Цибуля-шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

Вже багато років я вирощую цибулю-шалот. Кожен рік він тішить гарним врожаєм, якого вистачає і на їжу, і на посадку. Можливо, хороший урожай виходить завдяки турботі, яку надаємо йому, починаючи від посадки і закінчуючи збиранням врожаю. В цій статті хочу поділитися з вами усіма секретами вирощування цієї незамінної для нашого повсякденного меню культурою. Не всім виходить його виростити, можливо ці поради комусь допоможуть.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte52 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

Культура вважається дворічної, тобто в перший рік з насіння-чорнушки вирощують севок. На наступний рік висаджують сіянку і з нього виростають вже повноцінні коренеплоди. Частіше вирощують шалот найпоширенішим і простим способом — посадкою в грунт коренеплодів.

Шалот, як і всі інші види цієї культури, дуже корисний для здоров’я, тому без нього не обходиться приготування багатьох страв, будь то салати, супи або м’ясні страви. Навіть в якості гарніру підсмажений, він буде дуже смачний, так само як і пиріжки з зеленим цибулею.

Цибулю-шалот – відміну від цибулі

Вирощуючи його багато років, на мій подив я зовсім недавно дізналася, що він називається шалот. Для нас він був просто цибулею, такий же, як і ріпка, який кожен рік я садила на грядки і кожен день його використовувала для приготування їжі. І особливої різниці між ріпчастою і ним я не помічала. А різниця, виявляється, є.

 • Якщо ріпка зростає однією цибулиною, то в шалот зростає гніздами. В одному гнізді може налічуватися від 4 до 10 штук.
 • Є відмінності і в формі самого овоча. У ріпки форма коренеплоду округла, трохи приплюснута по вертикалі, а у шалот — витягнута. І ріпка велика за розміром.
 • Шалот добре зберігається всю зиму і до посадкового сезону він має таку ж тверду структуру і не проростає. А ось ріпка з сіянки, особливо при неправильному зберіганні, швидко псується, проростає і може загнити.
 • Смак у шалоту більш м’який, ніж у ріпчастої. І при чищенні овочу для нарізки, він практично не викликає сльозотечі. Пір’я у нього більш ніжні і не такі гострі.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte53 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

До позитивних властивостей відноситься холодостійкість, його можна сіяти відразу після того, як стає сніг. Деякі городники садять його під зиму і вирощують при цьому непоганий його врожай.

Хоча є один, правда, не дуже суттєвий недолік. Навряд чи його можна нарізати красивими кільцями, наприклад, щоб заправити оселедець. Все тому, що в одній голівці у шалоту є зародки 2-4 майбутніх луковок.

Сорти цибулі-шалот

Сучасна селекція вивела досить багато сортів цього популярного зараз овоча. Також як і ріпчасту, він буває раннього, середнього і пізнього строку дозрівання. Кожен сорт має свої характеристики, які відрізняються і за формою цибулини: бочкоподібні (Кіровський, Вятський), плоскі (Уральський, Рижик), подовжені веретеноподібні. За смаком він може бути гострим, напівгострий і солодким. Також є сорти золотисто-жовтого забарвлення, червоно-фіолетового, білого.

Сучасні сорти мають особливість – вони можуть розмножуватися насінням, що може зробити самостійно при бажанні кожен городник.

За відгуками з різних джерел, кращими сортами вважаються:

 • Сімейний – многозачатковый сорт з великими коренеплодами вагою до 40 м;
 • Золотий лук старовірів – один з многозачатковых сортів, володіє хорошим смаком;

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte54 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунтіСорт «Золотий лук старовірів»

 • Кудымкарский – має великі гнізда, коренеплоди довгасті блідо-рожевого кольору, сорт високоврожайний;

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte55 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунтіСорт «Кудымкарский»

 • Єгор’євський – многозачатковый сорт з гарною лежкістю і відмінним смаком.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte56 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунтіСорт Єгор’євський

 • Кущівка Харківська – високоврожайний сорт з великими цибулинами;
 • Уральський–40 – з червоними витягнутими коренеплодами;
 • Кубанський – великоплідний сорт з гарною лежкістю;
 • Староруський – дає хороший урожай червоно-фіолетових великих овочів, добре зберігається до весни;
 • Старообрядницький – лежкий високоврожайний сорт, має красиві округлі цибулинки;

Сорти для південних районів. Рекомендуються посухостійкі напівгострі сорти «Кунак», «Кущівка харківська», «Зірочка», «Російська фіолетовий», «Запорізький» (гострий), Кубанський жовтий» (напівсолодкий), «Ванська» і «Баргалинский» (солодкі сорти).
Сорти для Середньої смуги і Сибіру. Альбик, Айрат, Афоня, Белозерец, Бонілла F1, Гарант, Гірник, Гуран, Дімон, Жар-птиця, Зірка, Смарагд, Каскад, Міжсезоння, Здоровань, Сережка, Сибірський жовтий, СІР-7, Софокл, Спринт, Сибірський бурштин, Сибіряк, Сніжок, Спрут, Уральський 40, Уральський фіолетовий.
Сорти для холодних кліматичних зон Сибіру, Півночі і Далекого Сходу. Сорти повинні бути ранньостиглими, інакше цибулини за сезон не встигнуть дозріти. Наприклад, “Сибірський жовтий”, “Спринт”, “Сір-7”.
Сорти для підзимового посадки. З сортів Сибірського науково-дослідного інституту рослинництва і селекції (СибНИИРС): Сибірський жовтий, СІР-7, Рижик, Софокл, Сережка, Здоровань, Альбик, Гарант.

Посадка цибулі-шалоту у відкритому грунті

З вирощуванням цієї культури може впоратися навіть початківець огородник. Однак, не знаючи основних агротехнічних правил і сівозміну, чи у нього виросте хороший урожай. Розберемо різні моменти в посадці і догляду за культурою.

Оптимальні строки посіву

Цибулю-шалот – холодостійка культура, чудово переносить перепади температури. Тому його можна вже садити, як тільки стає сніг. У південних регіонах країни – це може бути кінець лютого, в більш північних регіонах – кінець квітня. Ще є однією перевага ранньої посадки. Саме це факт посадки пізніше, а саме у другій половині травня, не дозволяє цибулевої мухи відкласти свої личинки в шийку коренеплоду.

Якщо ви хочете посадити овоч для їжі і посадки на наступний сезон, садіть його окремо від того, який призначений для зелені і для їжі влітку. Справа в тому, якщо хочете отримати хороший урожай великого овоча, то не обривайте у нього пір’я для їжі. Вони необхідні для харчування і зростання майбутнього урожаю. Для зелені посадіть його треба садити окремо.

Попередники і сусіди

Багатий урожай значною мірою залежить від того, хто до нього в минулий сезон ріс на цьому місці. У такому разі овоч отримає достатньо поживних речовин, буде менше хворіти і його не будуть долати шкідники. Цибуля чудово буде рости після бобових культур-гороху, квасолі, бобів. Добрі попередники — капуста, помідори, кабачки, гарбуз.

А ось такі культури, як буряк, соняшники, моркву, часник і кукурудза будуть надавати не дуже гарний вплив. А ось сусідство з морквою, навпаки, буде корисно коренеплоду. Так морквяна муха буде відлякувати цибульну, і навпаки, цибульна — морквяну. Хороше сусідство нададуть – суниця, редис і салат. Сусідство з шпинатом і брокколі краще уникати, вони негативно позначаться на зростанні шалот.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte57 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

Вибір і підготовка ділянки

Культура любить легку родючий грунт на відкритому сонячному ділянці. Не дуже любить вологий грунт і близько залягають грунтові води. Якщо грунт на ділянці досить вологий, робіть високі грядки, щоб зайва волога йшла в борозни. Кислий грунт необхідно попередньо раскислить.

З осені грядку під майбутні посадки удобрюють перепрілим гноєм, перегноєм, компостом – до 4-5 кг на 1 в. м., після чого землю перекопують на штик лопати. Якщо з осені не внесли добрива, то перед перекопуванням в землю додають перегній, золу, суперфосфат і перекопують.

Підготовка садивного матеріалу

За 2 тижні до передбачуваної посадки, посадковий матеріал потрібно перебрати. Для посадки відбирають коренеплоди середньої величини. Якщо посадити велику цибулину, то з неї виросте багато маленьких, до 7-8 штук в гнізді, так як їм всім не буде вистачати харчування. Посадивши дрібну або середнього розміру, зросте 3-4 штуки, але вони виростуть великими.

Чому таке відбувається? Якщо велику цибулину розрізати впоперек, то на розрізі можна помітити на ній до 4-5 зачатків. Якщо те ж саме зробити на дрібній, то можна помітити зачатки двох, тобто з цієї виросте дві, але великі.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte58 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунтіНа зрізі видно, що чим більше цибулі, тим більше у нього зачатків майбутніх цибулин

Відібравши матеріал для посадки, його потрібно прогріти. Для цього її ставлять біля батареї або грубки. Можна прожарити посадковий матеріал в духовці з відкритими дверцятами при температурі 40?с протягом 1 години або залити водою такої ж температури і залишити до повного охолодження води. Це робиться з наступних причин. У кожній цибулині є генеративна брунька, з якої згодом виходить стрілка. Вона розвивається при температурі від +3 до +18С. Навіть, якщо цибулю зберігався неправильно, і в ньому вже заложилась генеративна нирка, то при прогріванні вона відмирає, і коренеплід потім не випустить стрілку.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte59 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

За 3-4 години до посадки, можна навіть на ніч, посадковий матеріал протруюють, замачівая в рожевому розчині марганцю. Це дозволить вбити спори грибів і бактерії на поверхні лушпиння. Можна протравити його в розчині Максима, замочивши його 1-1,5 години, потім просушити і прогріти.

Безпосередньо перед посадкою в землю, цибулини обрізають шийку до плічок, тим самим ми сприяємо швидкому проростанню пьоришков. А ще деякі досвідчені городники злегка обрізають денце, щоб корінці швидше відросли.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte60 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

Як правильно посадити цибулю в грунт

Підготувавши грядку і сам посадковий матеріал, тепер можна садити овоч в землю. Висаджують його рядками, відстань між рядками 10-15 див. В кожному рядку встромляємо його денцем вниз на відстані 15 см один від одного. Не треба саджати його дуже близько, кореневій системі потрібно відстань, щоб в достатній кількості засвоювати поживні речовини з землі. Так садять, якщо хочете отримати великий овоч для їжі і середнього розміру на посадку.

Саму цибулину встромляють у землю по плічка. Можна зашпарувати злегка землею, в подальшому, по мірі росту коренеплід сам підніметься з землі.

Зустрічаються нерозділені до кінця цибулини (як на фото). При посадці ви їх розділіть, і посадіть окремо. З кожної їх них потім виросте повноцінне гніздо з кількома коренеплодами. Якщо посадити не розділивши їх, новим буде дуже тісто, і вони виростуть дуже дрібними.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte61 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

Для зелені цибулі саджають набагато частіше, можна навіть на відстані 2-3 див. В подальшому його висмикують для їжі, але не підряд, а через одну-дві.

Догляд за цибулею при вирощуванні у відкритому грунті

Шалот — культура невибаглива, проте тільки при хорошому догляді виросте гарний врожай. Весь догляд зводиться до поливу, розпушування міжрядь, прополці від бур’янів, підкормкам та боротьбі з хворобами і шкідниками. Розберемо ці моменти детальніше.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte62 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

Полив

На початковому етапі зростання, рослинам потрібен регулярний полив, особливо в суху погоду. Але в той же час він не любить зайву вологість. У спекотну погоду рослина поливають 2-3 рази на тиждень, краще у вечірній час, щоб вода встигла дійти до корінців. У дощове літо полив краще взагалі обмежити, оскільки при зайвій вологості він швидше загниє.

За місяць до передбачуваного терміну збирання полив припиняють. До моменту збирання пір’я повинні встигнути висохнути і віддати всі поживні речовини цибулин.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte63 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

Розпушування і прополка

Як будь-яка овочева культура, цибуля теж любить легку пухку землю. Справа в тому, що після дощів і поливу, утворюється земляна скоринка, яка перешкоджає доступу кисню до коріння рослини. Видалення бур’янів і одночасне розпушування допоможе впоратися з цією проблемою. Розпушування буде перешкоджати застою вологи в ґрунті, і не дасть з’явитися гнилі. Крім того, у сухому грунті не буде можливості розмножуватися хвороботворним бактеріям та грибкам.

Бур’яни слід видаляти своєчасно, інакше вони забирають більшу частину поживних речовин на себе.

Підживлення

Першу підгодівлю проводять, коли на цибулинах з’явилися пір’ячко. У цьому випадку підгодовують розчином карбаміду (сечовини) з розрахунку 1 сірникову коробку на відро (10 л) води. Поливають під корінець приблизно по 200 мл

Підживлення не проводять, якщо грунт перед самою посадкою була заправлена органічними добривами.

Курячим послідом можна проводити підживлення до 3-х разів за сезон, при цьому його розводять згідно інструкції на упаковці.

Або підгодовують трав’яним настоєм. Для цього бур’яни, скошену траву, кропиву складають у діжку, заливають водою і залишають для бродіння на 5-7 днів. Потім 1 л настою розводять у 10 л води і поливають розчином також під корінь.

Наступні підживлення проводять фосфорно-калійними добривами. Дуже добре цибулю реагує на зольні підживлення. Золу можна додати трав’яний настій, або підсипати її між рядками. Крім поживної цінності (а зола джерело калію, магнію і фосфору), зола відлякує комах-шкідників.

Захист від хвороб

Лук, як і інші овочеві культури, схильний до хвороб. І прикро буває, коли докладаєш чимало сил, щоб виростити гідний урожай, а втрачається його частину із-за хвороб або шкідників. Найчастіше шалот уражується такими хворобами, як

 • Пероноспороз (несправжня борошниста роса). На ранніх стадіях хвороби на пір’ї з’являються невеликі жовті плями. У міру розвитку хвороби видно сіро-фіолетові спори грибка. Наліт добре помітний в ранковий час, коли ще грядки не обсохнули від роси. Пізніше пір’я засихають, рослина не отримує харчування, не може далі розвиватися. Уражені рослини потрібно знищити, вживати в їжу їх не можна. А помітивши перші ознаки хвороби, обробіть рослини мідьвмісними препаратами або бордоською рідиною. Не допускайте загущенность посадок, частіше розпушуйте ґрунт і прибирайте бур’яни, щоб вони не затуляли сонячне світло рослинам.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte64 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

 • Іржа – також грибкове захворювання, при якому на пір’ї з’являються плями жовтого кольору. З часом, як і при пероноспорозе, листя в’януть і поступово засихають. Виникає також через підвищеної вологості і надлишку азотних добрив. Для зниження ймовірності ураження іржею прогрівайте овочі перед посадкою, не поливайте його зверху з лійки. Якщо з’явилися ознаки хвороби, полийте посадки протигрибковими препаратами, наприклад, Топазом іл Фитоспорином.
 • Мозаїка – при цьому вірусному захворюванні на перышках з’являються спочатку світло-зелені або жовто-білі плями або смужки. Пізніше по мірі розвитку хвороби, листки стають ніби гофрованими і злегка сплощеним. Поступово вони в’януть і засихають. Впоратися з проблемою допоможе полив зольним настоєм.
 • Шейковая гниль – хвороба проявляється під час зберігання, коли на шийці коренеплоду спочатку з’являється сірий наліт, а пізніше в цьому місці починається гниль і неприємний запах. Якщо хворобу вчасно не помітити, гниллю вражається поруч лежать цибулини. Причиною може бути підвищена вологість з-за частих дощів або рясного поливу, внесення свіжого гною, недотримання сівозміни. Щоб гниль не з’явилася, добре просушуйте коренеплоди після збирання врожаю перед його закладкою на зберігання.
 • Фузаріоз – захворювання починається з коренів, куди збудник потрапляє з ґрунту. Поступово піднімаючись по кореневій системі, вражає повністю всю цибулину. Спочатку у рослини починають в’янути нижні листки, а краї пластин стають водянистими. На самих перышках з’являються зелені або жовті цятки. Виникає при підвищеній вологості і густоти садіння. Усуньте причини, і фузаріоз мине ваші посадки.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte65 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

Щоб захистити рослини від ураження хворобами, необхідно насамперед забезпечити належний догляд, виключити перезволоження грунту, проріджувати посадки та проводити своєчасне розпушування ґрунту.

Боротьба з шкідниками

Не менше неприємностей приносять шкідники. З них найнебезпечніші – цибульна муха, попелиці і нематода.

Цибульна муха

Як боротися з цибулевою мухою вже детально писала. Важливими моментами є дотримання агротехнічних прийомів при посадці і догляду ха культурою. Помітивши уповільнений ріст, пожовтіння пера і неприємний запах, відразу ж безжально прибирайте коренеплід з грядки, його врятувати вже не вдасться. Є чимало інсектицидів і народних засобів для боротьби з цибулевою мухою, про них я писала у згаданій статті. Пам’ятайте, що після обробки інсектицидами не можна протягом 2-х тижнів вживати цибулю в їжу.

Практикуйте ранню посадку культури, і не забувайте частіше рихлити посадки, комаха ніколи не відкладає яйця в пухкий грунт. Відлякує муху запах нашатирного води (50-100 мл нашатирю на відро води), якщо полити цибулю під корінець. Або ганчірка, змочена гасом і розкладена по периметру грядки.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte66 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

Цибульна нематода

Інший не менш злісний і поширений шкідник – нематода. Маленький черв’ячок викликає гниття коренеплоду і робить його непридатним для вживання в їжу. А з-за деформації захисного шару збільшується ризик зараження іншими хворобами та інфекціями.

Популярним і надійним засобом боротьби з нематодою є перкальцит – кисневмісний препарат, який використовується як добриво, і як засіб боротьби з шкідником. Його вносять у ґрунт за тиждень до посадки з розрахунку 250-300 г на 1 кв. м. Або можна застосувати карбамід (сечовину), його розводять по інструкції і вносять за місяць до посадки по 100 г на 1 кв. м.

Попелиця

Дивно, адже з допомогою цибульного лушпиння ми боремося з шкідниками. А тут на самому овоче з’являється такий шкідник – тля. В науковій літературі вона називається Неотоксоптера. Це дуже дрібна комаха, довжиною не більше 2 мм, Якщо шкідників трохи, його дуже складно помітити. Але по мірі росту колонії, попелиця поширюється по всій довжині пера. Шкідник починає освоювати рослина з молодих нижніх листків, поступово поширюючись по всій рослині і освоюючи сусідні. Уражується найчастіше – цибуля-шалот.

Для боротьби використовують інсектициди – Бітоксибацилін та Бікол, їх розводять по інструкції і обприскують рослини по перу. Також допомагає відвар ромашки, перцю, розчин яблучного оцту, дегтярного мила, кока-кола, все, що має неприємний різкий запах.

luk shalot – vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte67 Цибуля шалот – вирощування і догляд у відкритому грунті

Вирощування цибулі-шалоту з насіння через розсаду за один сезон

Не завжди вдається знайти сорт шалот, який хочеться розвести у себе. Розмножити улюблені сорти можна через розсаду, посадивши будинку насіння чорнушки. У продажу можна придбати будь-який вподобаний сорт і розмножити його, посіявши насіння на розсаду. Причому, скоростиглі сорти можна виростити з насіння до повноцінних цибулин всього за один сезон. Звичайно, в цьому випадку насіння сіють вже в лютому. Але посадивши насіння і пізніше, в один сезон можна виростити сіянку, який висаджує в грунт вже на наступний рік і отримують повноцінний урожай до кінця літа.

Вирощування шалот з насіння, нічим не відрізняється від звичайного ріпчастої цибулі. Як це робиться, подивіться відео.

Також, як і ріпчаста сорти, шалот можна садити під зиму. Не лякайтеся, цибулю не замерзне, адже це холодостійка культура. Зате такий спосіб має чимало переваг і на наступний рік ви отримаєте непоганий і більш ранній урожай.

Дорогі читачі, сподіваюся, що в цій статті ви знайшли всі рекомендації з вирощування цибулі-шалот. Наслідуючи їм, посадка і догляд за ним вам не здасться складними і у вас виросте прекрасний урожай, якого вистачить і для їжі, і на посадку на наступний рік. Гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради