Фікус каучуконосний: сортове розмаїття і тонкощі вирощування в домашніх умовах

fikus kauchukonosnyjj: sortovoe raznoobrazie i tonkosti vyrashhivaniya v domashnikh usloviyakh111 Фікус каучуконосний: сортове розмаїття і тонкощі вирощування в домашніх умовахЕфектний вигляд і невибагливість – рідкісне поєднання якостей серед кімнатних рослин. Проте саме ці дві характеристики є візитними картками однієї з тропічних декоративних культур – фікуса каучуконосного. Рослина перетворить будь-який сад своїми широкими яскравими листям і не зажадає натомість ні особливих умов утримання, ні делікатного догляду. Виростити такий фікус зможе навіть недосвідчений садівник. Але перед тим як приступати до реалізації цієї затії, слід визначитися з сортом рослини і розібратися в головних особливості його обслуговування.

Популярні сорти

Розрізняють кілька десятків видів фікуса каучуконосного, але лише деякі з них підходять для домашнього вирощування:

 • Робуста – рослина з великими листками соковито-зеленого кольору з вираженою глянцевою воскоподібна поверхнею.

  fikus kauchukonosnyjj: sortovoe raznoobrazie i tonkosti vyrashhivaniya v domashnikh usloviyakh112 Фікус каучуконосний: сортове розмаїття і тонкощі вирощування в домашніх умовахРобуста

 • Мелані – мініатюрна варіація фікуса, яка пишно кущиться і має ефектну яскраву крону.
 • Беліз – барвисте триколірне рослина. Центр листя – зелене, краю – білі з рожевими вкрапленнями.

  fikus kauchukonosnyjj: sortovoe raznoobrazie i tonkosti vyrashhivaniya v domashnikh usloviyakh113 Фікус каучуконосний: сортове розмаїття і тонкощі вирощування в домашніх умовахБеліз

 • Тинеке – один з найбільш ряболисті сортів каучуконосной культури: центр листа пофарбований у зелений відтінок, а ближче до країв насичений фон розбавляється різнохарактерними білими розводами.
 • Абіджан – фікус з темними листовими пластинами, пронизаними яскравими бордовими жилками по всій довжині.

  fikus kauchukonosnyjj: sortovoe raznoobrazie i tonkosti vyrashhivaniya v domashnikh usloviyakh114 Фікус каучуконосний: сортове розмаїття і тонкощі вирощування в домашніх умовахАбіджан

 • Чорний принц – рідкісний вид каучуконосного рослини, головною особливістю якого є практичні чорні листові пластини з блискучим відливом.
 • Ліровидний – чагарник з великими листям, форма яких буквально нагадує ліру.
 • Особливості догляду

  Щоб фікус каучуконосний комфортно себе почував, добре розвивався і міг цвісти, йому потрібно забезпечити такі умови.

  • Освітлення. Найбільш корисним для рослини є розсіяне світло. Прямі промені сонця можуть спровокувати опіки, так що горщик краще всього розміщувати на західній чи східній стороні.

  Рада. Якщо домашній сад знаходиться на південній стороні, то фікус потрібно захистити від сонця фіранкою.

  • Температура. У літній час показники повинні знаходитися в межах 19-24 градусів, а в зимовий – 16-18 градусів.
  • Полив. Фікус любить помірний полив: у теплу пору року – 2 рази в 7 днів, в холодну – 1 раз в 7 днів. Перед кожним зволоженням обов’язково перевіряйте грунт. Виконуйте полив тільки в тому випадку, якщо грунт просох на 2 см в глибину.
  • Вологість. У жаркий час потрібно протирати листя змоченою губкою або обприскувати їх відстояною водою, проводите процедуру 1 раз в 2 тижні. Пізньої осені і взимку в таких діях немає необхідності.
  • Підгодівля. З початку весни до кінця осені, в період найбільш активного росту, фікус потрібно 1 раз у 14 днів підживлювати органічними сполуками.

  fikus kauchukonosnyjj: sortovoe raznoobrazie i tonkosti vyrashhivaniya v domashnikh usloviyakh115 Фікус каучуконосний: сортове розмаїття і тонкощі вирощування в домашніх умовах

  Стадії вирощування

  Щоб забезпечувати життєдіяльність фікуса і гарантувати йому акуратний вигляд, в процесі вирощування особливо потрібно вдаватися до трьох маніпуляцій:

  • обрізка;
  • пересадка;
  • розмноження.

  Обрізають рослина для формування пишною і естетичної крони і для активізації росту молодих пагонів. Процедуру виконують ранньою весною: гострим ножем верхівкові пагони прищипують, щоб примірник не витягався, і бічні пагони обрізають на 4-5 міжвузлів.

  Увага! Місця зрізів обов’язково промиваються водою, щоб видалити сік, і обробляються деревним вугіллям.

  Пересаджувати фікус потрібно з такою регулярністю: перші 3 роки – кожною навесні, після 4 року життя – 1 раз у 2 роки. Головне правило процедури – новий горщик в діаметрі і по висоті повинен бути на 5-6 см просторіше попереднього. Рослину переносять у нову оселю з повноцінним земляною грудкою на коренях.

  Розмножують фікус трьома способами: живцями, відводками та листами. Найбільш простий і результативний варіант – живцювання:

  fikus kauchukonosnyjj: sortovoe raznoobrazie i tonkosti vyrashhivaniya v domashnikh usloviyakh116 Фікус каучуконосний: сортове розмаїття і тонкощі вирощування в домашніх умовах

  • зріжте частину стебла довжиною 10-12 см;
  • видаліть всі листи, крім верхньої пари;
  • промийте заготівлю від соку і просушіть;
  • помістіть його в ємність з водою і тримаєте там, поки не з’являться корінці – потім пересадити;
  • щоб швидше посадити держак, накрийте горщик з грунтом плівкою.

  Захворювання і лікування

  Каучуконосні види фікуса складно назвати слабкими культурами – вони досить успішно протистоять і хвороб, і паразитам. Але деякі проблеми час від часу можуть виникати:

 • Листя починає опадати. Причини: промерзання ґрунту, різкі температурні перепади і часті протяги. Щоб впоратися з недугою, потрібно перемістити горщик в теплу зону на відстані від підвіконня.
 • На листках утворюються липкі плями. Причина: поразка щитівкою. Позбутися паразита можна за допомогою обприскування тютюновим розчином.
 • Листя жовтіють. Причини: неправильний полив або недолік освітлення. Щоб зупинити негативний процес, перенесіть фікус в більш освітлене місце і вивчіть грунт, щоб зрозуміти, потрібно зменшити полив або збільшити.
 • На листках утворюються білі плями. Причини: поразка червецем. Рішення проблеми – обробка фікуса інсектицидами.
 • Шкода і користь

  Відразу ж необхідно прояснити, що при правильному зверненні фікус абсолютно безпечний. Шкоди може завдати тільки його отруйний сік – якщо він потрапить на відкритий ушкоджену ділянку шкіри, спровокує алергічну реакцію у вигляді почервоніння та свербежу.

  fikus kauchukonosnyjj: sortovoe raznoobrazie i tonkosti vyrashhivaniya v domashnikh usloviyakh117 Фікус каучуконосний: сортове розмаїття і тонкощі вирощування в домашніх умовах

  А ось корисних якостей у рослини в рази більше. По-перше, воно активно очищає повітря житла від фенолу та бензолу. По-друге, компоненти культури здавна використовуються в народній медицині для полегшення симптомів артриту і радикуліту. По-третє, листя і сік фікуса застосовуються у виготовленні окремої групи медичних препаратів для профілактики жіночих захворювань.

  Про користь фікуса говорять і численні забобони. Так, згідно з прикметами, він енергетично наповнює будинок і привносить в нього благополуччя. Вважається, якщо подарувати фікус молодятам, наречена незабаром завагітніє. А вже після народження дитини рослина буде оберігати сон малюка.

  Таким чином, вирощування фікуса каучуконосного в домашніх умовах – це хоч і комплексний, але не занадто трудомісткий процес. Всі базові тонкощі догляду за рослиною перед вами: від поливу до виявлення хвороб. Важливо чітко їх дотримуватися, приділяти фікусу належну увагу.

  А ви вирощуєте фікус будинку?

  Кімнатні рослини: відео

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради