Гострокінцеві кондиломи: симптоми і лікування у чоловіків і жінок

До загостреним кондиломам віднесені нарости, подібні бородавок, тілесного кольору, інфекційного походження. Зазвичай такі утворення з’являються на шкірі і слизових оболонках в області заднього проходу і статевих органів. Вони доставляють пацієнтові дискомфорт в області статевих органів, психологічні незручності і сексуальні проблеми.

Характеристика збудника

Вірус папіломи людини (ВПЛ) є фільтруючим вірусом, який викликає утворення на шкірі і слизових оболонках множинних пухлиноподібних наростів доброякісного характеру. Викликане папіломавірусної (ПВІ) інфекцією захворювання носить назву кондиломатоза.

Інфекція поширена. Це обумовлено її такими характерними проявами, як:

 • тривалий хронічний перебіг;
 • схильність до рецидивів;
 • високий рівень зараження.

Хвороба широко поширена, не має статевої градації, проте частіше зустрічається у молодих жінок, що живуть активним статевим життям.

Причини

Поява кондиломатоза провокується багатьма різновидами папіломавірусу. Основним шляхом зараження є статевий. Латентний перебіг захворювання. Вірус здатний без клінічних проявів тривалий час перебувати в організмі людини. Приховане стан вірусу може в будь-який час перейти у фазу його активізації, що може бути обумовлено:

 • різким зниженням імунного захисту;
 • наявністю стресових ситуацій;
 • запальними або інфекційними захворюваннями.

У таких випадках у чоловіків або жінок з’являються гострокінцеві кондиломи, які свідчать про кондиломатозе, який вимагає негайного лікування. Зараження відбувається, в основному, при статевих контактах, притому не тільки звичайних, але і анальних, в результаті яких може виникнути гостра анальна кандилома.

Найпоширеніший шлях зараження — статевий.

Побутове зараження можливе, але достатніх даних для підтвердження цього факту немає.

Симптоми

Гострокінцеві кондиломи у чоловіків на тлі інфекції ВПЛ найчастіше з’являються:

 • у місці, де розташовується вуздечка крайньої плоті;
 • на голівці статевого члена;
 • в області ануса;
 • в промежині.

Дещо рідше утворення можуть бути виявлені на слизовій оболонці порожнини рота. Вони мають вигляд невеликих горбків, прикріплюються до шкіри короткою ніжкою або тонкою ниткою, а за формою схожі з цвітною капустою.

У жінок кондиломи розташовуються на зовнішніх і внутрішніх статевих органах, а також:

 • на стінках піхви;
 • в області шийки матки;
 • навколо отвору ануса.

Розмір у кондилом невеликий, але вони рідко розташовуються поодинці, а утворюють колонії. У деяких випадках генітальні кондиломи можуть поширюватися по всій промежини, при цьому у хворого можуть бути ускладнені фізіологічні відправлення (найчастіше спостерігається у жінок).

Разом з тим розширена локалізація кондилом відбувається нечасто, а тільки у випадках відсутності належного лікування. В особливо складних ситуаціях спостерігається рясне скупчення кондилом на статевому члені, що може перешкодити нормальним статевим відносинам.

Ускладнення

Відсутність своєчасного і грамотного лікування може викликати різні ускладнення. Так, відсутність лікування гострокінцевих кондилом у жінок може викликати захворювання «кандиломатоз», яке може перерости в ракову пухлину.

7a65aaaf56071589fe13a69a6c3ca9f3 Гострокінцеві кондиломи: симптоми і лікування у чоловіків і жінокОсобливості зовнішнього вигляду новоутворень.

Це пояснюється тим, що деякі віруси папіломи мають онкогенних характером. Тому при появі новоутворень необхідна термінова їх діагностика.

Але навіть доброякісні бородавки на інтимних місцях, як у чоловіків, так і у жінок, можуть стати причиною утворення виразок. Наявність кондилом на статевому члені у чоловіків і в піхві жінки будуть ускладнювати статеві зв’язки між ними. Травмування кондилом в таких випадках може викликати сильну кровотечу.

Зневажливе ставлення до свого здоров’я, що проявилося в загостренні хвороби і появу нових симптомів, може призвести до раку або повного безпліддя.

Важливо! Організм не виробляє стійкого імунітету до інфекції, тому є великий ризик повторного зараження.

Діагностика

Лікар, оглядаючи уражені поверхні шкіри у чоловіків і жінок, не може помилитися при визначенні походження утворень.

У разі, якщо є лише первинні ознаки папіломавірусу, на поверхню слизових статевих органів наноситься 5% розчин оцтової кислоти. Через 5-10 хвилин з допомогою кольпоскопа діагностуються папіломи, що виділяються білим відтінком порівняно зі здоровими ділянками.

На додаток до такого дослідження робиться мазок з шийки матки, досліджуваний потім на наявність злоякісних клітин (онкоцитология). Якщо є підозра на рак, то слід провести біопсію для дослідження. Метод ІФА, ПЛР при аналізі крові на ВПЛ виявляє антитіла до генотипам вірусу.

Уражені області у чоловіків оглядаються урологом. Діагноз ставиться лікарем з урахуванням характерних особливостей та локалізації наростів.

Диференціальний діагноз хвороби проводиться з проявами сифілісу, перламутровими папулами. Крім того, хворим слід обстежитися на інші ЗПСШ, ВІЛ, оскільки ці інфекції часто поєднуються один з одним.

Лікування

Лікування гострокінцевих кондилом проводиться з використанням аптечних препаратів, що викликають некроз тканин папіломи, але не містять у собі кислотних елементів. Найбільш відомими подібними препаратами є:

 • Кондилин (Подофиллотоксин). Даний розчин застосовують для руйнування клітин новоутворень. З успіхом застосовується для лікування кондилом у чоловіків на голівці статевого члена. Перед вживанням слід підготувати навколишнє бородавку шкіру — захистити її нанесенням цинкової мазі або крему для рук. Розчин наносять саме на саме освіта, намагаючись не пошкодити здорову шкіру.
 • Вартек (Wartec). Крем з вмістом подофілотоксину. Вважається аналогом Кондилина, але більш зручний для нанесення, оскільки не розтікається наноситься на проблемні ділянки.

Зазначені препарати здатні припікати і знищувати новоутворення. Приблизно такими ж властивостями володіють кошти:

 1. Суперчистотел.
 2. Дуофилм.
 3. Веррукацид.
 4. Солкодерм.

Увага! Практично у всіх жінок, що страждають онкологічними захворюваннями, виявляється ВПЛ. Тому лікування вкрай необхідно.

Видалення

Найбільш радикальним методом лікування є повне видалення кондилом. Для цього існують різні способи. До них віднесені:

 1. Кріодеструкція. На тканину кондилом впливають низькими температурами, які руйнують новоутворення. Для процедури застосовують рідкий азот. Для проведення процедури потрібен фахівець, оскільки є великий ризик нанесення незграбним рухом опіку пацієнту при лікуванні статевих кондилом.
 2. Термокоагуляція. Тканина кондилом піддається високих температур. Лікування недороге, але повинно проводитися грамотним спеціалістом; в іншому випадку, при нестачі досвіду, може бути пошкоджена здорова тканина, в результаті чого може утворитися рубець.
 3. Особливу популярність останнім часом набуває метод радіохвильової хірургії. За допомогою спеціального приладу, що генерує радіохвилі, виробляють розсічення тканини і видалення новоутворень. Процес не завдає сильного болю і може бути застосований для лікування кондилом в делікатних місцях, наприклад, на голівці члена. Анестезія проводиться за допомогою мазей або кремів.
 4. Лазерна деструкція. Представляє один із сучасних методів. Лазер знімає папілому шарами і не залишає жодних слідів в місцях видалення. Больові відчуття відсутні завдяки потужному охолодженню. Лазерний промінь ефективно застосовується у всіх важкодоступних місцях, в тому числі і для видалення кондилом в задньому проході.

Важливо! Проводити противірусну та імуностимулюючу терапію необхідно індивідуально, з урахуванням загальної картини захворювання, розташування кондилом на тілі, результатів інструментального та лабораторного обстеження.

Радикальне видалення новоутворень з допомогою лазера — найбільш ефективний і безпечний на сьогоднішній день метод

Народна медицина

Вилікувати бородавки можна і за допомогою народних засобів. Однак самостійне лікування з використанням народних рецептів повинно проходити під спостереженням лікаря. Самолікування може виявитися неефективним і навіть небезпечним для здоров’я.

До загальних методів належать:

 • Прикладання до кондиломам часнику. Пластини часнику притискають до утворень і залишають такий компрес на ніч. Часник не повинен потрапляти на здорові ділянки.
 • Змазування утворень соком чистотілу, кілька разів протягом доби.
 • Натирання соком кислих яблук протягом 10 днів.
 • Використання свіжого листя каланхое. Накладати на уражені ділянки, наприклад, на перианальні кондиломи і витримувати протягом кількох годин.
 • Застосування компресу з сирої цибулини, попередньо витриманої в столовому оцті кілька годин. Компрес прикласти до потрібних місцях і залишити на всю ніч.

Профілактика

Серед сучасних методів лікування немає жодного, яке б гарантувало повне позбавлення від ВПЛ. Небезпека переростання цього захворювання в таке серйозне ускладнення, як рак, викликає необхідність виконання особливих профілактичних заходів для попередження цього підступного захворювання.

Перш за все, потрібно всіляко оберігати свою імунну систему. З цією метою потрібно виключити вплив на організм таких знижують імунітет факторів, як:

 • зловживання спиртними напоями;
 • сильні емоційні переживання;
 • хронічне перевтома;
 • авітаміноз;
 • куріння.

Слід упорядкувати своє статеве життя, остерігатися випадкових і незахищених статевих контактів, користуватися презервативом під час кожного статевого акту. Перед статевим контактом не зайвим буде поцікавитися у партнера про наявність наявних і перенесених захворювань. Інтимні зв’язки під час лікування необхідно виключити.

Для запобігання зараження ВПЛ в даний час проводять спеціальну вакцинацію Гардасилом дівчаток і жінок, а також чоловіків та хлопчиків від 9 до 26 років. Цієї чотирьохвалентної вакциною проти ВПЛ типів 6, 11, 16, 18 борються з кондиломами і раком.

Важливо! Великий ризик зараження виникає і в тих випадках, коли у пацієнта є не один, а кілька статевих партнерів. Таким чином, моногамність теж можна вважати засобом профілактики.

Таким чином, кардинально лікувати таку інфекцію необхідно, тим більше, що для цього є достатньо ефективні засоби.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради