Чим відмити ванну до білого в домашніх умовах

Підтримка домашньої ванни у білосніжному вигляді – не примха, а необхідна вимога гігієни. Зіткнення тіла при митті із забрудненою поверхнею крім неприємних відчуттів може призвести до захворювань. Брудниться вона з різних причин. Тому важливо знати, чим відмити ванну до білого в домашніх умовах, не завдавши їй шкоди. Перш ніж застосовувати спосіб чищення або засіб, необхідно враховувати не тільки його можливості, але і особливості матеріалу виготовлення сантехніки.

Причини і види забруднень

234613526a5ef3c836c719cdb56ffaac Чим відмити ванну до білого в домашніх умовахОсновні причини забруднення ванни: іржава або жорстка вода, цвіль

Розуміння структури відкладень на внутрішній поверхні ванни дозволить почистити її найбільш ефективним засобом, а знання причин їх появи допоможе запобігти забруднення на вже вимитій емалі.

 • Жирна плівка. З’являється після частого користування ванною без її чищення. Містить залишки мила, шампунів, жирові виділення людини. Його легко прибрати регулярним чищенням.
 • Вапняний наліт. Утворюється через відкладення мінеральних солей. Особливо швидко наростає в регіонах з жорсткою водопровідною водою.
 • Іржа. З’являється при підвищеному вмісті заліза. Її патьоки стають помітними від постійного підтікання води з кранів та змішувачів. Відтерти її губкою або щіткою без застосування хімії неможливо.
 • Жовтуваті плями. Причина їх появи – старі труби водопроводу, з поверхні яких у воду потрапляють різні оксиди.
 • Цвіль. Накопичується в місцях примикання до стіни. Після видалення потрібна обробка дезинфікуючим засобом.
 • Сторонні забруднення. Це можуть бути фарба чи шпаклівка, потрапили у ванну при ремонті, або випадково пролиті на її поверхню ліки та косметика. Чистити від них ванну потрібно з урахуванням складу сторонніх плям.

Незважаючи на те, що існують універсальні засоби, справляються з більшістю перелічених забруднень, навряд чи вийде тільки ними почистити ванну до білосніжності за 5 хвилин. Краще використовувати для кожного випадку спеціальні склади.

Особливості миття різних типів ванн

4125920621814f50f6ec2c90f30fffb3 Чим відмити ванну до білого в домашніх умовахАкрилова ванна найменш стійка до механічних пошкоджень при чищенні

Властивості матеріалу, з якого виготовлена ванна, впливають на її внутрішнє покриття. Це позначається на застосовуваних інструментах і засобах при його очищенні.

Чавун

Ванни виготовляються з міцного матеріалу і покриваються всередині товстим шаром емалі. Такі вироби не бояться механічних навантажень і стійкі до різких перепадів температур. Мити чавунну ванну можна порошковими складами, крім сильно абразивних, і навіть кислотосодержащимі хімічними розчинами.

Сталь

По міцності і стійкості поступаються чавунних ванн. Емальоване покриття наноситься на корпус тонким шаром, що не забезпечує його стійкість до механічного впливу. Застосування жорстких щіток і абразивних чистячих складів здатне порушити шар емалі до самого металу. Різкі перепади температур також можуть привести до утворення тріщин і сколів.

Акрил

Бюджетні варіанти найбільш вимогливі до вибору засобів для чищення. На їх м’якому покритті залишаються подряпини від будь-яких порошків і жорстких інструментів. Сильнодіючі склади також шкідливі для акрилової поверхні. Тому при сильних забрудненнях рекомендується застосовувати неагресивну хімію. Слабким речовин потрібно більше часу, щоб очистити ванну, але зате вони не здатні пошкодити делікатне пластикове покриття.

Застосовувані інструменти

27d96e432115707a60b84f37cf0dd327 Чим відмити ванну до білого в домашніх умовахРекомендується використовувати щітки без металевих елементів

Щоб вичистити будь-яку ванну навіть від складних забруднень, не рекомендується прикладати фізичні зусилля, намагаючись відтирати наліт із застосуванням жорстких щіток. Краще довірити цю роботу правильно обраного засобу, яке потім можна просто змити разом з брудом. Потрібно дотримувати деякі правила:

 • не використовувати металеві вироби – ножі, скребки, мочалки із сталевої стружки для будь-яких типів ванн;
 • щітки з жорстким ворсом застосовувати для чищення чавунних і сталевих виробів;
 • акрилові ванни очищати тільки губками і синтетичними мочалками.

При очищенні деякими засобами тривалої дії знадобляться ганчірки, якими накривають забруднені ділянки, щоб вони краще просочилися розчином.

Промислова хімія

Видаляти жовтизну і вапняні відкладення з поверхні краще, використовуючи спеціальні засоби для очищення ванн. Їх призначення для певного типу виробів, спосіб застосування і час дії повинні зазначатися в інструкції по застосуванню. До таких миючим засобам ставляться:

 • Крем Cif Актив. Здатний відмивати складні патьоки іржі та вапняного каменю. Звичайний гель володіє різким неприємним запахом, тому випускаються варіанти з додатковими ароматизаторами.
 • Містер Мускул. Пропонує різні варіанти у вигляді рідин і гелів. Годиться для будь-яких поверхонь, так як не містить абразивних домішок.
 • Cillit. Універсальний чистячий засіб для ванної кімнати. Швидко видаляє іржу і жовтий наліт. Але з вапняними відкладеннями може не впоратися.
 • Містер Чистер. Неагресивна очищаюча рідина, призначена для миття акрилових ванн.
 • Спрей Фрош. Екологічно безпечний засіб на основі натуральних складових. Не володіє неприємним запахом, властивим більшості очисників.Існують більш агресивні склади, призначені скоріше для отчистки сантехніки та кахлю. Прибирати з їх допомогою незначні плями і плями не рекомендується, але проти застарілих забруднень вони будуть корисні.

 • Доместос. Хлорсодержащее чистячий засіб випускається у вигляді рідин і гелю. Антибактеріальні властивості хлорки надають додаткове дезинфікуючу дію. Недолік – різкий неприємний запах.
 • Comet. Випускається в різних варіантах, але для ванн найбільш підходящою вважається марка «7 днів чистоти». При постійному застосуванні поверхня буде блищати.
 • Пемолюкс. Не рекомендується для частого обробки емальованого покриття, так як містить дрібні абразивні частки. Але для одноразової очищення іржі буде корисний.
 • Білизна. Відбілювач краще не застосовувати в чистому вигляді. Нешкідливо і ефективно він діє у поєднанні з іншими речовинами.


Відмивати жирові відкладення і свіжі іржаві патьоки можна за допомогою звичайного мильного розчину. Стружку господарського мила спінюють у воді, і цим складом промивають всю поверхню ванни, використовуючи м’яку щітку або губку. Це саме нешкідливе засіб, тому користуватися ним можна регулярно в профілактичних цілях.

Народна хімія

17a14cf20f85908ebd56e1bccdf972f4 Чим відмити ванну до білого в домашніх умовахДомашні засоби ефективні, але вимагають більше часу для впливу

Очистити ванну до білого можна домашніми засобами, зазвичай використовуються для господарських і кулінарних потреб. Вони не такі швидкі як промислові склади, але володіють своїми перевагами:

 • завжди є під рукою або в найближчому магазині;
 • прості в приготуванні;
 • не мають агресивним впливом на емаль;
 • екологічно безпечні;
 • дешевше покупних коштів.

Щоб відмити ванну від іржі і жовтого нальоту в домашніх умовах, зазвичай достатньо використовувати одне господарське речовина. Але для складних забруднень готуються суміші і розчини з двох або більше компонентів.

Сода

Відмивати ванну можна тільки харчовим варіантом цього порошку. Але більш ефективним вважається змішування його з кальцинованою содою в пропорції 1 до 1.

Харчову соду наносять на вологу губку, якою потім втирають порошок у забруднені місця. Через 1 годину вся поверхня протирається м’якою щіткою під струменем води.

Суміш двох порошків розводять теплою водою до кашоподібного стану. Потім її накладають на проблемні ділянки. Змивати складу з впитавшейся в нього брудом потрібно через 20 – 30 хвилин.

Для дуже сильних забруднень додатково використовується оцет. Порядок дій:

 • содову суміш розводять до кашки;
 • накладають на брудну поверхню ванни;
 • залишають на 20 хвилин;
 • зверху поливають невеликою кількістю столового оцту;
 • залишають ще на півгодини;
 • змивають водою і протирають губкою.
 • Таке подвійне застосування не рекомендується для акрилових ванн.

  Соду використовують не тільки спільно з оцтом. Її можна додавати в багато чистячі речовини – мильний розчин, відбілювач, нашатирний спирт.

  Лимонна кислота

  Наливають лимонний сік або насипають порошок лимонної кислоти на забруднення і залишають на 15 – 20 хвилин. Після цього протирають губкою і змивають водою.

  Кислота, що міститься в цьому засобі, слабка, тому вона не завдає шкоди навіть нестійким покриттям. З її допомогою можна помити акрилову ванну, не побоюючись неприємних наслідків.

  Оцет

  b7b9ca613945138f9ba31264a2233022 Чим відмити ванну до білого в домашніх умовахУніверсальні засоби для чищення будь-яких поверхонь

  Прості забруднення з його допомогою можна видалити, натерши губкою, змоченою 9-% розчином, всю поверхню. У такому вигляді її треба залишити на кілька годин або на всю ніч. Потім протерти щіткою і змити водою.

  Застарілі плями потрібно закрити ганчірками або серветками, просоченими столовим оцтом. Перед нанесенням його корисно трохи підігріти. Це збільшить ефективність дії засобу, тому час очікування не повинно бути більше 3 годин.

  Якщо немає бажання зв’язуватися з мокрими ганчірками і протиранням, можна застосувати інший метод. Ванну наповнюють теплою водою, вливають в неї 0,5 л оцту і залишають на кілька годин. Потім зливають воду і протирають всю поверхню мильним розчином або засобом для миття посуду.

  Проти сильної іржі замість столового оцту застосовується нерозбавлена есенція. Але її у повну ванну вливають приблизно 200 мл і час очікування – не більше 3 годин. Використання концентрованої есенції не годиться для поверхонь з акрилу.

  Нашатирний спирт

  Цей очищувач володіє різким запахом, тому застосовувати його потрібно при гарній вентиляції у ванній кімнаті.

  У чистому вигляді використовується для жовтого нальоту і слабкою іржі. Розчин готується із співвідношення 30 мл нашатирю на склянку води. Їм поливають забруднені місця і залишають на 15 хвилин. Потім змивають і протирають мильною губкою.

  Нашатир краще діє у поєднанні з іншими домашніми засобами. Їм можна замість води розводити соду до стану кашки, яку потім наносять на забруднення. Час дії – 10 хвилин.

  Ще краще змішувати нашатирний спирт і 6% перекис водню у співвідношенні 2 до 1. Отриманий розчин ретельно збовтують і поливають їм брудну поверхню. Через 10 – 15 хвилин змивають теплою водою.

  Нашатир корисно додавати в чистячий засіб, яким регулярно промивають ванну від жирного нальоту в профілактичних цілях. На 200 мл мильного розчину потрібно кілька крапель спирту. З ними поверхня буде чистіше.

  Випадкові забруднення

  Ванну кімнату часто використовують не тільки для миття, але і для санітарних процедур. Промиваючи і обробляючи порізи засобами першої допомоги, можна забруднити емаль ліками. Відмити марганцівку або зеленку з ванни допоможе будь-яке народне засіб. Але краще всього для цього підходить суміш перекису водню і лимонного соку, замість якого можна використовувати порошок кислоти. Розчином протирають свіжі сліди марганцівки або наліт, що утворився при її розведенні у воді. Дія такої суміші протягом 15 – 20 хвилин ефективно знебарвлює плями марганцю і повертає блиск поверхні ванни.

  Пролита зеленка добре оттирается тампоном, змоченим в етиловому спирті чи горілці. Але для акрилових поверхонь це засіб не підходить, тому доведеться використовувати оцет або соду.

  Догляд за ванною і профілактика забруднень

  d0e25c37f18aab20d2970c0dbc2b9927 Чим відмити ванну до білого в домашніх умовахСода, мило і нашатир – профілактичний засіб

  Щоб уникнути появи жирових відкладень на стінках, досить регулярно протирати всю внутрішню поверхню губкою з мильним розчином.

  Для запобігання патьоків іржі і жовтих слідів потрібно виконувати прості рекомендації:

  • уникати підтікання води з крана;
  • не дряпати емаль металевими предметами – тазами, глечиками;
  • при необхідності використовувати дерев’яні піддони або товсті прокладки;
  • не допускати застою води на дні ванни з-за неправильно відрегульованого нахилу,
  • не виливати брудну воду після миття підлоги або взуття.

  Тріщини і подряпини на емалі притягують до себе будь-які забруднення, а видалити їх звідти складніше, ніж з гладкою поверхні.

  Крім захисту від бруду та пошкоджень, корисно регулярно натирати покриття ванни спеціальними засобами для збереження її білизни і блиску. З покупних складів можна використовувати гель «Аквалон». Як засіб він не годиться, оскільки призначений для профілактичного догляду. Для акрилових ванн підходить «Акрилан», при натиранні яким утворюється захисна плівка.

  З підручних засобів можна використовувати суміш мила і соди з додаванням декількох крапель нашатирного спирту.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради