20 Правил як спілкуватися з дітьми, підлітком

Всі батьки іноді відчувають труднощі, спілкуючись зі своїм улюбленим чадом. У одних ці проблеми починаються рано, в інших, коли чадо досягає дошкільного віку стає підлітком. А значить, важливо знати, як спілкуватися з дітьми і розмовляти з дитиною правильно?

Зовсім недавно в сім’ях не замислювалися про роль правильного спілкування в житті дітей. Вважалося достатнім забезпечити базові потреби: одяг та їжа. Ніхто не думав, що потрібно дотримуватися якихось правил, вибудовуючи правильну лінію спілкування зі своїм чадом.

У теперішній же час, психологічної складової спілкування дитини приділяється дуже велика увага. І все більше сімей хочуть створити здоровий клімат для спілкування і виховання своїх дітей.

Тому розглянемо кілька правил, яких потрібно дотримуватися, спілкуючись з маленьким істотою.

Як спілкуватися з дітьми: основні правила спілкування

1. Необхідно прийняти дитини таким, який він є.
Всі діти індивідуальні. Малюк може іноді копіювати поведінку близьких йому людей, але в своїй основі він вже особистість. Дитина прийшла в цей світ вже готовим, тому батькам потрібно допомогти йому розкритися. Треба допомогти дітям вибрати правильний напрямок у житті, але не нав’язувати його.

Краще говорити слова підтримки, розуміння, похвали. Не треба порівнювати його з ким-небудь, це лише поселить у ньому заздрість і невпевненість у своїх силах. (До речі, рекомендую прочитати прислів’я і цитати про заздрість, ви знайдете багато для себе цікавих думок).

2. Треба дати свободу і свою підтримку.
Коли діти дійдуть до певного віку, дайте їм право робити щось самим. Малюк не просить про допомогу, тоді не варто йому допомагати, втручаючись в те, що він виконує. Нехай дітки самі збирають свої іграшки, надягають одяг, затирають пролитий чай.

Головне — батькам не бігти все робити самим, а дати дитині проявити самостійність Треба допомагати тільки коли він сам попросить. Адже чим більше він навчиться самостійності в дитинстві, тим легше їй буде в майбутньому.

Батьківський нейтралітет допоможе йому зрозуміти, що він все робить правильно. Отже, він рухається в правильному напрямку.

42c15186f3f31098c7da3c31e3ecbc94 20 Правил як спілкуватися з дітьми, підлітком

3. Його проблеми не дрібниця.
Спілкування з дитиною будується на тому, що діти все сприймають всерйоз. Це для батьків його проблеми здаються дрібницями, але для дитини це може бути рівносильно смерті.

А отже, правильніше буде ставитися до цих речей з розумінням і співчуттям. Можна запропонувати допомогу або пораду, але не потрібно все за нього вирішувати, проявіть терпіння.

4. Допомагайте.
Дитині необхідна батьківська допомога, і він просить про це, обов’язково допоможіть, але не треба за нього все робити. Необхідно виконати тільки складну для нього частину роботи. Решту він зобов’язаний зробити сам. Таким чином, дитина поступово оволодіває новими знаннями та діями, навчаючись бути самостійним.

5. Не змушуйте.
Не можна змушувати дитину робити що-небудь проти його волі. Звичайно, це не зачіпає обов’язкові дії: відвідування дитячого садка, школи, виконання уроків. Особистість і здатність малюка формується тільки в тому виді діяльності, в якій йому цікаво.

6. Не потрібно постійно оберігати дитину від помилок. Треба дозволяти стикатися з негативними результатами від власних дій або вчинків. Це допоможе йому бути відповідальним і свідомим.

7. Давайте їм відчувати відповідальність.
Цікавлячись тим, як спілкуватися з дитиною і робити це ефективно, потрібно враховувати той факт, що діти поступово дорослішають і освоюють нові навички. Тому батьки потроху зобов’язані знімати з себе відповідальність за особисті справи дітей, перекладаючи її на їхні плечі.

bc3fb17a2d1a008bddcb13210846e8e6 20 Правил як спілкуватися з дітьми, підлітком

8. Дитину потрібно вводити в курс справи.
Можна розповісти, як ведеться домашній бюджет або звідки з’являються гроші і як їх можна економити? А також обговорити плановані покупки, чого не варто купувати, а що, навпаки, дуже необхідно в даному місяці.

Потрібно присвячувати дітей у свої плани на відпустку, можливо, вони захочуть взяти участь у виборі місця відпочинку.

9. Розмову як з дорослим.
Правильніше, розмовляти з дитиною як з дорослою людиною. Якщо назріла проблема, розберіть її спільно. Приміром, своїми діями чадо викликає у батьків негативні емоції, тоді необхідно сказати про це правильно, використовуючи рада нижче.

10. Правильно висловлюйте своє невдоволення.
Коли батькам потрібно дитині висловити своє обурення, тоді слід з ним розмовляти від першої особи. Говорите про власних емоціях, а не про нього і його поведінці. Тому замість слів: «Твій шум не дає мені спокійно працювати», варто говорити: «Не можу спокійно працювати, коли поруч шумлять».

Головне не будувати фрази у формі звинувачення. При цьому дитина розуміє, що його не зачіпають як особистість, тому в нього немає бажання все робити навпаки.

11. Рівність.
Психологія спілкування з дітьми полягає в тому, що вік і мудрість не завжди синоніми, тому не варто ставити себе вище за дитину. Перевагу над дитиною не зробить стосунки тепліше або щасливішими.

Не можна переходити до агресії, крику, а тим більше до фізичного покарання. Жодних ляпанців і запотиличників, вони можуть в майбутньому привести до страхів і неврозів різного ступеня.

12. Не поспішайте з висновками.
Враховуйте гарний вислів — «вустами немовляти глаголить істина». Іноді і від дитини може виходити розумна думка, тому не треба поспішати з висновками.

Якщо є розбіжності, можна просто пояснити свою точку зору дитині, намагаючись прийти до взаємної згоди. Вкладаючи у відносини свій час і енергію, ви в майбутньому отримаєте набагато більше.

13. Не вимагайте неможливого.
Не слід вимагати від дитини виконувати які-небудь важкі або неможливі для нього речі. Дорослі повинні розуміти, що не варто викладати на стіл цукерки, а потім забороняти дитині до них торкатися. Він все одно їх з’їсть.

Найкраще не мати їх будинку або сховати якнайдалі. Мета — намагатися зменшити дитині кількість спокус, які його можуть оточувати.

5146db5784df763ffa3a2f32099d85bb 20 Правил як спілкуватися з дітьми, підлітком

14. Враховуйте дитячі можливості.
Батьки завжди повинні порівнювати свої вимоги, а також очікування з потенціалом власної дитини. Таким чином, вийде утримуватися від різноманітних конфліктів та проблем. Слід тверезо оцінювати дитини, а також його здібності.

Не варто сподіватися на те, що він зможе впоратися із завданням, яке йому непосильна за віком або розвитку. Не потрібно розраховувати на те, що після батьківського прочухана, дратівливий дитина може перетворитися в тихого і спокійного малюка.

15. Не варто у всьому звинувачувати себе.
Дорослі не повинні намагатись приписувати собі всі емоційні проблеми своєї дитини. Якщо він часто нервує або плаче, це не означає, що батьки в нього погані і не справляються зі своїми обов’язками. Ймовірно, у нього такий характер.

Що не можна говорити дитині

У спілкуванні з дітьми багато батьків припускаються непрощенну помилку — говорять слова, які занижують дитячу самооцінку. Психолог Марина Романенко розповідає, будь 7 фраз ні в якому разі не можна говорити дітям. Ці фрази повинні бути для батьків STOP-словами. Дивіться відео.

Як спілкуватися з підлітком

Народжуючись, кожна людина повинна мати сенс і мету свого життя. На жаль, у сучасному світі дуже часто трапляється, що люди, а особливо підлітки, які не знають мету свого існування. У них немає певного життєвого шляху.

Вони перебувають у стані дорослості і дитинства одночасно. Це відбувається тому, що фізично діти підліткового віку починають виглядати як дорослі, але психологічно залишаються ще дітьми.

Якщо пам’ятати про прості правила спілкування з підлітком, то дитина буде відчувати себе щасливим та коханим. Кризові стани йому буде легше подолати, маючи в друзях не тільки однолітків, але і батьків.

1) Враховуйте підлітковий криза.
Так як кризовий стан обов’язковий етап становлення дорослої і зрілої особистості, то він може супроводжуватися критичним поведінкою. Така поведінка буває не у всіх дітей, але може трапитися. Які його причини?

Підлітки дуже примхливі люди. В цей період у них виникає дуже багато проблем. А саме: прийняття рішення куди поступити і ким бути, налагоджується міжособистісне спілкування між дітьми різної статі, виникають такі стани, як «я дорослий», «хочу бути самостійним» і так далі.

Але сам підліток ще не готовий до самостійного життя і тому кризові стани неминучі.

e8a8deaeb2ef93e2431c3fea9ec58202 20 Правил як спілкуватися з дітьми, підлітком

Що потрібно робити батькам, щоб спілкування з підлітком було продуктивним? Підліткам потрібно приділяти увагу. З-за швидкого темпу життя і великої кількості інформації батькам буває просто складно встежити за тим, як та скільки уваги вони приділяють підлітку. А адже це дуже важливо.

Якщо дитина відчуває, що в родині його люблять, підтримають і завжди готові вислухати, то кризовий стан пройде набагато спокійніше.

2) Терпіння.
Ніколи не варто тиснути на дитину. «Розкажи мені», «Я вимагаю, щоб ти все мені сказав як є» — такі фрази можуть змусити підлітка замкнутися в собі. Потрібно вміти бути терплячими батьками.

Іноді варто перечекати час, щоб дитина сам розповів, що його турбує. Якщо часу минуло достатньо, можна поцікавитися, що сталося. Але це має бути дуже делікатно.

3) Вычерпывайте думки його серця.
У тому, як розмовляти з підлітком, та й не тільки з ним — це головне. Наприклад, увечері, прийшовши з роботи, варто запитати як справи у дитини в школі.

Якщо йде на контакт, то обережно і ненав’язливо поцікавитися його спілкуванням з протилежною статтю і просто друзями. Якщо дитину щось хвилювати, то довірчі відносини допоможуть йому розкритися перед батьками і лояльно вирішити ті чи інші проблеми.

4) Інтерес до захоплень підлітка.
Щоб дитина підліткового віку не відчував себе самотнім і нікому непотрібним, варто цікавитися його захопленнями. Батькам варто просто спробувати вникнути в сучасне життя підлітків. Слід знати, що зараз модно і цікаво.

Якщо батьки будуть хоч трохи розбиратися в сучасному житті дітей, то підлітки, бачачи це, зможуть спілкуватися зі своїми батьками відкрито. Адже загальні інтереси завжди зближують людей.

076163fa4b419d00d571066d80a5c8e0 20 Правил як спілкуватися з дітьми, підлітком

5) Скажіть «ні» наполегливості.
Добре, коли батьки цікавляться особистим і шкільної життям дітей, але не варто перегинати палицю, якщо хочете, щоб спілкування з дітьми було правильним. Батьки – все-таки батьки. Вони повинні бути не тільки друзями, але і обов’язково вихователями для своїх дітей.

Тому надто активної участі в житті підлітка не повинно бути. У всіх людей повинні залишатися свої секрети і особистий простір, яке не буде зворушено ні чим і ні ким.

Висновок

За низкою суєти і стресів так не просто залишатися об’єктивним до власної дитини. Як сказав Л. Н. Толстой: «Не треба виховувати дитину, він все одно буде схожий на вас». Тому треба починати змінювати світ з себе, а діти будуть копіювати поведінку батьків. Тоді дитина виростить цілісною і гармонійною особистістю.

Як ви помітили вищевказані правила, як спілкуватися з дітьми, дуже прості, однак часто батьки про них забувають. Щоб дотримуватися їх слід виробити в собі звичку.

І найпростішим методом є роздруківка даних правил, а потім повісити їх на найпомітніше місце, щоб час від часу їх перечитувати.

Рекомендую подивитися п’ять правил правильної та позитивного спілкування з дитиною

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради