Як позбутися від катишків на одязі після прання, назавжди, в домашніх умовах

Пиллингуемость — утворення дрібних ворсяных кульок на поверхні трикотажних, вовняних, синтетичних і напівсинтетичних виробів. Ділянки слабо скручених волокон деяких тканин схильні скочування з-за тертя матерії в процесі шкарпетки або прання.

У цьому матеріалі мова піде про те, як вибрати тканину з мінімальною пиллингуемостью і запобігти утворенню грудочок, а також про те, як позбавитися від катишків, що з’явилися на поверхні одягу.

Що таке катишки та як вони утворюються

На відміну від натуральних вовняних виробів, на поверхні яких тільки на початковому етапі шкарпетки утворюються катишки, синтетичні і змішані волокна схильні до сталого пиллингованию, яке практично не піддається видаленню. На вовняну кофту, шарфі або пледі з’являються великі кульки, але їх легко видалити, не ризикуючи пошкодити виріб.

На синтетичних тканинах, що відрізняються високою стійкістю до багаторазових деформацій, віддалені катишки швидко заміщаються новими. Тканинами, найбільш схильними до утворення катишек, вважаються синтетичні сполуки на основі капронових і лавсанових волокон.

Довгі, гладкі і дуже міцні волокна, стійкі до багаторазових деформацій, незважаючи на позитивні характеристики, мають і негативне властивість: швидко витягуються на поверхню, де пушатся і скочуються в дуже стійкі кульки.

0670dd18349e1b0825fb8dc84851c07b Як позбутися від катишків на одязі після прання, назавжди, в домашніх умовах

Найменш схильні до пілінгованості волокна, нестійкі до багаторазової деформації.

На здатність до утворення волокнистих кульок в значній мірі впливає товщина і форма поперечного зрізу волокон. Знаючи слабку сторону синтетичних тканин, виробники борються з нею, створюючи профільовані волокна, профілі яких нагадують за формою трикутник, квадрат або п’ятикутник.

Товсті волокна з нерівною поверхнею забезпечують матерії малу пиллингуемость. Чим довше волокно, тим вище стійкість тканини до утворення катишек.

Як прати в пральній машині, щоб не було катишків

Як позбутися від катишків на одязі і попередити скочування волокон на поверхні тканини – для цього потрібно сушити випрані речі в закритому приміщенні або на відкритому повітрі. Використовувати автоматичну сушарку вкрай не рекомендується.

Якщо виникла необхідність скористатися сушаркою, підбирають найбільш делікатний режим з низькою температурою, пересихання одягу не допускається. Верхній одяг, а також вироби з дорогих або делікатних тканин віддають в хімчистку.

Таблиця умовних позначень, використовуваних виробниками, що вказують на правила догляду за річчю:

8143ecb55231040645b02f8bc625af5b Як позбутися від катишків на одязі після прання, назавжди, в домашніх умовах

 • Перед закладанням одягу в машину, її вивертають на виворітну сторону і застібають всі блискавки. Такий захід дозволяє зменшити потертості на лицьовій стороні.
 • Правильно підбирають режим прання, а також температуру і спосіб віджиму (зазвичай, ця інформація вказується на ярличку, вшитом з внутрішньої сторони речі).
 • Барабан машини не заповнюють до відмови, щоб уникнути зайвого тертя.
 • Особливо делікатні тканини та речі з вовни і акрилу перуть тільки вручну.
 • Светри з вовни і ангори викручують вручну, попередньо обернувши їх простирадлом, і висушують на рівній поверхні.
 • Трикотажні, фланелеві або синтетичні вироби не змішують з одягом з інших тканин.
 • Для прання не використовують абразивні речовини, що їх замінюють рідкими сумішами для делікатних тканин. Якщо така можливість відсутня, абразивний засіб попередньо розчиняють у невеликій кількості води.
 • Використовуються пом’якшувальні ополіскувачі для конкретного типу і кольору тканини.
 • Встановлюється делікатний режим з найменшою тривалістю циклу прання.
 • Наелектризовані волокна притягують до себе мікрочастинки, внаслідок чого підвищується пиллингуемость поверхні. Зняти статичне напруження, що виникає під час прання синтетичних тканин, допоможуть невеликі кульки з фольги, які закладають в барабан машинки разом з білизною.

  Видалення катишків

  Незважаючи на доступність і великий вибір засобів, видалення дрібних ворсистих грудок з поверхні одягу може стати непосильним завданням для людини зі слабкою нервовою системою. З іншого боку, процедура виявиться захоплюючим і заспокійливим заняттям для жінок, що цікавляться вишивкою, малюванням або декоруванням.

  f69c753b579833a89c7e92de9f88834f Як позбутися від катишків на одязі після прання, назавжди, в домашніх умовахНа малюнку показано, як легко можна позбутися катишків на одязі за допомогою гребінця.

  Як позбутися від катишків на одязі (основні правила):

 • Всі маніпуляції необхідно виконувати з підвищеною акуратністю та обережністю, особливо при роботі з манікюрними ножицями, бритвою або бритвою. Один невірний рух може назавжди зіпсувати річ.
 • Очищаючи поверхню, дотримуються послідовність і поступовість, щоб не залишилося необроблених ділянок.
 • Для зручності річ розкладають на прасувальній дошці або іншої доступної гладкої поверхні.
 • Щоб якісно обробити поверхню виробу і нічого н пропустити, в місці роботи налагоджують хороше, комфортне для очей освітлення.
 • Бритвою

  Не рекомендується використовувати лезо або бритву для очищення надто тонких, пухких, зернистих тканин або виробів з кашеміру. Цей спосіб підходить тільки для очищення нерельефных вовняних виробів. Навіть тупа або безпечна бритва легко може пошкодити волокна.

  a1fd9e9d4311ffcf5ca18d2382c77a5a Як позбутися від катишків на одязі після прання, назавжди, в домашніх умовах

  Тканину розкладають на рівній поверхні, наприклад, прасувальній дошці, натягують і фіксують. Виріб акуратно голять, рухаючись в одному напрямку, потім змінюють напрям руху бритви на 90°.

  Ножицями

  Недієвий спосіб видалення скатавшихся на поверхні тканини волокон. Не рекомендується стригти катишки з тонких тканин, дуже ймовірно, що після процедури на волокнах залишаться мікроскопічні пошкодження, не помітні оку, які згодом перетворяться в дірки.

  Скотчем

  Свалявшийся ворс можна легко і безпечно привести в належний вигляд, використовуючи широку смужку липкої стрічки. Широка липка стрічка хороша для боротьби з дрібними пухкими грудочками. Смужку скотча зручною довжини прикладають до тканини і проводять по ній рукою. Різким рухом смугу відривають.

  Зубною щіткою

  Якщо кульок трохи, і вони досить дрібні, їх легко видалити, розчесавши тканина зубною щіткою. Замість щітки допустимо використовувати нову губку для миття посуду: якщо губка двусоставная, для вичісування катишків використовують більш грубу текстуру. Вичісувати тканину слід вздовж волокон.

  Дрібнозернистим наждаковим папером

  Спосіб підходить тільки для матерії без ворсу. Для зручності під час маніпуляцій, наждачний папір клеять на невеликий дерев’яний брусочок. Натягнуту на рівній поверхні тканина розправляють і фіксують, розгладжуючи складки. Наждачним папером плавно рухаються в одному напрямку, розчісуючи тканина.

  Сухарями

  Шматок твердого (не пухкого) хліба товщиною 1-2 см відрізають і відправляють сушитися в духовку. Твердим сухарем плавно проводять по поверхні тканини, рухаючись в одному напрямку.

  Машинка для видалення катишків

  Швейлер — один з кращих способів вирішення проблеми: завдяки регулюванню висоти зрізу волокон, машинку можна використовувати для обробки різних тканинних поверхонь.

  53601f4286299501a6b8cc93042942d0 Як позбутися від катишків на одязі після прання, назавжди, в домашніх умовах

  Підбираючи апарат для видалення скатавшихся волокон, звертають увагу на наступні характеристики:

 • Зовнішній вигляд пристрою: дешеві машинки зібрані кустарно, леза і робоча поверхня з отворами нагадують тонку фольгу, пластмасовий корпус виконаний не якісно.
 • Зручність в експлуатації: пристрій повинен легко поміщатися в руці, не обтяжуючи її.
 • Місткість контейнера для збору ворсу: перевагу віддають невеликому контейнера, обсягу якого буде достатньо для очищення 1-2 речей.
 • У якісних електроприладів живлення здійснюється від мережі та/або від акумуляторів. Швейлер повинен бути обладнаний регулятором висоти зрізу. Істотними недоліками неякісних приладів вважається швидкий перегрів під час експлуатації і короткий термін служби ножів.

  Як позбутися від катишків на одязі за допомогою машинки:

 • Прилад включають у мережу або вставляють у нього робочі батареї і переводять перемикач в робоче положення.
 • Плавними круговими рухами обробляють проблемні ділянки тканини.
 • Після того як обробка завершено, машину вимикають, очищають резервуар для збору волокон.
 • На заключному етапі тканина зачісують щіткою.
 • Роликом з липкою стрічкою

  Для зручності можна придбати багаторазовий липкий ролик в будь-якому господарському магазині. Ролик не підходить для видалення значних кошлатання з вовняних і трикотажних виробів, а також частих дрібних грудочок, що утворилися на синтетичних поверхнях.

  6a2e38cbe3560917f2f729a61a5fb649 Як позбутися від катишків на одязі після прання, назавжди, в домашніх умовах

  Ролик з липкою стрічкою – оптимальний вибір, коли стоїть питання не тільки про те, як позбавитися від дрібних катишків на видних місцях одягу, але і про легкий спосіб очищення виробу від дрібненьких смітинок і пилу.

  Гребінцем

  Спосіб підходить для в’язаних речей, але для повноцінного видалення катишків з інших тканин він не ефективний. Ворс акуратно зачісують гребінцем з густо розташованими зубцями, рухаючись в одному напрямку. Щоб зрізати пухнасті грудочки використовують манікюрні ножиці.

  Попередження появи катишків

  Перед покупкою одягу обов’язково знайомляться з інструкцією по експлуатації і догляду за річчю. З цього приводу можна отримати додаткову консультацію у продавця або на інтернет-сайті у виробника виробів.

  Важливо дотримуватися правила носіння: деякі делікатні светри, сукні та кофти не рекомендується одягати під верхній одяг. Правила догляду включають чистку, прання і сушіння вироби. Якщо на етикетці є маркування «ручне прання» або «хімчистка», не слід нехтувати цими рекомендаціями.

  Якщо в складі тканини багато штучного волокна, а самі волокна утворюють рихлу структуру, повністю позбутися від скочування не вдасться. Навіть якщо перевагу віддано дорогого виробу з якісною тканиною, але зі слабо скрученими волокнами, в недалекому майбутньому така тканина покриється дрібними кульками.

  8975acd90f2a4f30493a44e9cfa7135f Як позбутися від катишків на одязі після прання, назавжди, в домашніх умовах

  Не рекомендується купувати одяг з поліестера: варто звернути увагу на внутрішню бирку – якщо поліестер становить більше 5-10% від основного складу волокон, така тканина недовго буде мати презентабельний зовнішній вигляд. Це ж правило стосується виробів з лавсану, поліаміду і капрону.

  Тканини, на яких часто з’являються катишки

 • Шерсть і трикотаж з додаванням синтетичних волокон: на таких виробах кульки з’являються дуже швидко. Після декількох прань і нетривалої шкарпетки зовнішній вигляд виробу залишає бажати кращого. Вовняні тканини скочуються тільки на початковому етапі шкарпетки. Дорогі сорти вовни, що використовують для пошиття чоловічих костюмів, взагалі не схильні до скочування.
 • Тканини з дуже тонкою штучної фактурою (фіранки, нижня білизна) схильні до утворення твердих кульок.
 • Бавовна – щільний тканий матеріал з натуральних волокон не схильний пиллингованию, але його більш дешевий аналог «полікотон», який використовують останнім часом для пошиття постільної білизни, дуже швидко скочується і втрачає зовнішній вигляд.
 • Полікотон – це дешева тканина, що представляє собою суміш бавовни з поліестером. Розпізнати її можна з маркування «Cotton 100%».
 • Тканина повинна містити мінімальну кількість штучних волокон. З синтезованих матеріалів найменше скочуються склади з додаванням акрилу. Нещільний трикотаж дуже схильний пиллингованию. Краще віддавати перевагу як можна більш щільним трикотажних виробів.

  Не рекомендується терти або викручувати трикотажний одяг під час ручного прання – це вбереже поверхню від скочування.

  Відновити зовнішній вигляд виробу допоможе простий принцип: не варто чекати, поки велика кількість катишек зробить річ непридатною для шкарпетки. Як тільки ворсисті кульки з’являться на поверхні (зазвичай уздовж швів і в місцях найбільшого тертя), слід одразу ж використовувати один з вищевказаних способів для їх видалення.

  Незважаючи на велику кількість засобів і рекомендацій з приводу того, як позбавитися від з’явилися катишків на поверхні одягу, набагато простіше вибрати якісну тканину для пошиття. Попередити пиллингуемость тканини допоможе акуратна носка і делікатне прання вироби, а також дотримання правил експлуатації тканини, зазначені виробником на етикетці.

  Автор: Світлана Даренко

  Корисні відео про різні способи видалення кошлатання з одягу

  5 способів позбавлення від катишків на одязі:

  Огляд машинки для видалення катишків:

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради