Сифіліс при вагітності: аналізи та лікування

Сифіліс — одна з найбільш поширених венеричних захворювань в нашій країні. Найчастіше він виявляється у жінок у віці 18-30 років. Саме в цей період, за статистикою, більшість представниць слабкої статі вирішується на дітонародження. Незважаючи на те, що зараз існує безліч ефективних антибіотиків і хвороба піддається лікуванню, сифіліс при вагітності може принести безліч проблем здоров’ю не тільки матері, але й дитини. Перевірка на сифіліс під час вагітності є обов’язковою для всіх категорій населення.

Шляхи проникнення інфекції в організм

Збудником сифілісу є бактерія, що має назву «бліда трепонема», або «бліда спірохета». Вона потрапляє в організм наступними способами:

 • Незахищений статевий акт. Імовірність захворіти в цьому випадку досить висока. Згідно з дослідженнями, навіть при одиничному контакті без захисних засобів з людиною, хворим сифілісом, вірогідність заразитися досягає 45-50%. Венерологи підкреслюють, що захворіти можна не тільки після традиційного інтимного контакту, але також і під час орального і анального сексу.
 • Побутовий шлях. Заразитися можна навіть через слину. Користування загальною посудом в родині, де є інфікований, може призвести до зараження здорових родичів. Такі випадки передачі інфекції зустрічаються нечасто, так як поза організму спірохета має коротку тривалість життя (близько 2 годин).
 • Через кров. Саме тому абсолютно всі без винятку донори проходять обстеження на сифіліс.
 • Через плаценту від матері до дитини. Висока ймовірність зараження даним способом зобов’язує всіх жінок здавати кров на сифіліс під час вагітності. Дитина може захворіти і під час проходження по родових шляхах (такий спосіб інфікування називається вертикальним).

Згідно зі статистичними даними, найбільший відсоток інфікування припадає на жінок, що вступають у випадкові статеві зв’язки і мають наркотичну залежність. Інкубаційний період даного захворювання може тривати від 10 до 85 днів. Відомі випадки тривалості інкубації в кілька років. У цей час людина є носієм збудника і заражає інших, але сам про це ще не знає.

Важливо! Перенесена і навіть повністю вилікувана інфекція не дає гарантій, що сифіліс не з’явиться знову. Імунітет після хвороби дуже слабкий, тому можливе неодноразове подальше зараження.

Перебіг хвороби та основні симптоми

Розпізнати ознаки захворювання досить непросто. Їх дуже багато і вони змінюються в залежності від стадії. В залежності від часу інфікування сифіліс у вагітних жінок може перебувати на тій чи іншій стадії розвитку.

Стадії захворювання:

 1. Первинний сифіліс. Перший етап після потрапляння збудника в людський організм. Для цього періоду характерна поява невеликих ранок. Ранки носять назву «твердий шанкр», він зазвичай не супроводжується больовими відчуттями. Місця локалізації шанкру в основному залежать від шляху зараження. Це можуть бути губи, статеві органи, рот, анус.

Це явище може тривати близько 1-1,5 місяців, після чого шкірні висипання починають гоїтися і перетворюватися в рубці. Пацієнт починає думати, що хвороба відступила. Насправді сифіліс тільки переходить у приховану форму. У цей момент трепонеми активно розмножуються і вражають організм.

sifilis pri beremennosti: analizy i lechenie12 Сифіліс при вагітності: аналізи та лікуванняТвердий шанкр — початковий прояв сифілісу.

В цей час інфікована людина відчуває такі симптоми, як нездужання, нудота, головний біль, підвищення температури тіла, збільшення лімфовузлів.

Примітка. Діагностика ускладнюється тим, що прояви сифілісу мають схожість з безліччю інших менш небезпечних захворювань: грип, герпес, алергія.

 1. Вторинний сифіліс. У цю стадію хвороба перетікає, якщо були проігноровані перші ознаки. В цей час трепонеми починають активно мігрувати в організмі, все більше його вражаючи. Мікроби потрапляють у кров і розносяться по всьому організму. На тілі з’являється бліда висип, вона може уражати всю поверхню шкіри, в тому числі стопи, руки, статеві органи. Можлива поява бородавок і навіть випадання волосся. Погіршується загальний стан організму.
 2. Третинний сифіліс. Найважча і остання стадія розвитку хвороби. На цьому етапі трепонеми вражають різні органи і системи: слух, зір, нервову систему, ендокринну. Хвороба створює серйозні проблеми в роботі серця і головного мозку. Можлива втрата пам’яті. Шкірні висипання набувають більш виражений характер, виразки болять, не загоюються. Пацієнт стає схильна до депресій і параної.

sifilis pri beremennosti: analizy i lechenie13 Сифіліс при вагітності: аналізи та лікуванняСтадії розвитку сифілісу. Третинний сифіліс звичайно розвивається через 3-4 роки після початку хвороби, якщо відсутнє лікування.

Методи діагностики

Визначити наявність сифілісу при вагітності допоможе аналіз крові. Матеріал можуть забирати з вени або з пальця. Крім того, в деяких випадках для перевірки беруть спинномозкову рідину. Кожна жінка зобов’язана здати кров на антитіла до сифілісу за вагітність 3 рази.

Діагностика може проходити в кілька етапів:

 1. Проведення скринінгових тестів. Їх проходить кожна вагітна, незалежно від того, хворіла вона коли-небудь даним захворюванням чи ні. Тест носить назву «реакція Вассермана» (RW). Він дає результат вже через 15-20 днів після прояву першої стадії сифілісу. Позитивна реакція відрізняється ступенем вираженості і відрізняється кількістю знаку +. Такий результат називається серопозитивними. У разі отримання такої відповіді вагітна проходить додаткове обстеження.
 2. Такі тести мають велику чутливість до трепонемам, тому дають більш чітку картину протікання хвороби.

Види аналізів:

 • реакція імунофлюоресценції — має велику чутливість до збудників.
 • Реакція іммобілізації блідих трепонем — застосовується при підозрі на хибнопозитивний результат.
 • Імуноферментний аналіз може визначити стадію хвороби.
 • Реакція пасивної аглютинації може показати давність потрапляння інфекції в організм.

Хибнопозитивний результат може бути отриманий, якщо у жінки є такі захворювання, як:

 • діабет;
 • наркотична та/або алкогольна залежність;
 • сифіліс, який був вилікуваний раніше;
 • серцево-судинна патологія;
 • інфекційні захворювання;
 • хвороби сполучної тканини.

Вагітність сама по собі може стати причиною хибнопозитивної результату аналізу крові на сифіліс.

Сифіліс — причина для переривання вагітності?

Важливо! Згідно з наказом Моз сифіліс є показанням до переривання вагітності при виявленні на терміні до 28 тижнів. Про це в обов’язковому порядку гінеколог повинен попереджати майбутню матір. При цьому він зобов’язаний ознайомити її з можливими ускладненнями і проблемами.

Однак сучасна медицина досягла такого рівня, що при виявленні інфекції у жінки вагітність можна не переривати. Завдяки останнім розробкам в області фармацевтики вроджений сифіліс у дитини можна запобігти. Абсолютної гарантії, що плід не буде інфікований, немає, але шанси досить високі. У будь-якому випадку при виникненні даної проблеми майбутня мама перебуває під суворим контролем і проходить додаткові процедури.

sifilis pri beremennosti: analizy i lechenie14 Сифіліс при вагітності: аналізи та лікуванняСвоєчасна діагностика значно збільшує шанси народження здорової дитини у матері, хворий сифілісом.

Лікування повністю залежить від стадії виявлення проблеми. Зазвичай інфекція виявляється на ранніх термінах. У випадку з пізнім виявленням проблеми в терапії потребує не тільки майбутня мама, але і плід.

Важливо! Ніхто не має права змусити жінку з сифілісом зробити аборт. Це право закріплено за нею чинним законодавством. Переривати вагітність чи ні — суб’єктивний вибір кожної жінки.

У разі настання вагітності після сифілісу, який був повністю вилікуваний, жінка народжує здорову дитину. При цьому навіть не потрібно профілактична програма: вагітність при вылеченном сифілісі протікає без відхилень від норми.

Небезпека для майбутньої дитини і які заходи вжити

Сифіліс під час вагітності підвищує ризик народження мертвих малят, а також збільшує ймовірність невиношування. При даному захворюванні часто трапляються викидні. Сифіліс у вагітної жінки при відсутності лікування призведе до швидкої загибелі плоду або народження дитини-інваліда.

Дитина, що отримав інфекцію від матері, захворює вродженим сифілісом. Зазвичай трепонема вражає плід в середині першого триместру, коли починається активний зв’язок матері і дитини через плаценту. Проникнення інфекції відбувається через плідні оболонки.

Трепонема руйнує всі органи і системи плоду. Можливі такі прояви вродженого сифілісу:

 • шкірні висипання;
 • руйнування кісток, суглобів;
 • ураження печінки, серця;
 • зміна форми носа, черепа, викривлення зубів;
 • серйозні дефекти головного мозку.

Ймовірність народження дитини з вродженим сифілісом збільшується в наступних випадках:

 • неадекватне ведення вагітності або його відсутність;
 • пізня діагностика, на терміні до 32 тижнів;
 • не вилікуваний до вагітності сифіліс.

Важливо! У дитини, який вижив після інфікування сифілісом в утробі матері, наявність інфекції може проявитися через 2 роки після народження. У деяких випадках хвороба проявляється через 20 років.

Діти, народжені від матері, яка хвора або хворіла на сифіліс раніше, знаходяться під наглядом лікаря і проходять такі обстеження:

 • у пологовому будинку: обстеження пуповинної крові, огляд неонатолога, початок лікування;
 • дитяче відділення: продовження лікування, проходження лабораторних досліджень (кров, рентгенографія трубчастих кісток, огляд окулістом, невропатологом);
 • шкірно-венерологічний диспансер: контроль і висновок (зняття з обліку).

Особливості ведення вагітності при сифілісі

Відповідальність за те, як лікувати сифіліс при вагітності, лежить на акушере-гинекологе, який веде процес. Після підтвердження позитивних результатів на наявність інфекції вагітна повинна пройти спеціальне лікування в шкірно-венерологічному стаціонарі. Тут вона отримує курс антибіотикотерапії. Використовуються в основному препарати пеніцилінової групи. Лікування сифілісу під час вагітності проводять наступними препаратами:

 • Біцилін;
 • новокаїнова сіль пеніциліну;
 • натрієва сіль пеніциліну;
 • Ампіцилін;
 • Экстенциллин;
 • Ретарпен.

У випадку непереносимості жінкою пеніцилінів застосовуються Еритроміцин, Цефтріаксон та ін

sifilis pri beremennosti: analizy i lechenie15 Сифіліс при вагітності: аналізи та лікуванняВажливо! Призначити дозу пеніциліну може тільки лікар. Ліки мають побічні ефекти у вигляді ранніх переймів, запаморочення, болі в м’язах і суглобах.

Додатково проводиться загальнозміцнююча терапія з використанням вітамінів і вітаміноподібних коштів:

 • рибоксин;
 • кокарбоксилаза;
 • хофитол;
 • фолієва кислота;
 • вітамін Е;
 • ліпоєва кислота;
 • піридоксальфосфат;
 • калію оротат.

Лікування буде ефективним, якщо встигнути почати його до 32 тижня вагітності.

Вилікуватися від сифілісу під час вагітності при виявленні проблеми на ранніх стадіях можливе за 2-3 місяці, в той час як пізні стадії можуть пролечиваться не один рік.

Інфікована жінка весь термін вагітності буде спостерігатися не тільки у акушера-гінеколога, але і у дерматовенеролога. Гінеколог буде відслідковувати та коригувати можливі відхилення від нормального процесу виношування, а дерматовенеролог проконтролює динаміку лікування.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради