Методи лікування неврозів у дорослих і дітей: психотерапія, таблетки, народні засоби

Неврози – це група психічних розладів, які виникають в результаті виховання людини і становлення його особистості, під дією тривалих переживань, нестачі сну, відпочинку.

Невротичні порушення надзвичайно поширені, однак більшість людей не звертаються за допомогою до психотерапевта. Схема лікування неврозів підбирається індивідуально, після обстеження пацієнта та встановлення правильного діагнозу.

Чи можна вилікувати невроз повністю і назавжди

Невроз – оборотне захворювання, тому вилікувати його можна назавжди, незважаючи на тенденцію до тривалого течією. Вилікувати невроз повністю допоможе комплексний підхід до терапії. Прогноз захворювання багато в чому залежить від особливості перебігу захворювання, етапу розвитку, тривалості, своєчасному зверненні до лікаря і грамотної психологічної та медикаментозної допомоги.

Найчастіше терапія призводить якщо не до повного виліковування, то суттєвого поліпшення стану пацієнта.

Як правильно лікувати у дорослих

Існує безліч методів лікування неврозів у дорослих. Терапевтичні заходи можуть відбуватися за двома напрямками – психотерапевтичному і фармакологічною. Зазвичай лікувати неврози в дорослих можна тільки з допомогою психотерапії. У разі складного перебігу хвороби при лікуванні неврозів застосовуються медикаменти.

metody lecheniya nevrozov u vzroslykh i detejj: psikhoterapiya, tabletki, narodnye sredstva21 Методи лікування неврозів у дорослих і дітей: психотерапія, таблетки, народні засоби

Хворі неврозами повинні обов’язково пройти повне медичне обстеження

Допомога психотерапевта

Завдання психотерапевта – не просто вилікувати невроз, але і виявити причини, які спровокували розлад, допомогти пацієнтові розширити коло його інтересів, змінити погляди на навколишній світ. Як правило, видужання починається в момент усвідомлення пацієнтом причини своїх хвилювань і страхів.

Після проведення грамотної психотерапії все, що викликало у пацієнта тривогу, перестає бути настільки важливим і значущим. Сучасні психотерапевти застосовують декілька методів впливу: бесіда, гіпноз, когнітивна психотерапія. У випадку, якщо подібні методи лікування неврозу не приносять позитивного результату, лікар призначає препарати.

Самостійна робота з собою в домашніх умовах

Лікування неврозу в домашніх умовах повинно бути спрямоване на зміну свого емоційного ставлення до ситуацій, які викликають нервове напруження.

Важливо змінити розпорядок дня, відмовитися від шкідливих звичок, змінити харчування, зайнятися спортом.

Лікування неврозу самостійно передбачає навчання таким практикам, як медитація, аутотренінг, самомасаж. Це допоможе розслабитися, звільнитися від непотрібних думок, настроїтися на позитивний лад. Вилікувати невроз самостійно в домашніх умовах, якщо людина має досвід роботи зі своїм станом, можна. Для цього потрібно:

 • уважне ставлення до себе;
 • попередження різних травмуючих факторів;
 • виховання в собі лояльного ставлення до оточуючих людей і виникаючих життєвих проблем.

Лікувати невроз самостійно без консультації фахівця не має сенсу. Хорошим рішенням може бути лікування неврозу в санаторії.

metody lecheniya nevrozov u vzroslykh i detejj: psikhoterapiya, tabletki, narodnye sredstva22 Методи лікування неврозів у дорослих і дітей: психотерапія, таблетки, народні засоби

Будуть корисні групові заняття йогою

Допомагає гіпноз

Лікування неврозу гіпнозом має ряд переваг, однак подібний спосіб терапії не є основним. Його використовують як додатковий метод лікування. Результат терапії залежить від кваліфікації гипнолога і ступеня довіри пацієнта до фахівця. Набагато ефективніше діють ліки для лікування неврозів – антидепресанти і транквілізатори, а також когнітивно-поведінкова психотерапія.

Медикаментозна підтримка

При лікуванні неврозу призначають такі препарати:

 • антидепресанти;
 • транквілізатори;
 • седативні засоби.

Подібні препарати для лікування неврозу призначає психотерапевт і придбати їх можна тільки за рецептом.

Лікар повинен знати про лікарські препарати, які були призначені іншими фахівцями, щоб вони не посилювали і не послаблювали дію інших засобів.

Антидепресанти

Якщо лікар рекомендує лікування неврозу антидепресантами, варто пропити необхідний курс. Вони сприяють підвищенню настрою і допомагають боротися з депресивним станом. Подібні таблетки, застосовувані від неврозу, не викликають звикання, не знижують швидкість реакції, не викликають побічних ефектів.

Антидепресанти відрізняються різним способом дії. Багато з них володіють стимулюючим ефектом і допомагають боротися з астенією. Ряд інших препаратів допомагає лікувати дратівливість і тривожний невроз. Підібрати правильне лікарський засіб може тільки лікуючий лікар.

metody lecheniya nevrozov u vzroslykh i detejj: psikhoterapiya, tabletki, narodnye sredstva23 Методи лікування неврозів у дорослих і дітей: психотерапія, таблетки, народні засоби

Для успішної терапії важливий довірчий контакт лікаря і пацієнта

Ноотропи та транквілізатори

З ліків при лікуванні неврозу часто призначають ноотропи і транквілізатори. Вони знижують реакції на різні подразники, гальмують нервову систему і надають протитривожну дію. Транквілізатори викликають звикання і сприяють втраті концентрації уваги. Вони призначаються лише коротким курсом. Ноотропи можна застосовувати тривало.

Найбільш ефективні препарати

До найефективніших препаратів від неврозу з антидепресантів відносять:

 • Паксил;
 • Азафен;
 • Амітриптилін;
 • Прозак;
 • Піразидол.

Кошти призначаються психотерапевтом з урахуванням симптоматики.

Кращими ліками від неврозу з групи транквілізаторів фахівці вважають Феназепам, Адаптол, Нітразепам. Подібні засоби показані пацієнтам з фобіями, тривожним розладом, напругою. У деяких випадках препарати можуть викликати нудоту, запаморочення, сонливість.

Серед ноотропних препаратів психотерапевти призначають фенібут, пірацетам.

metody lecheniya nevrozov u vzroslykh i detejj: psikhoterapiya, tabletki, narodnye sredstva24 Методи лікування неврозів у дорослих і дітей: психотерапія, таблетки, народні засоби

Дія ноотропів

Допомагають народні засоби

Для лікування неврозу народними засобами часто використовуються лікарські трави. Сировина і дозування необхідно уточнити у лікаря. Самолікування може обернутися погіршенням стану. До реально допомагає народних засобів для лікування неврозу відносять деякі лікарські трави, що володіють тонізуючими чи заспокійливими властивостями:

 • м’ята перцева;
 • шишки хмелю;
 • звіробій;
 • кореневища валеріани.

Фітотерапія є хорошим доповненням до основного лікування медикаментами і психотерапією.

Як лікувати у дітей

Лікування неврозу у дітей проводиться дитячим психологом або психотерапевтом. Бесіди спрямовані на вивчення особистості дитини, виділення проблемних акцентуацій. Психолог коригує виховання, намагається нормалізувати відносини в родині. Щоб лікувати невроз у дітей, необхідна робота з батьками. Медикаменти застосовуються лише в самих крайніх випадках.

Психотерапія

Психотерапія може бути індивідуальна або групова. Дуже важлива та ефективна робота з сім’єю дитини. При проведенні сеансів лікар виявляє проблеми в родині і в житті дитини. Після цього він коригує виховні моменти, допомагає усунути емоційні труднощі, нормалізує відносини. Як правило, заняття проходять у декілька етапів:

 • вивчення відносин у родині;
 • виявлення проблемних областей;
 • обговорення з батьками;
 • встановлення емоційного контакту з дитиною;
 • безпосередньо психотерапевтична робота.

metody lecheniya nevrozov u vzroslykh i detejj: psikhoterapiya, tabletki, narodnye sredstva25 Методи лікування неврозів у дорослих і дітей: психотерапія, таблетки, народні засоби

Дитячі неврози

Індивідуальна терапія проводиться з використанням різних методик, які впливають на дитину в комплексі:

 • арт-терапія;
 • яка роз’яснює терапія;
 • ігрова терапія (застосовується до 10-12 років);
 • аутогенні тренування (підходять для лікування підлітків).

Фахівці призначають ту чи іншу схему терапії, виходячи із стану дитини, яка дозволяє вилікуватися від неврозів.

Ліки

Медикаментозна терапія, на думку багатьох фахівців, має другорядне значення. Однак вона допомагає зняти надмірну збудливість, депресивний стан, підвищену тривожність. Корекція за допомогою лікарських засобів важлива при лікуванні неврозу з деякими супутніми захворюваннями нервової системи. Для терапії призначають такі препарати:

 • аскорбінова кислота, вітаміни групи B, кальцій (загальнозміцнюючу і тонізуючу дію);
 • ноотропні препарати;
 • седативні засоби (Еленіум, Еуноктін);
 • транквілізатори призначають при надмірній активності;
 • антидепресанти в маленьких дозах.

З антидепресантами та транквілізаторами слід бути обережними, оскільки вони можуть ускладнювати психотерапію. Однак їх призначають при деяких особливостях перебігу захворювання.

metody lecheniya nevrozov u vzroslykh i detejj: psikhoterapiya, tabletki, narodnye sredstva26 Методи лікування неврозів у дорослих і дітей: психотерапія, таблетки, народні засоби

Незайвим буде переглянути раціон харчування дитини

Огляд відгуків про лікування

Практично усі відгуки про лікування неврозу зводяться до того, що на початкових етапах захворювання, при перших симптомах, необхідно відвідати лікаря-психотерапевта. Фахівець визначить ознаки неврозу, виявить причини і призначить лікування. Багато пацієнтів відзначають, що, крім препаратів і психотерапії, вони багато часу приділяють фізичній культурі, водним процедурам і прогулянок на свіжому повітрі. Все це – хороша профілактика уникнути повторних симптомів.

Що буде, якщо не лікувати невротичний синдром

Якщо залишити захворювання без належної уваги, можна погіршити стан здоров’я. Якщо не лікувати невроз, розвиваються нав’язливі стани, тривожні розлади, погіршуються когнітивні здібності, пам’ять, працездатність, виникає хронічна втома. Часто це призводить до загострення хронічних хвороб травного тракту, серцево-судинної системи.

Емоційна нестійкість, нестабільність настрою погіршують якість життя не тільки невротика, але і всіх людей, що його оточують.

Причини і профілактика неврозів

На думку багатьох фахівців, причиною розвитку неврозу в більшості випадків стає якої-небудь травмує фактор і особливості психіки людини. При цьому набагато важливіше не сам подразник, а те, як людина до нього відноситься.

metody lecheniya nevrozov u vzroslykh i detejj: psikhoterapiya, tabletki, narodnye sredstva27 Методи лікування неврозів у дорослих і дітей: психотерапія, таблетки, народні засоби

Патогенез неврозів

Для людей з тонкою душевною організацією важлива профілактика захворювання. Вона повинна полягати в розслаблюючих методиках, масажі, прогулянках на свіжому повітрі, помірної фізичної активності, а також правильному раціоні і питному режимі.

Які види неврозів існують

Як і будь-яке захворювання, неврози поділяються на кілька видів. Кожен з них має свої особливості прояву. Фахівці виділяють кілька типів неврозу, кожен з яких вимагає особливої схеми лікування. Тому, перш ніж призначити лікування, лікар повинен поставити вірний діагноз.

Істерія

Істеричний невроз – нестабільне психоемоційний стан, що проявляється в демонстраційному поведінці. Проявляються у формі рухових, сенсорних і соматичних порушень.

Неврастенія

Захворювання з групи неврозів, яке виникає при тривалому фізичному напруженні, хронічному стресі, нестачі відпочинку. Проявляється стомлюваністю, дратівливістю, вегетативними порушеннями (тахікардія, рясне потіння, тремор).

Обсесивно-компульсивний розлад

Є порушенням психічної діяльності, яка виявляється мимоволі виникають думками, які мають нав’язливий характер, а також страхами. Породжують тривогу, від якої можна позбутися за допомогою дій (компульсий).

Невроз нав’язливих станів

Розлад характеризується нав’язливими думками, страхами, діями та ідеями, що має чуже для пацієнта зміст, але, від якого неможливо позбутися самостійно.

metody lecheniya nevrozov u vzroslykh i detejj: psikhoterapiya, tabletki, narodnye sredstva28 Методи лікування неврозів у дорослих і дітей: психотерапія, таблетки, народні засоби

Невроз нав’язливих станів

Симптоми неврозу у жінок

Невротичні стани у жінок проявляються дуже варіативно. Найбільш часто це такі симптоми, як:

 • швидка втомлюваність;
 • депресія;
 • порушення сну;
 • страх за майбутнє;
 • запаморочення, болі в серці;
 • іпохондрія.

У жінок неврози діагностуються частіше, ніж у чоловіків.

Висновок

 1. Неврози належать до захворювань, які можуть бути присутніми у того чи іншої людини протягом тривалого часу.
 2. Лікування тривале і комплексне, обов’язково під наглядом фахівця, який підбере правильну схему терапії, виходячи зі стану пацієнта.
 3. Як правило, застосовується медикаментозне лікування з використанням ноотропів і антидепресантів, а також сеанси психотерапії, які дозволять виявити причини неврозу.
 4. Ігнорування симптомів призводить до погіршення стану. Вилікувати невроз повністю самостійно без звернення до лікаря неможливо.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради