Застосування марганцівки на городі і в саду

primenenie margancovki na ogorode i v sadu75 Застосування марганцівки на городі і в саду

Перманганат калію, в народі його називають просто марганцівка, дуже популярний засіб серед городників і садівників. Сфера його застосування досить різноманітна. Володіючи дезінфікуючі властивості, її використовують для знезараження насіння, грунту, теплиць. Якими властивостями ще мають розчини марганцівки, як правильно його розводять і застосовують? Про це докладніше в статті.

Марганцівка – що це таке?

Марганцівка поширена назва марганцевокислого калію, калієвої солі марганцовой кислоти. У складі є калій і марганець. Являє собою темно-фіолетові кристали, при розчиненні у воді утворюють яскраво забарвлений розчин кольору фуксії.

Перманганат калію – потужний антисептик. В медицині його застосовують для знезараження гнійних ран, промивання шлунка, полоскання горла, обробки лабораторного посуду і т. д. Навіть новонароджених в перші дні життя купають, додаючи у воду розчин марганцівки. У побуті теж знайшлося їй застосування для миття підлог, прання білої білизни.

Городники давно вже користуються марганцівкою, так як

 • знезаражує посадковий матеріал і грунт,
 • знищує збудників і шкідників на городі і в саду,
 • живить рослини марганцем при його недоліку.

Останнім часом порошок буває складно купити, оскільки це рецептурний препарат і його відпускають в аптеці тільки в обмеженій кількості. Справа в тому, що він відноситься до прекурсорів – «попередників» для створення наркотичних засобів. Проте одну упаковку можна купити в ветеринарній аптеці або в садівничій магазині, причому за невисокою ціною. Марганцівка задоволена економічна в застосуванні. Для наведення слабкого розчину достатньо декількох крупинок, тому стандартної упаковки вистачить на тривалий час.

primenenie margancovki na ogorode i v sadu76 Застосування марганцівки на городі і в саду

Як розводити марганцівку?

Кристали розчиняються не відразу, а поступово. Тому при наведенні можна легко помилитися. А так як більшість розводять «на око», при користуванні таким розчином можна отримати хімічні опіки. В інструкціях по застосуванню рекомендують розводити, пропонуючи розчиняти речовина в грамах. Але не у всіх під рукою є ваги. Тому є інше поняття концентрації: слабо-рожевий, середньо-рожевий темно-рожевий (насичений) розчин.

Для відомості: Слабо-рожевий розчин можна отримати, розчиняючи 0,002 г на 100 мл води. Це приблизно 3-4 крупинки на половину склянки води.

Розумніше спочатку приготувати насичений розчин, а вже потім наводити робітники. Спочатку в склянку з водою додають з упаковки кристалів. Збовтуючи воду, чекаємо поки не розчиняться всі кристали, можливо, доведеться почекати кілька хвилин. Спочатку рідина буде блідо-рожевою, потім по мірі розчинення кристалів, вона стає все більш насиченою. З такого рідини готуються робочі розчини.

Як визначити концентрацію розчину?

Щоб отримати розчин необхідної концентрації та не помилитися, краще концентрований склад додавати в ємність з водою з допомогою піпетки або флакончик з-під ліків з крапельницею.

Слабо-рожевий виходить при додаванні до води кілька крапель насиченого розчину, як на цьому фото.

primenenie margancovki na ogorode i v sadu77 Застосування марганцівки на городі і в саду

Додавши ще кілька крапель, виходить середньо-рожевий розчин .

 • Слабо-рожевим розчином проливають землю;
 • Середньо-рожевим – замочують посадковий матеріал і насіння,
 • Темно-рожевим – обробляють тару для посадки розсади, інструменти.

Як користуватися марганцівкою

Спектр застосування марганцівки досить різноманітний.

Протруювання насіння

Якщо перед посівом насіння замочити в слабо-рожевого марганцівці, це не тільки продезинфікує і знищить збудників хвороби, але і забезпечить насіння стартовим запасом сил, які сприяють зростанню рослин. В результаті отримують багату і екологічно чисту продукцію.

Насіння замочують на 15-20 хвилин, довше тримати не треба щоб уникнути опіків на оболонці. Після замочування насіння промивають, потім підсушують при кімнатній температурі. Насіння протруюють не тільки перед посадкою, але і перед тривалим зберіганням.

primenenie margancovki na ogorode i v sadu78 Застосування марганцівки на городі і в саду

Обробка посадкового матеріалу

Цибуля, часник, цибулини декоративних квітів (тюльпани, гладіолуси, лілії тощо), картоплю перед посадкою теж обробляють в слабкому розчині. Але знайте, що процедура обробки рятує рослину лише на початковій стадії росту. Надалі доведеться використовувати інші способи боротьби з хворобами.

Обробка ящиків для розсади

Перед посівом насіння для розсади, ящики необхідно обробити міцним розчином. Цілком можливо, що після попереднього користування на ящику залишилися бактерії. Ящики повністю занурюють у великій ємності, потім їх споліскують. Або за допомогою дрантя, змоченою в марганцівці, протирають внутрішню поверхню ящиків. Не забудьте надіти гумові рукавички!

Обробка грунту

Для посилення ефекту нагрійте воду до 60-70?С, додайте марганцівку, щоб вийшов темно-рожевий розчин. Таким способом позбавляються від збудників, що викликають фітофтороз, чорну ніжку, сіру гниль, борошнисту росу. Висаджують насіння тільки в остиглий підсохлий ґрунт. Причому, використовують концентрації:

 • слабку – при чорної ніжці і фитофторозе,
 • середню – при борошнистої роси,
 • сильну – при сірої гнилі і мозаїчної хвороби.

Середньо-рожевим розчином обробляють грунт близько теплиці для знищення збудників хвороб овочів і шкідників.

Обробка теплиці

Середньо-рожевим розчином миють полікарбонат всередині теплиці, перед підготовкою до зими. Після обприскування внутрішніх стін, потім промивають чистою водою.

Обробка садового інструментарію

Темним розчином обов’язково обробляють інструменти (лопати, секатори, плоскорізи і т. д.), щоб з соком уражених рослин хвороби далі не поширювалися.

primenenie margancovki na ogorode i v sadu79 Застосування марганцівки на городі і в саду

Підживлення рослин

Оскільки в складі є калій і марганець, марганцівкою одночасно з обробкою грунту підгодовують рослини. Недолік калію в ґрунті, буває рідко, тим більше городники в якості підгодівлі використовують деревну золу, багату калієм. А ось марганець – мікроелемент, якого часом не вистачає в ґрунті. Його недолік знижує захисні сили рослини, врожайність, сповільнює дозрівання плодів. Для підгодівлі використовують слабкий розчин, достатньо однієї підживлення навесні.

Хтось із дачників воліє використовувати марганцівку спільно з йодом, борною кислотою. Але досвідчені городники так робити не рекомендують, вважаючи таке використання неефективним і шкідливим.

Марганцівка для кімнатних рослин

Часте рясне поливання кімнатних рослин призводить до появи мошок-дрозофіл. Личинки мошок харчуються соком корінців, рослина поступово гине. Впоратися з ними допомагає марганцівка, досить полити землю в горщику слабким розчином.

Запобіжні заходи

Перманганат калію – хімічна речовина, неправильне зберігання і використання може призвести до неприємностей. Тому дотримуйтесь правил безпеки.

 • Зберігайте речовина в місцях темному прохолодному місці, недоступному для дітей;
 • Не беріть кристали голими руками, працюйте в гумових рукавичках;
 • Розчиняйте у теплій воді, так швидше розчиняться крупинки, розмішуйте до повного розчинення;
 • Готують розчин для одноразового застосування, готовий розчин не підлягає тривалому зберіганню;

При змішуванні з органічними речовинами (гліцерином, танінами, сахарозу та ін), легкоокисляющимися речовинами відбувається саморазогревание. Іноді це призводить до самозаймання та вибуху.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради