Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

Несправжня борошниста роса або пероноспороз, останнім часом стала дуже частою хворобою не тільки у цибулі, але і огірків. Підступність хвороби полягає в тому, що на початкових етапах розвитку захворювання ніяких ознак ураження не видно. Але коли хвороба проявляється, буває вже пізно. Захворювання стрімко розвивається і створюється загроза загибелі рослини. Про гарному врожаї вже говорити не доводиться.

lozhnaya muchnistaya rosa na ogurcakh v teplice metody borby s peronosporozom Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

Пероноспороз – небезпечне захворювання, що вражає огірки у всіх регіонах його обробітку. І з’являється в будь-який період розвитку рослини, починаючи від розсади і закінчуючи фазою плодоношення. Найчастіше починається і прогресує в розпал плодоношення, а цей період припадає на кінець липня – початок серпня.

Збудник – гриб оомицет, найближчий родич фітофтори. Крім огірків він вражає кабачки, патисони, гарбузи та інші гарбузові культури. Він може зберігатися в грунті до 7 років і спокійно перезимовувати на неприбраних рослинах навіть при температурі до -18-20?С. Він може поширитися повітряними потоками, наприклад, з сусідньої ділянки, а може принести його спори за багато кілометрів. Занести його можна і через насіння.

Однак, поява небезпечної хвороби в теплиці – це ще не вирок. Їх цілком можна врятувати і продовжити збір урожаю навіть на місяць. Що потрібно робити і як боротися, про це сьогодні в статті.

Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці

Чому пероноспороз так небезпечний для огірків? Справа в тому, що на уражених листках припиняється фотосинтез, і рослина припиняє свій розвиток, сповільнюється формування зав’язі і плодів. У рослини всі сили йдуть на боротьбу за виживання, а імунна відповідь вже не може перемогти хворобу. Поступово рослина гине.

Ознаки хвороби

Початкові ознаки хвороби можна вже помітити вже в момент сходів. На семидольных листочках видно пошкодження (цятки, дірочки), як ніби їх погризли мурахи. А це вже можуть бути ознаки помилкової борошнистої роси.

lozhnaya muchnistaya rosa na ogurcakh v teplice metody borby s peronosporozom1 Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

Спочатку на листках рослини з’являються маслянисті плями різної форми, що мають жовтий колір, які протягом тижня збільшуються. Листя забарвлюється в коричневий колір, при цьому створюється враження, що листя отримали опік.

lozhnaya muchnistaya rosa na ogurcakh v teplice metody borby s peronosporozom2 Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

На нижній стороні листя з’являється грибковий наліт – сірий з чорними плямами.

lozhnaya muchnistaya rosa na ogurcakh v teplice metody borby s peronosporozom3 Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

Такі листки спочатку в’януть, повисають, скручуються і протягом 2-3 днів засихають. Дивлячись на уражені листя, можна подумати, що пройшов кислотний дощ. Але це результат посиленого розмноження збудника.

lozhnaya muchnistaya rosa na ogurcakh v teplice metody borby s peronosporozom4 Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

Зрілі плоди, уражені хворобою, набувають світлу, не характерну для них, забарвлення. Плоди стають несмачними.

lozhnaya muchnistaya rosa na ogurcakh v teplice metody borby s peronosporozom5 Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

Різкий сплеск хвороби може бути викликаний наступними умовами.

 • Різка зміна денної і нічної температури, коли вночі температура опускається до +1+14?С, а вдень піднімається до +25+30?С;
 • Випадання холодних опадів (роса, дощ), що більше характерно для відкритого грунту;
 • Полив холодною водою;
 • Наявність у теплиці конденсату на внутрішній стороні плівки чи карбонату. Крапельки рідини – чудове середовище для розмноження збудника;
 • Відсутність провітрювання частих загущених посадках, коли створюється парниковий ефект;
 • Велика кількість бур’янів близько рослин, які також сприяють збереженню підвищеної вологості.

Пероноспороз огірків – як його зупинити і продовжити плодоношення

Хвороба починається з нижніх листків. Якщо нижні вже пожовкли і висохли, то на верхівці можуть бути ще зелені здорові листя і огірочки. Але поступово, з прогресуванням хвороби, збудник піднімається все вище, і через деякий час може здивуватися вся батіг повністю. Як і будь-яке інше захворювання, пероноспороз простіше заздалегідь попередити, ніж потім його лікувати. Тому постійно оглядайте рослини і при перших ознаках негайно приступайте до боротьби, інакше незабаром можна позбутися врожаю.

Що потрібно робити при перших ознаках хвороби?

 • Відразу ж обрізаємо уражені листя, і їх можна викинути у компостну купу.
 • Прореживаем посадки, провітрюємо теплицю.

lozhnaya muchnistaya rosa na ogurcakh v teplice metody borby s peronosporozom6 Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

 • Вносимо калійні добрива, наприклад, деревну золу, і обережно закладаємо їх у грунт. Пам’ятаємо, що коренева система огірків поверхнева. Потім поливаємо посадки теплою одою.
 • Припиняємо полив і різні підживлення на 6 днів.

Заходи боротьби з помилковою борошнистою росою на огірках

Коли вологість повітря знизиться, проводимо обприскування мідьвмісними препаратами. Першу обробку можна проводити з профілактичної метою або при перших незначних ознаках хвороби. Обробку хімічними препаратами не рекомендується проводити, коли вже почалося плодоношення, оскільки у кожного препарату є час очікування, протягом якого не можна вживати в їжу овочі.

Перед застосуванням препаратів уважно читайте інструкцію по застосуванню препарату. Працюйте з препаратами, використовуючи засоби індивідуального захисту і дотримуючись запобіжних заходів.

Для обприскування рослин застосовують хімічні препарати:

 • Топаз – розводять з розрахунку 2 мл на 10 л води;
 • ХОМ (хлор-окис міді) -20 г на 10 л води;
 • Акробат МЦ – 50 г на 10 л води;
 • Оксихом – 15 г на 10 л води. (Аналоги — Протон Екстра, Протон, Хомоксил, Хлорошанс);
 • Алирин Б – 1 таблетка на 1 л води;
 • Ордан – застосовують 0,0,25% розчин, для цього 25 г розводять у 10 л води;
 • Квадріс – розлучається з розрахунку 5 мл на 10 л води або 0,25 мл на 0,5 л води. Невелику кількість засобу можна відміряти за допомогою медичного шприца.

lozhnaya muchnistaya rosa na ogurcakh v teplice metody borby s peronosporozom7 Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

З профілактичною метою огірки можна обприскати препаратами:

 • Сигнум,
 • Орвего,
 • Абика-Пік,
 • Курзат,
 • Превікур,
 • Консенто.

Наступні 1-2 обприскування проводять з інтервалом в 10-15 днів.

Пам’ятайте, що всі препарати розводять тільки в теплій воді.

Після проведення обробок хімічними препаратами бажано провести підживлення огірків. Одночасно з підгодівлею впоратися з пероноспорозом допоможуть добрива сечовиною, розведеним настоєм коров’яку, курячого посліду або трав’яним настоєм. Ці добрива допоможуть підвищити захисні сили і рослині легше буде впоратися з хворобою.

Обробку препаратами проводять у вечірній час, коли вже немає прямих сонячних променів. Так залишилися крапельки на листках не викликають сонячні опіки. Можна обприскати рослини рано вранці, але після цього прикрити посадки будь-яким покривним матеріалом. Або ж провести обприскування в похмуру погоду. Після обприскування обов’язково провітріть теплицю.

Лікування пероноспорозу на огірках біопрепаратами під час плодоношення

Лікування борошнистої роси хімічними препаратами в липні-серпні, коли щосили йдуть активне плодоношення, не рекомендується. У кожного препарат є певний строк очікування. У цьому період не рекомендується вживати в їжу овочі. Ними можна ще обробити, коли зеленці знаходяться ще в фазі зав’язування, і то після цього огірочки потрібно дуже ретельно промивати.

Коли огірки вже прут щосили, тут можуть допомогти біопрепарати або народні кошти. Їх можна використовувати як в профілактичних цілях, так вже і для лікування. Ці методи широкого спектра дії, тому вони допоможуть захистити рослини від таких напастей, як фузаріозне в’янення, прикореневої гнилі і т. д. Регулярне (1 раз в 7-10 днів) біопрепаратів є надзвичайно ефективним. І крім того, ви збережете своє здоров’я. Що можна використовувати?

lozhnaya muchnistaya rosa na ogurcakh v teplice metody borby s peronosporozom8 Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

 • Фітоспорин. 1-2 ст. л. робочого розчину розвести у 10 л води. Перше профілактичні обприскування проводять, коли на рослині ще 3-5 листочків. Наступні обробки проводять з інтервалом в 10-15 днів. Проводять не менше 3 обробок. Більш детально про Фитоспорине.
 • Глиокладин. Його таблетки закладають у верхній шар грунту. Грибна культура Триходерма, що міститься в препараті, потрапляє в клітини збудника і розчиняє їх, блокуючи подальше його розповсюдження. В лунку додають не більше 2 таблеток.
 • Гамаїр. Розводять у пропорції 10 таблеток на 10 л води. Витрата робочого розчину – 10 л на 100 кв. м. Першу обробку проводять в період цвітіння або на початку плодоношення. Проводять не менше 2 обробок з інтервалом в 15 днів.
 • Триходерма Вериде 471. Розводять з розрахунку 30 г на 10 л води. Витрата робочого розчину 10 л на 100 кв. м. Обприскування проводять в період цвітіння, потім на початку плодоношення.

Якщо на огірках пероноспороз вже сильно поширився, тут вже не обійтися без хімічних препаратів — фунгіцидів.

Народні засоби від борошнистої роси огірків

У боротьбі з несправжньої борошнистої роси добре допомагають народні засоби. Вони хороші тим, що дозрілі плоди можна вживати практично відразу, адже використовуються засоби, які перебувають у постійному побуті на кухні.

 • Харчова сода. Розчиніть в 5 л теплої води 2 ст. л. соди і 1 ст. л. рідкого мила. Добре розмішайте і обприскати рослини. Проводите такі обробки щотижня не менше 4 разів за сезон.
 • Сода + рапсове масло. На 1 л води додають 0,5 т. л. соди і 0,5 ч. л. ріпакової олії. Застосовують тільки рапсове масло, рослинні масла для цієї мети не підходять. Суміш ретельно розмішують, заправляють її в розбризкувач і обприскують по листу. Можна провести 2-3 обробки.

lozhnaya muchnistaya rosa na ogurcakh v teplice metody borby s peronosporozom9 Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

 • Молоко. На 1 л теплого молока додати 40 крапель настойки йоду і 35 г натертого на тертці господарського мила. Добре розмішайте, щоб мило розчинилося. Обприскування проводять протягом всього вегетаційного періоду з інтервалом у 10 днів.
 • Молочна сироватка. Обробку можна проводити як з однією, нерозведеної сироваткою. Або до 3 л сироватки додайте 1 ч. л. мідного купоросу і доведіть об’єм водою до 10 літрів. Таким розчином обприскують батоги не менше 2-3 разів.
 • Цибулиння. На 10 л теплої води додають 500 г лушпиння цибулі, доводять до кипіння на повільному вогні, а потім настоюється кілька днів. Отриманим настоєм рекомендується обприскувати огірки 1 раз в 7-10 днів.

Запам’ятайте, що будь-які обприскування проводяться тільки теплою водою у вечірній час.

lozhnaya muchnistaya rosa na ogurcakh v teplice metody borby s peronosporozom10 Несправжня борошниста роса на огірки в теплиці. Методи боротьби з пероноспорозом

Як боротися з помилковою борошнистою росою на огірках

Профілактичні заходи по боротьбі з пероноспорозом огірків повинні проводитися постійно, оскільки клімат і умови їх вирощування зараз цьому сприяє.

Восени, коли вже зібраний весь врожай плодів, рослини обприскати мідьвмісними препаратами, наприклад, бордоської рідиною або розчином мідного купоросу. А потім приберіть та спаліть всі огіркові батоги. Після чого підготуйте теплицю до нового сезону, це можна зробити як восени, так і навесні.

Для попередження пероноспорозу і скористайтеся цими рекомендаціями.

 • Купуйте насіння огірків, стійких до цього захворювання. Про це можна прочитати на звороті упаковки з насінням.
 • Перед посівом насіння проводите їх знезараження. При пересадці розсади корінці рослин помістіть в слабо рожевий розчин маргарцовки на кілька хвилин.
 • Дотримуйтесь сівозміну, не садіть будь гарбузові культури кожен рік на одному і тому ж місці.
 • Не загущайте посадки. Садіть огірки на відстані не менше 5 см один від одного. Вчасно забирайте бур’яни коло огіркових батогів.
 • Протягом всього періоду вегетації слідкуйте за вологістю грунту. Поливайте краще під корінь, а краще всього використовуйте крапельний полив.
 • Слідкуйте за мікрокліматом в теплиці, після поливу або обприскування провітрюйте її. Не допускайте, щоб на стінках всередині теплиці з’являвся конденсат. Саме в крапельках спори дуже добре потім розмножуються.
 • Регулярно Проводите підгодівлі добривами. Це дозволить підвищити імунітет рослин і добре їм справлятися з хворобами.

Дорогі читачі, на закінчення хочу ще раз нагадати вам, що несправжня борошниста роса досить підступне захворювання. І якщо не вжити вчасно профілактичних заходів або почати боротьбу при перших ознаках хвороби, можна залишитися зовсім без врожаю. А ці практичні поради нехай будуть вам в допомогу.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради