Причини, симптоми і лікування маніакально-депресивного психозу у чоловіків і жінок

Сучасний світ взяв надто велику швидкість. Кожну хвилину людина відчуває серйозний фізичний і емоційний стрес, якого не було навіть 50 років тому. Це не може пройти без наслідків для організму, який не встигає перебудуватися під такий тиск.

Сучасна медицина дозволяє діагностувати хвороби на початкових етапах і більш точно. Ці факти пояснюють, чому всі захворювання молодіють і з кожним роком збільшується їх поширеність.

Однак психічні захворювання все ще викликають труднощі діагностики з-за їх різноманітності, стертих форм і людського фактора. Найдивовижніше, що психічні захворювання в наш час дуже романтизуються, особливо шизофренія і маніакально-депресивний психоз. Важливе завдання донести до читача, що це серйозні хвороби і що обов’язково треба проходити лікування, якщо був поставлений такий діагноз.

Що таке МДП

Маніакально-депресивний психоз – це група психічних захворювань, які протікають циклічно з періодично виникаючими депресивними або маніакальними нападами. У періоди між нападами відбувається повне відновлення психічної діяльності людини. В цей час ніякі дослідження не зможуть відрізнити пацієнта від здорової людини. Незалежно від тяжкості захворювання виражені зміни особистості не відбуваються.

Часто захворювання розвивається на тлі загального благополуччя і без видимих причин у молодому чи зрілому віці, але іноді першого приступу може передувати психологічна травма.

prichiny, simptomy i lechenie maniakalno depressivnogo psikhoza u muzhchin i zhenshhin61 Причини, симптоми і лікування маніакально депресивного психозу у чоловіків і жінок

Періодичність зміни настрою може бути різною

Помічено, що захворювання має зв’язок з природними біоритмами організму. Воно частіше відбувається у весняно-осінній період, зазначається зв’язок з місячним циклом у жінок і навіть з добовим ритмом.

Розвиток депресивної або маніакальної фаз не пов’язані один з одним. Тривалість, частота та ступінь вираженості цих фаз може бути різною. Іноді відзначаються перехідні атипові варіанти нападів. Також існує монополярний тип перебігу, коли захворювання протікає з єдиною фазою (частіше депресивної).

З 1980 року термін «маніакально-депресивний психоз» був замінений на «біполярний афективний розлад».

У МКБ-10 все афективні розлади знаходяться в єдиному класі F3 («маніакальний епізод», «біполярний афективний розлад», «депресивний епізод» та ін). У МКБ-11 психічні розлади знаходяться в розділі 6. У ньому залишився підрозділ «Афективні розлади», представлена групами «Біполярні або споріднені йому розлади», «Депресивні розлади» та ін.

На даний момент статистика про поширеність МДП говорить про приблизно 5-8 випадках на 1000 населення. Реальна поширеність захворювання набагато вище цифр офіційної статистики. Різні підходи до діагностики, велика кількість стертих форм і той фактор, що люди в маніакальній і гипоманикальной фазі переконані в нормальності свого стану і не звертаються до лікаря (на відміну від депресивного нападу), створюють труднощі для збору точної статистики.

Захворювання зустрічається у 0,07-7% людей, а щорічний приріст становить приблизно 1,25%.

Симптоми маніакальної фази

Симптоми і ознаки маніакальної фази у пацієнтів виражаються «маніакальною тріадою»:

 1. Підвищення настрою.
 2. Прискорення мислення.
 3. Психомоторне збудження.

prichiny, simptomy i lechenie maniakalno depressivnogo psikhoza u muzhchin i zhenshhin62 Причини, симптоми і лікування маніакально депресивного психозу у чоловіків і жінок

Маніакальний епізод

 

У пацієнтів спостерігається оптимізм, ейфоричний настрій, завищена самооцінка, прагнення похвалитися і виділитися. Можуть розвиватися надцінні ідеї, наприклад винайти вічний двигун, або марення величі в поєднанні з несвязностью мислення, нестійкістю уваги і швидкої промовою. Спільно із збільшеною активністю будуть посилюватися потягу:

 • підвищений апетит;
 • прагнення до спілкування;
 • бажання нав’язуватися, допомагати;
 • альтруїзм;
 • готовність взятися за всі можливі справи;
 • гіперсексуальність;
 • потяг до алкоголю або наркотиків, марнотратства.

Маніакальна фаза супроводжується симптомами розладу сну, не викликає відчуття втоми. Пацієнти здатні тривалий час обходитися без сну або спати мала кількість годин в день.

Людина в маніакальній фазі зазвичай не усвідомлює, що з ним щось не так, а, навпаки, навіть радий своїм станом. Деякі творчі особистості вважають це стан особливим натхненням і намагаються його приховати від інших людей.

Виділяють кілька ступенів або стадій маніакальної фази по глибині занурення в неї пацієнта.

prichiny, simptomy i lechenie maniakalno depressivnogo psikhoza u muzhchin i zhenshhin63 Причини, симптоми і лікування маніакально депресивного психозу у чоловіків і жінок

Стадії маніакальної фази

Гипоманиакальная стадія

Легка ступінь манії. У людини підвищується настрій, дещо сильніше його звичного, і зберігається довше 4 днів. Знижується потреба у сні, уважність, посидючість. Посилюється рухова активність, балакучість, лібідо, нерозсудливість. При цьому не порушується соціальна взаємодія, немає марення і галюцинацій. Людина усвідомлює своє гіпоманіакальний стан, але воно йому подобається.

Помірна манія

Манія без психотичних симптомів триває від 7 днів і більше. Посилюються всі перераховані вище симптоми. Виникає безсоння. Ейфорія змінюється агресією. Увагу не утримується. Пацієнт втрачає соціальне взаємодія.

Манія з психотичними симптомами

Всі симптоми переростають в нестримне психомоторне збудження, що супроводжується насильством і люттю. Незв’язне мислення доповнюється маренням величі або переслідування, відзначаються галюцинації.

Ознаки депресивної фази

Депресивна тріада включає в себе:

 1. Зниження настрою.
 2. Загальмованість мислення.
 3. Моторну загальмованість.

prichiny, simptomy i lechenie maniakalno depressivnogo psikhoza u muzhchin i zhenshhin64 Причини, симптоми і лікування маніакально депресивного психозу у чоловіків і жінок

Варіанти перебігу депресивної фази

При депресії у пацієнтів розвиваються такі симптоми і ознаки:

 • пригніченість;
 • тривожність;
 • песимістичний настрій;
 • знижена самооцінка;
 • маячня самознищення, самобичивания;
 • іпохондрія;
 • почуття безнадійності, провини чи безпорадності.

У депресивній фазі є проблеми із запам’ятовуванням, концентрацією уваги, прийняттям рішень. Їх супроводжує відчуття постійної втоми і знижений рівень енергії, дратівливість. Порушення сну – як гиперсонливость, так і безсоння. Втрата задоволення від життя, відсутність інтересів, зниження або підвищення апетиту, замкнутість, зниження лібідо. На тлі цього відбувається знецінення життя і прагнення до суїциду.

МДП з вялотекущей шизофренією

Уповільнена шизофренія – шизофренія з малими проявами. Іноді це поняття ототожнюють з «шизотипическим розладом особистості» або прикордонним розладом особистості.

Так як МДП може проявлятися по-різному і є групою психічних захворювань, він клінічно схожий на шизофренію, особливо наявністю галюцинацій і марення. Ряд досліджень довели припущення спільності генів цих захворювань, а отже, й загальну етіологію і причину схожості симптомів.

Іноді афективний розлад (МДП) може поєднуватися з симптомами вялотекущей шизофренією (галюцинації та марення) одночасно при одному загостренні. В такому випадку розглядають діагноз – «Шизотипическое розлади» МКХ-10 F25. У нього може бути кілька підтипів – маніакальний, депресивний або змішаний, в залежності від фону, при якому ставилося діагноз.

prichiny, simptomy i lechenie maniakalno depressivnogo psikhoza u muzhchin i zhenshhin65 Причини, симптоми і лікування маніакально депресивного психозу у чоловіків і жінок

Уповільнена шизофренія являє собою слабо прогресуючу хворобу

Є відмінності у перебігу хвороби у чоловіків і жінок

МДП однаково поширений серед обох статей, а також різних етнічних і культурних груп населення. Проте вважається, що біполярні форми більше поширені серед чоловіків, а жінки частіше страждають монополярной формою.

Існують і інші виражені гендерні відмінності у перебігу маніакально-депресивного психозу. У жінок МДП починається пізніше, ніж у чоловіків, при цьому першою фазою у них частіше буває депресивна, а у чоловіків – маніакальна. Надалі маніакальні симптоми та ознаки у жінок зустрічаються рідше, ніж у чоловіків. У жінок початок захворювання часто пов’язано з гормональною перебудовою в організмі – пубертатний, післяпологовий або клімактеричний періоди.

Дослідження в 2017 році виявило, що знижений рівень цинку в крові у жінок безпосередньо відповідав тяжкості депресивного синдрому. Ознаки захворювання у чоловіків пояснювалися підвищеним рівнем неоптеріну, відповідним тяжкості маніакального стану. Збільшення цинку в харчуванні послабило депресію у жінок і посилило у чоловіків, що підкреслює відмінність в патофізіології між чоловіками і жінками з МДП.

Причини розладу

Захворювання може починатися на тлі абсолютного здоров’я, але частіше пуском є попередня психологічна травма. Причини МДП багато в чому не ясні, але простежено генетична схильність до розвитку захворювання.

Внесок генетики до 76%, середовища – близько 7%.

В якості причин розвитку маніакально-депресивного психозу розглядають так само дефіцит моноамінів (норадреналіну та серотоніну) або зміна чутливості їх рецепторів у головному мозку. Це підтверджується експериментом з особливою дієтою з дефіцитом триптофану (попередником серотоніну), при якій у здорових людей розвивалася депресія. А також високою ефективністю препаратів, що блокують зворотне захоплення серотоніну в синапсах (що підвищує його концентрацію між синапсами).

prichiny, simptomy i lechenie maniakalno depressivnogo psikhoza u muzhchin i zhenshhin66 Причини, симптоми і лікування маніакально депресивного психозу у чоловіків і жінок

Епідеміологія МДП

В якості причин депресивного розладу розглядається вплив на розвиток МДП стероїдних гормонів високу поширеність депресій у жінок у зв’язку з менструальним циклом і менопаузою. Також знайдено десинхронізація біологічних ритмів мозку у пацієнтів з депресією, що порушує структуру сну і добре купірується депривація сну. Існують і інші теорії про причини розвитку маніакально-депресивного психозу.

Які діагностичні тести існують

Щоб визначити МДП, лікар-психіатр ретельно опитує пацієнта про його нападі, тривалості, проявах, сімейних та інших захворюваннях, а також може провести тест для виявлення ознак маніакально-депресивного психозу. Так як ніяких достовірних лабораторних критеріїв МДП не існує, лікар спирається виключно на свій досвід.

При бажанні будь-яка людина може пройти тест онлайн безкоштовно дому через інтернет. Щоб виявити ознаки маніакально-депресивного психозу, можна використовувати:

 • опитувальник розладів настрою (Mood Disorder Questionnaire – MDQ);
 • діагностичну шкалу біполярного спектру (Bipolar Spectrum Diagnostic Scale – BSDS);
 • для виявлення гіпоманіакальних рис у пацієнтів з депресією – опитувальник для діагностики гипомании (Hypomania Cheklist – HCL-32).

Лікування синдрому

Тільки психотерапевт або психіатр знає, як лікувати пацієнта. Занадто багато форм, течій і особливостей конкретної людини слід враховувати при підборі ліків. Наприклад, слід врахувати можливість передозування препаратів в роботі з пацієнтами з суїцидальними намірами.

При депресії пацієнту призначаються антидепресанти з різних груп під кожного пацієнта та під суворим контролем психотерапевта, щоб не допустити резистентності до препарату. Як супутні засоби – транквілізатори, нейролептики та снодійні. У ряді випадків призначають депривацию сну, психотерапію.

 Причини, симптоми і лікування маніакально депресивного психозу у чоловіків і жінок

При маніакальній фазі лікування проводиться препаратами літію і нейролептиками

Як лікувати вдома

У міжнападний період пацієнти повністю відновлюються і працездатні. Тому важливо їх правильно навчити, як лікувати вдома МДП. Між нападами головний акцент ставиться на профілактиці захворювання. Пацієнтам призначають лікування нормотимиками – ліками, стабілізуючими настрій близько нормального рівня, а також рекомендують відвідування психотерапевтичних груп. Там пацієнта навчають навичкам розпізнавання і управління симптомами, допомагають поліпшити соціальну взаємодію і дотримати режим прийому препаратів.

Гострий психоз

Група станів з-за важкого дисбалансу в нервовій системі, що характеризується швидкою (іноді протягом години) зміною симптомів від депресії до маніакального афекту, з симптомами шизофренії або без них. Причиною може служити психологічна травма або прийом наркотичних речовин. Вимагає строго контролю прийому препаратів, щоб купірувати симптоматику і не допустити розвитку важких захворювань.

Параноїдальний психоз

Параноїдальний психоз – це синдром, характерний для ряду психічних захворювань з різними причинами походження. Звичайні для пацієнтів з параноїдальним синдромом ознаки: марення переслідування, відносини, ревнощів, збитку, звинувачення, впливу та інше.

prichiny, simptomy i lechenie maniakalno depressivnogo psikhoza u muzhchin i zhenshhin68 Причини, симптоми і лікування маніакально депресивного психозу у чоловіків і жінок

Варто звернутися за консультацією до хорошого психотерапевта

Алкогольний психоз

Алкогольні психози – це група гострих або хронічних станів, що виникають на 2-3 стадії алкоголізму. Психози виникають не при максимальній інтоксикації алкоголем, а слідом за цим, коли концентрація алкоголю в крові різко знижується найчастішими проявами є делірій, маревні психози, галлюцинозы і енцефалопатії.

Психоз у жінок

Психоз у жінок має свою специфіку, на відміну від чоловіків, хоча і зустрічається однаково часто в обох статей. У жінок дуже яскрава і швидко наростаюча симптоматика: різкі перепади настрою, втрата зв’язку з реальністю, галюцинації. Причиною зазвичай стає гормональна перебудова при вагітності, пологах, клімаксі. Можуть бути й інші причини.

Висновок

 1. Всесвітня організація охорони здоров’я визначає здоров’я як «стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів». Дуже важливо уважно ставитися до свого стану і здоров’я своїх близьких. І не можна упускати той час, коли захворювання тільки початок себе проявляти, коли можна його вилікувати або купірувати, але хочеться відкласти похід до лікаря.
 2. Важливо зрозуміти, що психічні захворювання, в тому числі і маніакально-депресивний психоз, можуть мати такі ж тяжкі наслідки для людини, як і фізичні. Не можна терпіти і приховувати свою хворобу чи рідної людини. Чим раніше почати лікування, тим кращим буде прогноз.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради