Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

Згадайте себе дитиною! Згадайте, яким смачним тоді здавався звичайний зелений горох. Поїздка на дачу до бабусям і дідусям була такою бажаною: ми передчували набіги на дерева з вишнею та горохові грядки. І ось тепер ми самі батьки. І ми радіємо, що можемо нагодувати своїх крихіток корисними вітамінами в самому справжньому природному вигляді. Вирощені нами, овочі та фрукти будуть набагато корисніше і навіть смачніше.

Особисто я не знаю жодної культури, яка зростала б так просто. Але це зовсім не означає, що не потрібен догляд за рослинами. Лише дотримуючи певні правила посадки, можна не турбуватися про врожай і його якість. От як раз про те, які правила висадки та догляду за рослинами, ми і поговоримо. А ще у нас в програмі різні сорти і різні умови для вирощування цієї культури.

Нещодавно, заради інтересу, я досліджувала наскільки популярний цей вид. Виявилося, що це – одна з найпоширеніших культур. І справа не в тому, що багато кухні світу мають у своєму традиційному меню з сотню страв, приготованих з ним, але й тому, що горох можна виростити в різних кліматичних зонах. І навіть з невеликої ділянки або ж з декількох лотків на підвіконні можна отримати цілком гідний урожай. Давайте подивимося, що для цього треба.

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami82 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті

Що важливо враховувати при висадці гороху в грунт:

 1. Грунт повинна бути максимально вологою. А це можливо після танення снігів, відразу, як тільки земля почне прогріватися. В цей час над грунтом з’являється невелика серпанок. Досвідчені городники називають це явище: «земля парить».
 2. Раннє час посадки. Навіть, якщо є загроза заморозків, все одно варто висаджувати насіння в грунт. Рослини їх витримає. В крайньому випадку, врятувати від заморозків допоможе полив і мульчування ґрунту.
 3. Можна забезпечити кілька хвиль врожаїв, якщо висаджувати на паралельні грядки різні сорти або один сорт, але в різний час.

Що ще важливо знати про садіння та догляду?

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami83 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

Місце. Гороху не страшні відкриті сонцю ділянки. Але від протягів посадку варто захистити.

Попередник. Категорично не рекомендується висаджувати насіння на одне і те ж місце кілька років поспіль. Тільки через 3-5 років. А ось там, де росли огірки, картопля, гарбуз, капуста та інші культури, які удобрялись фосфорно-калійними добавками або органікою, горох буде відмінно рости і плодоносити.

Підготовка грунту. Найголовніша умова – пухка земля, в якій немає бур’янів. Звичайно, трохи перегною не завадить. Його можна закласти безпосередньо в борозну перед самим посівом насіння.

Надалі залишиться полив у міру висихання грунту і прополка, поки рослини ще невеликі.

Як садити горох насінням у відкритий грунт навесні

Якщо вологи в грунті дуже багато, можна обійтися і без пророщування посівного матеріалу. Як замочити і проростити посівний матеріал, я розповім трохи пізніше.

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami84 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

А зараз детально опишу сам процес висадки гороху у відкритий грунт:

 • На обраному ділянці проробляються борозни.
 • У них посипається невеликий шар органіки (компост, перегній).
 • При необхідності полити борозенки.
 • Відстань між насінням повинно бути 4-6см, між борознами – 30-50. Глибина посадки – 3см.
 • Горошинки потрібно притиснути пальцями до ґрунті.
 • Тільки після цього борозенки засипають.
 • Досвідчені городники радять використовувати не мульчу, а саме агроволокно, що захистить посадку і від морозу, і від птахів.

Ще один момент. Я говорила про висадку рядами. Мені особисто здається цей спосіб більш зручний, щоб в подальшому можна було легко підв’язувати рослини. По краях грядок (якщо вони менше 3 м.; якщо більше, то закопувати опору через кожні 2-4 м.) поставити опори. Прив’язати мотузку/шпагат до опор через всю борозну. Висоту можна регулювати по мірі росту рослин. Спочатку внизу, потім вище і вище.

Як проростити горох в домашніх умовах для посадки

Насамперед необхідно відібрати якісний насіннєвий матеріал вручну, видаляючи всі пошкоджені і не схожі на стандарт екземпляри. Після цього залити відібраний матеріал сольовим розчином (1 ст. ложка солі на 1 л води). Буквально через 15-20 хвилин ви побачите, що деякі насіння спливли, а деякі залишилися на дні. Для вирощування підійдуть тільки останні. Далі приступаємо до проращиванию.

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami85 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

Як проростити горох, щоб отримати більш ранню схожість:

 • Щоб горох набух, в ємність насипають його насіння і заливають воду вище рівня насіння на 1см. залишають на 12 годин.
 • Набряклі насіння промивають.
 • Поміщають в марлю або тканину. Кладуть у поліетиленовий пакет. І дві доби тримають в теплі.
 • Щоб на насінні не з’явилася слиз, його потрібно промивати 1-3 рази в день.
 • Корисно протягом 3 днів потримати горох в холодильнику для загартовування.
 • Перед посадкою посівний матеріал обробляється слабким розчином марганцю.

Залишилося тільки промити і можна висаджувати пророслі насіння.

Вирощування гороху альфа з насіння – коли і як садити

Альфа – це ранній сорт гороху. Так як насіння проростає при досить низькій температурі (2-5?С), їх висаджують у грунт дуже рано, як тільки сходить сніг – в кінці березня, початку квітня.

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami86 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

 • Бажано підготувати грядку ще восени, внісши в ґрунт, перегній або компост (5 кг на 1 кв. м).
 • Зазвичай поливати грунт не потрібно. Але, якщо березень був сухим, без дощів і танення снігу, пророщування насіння і полив необхідні.
 • Відстань між рядами повинна бути 30 див., між насінням – 15 см. глибина – 5 див.

Висота рослини близько 50 див, а значить, потрібно горох підв’язувати, що забезпечить міцні стебла і хорошу врожайність. Для цього сорту важливий полив.

Коли садити насіння гороху в 2019 році

Терміни посадки залежать від регіону. У середньому, починаючи з 20 квітня, городники можуть висаджувати на своїх ділянках цю культуру, як тільки погодні умови стануть сприятливими.

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami87 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

Чи враховуєте ви місячний календар при висадці гороху? Тоді я підкажу вам сприятливі дні в 2019 році:

 • У квітні це – 6-13, 15-17, 29, 30.
 • У травні – 6-10, 12-17.
 • У червні – 1,2, 5, 6, 11-13.

Знаючи терміни, можна орієнтуватися на погоду у вашій місцевості і знайти найбільш відповідний час для посадки.

Коли садити на розсаду дитячий цукровий горох

І знову ми поговоримо про раннеспелом сорті. Він легко витримає зниження температури, але не дасть урожай, так і кущ буде нерозвинений, якщо садити його в сухий грунт. Тому, в грунт висівається горох в кінці квітня-на початку травня, поки вона ще містить достатньо вологи.

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami88 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

На розсаду цей сорт висаджується за 10-12 днів до висаджування в грунт. Рослини швидко ростуть. І, якщо погода змусить відкласти пересадку гороху в грядки, його можна поставити лотки з розсадою в холодильник. Тоді він не переросте, не витягнеться і листочки не пожовкнуть. Тільки не забувайте поливати розсаду.

Дати посадки насіння гороху в Підмосков’ї

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami89 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

Незважаючи на те, що горох витримує заморозки до 6-8?, все ж варто в середній смузі Росії дочекатися прогрівання грунту. Але головним, на що потрібно рівнятися при виборі строків посадки – наявність вологи. Самим оптимальним часом є кінець квітня-середина травня.

Числа посіву у відкритий грунт на Кубані

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami90 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

На півдні терміни повністю залежать від погодних умов. Як тільки сонечко прогріє землю, а це може бути навіть в середині березня, горох сміливо висівають в грунт. Так, ще будуть заморозки, але горох витримає їх. А ми зможемо йому допомогти, якщо замульчируем грунт.

Можна сіяти горох в липні

Якщо ви не встигли посадити горох то в липні ще є час це зробити. Додатковий плюс — після першої прибирання грунт не залишиться без прикриття від літнього сонця, а паростки корисного рослини будуть перешкоджати зростанню бур’янів.

Городній горошок ділиться на три групи: полусахарный, лущильний і цукровий. Самий смачний, звичайно, цукровий. Його вирощують за ніжних зелених стручків, вживають у їжу в свіжому і консервованому вигляді.
posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami91 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням
Городники вважають важливим при виборі сорту орієнтуватися на його стійкість до плодожорке. У цьому плані добре показує себе лущильний ранній сорт Віра, який встигає за 50 днів. Довжина стручка до 10 см, пряма форма, покриті щільною оболонкою, яку плодожорке важко проїсти. У стручку від шести до десяти великих горошин. А для їжі знавці радять Повзунок цукровий. У рослини немає листя, а довгі стручки — по вісім штук. Вони дуже солодкі і плодоносить довго.

До середини липня горох можна вирощувати на своїх ділянках. Тільки потрібно:

 • Підібрати скоростиглі сорти;
 • Забезпечувати хороший полив;
 • Подбати про добриві і розпушуванні грунту.

При цих умовах можна отримати здоровий урожай культури до самої пізньої осені. Ми збирали врожай навіть після першого сніжку.

Посадка і догляд за горохом на балконі

Чи пробували ви вирощувати горох в лотках на балконі? Можливо, ви зіткнулися з тим, що молоде рослина спочатку дуже добре росте, нарощує зелену масу. Але потім виникають проблеми:

 • Поганий урожай.
 • Листя жовтіють і обпадають.

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami92 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

В чому справа? Пригадайте, які умови воліє ця культура: світло і вологість, легка грунт. А отже, варто знати, що:

 • Не кожен сорт гороху здатний рости на підвіконні. Я знаю, що є, як мінімум кілька десятків сортів, які дадуть добрі врожаї у квартирі на балконі. тому, купуючи насіння, обов’язково поцікавтеся його можливістю вижити при «замкнутому» просторі.
 • Не варто поспішати садити, коли сонця ще недостатньо для повноцінного розвитку рослин. Оптимальні терміни – квітень.
 • Потрібно підібрати хороше освітлення. Але подбати, щоб прямі сонячні промені не обпалювали рослини.
 • Не висаджувати занадто тісно. Це важливо для розвиненої кореневої системи. Але, крім того, світло легко повинен досягати кожного листочка. Так і загущення посадок завжди веде до поганої вентиляції.
 • Рясний полив дуже важливий особливо, коли ми його вирощуємо на підвіконні.
 • Подбайте про опорі.
 • Для хороших урожаїв важлива підживлення.

Горох має дуже потужною кореневою системою, тому вимагає простору. Для «комфортного проживання» досить посадити 2 штучки в одну 5-літрову ємність.

Цікаво, а якщо висаджувати його восени або взимку? Продумати підсвічування, догляд… Не пробували? Якщо є досвід, діліться!

Можна горох сіяти під зиму

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami93 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

Можна! Зараз існують морозостійкі сорти, які легко перезимують у ґрунті, а ранньою весною порадують нас урожаєм. За рахунок чого виходить так швидко дозріти культурі? За зиму посівний матеріал не тільки вбирає вологу, але й загартовується, і набирає достатньо вологи для росту і розвитку. При перших ознаках тепла паростки прориваються з-під землі. Їм не страшні заморозки і їм достатньо світла. Адже ніщо їх не затінює.

Як правильно посадити горох під зиму

Важливі моменти для зимових посадок:

 • З осені готується грядка. Грунт на ній рихлити і удобрюється органікою.
 • Всі правила про місце посадки, про попередників і про замочуванні насіння актуальні і для вирощування озимої культури.

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami94 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

 • На грядках попередньо роблять борозенки. Поливати не потрібно.
 • Терміни сіяння насіння: з середини листопада, і протягом тижня. Як тільки прихопить грунт легкий мороз, можна розкласти підготовлений посадковий матеріал в грядки. Відстань між горошинами повинно бути 2-3см, так як якийсь відсоток насіння не проросте або загине за зиму.
 • Посадка більш глибока, приблизно 10см.
 • Навесні посіви удобрюються азотними подкорками і обробляються фунгіцидами.

Навесні можна досадити горох там, де посадки більш рідкісні.

Який горох сіяти як сидерат

Впевнена, що ви знаєте, що і сама культура є «добривом», вірніше, він збагачує грунт азотом. Крім того, розвинені коріння цієї культури розпушують грунт. Бобові оздаравливают мікрофлору землі, перешкоджають росту бур’янів. Але всякий горох є сидератом?

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami95 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням

Звичайний горох, посіяний восени, з дощиками, є тією культурою, що так благотворно впливає на ґрунт. З появою дружних сходів поливають розчином сечовини (20 гр. на 10 л. води), щоб забезпечити зростання зеленої маси. Після збору першого врожаю пагони скошуються. Грунт спушують разом з подрібненою зеленню рослин, намагаючись закрити її в землю.

Завдяки дружбі гороху з азотфіксуючими бактеріями земля збагатиться, й у її власника з’явиться можливість на наступний рік насадити сад по своєму смаку або висадити на удобрений грунт часник.

posadka i ukhod za gorokhom v otkrytom grunte  kak i kogda sazhat gorokh semenami96 Посадка і догляд за горохом у відкритому грунті — як і коли садити горох насінням
Чи є у вас секрети вирощування гороху? Розкажіть нам про способи отримання хороших урожаїв. А посиланням на цю статтю можете поділитися в соцмережах. До речі, це не перша і не остання стаття на подібну тему. Підписуйтесь, і у вас будуть підказки, хитрощі і секрети вирощування рослин на своїх грядках і клумбах.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради