Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Посіявши насіння перцю, городники починають думати і посіві насіння помідорів. Адже ця культура, мабуть, після огірків є найбільш затребуваною. Яких тільки сортів томатів немає – червоні, жовті, темні і навіть смугасті. Кожен городник вже знає свої улюблені сорти і намагається їх вирощувати їх у себе, знаючи, що вони його не підведуть і дадуть гарний урожай. Незважаючи на те, що багато сорти районовані для певної місцевості, все одно томати доводиться вирощувати через розсаду.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh16 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Вирощувати томати у себе вдома, не тільки вигідно, але й цікаво. Зараз є багато цікавих способів їх вирощування, які економлять не тільки час, але й місце на підвіконні.

Вирощування розсади перш за все треба починати з вибору насіння та підготовки грунту. При виборі насіння уважно читайте анотацію на упаковці, звертаючи увагу для чого призначений цей сорт – для салатів, консервації або тривалого зберігання. Важливо знати, до якого типу зростання відноситься сорт: детерминантному або индетерминантному. Адже від цього буде залежати, куди будете потім висаджувати томати. І не забудьте подивитися термін придатності насіння.

Правильно підготуйте грунт, він повинен бути поживним, адже в перший час всі поживні речовини молоді саджанці будуть брати з грунту. При необхідності не забудьте знезаразити грунт і ємності для посіву насіння та молодих рослин.

Розсада помідорів – коли садити в 2020 році

Щоб визначитися з терміном посадки насіння на розсаду, важливо знати, коли ви будете її пересаджувати в теплицю або відкритий грунт. Це, звичайно, можна дізнатися за довгостроковим прогнозом Гідрометеоцентру, хоча цей прогноз на 100% не збувається. Приблизно кожен городник знає, коли можна проводити пересадку рослин на постійне місце без ризику.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh17 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Щоб посадити томати у теплицю в середній смузі Росії, рослини повинні бути готові до кінця квітня – початку травня. Значить насіння на розсаду слід сіяти приблизно в середині лютого. Причому, чим південніше регіон, тим раніше треба сіяти насіння. Якщо надалі плануєте пересаджувати астенія у теплицю з полікарбонату, термін пересадки буде на 2 тижні раніше, ніж в теплиці з плівковим покриттям.

При посіві насіння орієнтуйтеся, що термін від посіву до пересадки на постійне місце в середньому триває 50-60 днів.

Виходячи з цього, рекомендується сіяти томати в середній смузі Росії і в Підмосков’ї:

 • На початку квітня – ранні сорти для відкритого грунту;
 • друга половина березня – для відкритого грунту і теплиць з плівковим укриттям;
 • Високорослі (індетермінантні) сорту для теплиць з полікарбонату – остання декада березня;
 • Низькорослі (детермінантні) для теплиць з плівковим укриттям і відкритого ґрунту – початок – середина квітня;
 • Сорти з великими плодами – в третій декаді лютого.

Розсаду найчастіше в квартирах вирощують на підвіконнях, над батареями, коли світловий день короткий, тому насіння може бути доцільніше сіяти на тиждень пізніше, щоб молоді саджанці не «маялися».

На Уралі, Сибіру, Далекому Сході та в північних районах Росії весна приходить пізніше на 2-3 тижні, тому орієнтуйтеся на строки посіву та зрушуйте терміни посіву на початок квітня.

Посадка розсади томатів за Місячним календарем у 2020 році

Послідовникам посадки за Місячним календарем необхідно пам’ятати, що найкраще сіяти насіння на Зростаючу Місяць, це найсприятливіші дні. Для центрального району і Поволжя періоди зростаючої Місяця припадають на наступні дні:

 • 1-9, 26 січня – 8 лютого,
 • 24 лютого – 8 березня,
 • 25 березня – 7 квітня,
 • 24 квітня – 6 травня.

У Волго-Вятському регіоні висаджувати розсаду на підвіконня можна 7-10, 15, 16 березня.

На Уралі, в Сибіру і в північних районах сприятливі дні– 6, 7, 11, 12, 17, 18 квітня.

А ось в Новолуння і Повнолуння взагалі не варто займатися ніякими посадками.

Найсприятливіші дні для посіву помідорів:

 • 6-9, 11, 12, 14 лютого,
 • 7-10, 15, 16 березня,
 • 6, 7, 15-18 квітня.
 • 2, 3, 8, 9, 15-18 травня.

Несприятливі дні:

 • 8, 9, 21, 22, 26, 27 лютого
 • 7, 8, 19-21, 25, 26 березня,
 • 3, 4, 15-17, 20-22, 30 квітня,
 • 1, 13, 14, 18, 21, 27-29 травня,
 • 9-11, 14-16, 24, 25 червня.

Кращий час для пересади розсади на постійне місце – 2-3, 8-9, 15-18 травня.

Як правильно вирощувати розсаду помідорів в домашніх умовах

Вирощувати розсаду можна по-різному. Хтось віддає перевагу сіяти насіння відразу у великі ящики, в подальшому їх не пікіруючи. Хто засіває в дрібні миски, а потім пересаджує в більш просторі стаканчики. Комусь сподобалося садити в рулончики і пелюшки. Давайте розберемо всі способи.

Для посіву насіння в грунт знадобиться неглибока ємність, наприклад, лоток з-під курки або овочів, що продаються разом з ними в магазині. Або можна взяти спеціальні ящики або касети для розсади в магазині.

Перед посівом насіння перевірте їх на схожість, помістивши їх в сольовий розчин, розчинивши 1 ст. л. солі на 1 л води. Хороші насіння осядуть на дно, не сходження буде плавати на поверхні, їх можна викинути, вони все одно не зійдуть.

Ємності заповнюємо поживним ґрунтом, зволожуємо його за допомогою розпилювача. Потім по вологій землі робимо борозенки глибиною 1-1,5 см і на відстані один від одного 3-4 див.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh18 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

В борозенки через 2-3 см один від одного розкладають насіння.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh19 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Потім борозенки зверху підсипають ґрунтом, землю злегка трамбують долонею.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh20 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Ще раз збризніть землю водою з розпилювача.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh21 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Прикрийте зверху ємність плівкою або помістіть її в поліетиленовий пакет. Поставте в тепле місце з температурою +22-25ОС. Приблизно через 3-5 днів з’являться перші паростки, і в цей час потрібно зняти верхнє покриття, а ємність з сіянцями поставити на світлий підвіконня. На перший час, щоб сіянці не витягнулися, потрібно знизити температуру, для цього поставте розсаду у більш прохолодне місце.

Як посіяти насіння в рулончики (пелюшки)

Це самий простий і зручний спосіб вирощування розсади. Я в минулий рік так вирощувала помідори і мені дуже сподобався цей спосіб. Він компактний, швидкий, економить місце, не потрібно грунт для посіву насіння.

Знадобляться:

 • Харчові поліетиленові пакети розміром 24х31 см, оскільки в упаковці вони складені вдвічі, виходить розмір 12х31 см, то, що і потрібно;
 • Звичайний туалетний папір білого або сірого кольору;
 • Вода кімнатної температури, краще якщо вона буде без хлору (відстояну воду).

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh22 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Розкладіть на рушник харчової пакет, не розгортаючи його повністю, розкладаємо на ньому кілька шарів туалетного паперу.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh23 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Верхній шар покладіть по верхньому краю пакета, другий шар – по нижньому краю. Верхній шар знову укладаємо по верхньому краю. Збризніть папір з спринцівки або розпилювача.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh24 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Потім розкладаємо насіння на вологому папері, відступаючи 1 см від верхнього краю і розташовуючи їх на відстані 1,5-2 см один від одного.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh25 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Звертаємо справа наліво рулончик, намагаючись щоб верхній і нижній край були рівними. Рулончик з насінням підписуємо маркером, вказуємо, що посаджено і сорт, а також дату посіву.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh26 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

У прозорий контейнер або банку наливаємо на дно воду на 1 див. Ставимо туди рулончик, причому верхній край з насінням повинен бути згори.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh27 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Тепер беремо ще один пакет і просто їм накриваємо ємність з рулончик. Ставимо в тепле місце з температурою +25-28С. Як тільки побачите петельки сходів, верхній пакет прибираємо, а саджанці переставляємо на світле тепле місце. Воду в перший час підливати не потрібно, тому в перший час вода є на дні контейнера. Коли з’являться перші листочки і коріння будуть діставати до води, тоді необхідно буде підливати воду в контейнер.

Пікіровка розсади помідор в стаканчики

Як тільки на сіянцях з’являться перші справжні листочки, її необхідно пересадити в більш простору ємність. Найкраще для цього підійдуть одноразові пластикові стаканчики об’ємом 0,25-0,5 л. або пластикові баночки з-під сметани. У них сіянці висаджують по одному і по 2 штуки. Або можна скористатися ящиками для розсади, тоді насіння сіють відразу на відстані 10-15 см

Ємність з сіянцями попередньо добре пролийте водою, так корінці рослин сильно не постраждають, коли їх будуть діставати з землі.

Пікіруючи саджанці в стаканчики, їх дно необхідно проткнути товстою голкою, шилом або розпеченим цвяхом, щоб зробити отвору в дні. Це ніби дренажу, вода в стаканчиках застоюватися не буде, зайва волога буде проходити через отвори в дні в піддон. Наповніть стаканчики родючою землею, злегка ущільніть.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh28 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Зробіть в середині олівцем поглибленні не менше 5 см, добре полийте землю водою.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh29 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Із загальної ємності з допомогою чайної ложки або палички від морозива акуратно дістаньте саджанець і перенесіть його у підготовлене заглиблення. Якщо корінець у саджанця буде довгим, пріщіпніте його.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh30 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Томати дуже люблять прищипування кореня. Довгий корінь ні до чого, а прищипнув його, потім будуть розростатися бічні корінці. При цьому зростання самого рослини претановится, а коренева система буде інтенсивно розростатися, стовбур рослини буде товщати, він стане більш компактним, присадкуватим.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh31 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Землю біля саджанця злегка ущільніть, щоб грунт приліг до корінцях. Оскільки земля була до пересадки зволожена, більше поливати поки не потрібно. Стаканчики ставимо на піддон і виставляємо в світле тепле місце.

Як пікірувати розсаду томатів в пелюшки (равлики)

Якщо ви посадили насіння в рулончики без землі, то як тільки з’являться перша пара справжніх листочків, розсаду необхідно пікірувати в ящики із землею або пелюшки. Як пересадити сеяны в ящики із землею, уже раніше було розказано. Пікіровка сіянців в пелюшку також компактний і зручний спосіб. Спробувавши хоч один раз, вам такий спосіб, швидше за все, сподобається.

Заздалегідь приготуйте:

 • Живильний грунт, заздалегідь його полийте водою, щоб він був вологий.
 • Харчові пакети,
 • Піднос,
 • Ємність, куди ви будете ставити пелюшки (равлики) з розсадою. З цією метою можна пристосувати обрізані наполовину пластикові 5-літрові пляшки з-під води, прозорі коробки з-під тортів або щось подібне.

На підносі розкладіть харчової пакет. Насипте з одного краю 2 ст. л. грунту.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh32 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Обережно розгорніть рулончик з сіянцями і акуратно зніміть з паперу один сіянець. Якщо у нього буде довгий корінець, пріщіпніте його, це буде тільки на користь рослині. Покладіть сіянець на підготовлену землю так, щоб семидольные листочки виступали трохи вище верхнього краю пакета.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh33 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Зверху присипте ще 2 ст. л. грунту. Всього у вас на один сіянець піде 4 ст. л. землі.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh34 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Ущільнюємо долонями вологу землю і акуратно, намагаючись не розсипати землю, скручуємо пакет разом з землею. Пелюшку загортаємо досить туго до кінця. Можна, щоб пелюшка не розгорнулася, скріпити її гумкою.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh35 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Підписуємо сорт і число, коли пікірували сіянець. Ставимо пелюшку вертикально в підготовлену ємність, а сам контейнер ставимо в тепле і світле місце, зазвичай це підвіконня.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh36 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Вирощування розсади томатів у равлику (відео від Юлії Миняевой)

Якщо ви ще жодного разу не вирощували розсаду у равликів, рекомендую. Це, дійсно, дуже зручно. Найбільше мені подобається в цьому способі те, що ємності не займає багато місця. Можна посіяти насіння в одній равлику, спочатку без землі, а коли насіння проклюнуться, додати до них землю. Як це зробити, подивіться відео від Юлії Миняевой.

Як правильно доглядати за розсадою томатів будинку

Поки ще не проклюнулися сіянці, провітрюйте міні-парничок. Для цього вранці і ввечері знімайте пакет з ємності, залиште так на 15-20 мнуть. Тим часом протріть з пакету крапельки вологи, а потім знову закрийте їм розсаду.

В подальшому необхідно забезпечити

 • температурний режим,
 • доосвітлення,
 • полив,
 • підживлення,
 • загартовування перед висадкою в грунт.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh37 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Температурний режим. Поки не проклюнулися сіянці, температура повинна бути не менше +23-25?С. Як тільки з’являться сходи, температуру потрібно знизити до 14-16С вночі, щоб сіянці не витягувалися. При такій температурі розсада повинна бути тиждень. Після чого температуру можна підвищити до +20-23?С, вдень до 18?С вночі.

Полив. Поки сходи не з’явилися, полив проводять за допомогою пульверизатора. З появою сходів рослини поливають тільки під корінець, інакше можна оголити корінці від напору води. Якщо поливати пульверизатором дорослі рослини, які залишилися краплі на листочках будуть як лінзи, і під сонячними променями крапельки можуть викликати опік листя.

Поливають розсаду водою кімнатної температури в ранкові години. Поливаючи холодною водою, можна спровокувати загнивання кореневої системи. Якщо користуєтеся водою з-під крана, вона повинна бути відстояною, щоб у ній не залишалися сліди хлору. Рослини поливають у міру підсихання землі. Але наявність верхньої сухої кірки не говорить про те, що ґрунт сухий. Перевірте землю глибше, зазвичай під кіркою вона може бути ще вологою.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh38 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Надмірно вологий грунт порушує повітропроникність ґрунту і може послужити причиною розвитку грибкових хвороб, цвілі і чорної ніжки.

Якщо все-таки ви перелили грунт, розсипте прожарений річковий пісок. А ще краще при підготовці грунту для розсади додайте в грунт вермикуліт або перліт. Ці мінерали можуть вбирати в себе зайву вологу, а потім поступово її віддавати назад.

Досвечивание. Після появи сходів, приблизно в кінці березня, світловий день короткий. А сіянці особливо вимогливі до освітлення, його нестача призводить до їх витягування, вони стають слабкими і болючими. Для підсвічування використовують спеціальні фитолампы.

Якщо немає можливості їх придбати, можна використовувати звичайні подвійні люмінесцентні лампи. Важлива умова, що вони повинні бути розташовані буквально на 5 см вище листочків помідорів. Допускається, щоб лампи навіть стосувалися верхніх листочків. Опіків від такої лампи не буде, зате освітлення буде достатнім. У міру росту рослини, лампи потрібно піднімати. Доосвітлення роблять по 10-12 годин щодня, поки світловий день не буде достатнім.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh39 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Загартовування розсади перед висадкою у відкритий грунт. Коли рослини знаходяться в умовах з ідеальною температурою, після висадки в грунт вони будуть відчувати сильний стрес. Тому за 2 тижні до висадки їх необхідно гартувати. Спочатку переносите ємності в кімнату, де температура менше або ненадовго відкривайте кватирку.

За тиждень до висадки ємності з рослинами виносьте спочатку на 1-2 години на вулицю. Потім з кожним днем час подовжуєте, оберігаючи рослини від прямих сонячних променів. В останні дні перед пересадкою залишайте її на весь світловий день, несучи додому тільки на ніч.

Підживлення розсади помідорів – чим полити, щоб краще росла

Молоді сходи не особливо потребує підгодівлях. Але підгодівлі потрібні, коли грунт взято з городу. Якщо живильний грунт був спочатку, їм харчування цілком вистачатиме, так і підгодівлями захоплюватися не варто. Але коли сіянці адаптувалися, необхідно починати підживлення, поживних речовин в ґрунті для них вже недостатньо.

Будь-яка підживлення показує свою дію через 5-7 днів. Тому їх дія перевіряють на 2 кущиках. Якщо все нормально, то підгодовують і решту розсаду.

Першу підгодівлю проводять через 7-10 днів після пікіровки сіянців. Підгодівлю проводять фосфорно-калійним розчином, приготовленим з 1 ч. л. монофосфату калію і 10 л води. Поливають рослини під корінь без попереднього поливу приблизно по 30 мл на одну рослину. Таку підгодівлю проводять не раніше, ніж через 7-10 днів після першої цим же розчином по 50 мл на кожен кущик.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh40 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Третю підгодівлю проводять за кілька днів до висадки в грунт. Розведіть у 10 л води 1 ст. л. суперфосфату і 1 ст. л деревної золи, розмішайте і полийте з розрахунку 100 мл (0,5 склянки) на одну рослину.

Якщо у розсади бліді листя, їй явно не вистачає азоту. В цьому випадку зробіть дріжджову підгодівлю. В 1 л води розведіть 30 г пресованих дріжджів, додайте 2 ст. л цукру, розмішайте. Як тільки на дріжджах підніметься шапка, розведіть в 5 л води. Розмішайте і полийте рослини під корінь. Або підгодуйте розчином нашатирного спирту — 3 ст. л. на 10 л води. Розчин містить невеликі дози азоту, а крім того, допоможе вбити деякі патогенні бактерії в ґрунті. Слабкі дози азоту містяться в Гумі Кузнєцова. Розводьте препарат і використовуйте по інструкції.

Рослини побільше можна підгодувати сухою золою. Половину чайної ложки золи розсипте по краях стаканчика по вологій землі, а зверху присипте сухим грунтом.

rassada pomidor – vyrashhivanie v domashnikh usloviyakh41 Розсада помідорів – вирощування в домашніх умовах

Дорогі читачі, сподіваюся, що ця інформація була вам корисна. Буду вам вдячна, якщо цими радами по вирощуванню розсади в домашніх умовах ви поділіться з друзями, натиснувши на кнопочки соц. мереж.

Гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради