Як боротися з бур’янами на городі – кращі методи і засоби

Закінчилася посівна кампанія, тепер майже кожен день займаємося поливом грядок, підгодівлею посадок, боротьбою з шкідниками. І начебто можна розслабитися, відпочити. Але ні! На черзі – прополка бур’янів, найогидніша робота на городі і дачі. Нещодавно ми позбавлялися від кульбаб, але тепер на грядках полізла бур’яниста трава. Але як позбутися від бур’янів, приклавши мінімум зусиль і максимально ефективно?

kak borotsya s sornyakami na ogorode – luchshie metody i sredstva36 Як боротися з бурянами на городі – кращі методи і засоби

Звичайно, є старий, перевірений поколіннями, спосіб – нахиляючись над грядкою, безжально і постійно їх висмикувати. Але якщо городніх грядок не одна сотка, то прополювання вручну – важкий каторжна праця. Причому, выдрав безжально бур’яни з землі, вони через 2-3 тижні знову виростають, наче їх і не виполювали.

Так чи є такі засоби і способи, які допомогли б позбутися від бур’янів хоч не назавжди, то хоча б на один сезон? Виявляється, є такі способи, і про це розповім далі у статті.

Поради фахівців, як боротися з бур’янами на дачі правильно

Які способи боротьби існують в даний час? Які з них фахівці рекомендують краще використовувати? Розглянемо коротко кожен з них.

Механічний (традиційний) – найпростіший і ефективний спосіб. З допомогою лопати і сапи тільки так можна досить екологічно і чисто обробити ділянку. Якщо лободу і мокриць можна висмикнути з корінцями, то з такими монстрами, як осот, кропива, молочай без допомоги лопати не обійтися. Із корені розростаються вглиб і вшир, і просто витягнувши їх із землі, позбавитися від них не вийде. Але в такому випадку краще користуватися не лопатою та сапкою. Візьміть вила, тому що навіть маленький залишився корінець здатний пізніше знову відрости.

Хімічний – застосування гербіцидів. У багатьох при цьому слові починається відразу відторгнення. Так, хімією труїти землю не хочеться. Адже їх застосування надає шкідливий вплив на корисних комах, наприклад, на бджіл. А також на культурні рослини, які позбавляємо від бур’янів. Крім того, це може бути небезпечно для тварин і дітей, що грають на цій ділянці. Потрібно відзначити, що гербіциди здатні накопичуватися в ґрунті, що згодом негативно позначиться на вирощуваних на ділянці овочах і ягодах.

kak borotsya s sornyakami na ogorode – luchshie metody i sredstva37 Як боротися з бурянами на городі – кращі методи і засоби

Біологічний. Для росту і розвитку бур’янів, як і іншим культурним рослинам потрібне світло. Значить, це їх треба лише. Це можна зробивши, застосовуючи мульчування. Як мульчуючого матеріалу використовують щільний чорний укривний матеріал (спонбонд, плівка, камені). Грядки з помідорами, огірками можна замульчувати гарячої травою. Багато городників в якості мульчі використовують картон, шифер і т. д. В загальному, можна використовувати все те, що не пропускає світло.

Як позбавитися від запаху секонд-хенду на одязі: каву, спирт, оцет

Текст. Напевно, ви помічали, що бур’яни ростуть на порожніх землях, а потім насіння розносяться по всій окрузі. Засадіть порожні ділянки. На грядках, де ростуть овочі, бур’янів зустрічається не так вже й багато. Щоб після збирання овочів на грядці бур’яни не розросталися, наприклад, після збирання цибулі, засійте грядки сидератами. Сидерати не тільки не дадуть можливості розростатися бур’янам, але й покращують структуру грунту, що надалі позначиться на родючість грунту.

Истощающий – якщо регулярно скошувати або зрізати рослини під корінь, бур’яни поступово зникнуть. Щоб відновитися і наростити знову листову масу, з кожним разом запас життєвих сил знижується, і бур’яниста трава поступово гине. Цей метод не дає можливість обсемениться деяких трав, що теж дасть свої результати.

kak borotsya s sornyakami na ogorode – luchshie metody i sredstva38 Як боротися з бурянами на городі – кращі методи і засоби

Кращі методи і народні засоби боротьби з бур’янами

Це зараз промисловість спростила боротьбу з бур’янами, винайшовши чорний укривний матеріал і спеціальні хімічні засоби. А до цього городники користувалися тим, що було під рукою. Причому, ці спосіб боротьби досі ефективні і їх досить часто застосовують на своїх ділянках. Вони прості у використанні, їх однаково можна застосовувати як на городі і дачі, щоб витравити бур’яни на грядках, причому без хімії і прополки, а також на газоні і навіть на кладовищі.

Як знищити бур’яни за допомогою оцту, солі і миючого засобу

Це метод найбільш популярний з усіх інших народних засобів. Причому ви отримаєте нетоксичний, але цілком ефективний засіб.

Для цього знадобиться 9% оцет, сіль і миючий засіб для посуду.

Спочатку змішайте оцет і сіль: на 1 склянку оцту знадобиться 1 ст. л. солі, ретельно змішайте їх, щоб сіль розчинилася. Потім додайте кілька крапель миючого засобу, знову все ретельно розмішайте, щоб вийшла однорідна субстанція, і вилийте рідину в розприскувач, і обприскуйте суху бур’янисту траву, краще у вечірній час або похмуру погоду.

Позбутися назавжди від бур’янів в тих місцях, де не плануються ніякі посадки (між бруківкою або біля іншого дорожнього покриття) можна, посипаючи ці місця сіллю. Але спочатку добре полийте цю ділянку водою, потім посипте сіллю, і знову полийте водою. Або відразу розведіть 0,5 склянки солі в гарячій воді і полийте на бур’яни.

Народні засоби від бур’янів

 • Сода. Зробіть дуже концентрований розчин соди, додайте до нього ложку рідкого мила і полийте те місце, де виросла непотрібна трава. Але пам’ятайте, що на цьому місці чи вдасться швидко виростити щось корисне, оскільки сильна лужна реакція добре перешкоджає росту рослин.
Пишна королева: як доглядати за смугастим томатом. Повний опис та рекомендації по догляду

kak borotsya s sornyakami na ogorode – luchshie metody i sredstva39 Як боротися з бурянами на городі – кращі методи і засоби

 • Окріп – якщо бур’янів не особливо багато, то добре їх полити окропом. Замість окропу можна випалити особливо дуже «живучі» бур’яни гарячим жиром. Наприклад, посмажили котлети на сковороді, залишився жир, вилийте його безпосередньо на серцевину бур’яну.
 • Спирт – недешевий спосіб, але має перевагу в тому, що не вбиває посіви. Розведіть 70% медичний спирт 1:10 і обробіть грядки.
 • Випалювання вогнем. Ковзаючим вогнем з допомогою паяльної лампи обпалюють рослини-шкідники. Цей спосіб застосовують до появи перших сходів, довго не затримуючись на одному місці, відразу ж після цього рясно поливають водою. Найкраще підходить для обробки борозен між грядок.
 • Виморожування. Восени після збирання врожаю, перекопайте грядки на глибину багнета лопати, одночасно видаляючи коріння рослин. А заморозки знищать велику частину насіння.

kak borotsya s sornyakami na ogorode – luchshie metody i sredstva40 Як боротися з бурянами на городі – кращі методи і засоби

Гербіциди від бур’янів суцільної дії

Слово «гербіцид» в перекладі з латині означає «вбиває траву». Це препарати, які переважно впливають на непотрібні нам рослини. Ці хімічні препарати є токсичними для навколишнього середовища. Тому краще ними користуватися в крайніх випадках і на дільницях, де не ростуть культурні рослини.

Які бувають гербіциди – класифікація

По механізму дії препарати діляться на 2 групи.

 • Суцільної дії, коли вбиваються всі види рослин при контакті з препаратом. Вони краще підійдуть для суцільної обробки на пустирях, біля огорож;
 • Вибіркової дії – знищують певні види бур’янів, не надаючи впливу на сусідні насадження.

Контактні гербіциди діють лише на надземну частину рослини, в той час, препарати суцільної дії, проникають всередину рослини і поступово вражають листя, стебло і кореневу систему.

Ефект від застосування препаратів суцільної дії можна помітити не відразу, протягом 7-10 днів. Так через 1-2 дня після їх застосування спочатку листя бліднуть, потім вони висихають, висихає і стебло, і в останню чергу гинуть коріння.

kak borotsya s sornyakami na ogorode – luchshie metody i sredstva41 Як боротися з бурянами на городі – кращі методи і засоби

Переваги і недоліки хімічних засобів від бур’янів

Перевагами застосування гербіцидів на ділянці є:

 • Висока ефективність;
 • Зручність і швидкість застосування;
 • Великий вибір, доступна ціна;
 • Можливість паралельно позбутися від шкідливих комах і гризунів.

Але є і недоліки, серед них:

 • При випадковому потраплянні на культурні рослини, вони теж гинуть;
 • Порушується мікрофлора ґрунту;
 • Препарати токсичні, при недотриманні заходів можлива ймовірність отруєння. Тому завжди при роботі з гербіцидами необхідно дотримуватись заходів обережності.

kak borotsya s sornyakami na ogorode – luchshie metody i sredstva42 Як боротися з бурянами на городі – кращі методи і засоби

Засоби для знищення бур’янів і коренів рослин

До гербіцидів суцільної дії з активним речовиною – глифосатом, відносять наступні засоби:

 • Раундап – системний гербіцид суцільної дії, застосовуючи його, вбиваються суцільно всі рослини, не проявляючи ніякої вибірковості. Ціна за 50 мл 280 руб. флакончик потрібно розводити в 3л води.
 • Агрокиллер – при одноразовому застосуванні в рекомендованих дозах не викликає значного погіршення мікрофлори грунту. Вартість флакончика 40 мл – 130 руб. Розводять препарат з розрахунку 30-40 мл за 3 л води.
 • Торнадо – успішно застосовується для знищення однорічних та багаторічних бур’янів. Засіб продається у флаконі-розпилювачі, що зручно для застосування, а також у флаконах по 50 мл за вартістю 90 руб., який розчиняють в 3 л води.
 • Граунд – один з сильних гербіцидів суцільної дії. Продається у флакончиках по 50 і 100 мл, вартість – відповідно 75 руб. і 130 руб. Для обробки 60 мл препарату розводять у 10 л води.
 • Ураган – швидко розкладається в грунті, безпечний для медоносних комах, не чинить негативного впливу на грунт. Вартість флакончика в 50 мл – 120 руб., витрата кошти 75-100 мл на відро води.
 • Лазурит –гербіцид вибіркової дії, найбезпечніший з усіх гербіцидів. Випускається у вигляді порошку в пакетиках по 20 р. активна Діюча речовина метрибузин, для знищення бур’янів використовується водний розчин

Розцінки можуть коливатися в залежності від виробника, а також регіону продажу, де може бути своя націнка і торговельна надбавка. Хоча представлені товари можна знайти за більш низькою ціною і в Інтернеті.

Як застосовувати гербіциди

Гербіциди – дуже ефективні засоби від бур’янів. Однак, застосовуючи їх, необхідно враховувати деякі моменти.

 • Для обробки різних ділянок, від різних бур’янів використовуються різні дозування, про це слід пам’ятати, тому перед розведенням препаратів уважно читайте інструкції до застосування.
 • Обприскувати ділянки з бур’янами слід у суху безвітряну погоду за 5-6 годин до очікуваного дощу, або після дощу або поливу після того, як обсохнуть рослини.
 • Гербіциди – відносяться до сильнодіючих отрут, тому при роботі з ними дотримуйтесь заходів обережності, працюйте в захисному одязі.
Подарунки до 8 березня своїми руками: оригінальні ідеї

Висновок

Боротися з бур’янами – важка, але вкрай необхідна робота, без цього виростити хороший урожай не вийде. Деколи доводиться застосовувати різні способи захисту городу від бур’янів. У цій статті приведені різні способи. Але як там не було, побиватися до знемоги, намагаючись прибрати все до одного бур’яну, все-таки не варто. Змініть ставлення до проблеми, якщо не можете впоратися з нею.

Я не закликаю знову ж таки, запустити свій город. Пам’ятайте, що є Закон про бур’янах, в якому передбачені штрафи за скошену траву і бур’яни на ділянці.

Відповідно до Земельного Кодексу від 25.10.2001 N 136-ФЗ (ред. від 25.12.2018), (з ізм. і дод., вступ. чинності з 01.01.2019), стаття 13 (Зміст охорони земель власники ділянок мають містити свою ділянку в чистоті, своєчасно прибираючи з нього бур’яни.

Якщо сусід поскаржиться на вас, що від вас бур’яни «перебираються» на його ділянку, вас можуть оштрафувати на суму до 1,5 тис. рублів. Для багатьох це відчутна сума.

 

Подобається? Поділіться з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
Залишити відповідь

×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!