Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Як забезпечити комфортну зимівлю полуниці? Що необхідно зробити, щоб на наступний рік отримати відмінний урожай улюбленої ягоди? Сьогодні ми поговоримо саме про це. А ще трохи про підгодівлі, обрізки, про особливості ремонтантних сортів і про вирощування цієї теплолюбної культури в Сибире.

Знаю, багато садівники уважні до прикметами. Вони спостерігають за багряним небом і відлітають птахами і на основі цього будують свої графіки роботи на ділянці. Але є ще одна перевірена прикмета, яку треба знати всім! Суниця садова на ділянці до усмішки дітей і до смачних десертів на кухні. А тому, працюючи на полуничних грядках, будемо пам’ятати про це, нехай нас стимулюють добрі думки і спонукання.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime40 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Підготовка полуниці до зимового укриття

Варто пам’ятати, що важливо не тільки знати, але і ніж, і коли вкривати полуницю. Незалежно від обраної методики захисту рослин від холодів, доцільно провести такі роботи в повному обсязі.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime41 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Але перед укриттям потрібно провести такі роботи:

 • Омолодження кущів. Варто видалити розрослися довгі вусики і старі бляклі листя. Якщо кущ занадто старий, його можна викопати, а на його місце посадити молодий кущ. Так ми негайно видалимо загрозу: на старих кущах нерідко накопичуються шкідники.
 • Дезінфекція ділянки. Зробити це дуже просто: потрібно розпушити грунт. Так ми подбаємо про вільний доступ повітря до кореневої системи культури і не дамо можливість шкідників влаштувати собі зимівлю під шаром грунту.
 • Провести підживлення ділянки. Удобрюється земля виключно органікою.
 • Мульчування грунту. Найчастіше мульчують безпосередньо перед настанням морозів. Якщо вкрити полуницю мульчею раніше часу, кущі перепреют чи вирішать, що їм пора піти в зростання. До речі, мульчування нерідко замінює укриття грунту, на якій зростає культура агроволокном.
 • Встановити невелика огорожа ділянки. Це потрібно, щоб на грядці затримався сніг. А значить, рослина буде під надійним укриттям.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime42 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

У підготовчих роботах я назвала деякі види укриттів. Оголошу весь список, чим можна «обгорнути» полуницю, щоб вона успішно перезимувала:

 • Мульча з подрібнених трав і гілок;
 • Лапник;
 • Солома;
 • Неподрібнене гілки;
 • Агроволокно;
 • Конструкції з плівки і надійного каркаса.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime43 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Звичайно ж, і про сніг варто згадати. Але їм скористатися зможемо, як укриттям, тільки в тому випадку, якщо він випаде.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime44 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Обрізування вусів і пересадка полуниці у відкритий грунт

Говорячи про омолодження кущів, я згадала обрізування вусів. Які вуса обрізаються і навіщо? Обрізаються в основному більш довгі вуса, а так само слабкі і розетки другого і третього плану. Вони не просто затінюють кущ і не дають рослині отримувати в потрібній кількості ультрафіолет, але і «тягнуть» з рослини всі соки. Крім того, така обрізка стимулює ріст і розвиток кореневої системи.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime45 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Видаляти їх варто якомога ближче до землі. І при цьому, варто перевірити, немає чи підземної частини вусів, які встигли вкоренитися під землею.

Потрібно обрізати листя суниці садової восени

Всю надземну частину полуниці видаляти багато садівники не рекомендують, інакше кущ може загинути. Та й в іншому плані є користь від листя: вони затримують сніг та захищають кущ від заморозків, а так само забезпечують рослину харчуванням.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime46 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Видаляти потрібно старі засохлі листя, а так само хворі. Їх акуратно ЗРІЗАЮТЬ із стебла, залишаючи точку росту. Ні в якому разі обривати їх не можна, щоб не пошкодити кущ.

Плюси від зрізання листя восени:

 • Обрізка стимулює ріст кореневої системи, адже рослині вже не потрібно витрачати корисні речовини на надземну частину.
 • Комахи ховаються саме в листках і якщо їх не обрізати, то з приходом весни шкідники активізуються. Тому видалити личинки і самих комах краще разом з листям напередодні зимівлі.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime47 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Деякі з перерахованих вище причин видаляють листя. Але є і противники цієї теорії, які приводять свої аргументи. Вони говорять про те, що стрижка викликає у полуниці стрес і що після видалення листя, коріння не отримують достатньо кисню, адже листочки — дихальний орган рослини.

Я ніколи не обрізаю листя з причини ліні. Урожай завжди хороший, шкідників немає, притому, що я навіть її нічим не обробляю. Але і порівняти мені не з чим. Можливо, якщо б я обрізала листочки, то було б ще краще… Потрібно перевіряти. Можливо, в цьому році я зроблю половину плантації за всіма правилами осіннього догляду і порівняю влітку результати.

Чим можна підгодувати суницю садову

Ви здивуєтеся, якщо дізнаєтеся, що підживлення грунту дозволяє краще перезимувати культурі.:

 • Добрива покращують склад землі;
 • Земля стає більш пухкої, а це дуже важливо для росту кореневої системи;
 • Підвищується опірність рослини шкідників і хвороб.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime48 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Тоді варто з’ясувати, чим підживити садову суницю восени!

 • Деревна зола. У вигляді сухого кошти 150гр на 1кв.м. землі. У вигляді настою (2ст. на 1л гарячої води, кип’ятити протягом 15 хвилин. Цей настій змішати в 10л води і застосувати).
 • Біогумус. Розводять і поливають грунт, не рослини!!!
 • Курячий послід. 500гр сухого посліду розводиться в 10 л води. Настоюється 2-10 днів. А потім можна поливати. Ось тільки на кущі цієї підгодівлею краще не потрапляти.
 • Перегній. В сухому вигляді – розкидається перегній між кущами, а через 5-7 днів земля спушують. У рідкому – 1кг на 10л води розмішують. Через 2 дні цим настоєм можна поливати.
 • Бобовий сидерат, стебла люпину, скошена трава подрібнюються, розкладаються між кущами і притрушиваются землею. Можна використовувати рідке добриво з трави і бур’янів.

Ці підживлення зміцнять рослини і допоможуть йому перезимувати.

Як правильно підживити полуницю борною кислотою

Про підгодівлі поговорили. Але є ще один ефективний засіб – борна кислота. Вона дуже важлива для якості, смаку і аромату ягід.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime49 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Як правильно підживити культуру:

 • Навесні (до цвітіння) кущики поливають розчином води (10л), борної кислоти і перманганату калію (по 1г).
 • Для поливу: вода (10л), зола (1ст.), борна кислота (2г) і марганцівка (2г).
 • Позакореневе підживлення: розпорошити розчин води (10л) і борної кислоти (5гр).
 • Під час дозрівання ягід: вода (10л), борна кислота (2г), деревна зола (100гр), сечовина (20гр), марганцівка (3г).

Для кореневого добрива можна робити такий розчин: 1 склянка деревної золи залити 2 склянками окропу – настояти 2 години. Додати до цій настоянці 2 грами марганцівки (не розчину, а кристалів), 3 г борної кислоти, 10 крапель йоду і залити 10 літрами теплої відстояної води. Принцип процесу добрива: 1 250 мл склянка під один кущ.

Дуже часто я чую, що борну кислоту просто розкидають по грунту. Роблять це виключно восени, щоб волога (дощі і сніг розчинили кислоту). Але досвідчені садівники все ж радять застосовувати кислоту виключно в розчиненому вигляді.

Обробка полуниці від шкідників восени

Нашої полуниці належить пережити зиму. Для культури це шокова середовище. А ось хвороби і шкідники при цьому можуть себе цілком нормально почувати. З настанням тепла наші рослинки опиняться під загрозою. Ослаблі, вони навряд чи зможуть перенести.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime50 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Як обробити полуницю:

 • Час обробки – кінець збору врожаю. Для звичайної це – вересень-жовтень, для ремонтантної – жовтень-листопад.
 • Грядка ретельно прибирається і рихлити. З кущиків полуниці зрізаються сухі і хворі листочки і загущають посадку вуса.
 • Залежно від проблеми, з якою найчастіше зустрічається садівник на своїй ділянці з суницею садовою, і підбираються необхідні препарати. Ними обробляють грунт і рослини по интрукции.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime51 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Які це препарати:

 • «Топаз», «Байлетон». Від борошнистої роси, бурої і білої плямистості.
 • «Тельдор». Від чорної та сірої гнилі.
 • «Нитрофен». Від суперечок грибків.
 • Суміш: вода (10л), мідний купорос (300гр), вапно (300гр). Від бурої і білої плямистості.
 • Інсектицид «Метальдегид». Від шкідників, в основному від слимаків та равликів.
 • «Фитофермом», «Актеллік», «Актофітом», «Карбофосом». Від кліщів та попелиць.
 • «Актара», «Актеллік», «Інтавір». Від жуків і довгоносиків.

Деколи, щоб повністю позбутися шкідників, потрібно повністю оновити і ґрунт на грядці, і рослини.

Добриво полуниці гноєм

Удобрені гноєм кущі полуниці стають більш міцними і дають кращий урожай. Як правильно внести гній в грядку:

 • Перед осіннього перекопування (або глибокої прополкою) гній розкидається по ділянці. Коли добриво підсихає, разом з ним перекопується грунт. Так гній закладається в грядки.
 • Перегнилий гній вводять у вигляді «бовтанки» в лунки при пересадці рослин.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime52 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Посадка суниці в основному проводиться навесні. Але і восени можна таким же чином удобрити пересаджені на нове місце кущі.

Обрізка, підживлення і догляд за ремонтантної полуницею

Полуниця, що дає урожай кілька разів у році, і в догляді потребує більш ретельного. Наприклад, потрібно:

 • Полив. Після висадки рослин кожен день на протязі 5 днів. Потім – 3 рази в тиждень. У посушливий час – через день.
 • Підгодівля. Перша підгодівля в останніх числах травня слабким розчином сечовини (1гр на відро води). Друга підгодівля – в червні, під час активного формування квітконосу поливають грядки коров’яком (1: 10). Це – обов’язкові підживлення. Крім них за сезон рослини повинні удобряться раз 5-8 спеціальними мінеральними добривами, такими, як Кеміра Люкс, Растворін Кристаллин.
 • Обрізка ремонтантних сортів може проводиться, як навесні, так і восени. Після плодоношення з куща видаляються всі нижні листочки, залишаються тільки верхні. Восени до того ж обрізаються вуса і видаляються старі і сухі листя.
 • Мульчування. Це одна з важливих умов догляду за рослинами. Так можна затримати вологу, вберегти від заморожуванням або від перегріву стебло куща.

Якщо ви живете в холодному регіоні, де ремонтантна суниця вимагає укриття, то обрізання потрібно проводити саме в осінній час. Робиться це наступним чином: після збирання усього врожаю з куща видаляють нижні листочки, намагаючись не торкнутися верхні листові пластинки, адже саме в їх пазухах і закладаються плодові бруньки, з яких у наступному сезоні сформуються плоди.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime53 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Ще одна важлива умова догляду за цією культурою – оновлення посадок кожні 3 роки!

Відео про посадку полуниці під агроволокно і догляді восени

Навчитися правильно висаджувати культуру під агроволокно допоможе це відео. Тут розповідається про підготовку грядок, посадці і догляду за рослинами, посадженими на агроволокно. Окремо скажу, що у відео приділяється увага кожному моменту посадки, від якого залежить приживеться рослина і як воно перезимує.

Поради досвідчених садівників про те, як підготувати полуницю до зими в Сибіру

Осінь – найкращий час для пересадки або розсадження полуниці. Розмножити її легко вегетативним способом. В умовах короткого Сибірського літа вирощують культуру ранньостиглих сортів і починають готувати її до зими відразу після збору врожаю.

ukhod obrezka i podkormka klubniki osenyu podgotovka klubniki k zime54 Догляд обрізка і підживлення полуниці восени. Підготовка полуниці до зими

Для Сибіру досвідчені садівники радять проводити такі роботи:

 • Починати вирощувати полуницю з вибору потрібного сорту, який добре буде відчувати в даному регіоні. А тому, догляд за культурою буде мінімальним. Рослина буде менше боліти. Для Сибіру актуальні ранньостиглі сорти.
 • Готувати кущі варто почати відразу ж після того, як був зібраний останній урожай.
 • У перших числах серпня кущі наводяться в порядок: видаляється з-під них стара мульча, зрізаються вуса і сухе листя. Важливо видалити і квітконоси, в цьому році вони вже не встигнуть дати врожай, зате кущ з-за них ослабне.
 • Кущі підгодовують.
 • До початку заморозків грядки поливаються.
 • Як правило, починати вкривати грядки можна в жовтні.

Ці заходи допоможуть рослинам піти в зиму більш міцними. А значить, вони перезимують і на початку літа дадуть нам урожай.

Була стаття корисною, і чи готові ви їй поділитися з друзями? Можливо, ви хочете доповнити тему своїм досвідом? Я буду вам за це щиро вдячна!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради