Народні прикмети на 2 травня (день Іоанна Воїна) – звичаї, обряди, забобони

Другий травневий день – час пам’яті про Івана-воїна, який славився здатністю швидко знайти і покарати злодія. Цьому святому моляться про порятунок від напастей. За народною прикметою, якщо 2 травня у людини щось пропало, він може піти в церкву, і замовити молебень Іванові Воїнові. Таким чином, потерпілий отримає осяяння, зрозуміє, хто скоїв крадіжку. А ще цей день відрізняється можливістю спостерігати перші травневі грози, за яким старожили визначали врожайність пшениці.

24b4a4cdbf238ef54bf4dbc7aa408726 Народні прикмети на 2 травня (день Іоанна Воїна) – звичаї, обряди, забобони

Чого чекати в найближчому майбутньому

2 травня народні прикмети передбачають погоду:

  • Припікає сонечко – кінець травня обіцяє бути холодним.
  • Золотиста зоря ввечері при відсутності вітру, то буде тепло і сонячно.
  • Швидкий рух хмар – віщує ясну погоду без дощів.
  • Похмурий і дощовий другий день травня – віщує червень з незначними опадами.
  • Зайці не змінили шубку до другого травневого дня – передвістя холодної погоди.
  • Качки облаштовують гнізда біля води – гряде сухе літо.
  • Водоплавні птахи в’ють гнізда далеко від води – літо буде дощовим.

Народна прикмета дня: хто дружину 2 травня, наступні 3 роки не потрапить під вінець.

7c05192bcc01772e7facf136038cd592 Народні прикмети на 2 травня (день Іоанна Воїна) – звичаї, обряди, забобони

Звичаї

У другий день травня церква згадує про преподобного Івана Ветхопещернике (Палеолаврите), який жив на переході VIII і IX століть. Святий прославився подвижництвом і особливим благочестям. На іконах Ветхопещерника зображують у вигляді сивочолого старця з роздвоєною бородою, який тримає в руці сувій. Перед ликом Івана Ветхопещерника 2 травня ставили свічки з подячною молитвою у разі успішного продажу полотен у цей день. А ще молилися про захист своїх родичів і близьких від бід і напастей.

У слов’ян існувала давня традиція «одягати Весну новину». Люди виносили тканини і одяг на вулицю і розкладали на гілках кущів і молоденькою травичці. Існувало повір’я, що сила свіжої зелені і вешней води передасться речей, а сонячна енергія через тканину оздоровить рід. Після провітрювання і прогрівання сонячними променями ремісники згортали полотна в трубочки («новини»), і несли на ярмарок продавати.

Крім того, було прийнято «підгодувати» весну смачними пирогами, щоб врожай льону і конопель був багатим. Для цього жінки виносили в чисте поле свіже полотно, розстеляли на землі. На тканину ставили спеціально випечений пиріг з капустою, м’ясом чи солодкою начинкою. Потім розкланювалися на 4 сторони, повернувшись на схід, говорили: «Ось тобі, Весна-матінка, новинка нова», молилися про гарний урожай. Згідно забобонам, Весна, одягається в новий одяг, віддячить достатком за частування.

? 1 травня

? 3 травня

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради