Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

Як тільки навесні починає пригрівати сонечко, сніг починає швидко танути. І це час, коли варто навідатися на свою дачну ділянку і оглянути стан багаторічних квіткових культур. Перш за все необхідно звернути увагу на рослини, які зимували під укриттям, щоб зрозуміти, коли їх потрібно знімати. Так при ранньому зняття укриттів рослини можуть померзнути при весняних зворотних заморозках. При більш пізньому зняття можливо випрівання нирок на кущах і загибель від надмірної вологи. І в першу чергу звернемо увагу на троянди.

rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy32 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

Троянди – прекрасні, досить примхливі рослини. Щоб вони радували своїм пишним цвітінням влітку, навесні необхідно правильно повернути їх до життя після довгої і часом суворої зими. І починати догляд за ними потрібно до того моменту, поки рослина не зрушила в зростання. Тому, починаючи з середини весни, потрібно насамперед зайнятися розкриттям перезимували рослин, їх обрізанням, пересадкою торішніх кущів на нове місце і посадкою знову придбаних саджанців. Про що й піде мова далі в статті.

Троянди навесні – догляд після зими, коли знімають укриття з троянд

rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy33 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

Правильний час розкриття кущів безпосередньо залежить від регіону вирощування, а також від погоди конкретної весни. При тому має дотримуватися головна умова – земля повинна прогрітися. На зиму хтось кущі вкриває хвойним лапником, хтось просто підгортає землею. Принцип укриття в обох випадках однаковий, але саме розкриття повинно проводитися поступово.

rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy34 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

Як правильно розокучити троянди?

Спочатку чекаємо, коли поруч зростаючі цибулинні рослини (тюльпани, нарциси) трохи підростуть. Якщо на цей момент ніяких заморозків не передбачається, можна прибрати землю біля куща в один прийом. Якщо небезпека холодної погоди зберігається, але сніг розтанув близько кущів, зніміть спочатку невеликий шар землі (5-6 см), і злегка подрыхлите залишилася грунт для доступу повітря до коріння. У такому вигляді залишаємо кущ на дві-три доби і навіть на тиждень.

rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy35 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

 

Через кілька днів остаточно збираємо землю від куща. Землю, яка залишилася між гілками, теж прибираємо за допомогою тонкого дроту. В такому стані залишає кущ на провітрювання.

rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy36 Троянди навесні – догляд та підживлення після зимиhttps://youtu.be/Cgpj3IvrlM0

 

Прибравши відразу всю землю від куща, нирки, які раніше були в землі і тепер прокинулись, можуть померзнути. Нирки, що знаходяться під землею, мають дуже велике значення для розвитку куща. В холодну зиму верхня частина стебел може померзнути. У цьому випадку, нирки, що знаходяться під землею, будуть служити для відновлення рослини.

Правильно прибираємо укриття

Досить часто рожеві кущі вкривають на зиму хвойним лапником або покривним матеріалом. Коли температура повітря наблизиться до нуля, а вдень сонце починає припікати, укриття відкривають тільки з торців, щоб провітрити рослини. Коли остаточно зійде сніг, агроспан (спанбонд) прибирають, але лапник поки залишають.

Тільки через кілька днів, коли кущики адаптуються до нових умов, а за прогнозом не очікується зниження температури повітря, прибирають лапник, щоб приступити до наступного етапу по догляду – обрізання кущів.

Обрізка троянди навесні для початківців + покрокові картинки

Після того, як повністю зняли укриття, приступають до обрізання пагонів до здорової тканини. Обрізка необхідна для видалення старих гілок, що ростуть всередину куща, не дають доступу сонця і для кращого провітрювання. Спочатку обрізають секатором стебла з центру куща, щоб його розрядити. Якщо бутони утворюються на відросло пагонах минулого року, вкорочують досить сильно, це тільки стимулює цвітіння. Робиться це так.

 • На молодих кущах залишаємо 2-4 нирки, приблизно 15 см від рівня землі.

rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy37 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

 • У дорослих пагонів залишають за 5-6 бруньок на відстані 20-25 см від землі.

rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy38 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

 • На дворічних пагонах залишають за 2-3 бічні гілочки і кожну з них вкорочуємо, залишаючи 2-3 бруньки.

rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy39 Троянди навесні – догляд та підживлення після зимиhttps://youtu.be/zbKEbZXPicY

Проводячи весняну обрізку троянд, дотримуйтесь правил.

 • Зріз робиться гострим ножем під кутом 45? над брунькою, яка звернена назовні;
 • Для отримання гладких зрізів видаліть всі нерівності, що є важливою умовою профілактики заселення зрізів шкідниками і мікробами;
 • Видаляються всі хворі, сухі і тонкі пагони,
 • Відео про те, як обрізати троянди навесні – поради досвідчених садівників

  Чим підживити троянди навесні для пишного цвітіння саду

  Першу підгодівлю проводять, коли земля прогріється і вже не буває нічних заморозків. Тоді коренева система починає працювати і починають розпускатися листочки. Краще проводити спільну підживлення органічними та мінеральними добривами. Звичайно, органіка корисніше, вона не тільки живить рослину, але і покращує структуру грунту.

  А ось внесення підвищених доз мінеральних добрив в землі утворює надмірну концентрацію солей. Вони пригнічують рослини, призводять до загибелі кореневої системи. Ось тут як раз приходить на допомогу органічні добрива, які поглинають частину цих сполук і віддають їх рослині. Чим можна підгодувати троянди?

  Нітроамофоска – комплексне мінеральне добриво. У складі є

  • азот, який потрібен для активного зростання,
  • фосфор – допомагає рясному цвітінню,
  • калій сприяє визріванню деревини.

  Нітроамофоску розводять в гарячій воді – 1 ст. л. на 0,5 л води. Потім розчин переливають в 10-літрову лійку і поливаливают рослина під корінь.

  Органічні добрива – спробуйте застосувати настій курячого посліду. У відро на 2/3 засипаються гранули посліду, заливають теплою водою, настоюють 5-7 днів. Після чого 0,5 л настою розводять у 10 л води і підгодовують рослини.

  rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy40 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

  Як правильно підживити троянди?

  Перш ніж вносити добрива під рожевий кущ, зробіть навколо нього невелике поглиблення. У суху сонячну погоду перед проведенням підживлення обов’язково добре пролийте грунт.

  Після спочатку удобрити мінеральними добривами, на один кущ в заглиблення поступово наливають 5 л розчину. Як тільки вбереться мінеральне добриво, потім поливають настоєм пташиного посліду. Також вливаємо 5 л розчину у углубрение біля куща. Потім лунку, куди вносили добрива, засипають перегноєм. Він буде додатковим живленням і мульчею.

  Такі підживлення проводяться щороку. Наступна підгодівля проводиться влітку, в період бутонізації перед цвітінням.

  Що робити, якщо після зими почорніли троянди?

  Троянди протягом зими довго перебували під укриттям, вони «забули» від яскравого сонячного ультрафіолету, тому з приходом сонячних днів не поспішайте відкривати кущі. Деякі садівники, зрадівши погожим сонячним днин, відразу прибирають укриття. Але прийшовши на наступний день на ділянку, бачать, що троянди почорніли. Чому таке трапилося?

  rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy41 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

  І в цьому винен не холод, а сонце. Воно пече рослини, і ті отримують «сонячний» опік. Це аналогічно тому, коли чоловік приїхав на море засмагати. Людина, відчувши, що йому пече шкіру, йде в тінь, або геть з пляжу. Але рослини піти нікуди не можуть, залишаючись на сонці, отримують опік, часом смертельний.

  Якщо щеплення при посадці не заглиблена в ґрунт, вона може обгоріти і тоді з-під грунту нічого не відросте. Тому тримайте троянди, після того як зійде сніг, ще тиждень під укриттям. Під спанбондом на сонці кущі не запаряться і не згорять.

  І інша ситуація, коли кущі на зиму були вкриті плівкою. Як тільки сходить сніг, стає тепло, плівку прибирають негайно, тут не треба боятися заморозків. Від того, що квіти закриті плівкою, під нею створюється парниковий ефект, сильно парить, і подопревшее рослина гарантовано загине.

  Що робити в такій ситуації? Тут вихід один, правильно проводите підготовку троянд до зими.

  Посадка троянд навесні – коли і як садити троянди

  На півдні країни, де клімат більш м’який, зняття укриття проводять в середині березня, коли припиняться холодні ночі з легкими морозами. Посадку та пересадку троянд краще проводити восени, або навесні. Саджанці швидко зростають, оскільки вже через 2-3 тижні вони пускають нові корені.

  У середній смузі Росії прибирання укриттів проводиться не пізніше 2-3 тижні, інколи до місяця, приблизно з кінця квітня до початку травня. А кращий час для пересадки – весна і осінь.

  У Підмосков’ї саджанці з відкритим грунтом висаджують в березні місяці. Причому, саджанці, куплені восени, можна до весни зберігати в підвалі при температурі 0° +3°С, в ящику вологими тирсою або піском.

  У Сибіру і на Уралі, де клімат відрізняється пізньої осені, швидкоплинним влітку, а зими суворіші і тривалі, тому для вирощування підходять морозостійкі сорти. при купівлі віддавайте перевагу щеплених сортів, оскільки вони легше переносять холод і володіють стійким імунітетам. А також чагарник швидше вкорінюється в ґрунті. Висаджувати троянди у відкритий грунт можна восени. Проте досвідчені садівники рекомендують це робити краще навесні.

  Для успішної зимівлі рослина має бути сильним, добре вкоренитися і обов’язково перейти в стадію спокою. Оскільки календарна осінь і фактична найчастіше сильно відрізняються, не завжди можливо розрахувати терміни посадки троянди восени так, щоб рослина активно не зрушила в зростання, кинувши всі сили на вигонку нових гілок. Такі рослини не встигають визріти до настання низьких температур і автоматично потрапляють у групу ризику.

  Саджанці з закритим грунтом, куплені в контейнерах восени, можна висадити відразу восени в грунт у вересні, або в них і залишити до висадження навесні.

  Пересадка троянд навесні – покрокова інструкція

  Спочатку робимо посадкову яму розміром 40х40 м і глибиною до 0,5 м. На дно ями насипаємо трохи суперфосфату, змішуємо його з землею в ямі.

  rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy42 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

  Якщо є бананові шкірку, кидаємо їх теж в яму. Шкірка не тільки найбагатший джерело калію. Але вона швидко розкладається, тим самим сприяє розмноженню дощових черв’яків і корисних мікроорганізмів. Зарываем шкірку землею. Самі саджанці перед посадкою витримуємо в розчині Корневін, потім підрізаємо саджанцю коріння, і ставимо його по центру ями і засипаємо землею.

  При посадці саджанців троянд важливо врахувати, що саджанці заглиблюють так, щоб щеплення перебувала на 5-8 см нижче рівня грунту. Так рослини буде захищено від морозів і, можливо, з часом перейде на власні корені, завдяки чому також підвищиться його морозостійкість.

  rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy43 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

  Засипання землею проводимо в кілька етапів. У перший раз засипали лунку землею, притоптали її, полили водою. Після цього земля осяде, знову її підсипаємо землею і поливаємо.

  rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy44 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

  Після посадки підгортаємо саджанець на 10-15 см, саме це захистить коріння від втрати вологи.

  Пересадка куща

  Вкорінюючи восени саджанці троянд на тимчасовому місці, ранньою весною їх пересаджують на постійне місце. І роблять пересадку як раз в той час, коли земля вже не мерзла, але рослина ще не прокинулося.

  Спочатку штиковою лопатою обкапываем кущ з усіх сторін. Піднімаємо земляний ком акуратно лопатою, намагаючись його не зруйнувати, переносимо в потрібне місце, тобто в заздалегідь підготовлену яму. Зверніть увагу: земляний кому повинен бути максимально великим, щоб не потривожити кореневу систему рослини. А далі чинимо, як при будь посадці.

  rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy45 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

  Сам саджанець, вірніше його нирку, при посадці заглиблюють на 3-5 див. Заглиблення захищає щеплення від вимерзання холоду і від пересихання в жарку погоду. А також пригнічує порослі шипшини. І на завершення посадки саджанець вкриваємо укривним матеріалом, так він вдень захищається від палючого сонця, а вночі від пониження температури.

  rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy46 Троянди навесні – догляд та підживлення після зимиhttps://youtu.be/zbKEbZXPicY

  Полив троянд у сильну спеку влітку

  Троянди дуже вимогливі до стану грунту та його вологості. Якщо грунт удобрений і досить пухка, можна організувати крапельний полив. Якщо це не вдається зробити, то полив проводять вручну з лійки приблизно 1-2 рази в тиждень, але досить рясно. Під один кущ виливають 0,5-1 відро води.

  Але поливати потрібно правильно. Спочатку навколо куща потрібно викопати неглибоку канавку, і вже в неї наливають воду поступово. Спочатку невелику кількість, чекаємо поки вода вбереться, і потім знову підливаємо воду. Щоб вода довше не випаровувалася, грунт під кущем замульчуйте.

  rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy47 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

  Догляд за трояндами ранньою весною

  Відкривши троянди ранньою весною часом бачимо, що кущики висохли і здаються зовсім не живими. Не поспішайте їх викопувати і викидати. Цілком можливо їх реанімувати. Як це зробити?

  Досвідчені садівники рекомендують прикрити такі рослини пластиковою пляшкою з-під води з обрізаним дном. Таку пляшку ставлять на кущ, закривши пляшку кришкою. Таким чином усередині пляшки створюється парниковий ефект. Бока бутлі заклейте малярським скотчем, або обмотайте газетою, закріпивши її на пляшці канцелярською гумкою або мотузкою. Таким чином рослині не буде жарко, навіть у сонячну погоду. Усередині пляшки створюється підвищена вологість і нирки прокинуться швидше.

  Коли з’являться листочки і пагони підуть у ріст, відверніть кришку на пляшці, але саму бутель не забирайте. Під пляшкою немає вітру і рослині там буде комфортно, вона відчуває себе більш захищеним і добре розвивається.

  Можна перед тим як поставити пляшку, троянду побризкати стимуляторами росту, наприклад, Корневином, Энергеном, НВ-101. Таким чином можна прискорити і розбудити нирки.

  rozy vesnojj – ukhod i podkormka posle zimy48 Троянди навесні – догляд та підживлення після зими

  Чим обробляти троянди навесні від шкідників і хвороб

  Троянди люблять не тільки люди, але і численні шкідники, наприклад, попелиця. Відразу після проведення обрізки рослини треба обприскувати інсектицидами та фунгіцидами. Це профілактика розвитку хвороб і поява шкідників на кущах.
  Обробку проводять хімічними препаратами:

  • 1% розчин мідний купорос,
  • 3% розчин залізного купоросу,
  • 1% бордоська рідина,
  • Карбофос,
  • Інсектицид,
  • Фітоверм.

  Препарати розводять і використовують в інструкції по застосуванню. Знайте, що перераховані засоби дуже токсичні для молоденьких листочків, тому обробку проводять до початку появи нирок. З народних засобів застосовується настій кропиви, мильний розчин.

   

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради