При кашлі болить спина в області лопаток, віддає у поперек: причини і лікування

Біль у спині – неспецифічний симптом, який може свідчити як про запаленні м’язів (міозиті), так і про захворюваннях серця. Якщо при кашлі болить спина, треба визначити його характер, локалізацію, область поширення, інтенсивність. До з’ясування причини дискомфортних відчуттів не рекомендується приймати знеболюючі та інші симптоматичні ліки.

Чому при кашлі болить спина

Кашель з болем в спині – тривожний симптом, який не завжди свідчить про ураження органів респіраторної системи. Нерідко болючі відчуття в попереку, між лопатками і під ними вказують на захворювання:

 • серця;
 • органів ШКТ;
 • сечового міхура;
 • яєчників;
 • хребта.

pri kashle bolit spina v oblasti lopatok, otdaet v poyasnicu: prichiny i lechenie При кашлі болить спина в області лопаток, віддає у поперек: причини і лікуванняЩоб позбутися дискомфорту в спині при кашлі, потрібно визначити і усунути його причину. У більшості випадків симптом викликаний патологіями дихальної, серцево-судинної, опорно-рухової, нервової та сечовивідної систем.

Біль між лопатками

Причина печіння, поколювання і прострілів між лопатками найчастіше криється в ураженні опорно-рухової системи. Друге місце займають захворювання респіраторної, а третє – травної системи.

Чому від кашлю болить спина між лопатками:

 • Міозит – запалення скелетних м’язів, що супроводжується печінням в осередку ураження. При запаленні малої і великої ромбовидних м’язів неприємні відчуття виникають на рівні грудного відділу хребта. Печія посилюється під час руху і при натисканні на спину.
 • Торакалгий (міжреберна невралгія) – ураження периферичних нервів, при якому біль віддає в грудну клітку. При відсутності лікування вона іррадіює (поширюється) на зону між лопатками. Людина скаржиться на сильні простріли в спині, які найчастіше виникають при кашлі або на вдиху.
 • Кіфоз або лордоз – викривлення хребетного стовпа в грудному відділі. Внаслідок порушення постави окремі групи м’язів відчувають постійну напругу, що і стає причиною дискомфорту. Сильна біль у спині між лопатками іноді іррадіює в шию і плечі. В залежності від ступеня деформації хребта, її інтенсивність варіюється від помірної до яскраво вираженою.
 • Остеохондроз грудного відділу – дегенеративно-дистрофічні зміни в хребцях і хрящових дисках. Хворобливі відчуття в спині посилюються під час фізичної роботи, кашлю, різких рухів. З-за цього хворий змушений шукати положення тіла, при якому больовий синдром відступає.
 • Астматичний бронхіт – інфекційно-алергічне запалення нижніх дихальних шляхів. При нападах кашлю виникає печіння в грудях, яке іноді іррадіює в спину між лопатками.
 • Виразкова хвороба шлунка – дефект слизової оболонки, що супроводжується печією, нудотою, сильною печією. Вранці натщесерце відчуваються біль в епігастрії, які віддають в грудну клітку і спину. Вираженість симптому посилюється при кровотечі з ерозованими вогнищ.
 • Эзофагеальный дивертикул – мешотчатое вибухання стінки стравоходу на рівні легенів, що провокує кашель. Під час нападу біль від легких поширюється на спину. Вона посилюється після прийому їжі і під час фізичної роботи.

pri kashle bolit spina v oblasti lopatok, otdaet v poyasnicu: prichiny i lechenie1 При кашлі болить спина в області лопаток, віддає у поперек: причини і лікуванняЯкщо дискомфорт у спині під час кашлю не проходить протягом 3-5 днів, не варто відкладати візит до лікаря. Своєчасне виявлення і усунення захворювання знижує ризик ускладнень.

При кашлі віддає в праву або ліву лопатку

Якщо після кашлю болить спина в області лопаток, причину варто шукати в захворюваннях ЛОР-органів і серця:

 • Стеноз бронхів – звуження просвіту бронхів, що супроводжується нападоподібний кашлем. Болю в спині виникають через перенапруження дихальної мускулатури, вони посилюються під час нападу.
 • Пневмоторакс – скупчення газів в області плеври, яке частіше виникає на тлі інших ЛОР-захворювань. Супроводжується задушливим кашлем і печіння в грудях, яке поширюється на ліву або праву частини спини.
 • Об’ємні утворення середостіння – доброякісні та злоякісні пухлини між плевральними порожнинами. Внаслідок здавлення бронхів і нервових закінченнях виникають простріли в лопатках під час кашлю. При лімфомі та кістах відчувається тупий біль, але по мірі росту утворень її вираженість зростає.
 • Перикардит – запалення зовнішньої оболонки серця. При кашлі болять лопатки і загрудинний область. Пацієнти скаржаться на тиск в районі серця, яка віддає в ліву лопатку, іноді в шию.

pri kashle bolit spina v oblasti lopatok, otdaet v poyasnicu: prichiny i lechenie2 При кашлі болить спина в області лопаток, віддає у поперек: причини і лікуванняКашель і больовий синдром – симптоми, які супроводжують багатьом хворобам.

Дискомфорт у спині іноді вказує на запалення підшлункової залози (панкреатит) або плеврит, який нерідко стає ускладненням черевного тифу, кандидозу, пневмококової інфекції.

Кашель віддає в спину під лопатку

Діагностичне значення має характер болю – локалізація, вираженість, іррадіація в інші області, тривалість. Дискомфорт в середній частині спини трохи нижче лопаток свідчить про захворювання нижніх дихальних шляхів:

 • Бронхіт – велике запалення бронхіального дерева, яке супроводжується грудним кашлем. При гострому бронхіті болить не тільки грудна клітка, але і середня частина спини. Виникають скарги на спазм м’язів, тупі болі.
 • Плеврит – запалення оболонки, якою оточені легені. Проявляється глибоким кашлем, при якому виникає печіння в грудях і спині. У залежності від локалізації вогнища, хворобливі відчуття з’являються під лопаткою зліва або справа.
 • Злоякісні пухлини легень – новоутворення, які проростають у навколишні тканини. Якщо пухлина виникає в лівій частці, з’являються скарги на біль під лівою лопаткою. У міру її збільшення симптоматика наростає.
 • Бронхоектатична хвороба – незворотні зміни в бронхах з утворенням в них гнійників. Хворих турбує постійний кашель, до якого приєднуються різь у грудях. Іноді вони іррадіюють в нижню частину спини.
 • Пневмонія – інфекційно-запальне ураження легенів, що виявляється задишкою, загрудинний болями. При відсутності лікування запалюється плевра, тоді при кашлевому нападі печія виникає в спині.

pri kashle bolit spina v oblasti lopatok, otdaet v poyasnicu: prichiny i lechenie3 При кашлі болить спина в області лопаток, віддає у поперек: причини і лікуванняКашель без температури, який супроводжується прострілами в спині, часто вказують на невралгію – ураження периферичних нервів. В більшості випадків вона пов’язана або з травмами, або з простудними захворюваннями.

При кашлі болять нирки

Сухий кашель – симптом багатьох позалегеневих захворювань. Під час форсованого видиху зменшується дихальна мускулатура. Якщо внутрішні органи вражені, при їх стисненні виникають болі в животі або спині.

Чому при кашлі віддає в нирки:

 • Гломерулонефрит – иммуновоспалительное ураження ниркових клубочків. При різкому повороті або кашлі ззаду на рівні нирок виникає тупий біль.
 • Пієлонефрит – запалення чашково-мискової системи нирок із залученням ниркової тканини (паренхіми). Хворих турбує дискомфорт трохи вище попереку, часте сечовипускання. Симптоматика наростає при фізичної активності або кашлевому нападі.
 • Кіста нирки – порожнисте новоутворення з рідким вмістом всередині або на поверхні нирки. Коли бульбашка досягає в діаметрі 3-5 см, він здавлює навколишні тканини. Тому при нахилах, різких рухах виявляються болючі відчуття в спині. При великих кістах від 6 см в діаметрі вони носять постійний характер.
 • Нирковокам’яна хвороба – освіта в нирці сольових каменів, при русі яких виникають ниркові кольки. Різі іррадіюють в надлобкову область, підребер’ї.

pri kashle bolit spina v oblasti lopatok, otdaet v poyasnicu: prichiny i lechenie4 При кашлі болить спина в області лопаток, віддає у поперек: причини і лікуванняНиркові захворювання вимагають адекватного та своєчасного лікування. Ігнорування больового синдрому загрожує незворотними змінами в нирках.

Віддає у поперек

Якщо болить поперек, багато списують це на перевтому. Але якщо характер болю змінюється при кашлі або чханні, можливо, причина криється в захворюваннях репродуктивної та опорно-рухової систем.

Біль у попереку при кашлі провокують:

 • Попереково-крижовий радикуліт – пошкодження корінців спинномозкових нервів, що супроводжується больовими і моторними порушеннями. Якщо вогнище ураження локалізується у крижах, при покашлюванні і ходьбі простріли виникають в попереку. По симптоматиці радикуліт мало чим відрізняється від міозиту, але без лікування болі іррадіюють в стегно або навіть стопу.
 • Поперековий остеохондроз – дегенеративні зміни в хребцях і міжхребцевих дисків в поперековому відділі хребта. Виникають скарги на тупі болі, які посилюються до вечора.
 • Хронічний цистит – уповільнене запалення мочевіка. Проявляється постійними тазовими болями, які при кашлі віддають у поперек і промежину.
 • Сальпінгіт – запалення фаллопієвих труб, що супроводжується різями в животі і лихоманкою. При кашлі больовий синдром поширюється на пряму кишку і спину – крижі і поперек.
 • Оофорит – запальне ураження жіночих статевих залоз (яєчників). У залежності від локалізації вогнища, проявляється ниючими болями в надлобковій зоні, які віддають в крижі і поперек.

pri kashle bolit spina v oblasti lopatok, otdaet v poyasnicu: prichiny i lechenie5 При кашлі болить спина в області лопаток, віддає у поперек: причини і лікуванняПосилення хворобливих відчуттів в спині під час кашлю – явна ознака ураження внутрішніх органів. У 8 з 10 випадків вони піддаються консервативному лікуванню, але тільки при своєчасному зверненні до фахівця.

До якого лікаря йти з болем у спині від кашлю

Якщо дискомфорт у спині на тлі кашлю – єдина ознака нездоров’я, зверніться до терапевта. Після фізикального обстеження лікар призначить аналізи та інструментальну діагностику, за її результатами вас перенаправляють до профільного спеціаліста:

 • нефролога;
 • отоларинголога;
 • гінеколога;
 • гастроентеролога;
 • кардіолога;
 • пульмонолога;
 • онколога;
 • невролога;
 • травматолога;
 • ортопеда і т. д.

pri kashle bolit spina v oblasti lopatok, otdaet v poyasnicu: prichiny i lechenie6 При кашлі болить спина в області лопаток, віддає у поперек: причини і лікуванняПри клінічній картині з характерними симптомами певного захворювання цілеспрямовано звертайтеся до потрібного лікаря.

Методи лікування

Печіння або простріли в спині при покашлюванні супроводжують захворювань різних органів і систем. Тому принципи терапії будуть залежати від результатів обстеження.

Основні методи лікування:

 • Медикаменти. Препарати ділять на дві основні категорії – етіотропні і симптоматичні. Перші усувають причину хвороби, а другі – ліквідують симптоми.
 • Фізіолікування. Щоб прискорити одужання, полегшити стан або зміцнити імунітет, призначають апаратні процедури – радіохвильової терапію, магнітотерапію, вібраційний масаж, УВЧ-терапію і т. д.
 • Хірургія. При неможливості або низької результативності консервативного лікування роблять операцію.

 При кашлі болить спина в області лопаток, віддає у поперек: причини і лікуванняБез з’ясування причини неприємних відчуттів в спині небажано використовувати анальгетики. Вони усувають тільки дискомфорт, але не причину захворювання.

Болі в спині при кашлі – привід для запису на прийом до лікаря. Симптом супроводить безлічі хвороб серцево-судинної, дихальної, репродуктивної, сечовидільної, нервової та інших систем. Своєчасне лікування зменшує ризик небезпечних ускладнень.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради