю проходить святкова літургія, під час якої звучать слова з Євангелія від Іоанна.
  • У понеділок освячуються вода, трава, гілки дерев. Після цього гілки приносять додому, сушать і розкладають неподалік від ікон, щоб вони захищали будинок від ворожих сил.

Священнослужителі надягають зелені одягу. У просторі храму поміщають березові, дубові та кленові гілки. Підлогу застеляють польовими травами і полином. Зелений колір в даному випадку символізує вічне життя.

 Трійця в 2020 році: дата і історія великого свята

Напередодні Трійці люди упорядковують могили своїх рідних і залишають частування для них.

Традиції: старовинні і сучасні

У 2020 році велика частина православних сімей буде святкувати Трійцю відповідно до давно встановленими традиціями. У суботу господині зазвичай прибирають будинок. Мешканцям сіл і сіл належить більш важка праця, оскільки вони повинні будуть прибрати не тільки оселю, але й двір. У разі необхідності, підфарбовуються стіни і огорожа, подправляются ворота, пропалываются грядки. Після цього в будинку розкладають зелені гілки, полин і лучицу. За народним віруванням, зелень здатна захистити сім’ю від нечистої сили, яка набуває особливу активність у ніч напередодні свята і прагне нашкодити людям.

У далекі часи на Трійцю намагалися не ходити в ліс, бо вважалося, що русалки у троїцький тиждень залишають свої водойми і гуляють в лісах. Випадкового подорожнього вони можуть залоскотати до смерті або втопити.

На Трійцю прийнято готувати страви для святкового столу, однак, на відміну від деяких інших урочистостей, тут немає традиційних страв. Святковий день не збігається з постом, тому на стіл можна подавати м’ясні страви, салати, солодощі і т. д. В неділю прийнято ходити в гості або виїжджати на природу. У селах, де зберігаються старовинні звичаї, проводяться народні гуляння, що супроводжуються веселими піснями і танцями.

 Трійця в 2020 році: дата і історія великого свята

Старовинні звичаї

За старих часів незаміжні дівчата збирали польові квіти, з яких плели вінки. У них обов’язково повинні були бути вплетені ромашки, маки і волошки. Подібний вінок грав роль оберегу від нечистої сили, тому його носили на протязі цілого дня. Увечері дівчата вирушали до річки – для ворожіння. У знятий з голови вінок вставлялася запалена свічка. Потім його опускали у воду і спостерігали:

  • Якщо вінок спливав далеко – його володарка повинна була скоро вийти заміж.
  • Якщо вінок тонув неподалік від берега – значить, суджений скоро залишить її.
  • Чим довше горіла свічка – тим довше повинна була продовжитися життя.

Трійця, П’ятидесятниця вважалася днем переходу від весни до літа. Щоб відзначити цю подію, молодь відправлялася на околицю села. Там вони знаходили плакучі берези і переплітали їх гілки так, щоб вийшла арка. Хлопці та дівчата парами проходили під нею і співали пісні. У деяких регіонах проходити через арку дозволялося тільки дівчатам.

Сьогодні багато хто забуває про Трійцю. Між тим, це чудовий привід влаштувати свято для себе і своєї сім’ї.

Відео по темі свята:

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради