Як в домашніх умовах зробити медичну маску з підручних матеріалів

В сезон застуд і грипу стає актуальним питання про те, як зшити медичну маску в домашніх умовах.

Пандемія коронавіруса викликала великий сплеск інтересу до цієї теми. Зробити захисні пов’язки можна безліччю способів – детальніше про них читайте у статті.

Що важливо враховувати при виготовленні медичної маски

Питання про те, як зробити медичну маску від коронавіруса, популярний вже не перший місяць. Адже в аптеці цей товар став дефіцитним, а з’являтися в громадських місцях без захисту страшно. Навіть коли пандемія закінчиться, навичка самостійного виготовлення масок стане в нагоді в сезон застуд, для алергіків і в деяких інших ситуаціях.

44c9edeb936f9294c503d0c381f2fcf7 Як в домашніх умовах зробити медичну маску з підручних матеріалів

Виготовлення медичної маски від коронавіруса своїми руками – справа нескладна, особливо з урахуванням великої кількості різноманітних способів. Всі подібні вироби можна розділити на одноразові і багаторазові. Перші викидають відразу після використання, другі можна і потрібно дезінфікувати. Для цього маску замочують у гарячій воді з господарським милом на півгодини, перуть вручну і пропрасовують гарячою праскою.

З якого матеріалу можна її зробити? Існує безліч варіантів:

 • паперові рушники, серветки, туалетний папір;
 • натуральна тканина;
 • марля, бинт, вата.

Вимоги до матеріалу: він повинен бути натуральним, м’яким, не натирати обличчя, добре пропускати повітря. Найкраще підходить досить щільна, але дихаюча натуральна тканина. Гарні вироби виходять з бавовни, льону.

Ще одне питання, яке хвилює новачків, що беруться за таку роботу, – скільки шарів у медичній масці від коронавіруса повинно бути. Це залежить від матеріалу і його щільності.

Готовий виріб має захищати від вірусів, але не утруднювати дихання. У радянський час був стандарт для хірургічної марлевої пов’язки – 6-8 шарів. При досить щільному матеріалі вистачить і чотирьох шарів. Менше робити не варто.

Також варто враховувати матеріал зав’язок або гумок, які одягаються на вуха. Вони повинні надійно фіксувати конструкцію на обличчі, але при цьому не натирати, не скачуватися і не завдавати ніякого дискомфорту.

Як зробити маску з марлі

Маска марлева медична – найбільш поширений і доступний варіант. Матеріал коштує недорого, при цьому забезпечує непоганий захист, а використовувати його можна неодноразово після дезинфікуючої обробки.

ab6c25d3d0478ac518689eb06611f59a Як в домашніх умовах зробити медичну маску з підручних матеріалів

Отже, як правильно зшити медичну маску з марлі:

 1. Вирізати два шматка матеріалу. Викрійка з марлі не потрібна, тому що тканина кроїться по прямій. Має вийти два прямокутника зі сторонами 22 і 37 див.
 2. Накласти прямокутники один на одного. Потім скласти навпіл уздовж. Чотири – ось скільки шарів марлі вистачить для якісного захисту. Вийде прямокутник довжиною 22 см і шириною 18,5 см. При необхідності можна трохи підрівняти краю.
 3. Підготувати гумки. Підійде звичайна білизняна шириною від 3 мм. Знадобиться два відрізки довжиною 17 см кожен.
 4. Обмітати вручну або прошити зигзагом на машинці прямокутну заготовку по всіх чотирьох сторонах.
 5. Зробити на заготівлі дві поздовжні складки (як на аптечної моделі), щоб вони як би ділили всю конструкцію на три рівні частини. Ці складки дозволять масці триматися на носі. Зафіксувати шпильками і ще раз обмітати прямокутник з коротким сторонам, щоб складки трималися.
 6. Пришити гумки до коротким сторонам майбутньої маски. Акуратно підігніть всі краї і прошити рядковим швом, щоб вийшло красиво і рівно, а також щоб матеріал не осипався.

Ось як просто самостійно зшити будинку з марлі медичної багаторазову маску. Аналогічно робиться варіант з бинта. При цьому важливо підібрати дійсно якісний, з неосыпающимися краями. Така саморобна медична маска від коронавіруса багаторазова, її можна прати і прасувати для дезінфекції.

Важливо! Часто трапляється неякісна марля, з дуже рідкісним переплетенням ниток. Вона не годиться для медичної маски, в іншому випадку знадобиться більше шарів. Краще всього вибирати марлю, схожу на тканину, – з щільним переплетенням і високою якістю ниток.

Проста тканинна маска: покрокова інструкція та викрійки

Найпростіша тканинна маска зі складками. Викрійка такої медичної маски для обличчя являє собою прямокутник. Розміри варто підбирати в залежності від індивідуальних особливостей, однак більшості дорослих буде досить шматка тканини 36х20 див.

71389035e055b8698ec6493939334fba Як в домашніх умовах зробити медичну маску з підручних матеріалів

Як зшити з тканини таку маску:

 1. Скласти шматок тканини вздовж лицьовою стороною всередину, прострочити, вивернути назовні, відпрасуйте.
 2. Відступивши від нижнього краю близько 4 см, зробити складку глибиною 2,5 див. Потім, відступивши, ще дві. Всього вийде три складки. Зафіксувати їх шпильками і прострочити бокові сторони маски.
 3. Вшити з боків гумки або тасьму для зав’язок. Для краси можна підвернути краю або обшити смужками тканини.

Цей спосіб підійде тим, кому цікаво, як виготовити маску самостійно з медичної пелюшки.

Маска з тканини без шиття

Шиття все-таки забирає час, а адже може трапитися таке, що потрібно терміново вийти з будинку, тобто на виготовлення маски є всього лише кілька хвилин. У цьому випадку виручить носову хустку або відповідний за розміром квадрат тканини. Щільність хустки як раз підходить для подібного вироби.

Хустка потрібно покласти на стіл і двічі скласти навпіл. Одержаний вузький прямокутник скласти в три рази, щоб вийшли рівні частини. В місцях згинів просмикнути гумки. Кінці хустки зафіксувати степлером, скріпками або вставити один кінець в інший.

Як з туалетного паперу і паперового рушника зробити медичну маску

Коли гостро постає питання, чим можна замінити медичну маску, якщо терміново потрібно вийти з дому, виручать паперові матеріали. Наприклад, зробити це вийде з паперового рушника. Для цього потрібно відірвати по перфорації три квадрата, накласти їх один на одного і скласти уздовж за принципом паперового віяла.

925510ec972b997993c7a0520d264ecb Як в домашніх умовах зробити медичну маску з підручних матеріалів

Ширина смужки повинна бути приблизно 1,5 див. Кожну складку слід добре пригладити, щоб конструкція трималася і не втратила форму при надіванні на обличчя.

Коли всі виріб буде складено гармошкою, слід прикріпити до його країв гумки (наприклад, для скріплення грошей). Підігніть вузькі краєчки цієї гармошки, щоб частина гумки залишилася всередині. Закріпити степлером.

Аналогічно можна зробити захисну конструкцію з туалетного паперу. Цей матеріал дуже ніжний, тому слід діяти обережно. Скріпити конструкцію, зафіксувати резиночки можна також за допомогою скотча.

Паперова зроблена в домашніх умовах медична маска – одноразова. Використовувати її можна лише в крайньому разі, коли нічого іншого немає під рукою. Термін дії – максимум дві години. Після цього її слід викинути.

Багаторазова медична маска своїми руками

Можна зробити багаторазову маску як з простого прямокутника тканини, так і з більш складним лекалами. Такий виріб виглядає досить стильно і щільно сидить на обличчі. Розкрій зажадає наявності хоча б базових навичок шиття.

Отже, як зробити маску по викрійці:

 1. Розмітити і викроїти вісім деталей майбутньої маски (див. шаблон для розкрою).
 2. Зшити їх між собою з виворітного боку, залишивши незашитым невеликий отвір, щоб виверніть на лицьову сторону.
 3. Вивернути, зашити отвір.
 4. Бокові сторони підвернути і прострочити, зробивши куліскі. Продернуть в них стрічки для зав’язок.

Особливо цікаво виглядає така маска з чорної або кольорової тканини.

1a30ff9753c358affa791e97404e470a Як в домашніх умовах зробити медичну маску з підручних матеріалів

Як пошити маску з отвором для фільтра

Перевага маски з фільтром полягає в тому, що його можна змінювати, а саму маску використовувати багаторазово.

Як зшити покроково такий виріб:

 1. Взяти щільну натуральну тканину (х/б або льон) 45х45 див. Скласти вдвічі.
 2. Посередині покласти фільтр: нетканий матеріал, одноразовий рушник, туалетний папір.
 3. Скласти тканину вдвоє і зібрати гармошкою на манер аптечної пов’язки.
 4. Підігніть краю і прошити вручну або на машинці, вставити гумки. Посередині конструкції залишити кишеньку, щоб фільтр можна було змінювати.

Фільтр можна зробити з вологої серветки, висушивши її. Такий нетканий матеріал чудово впорається з цією функцією.

Як зробити респіратор

Як пошити багаторазову маску – розібралися. Респіратор – більш складна конструкція, ніж пов’язка. Варіанти з пластикових пляшок або труб ПВХ більше підходять для будівельних робіт, захисту від диму. А виріб з марлі з використанням вати – традиційна пов’язка, що захищає від зараження.

Знадобляться бинт шириною 14 см і шматок вати приблизно 14х14 див. Вату обгорнути бинтом, зробити зав’язки теж з бинта, пропустивши через всю конструкцію, прошити. Для захисту від інших шкідливих речовин можна додати до складу респіратора активоване вугілля. Його потрібно розкришити в порошок і насипати між двома шарами вати.

Яка медична маска краще і ефективніше від коронавіруса

Не можна сказати однозначно, що ефективніше захистить від коронавіруса – маска або респіратор, з якого матеріалу. Якщо зшити самої якомога якісніше, підібравши щільний натуральний матеріал, то по надійності конструкція не поступиться аптечної.

e90c266b95281f1af228db443e09f0c7 Як в домашніх умовах зробити медичну маску з підручних матеріалів

Однак є загальні вимоги не тільки до того, якою повинна бути медична маска від коронавіруса, але й як правильно нею користуватися:

 • вона повинна бути достатньо щільною, але добре пропускати повітря, не утруднювати дихання, під нею особа не має потіти;
 • щільно сидіти на обличчі, без зазорів;
 • багаторазове виріб відразу ж після зняття необхідно залити гарячою водою з милом, а одноразове – викинути;
 • під час використання не чіпати обличчя руками;
 • після зняття обов’язково вимити руки з милом.

Тільки дотримання всіх правил дозволить зробити захисне виріб по-справжньому ефективним.

Зараз пропонується безліч варіантів масок, наприклад, в’язані спицями або гачком. Однак вони створюються більше для краси, ніж для захисту від зараження. Схема більшості таких конструкцій являє собою простий прямокутник із зав’язками.

a9287c878c1c9ddf0353f46d1cc2f737 Як в домашніх умовах зробити медичну маску з підручних матеріалів

Щоб в’язана пов’язка була ефективною, важливо зробити її тонкою, натуральної, з високою щільністю в’язки і внутрішньої фільтруючої прокладкою з нетканого матеріалу.

Висновок

Зробити індивідуальну захист від вірусів можна безліччю способів. Не варто винаходити велосипед і використовувати замість медичної маски якісь екзотичні матеріали. Надійніше всього традиційні варіанти: з марлі, вати і бинта, натуральних тканин.

Такі вироби просто зшити, можна довго носити і дезінфікувати. Якщо ж маску потрібно зробити терміново, кращий варіант – паперовий рушник.

Джерело: tut.expert

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради