Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Одним з найбільш світлих і радісних православних свят вважається Різдво Христове. День, в який за традицією відзначається поява на світ немовляти Ісуса.

Святу передує тривалий сорокаденний піст, протягом якого православні християни не їдять скоромного, проводять час в смиренні і молитві. А деякі дівчата, які мріють дізнатися долю, ворожіння.

Відзначається Різдво в ніч з 6 на 7 січня щорічно, без переносу з року в рік. Різдво Христове – це свято, яке асоціюється у православних людей з радістю, торжеством, оновленням, початком нового життя.

Крім того, саме від цієї події ведеться наше літочислення. У 2021 році свято припадає в ніч з понеділка на вівторок.

f5f90003b35122cc51007ac65ec41a9d Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Православні християни не святкують Новий рік, оскільки це свято припадає на самий пік Різдвяного суворого посту. Якраз за тиждень до закінчення якого пості переходять на особливо суворий режим утримання від скоромних продуктів і веселих гулянь. Тому в церкві Різдво святкується як власний Новий рік.

Будь календарів веде початок від Різдва Христового. Таким чином, з моменту появи Ісуса на світ пройшло вже більше двох тисяч років.

Різдво Христове — історія свята

В цей день будинки й храми прикрашаються хвойними деревами, сосновими і ялиновими гілками, зводиться вертеп – той самий хлів, у якому народився маленький Ісус, проводяться урочисті богослужіння.

Віруючі розговляються, готують багатий стіл з різноманітними продуктами, напоями. Цей день проводиться в колі близьких людей, сім’ї, літніх родичів або ж в храмі.

f4e4f7446e6d5a67c2f66ca89190a665 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Служба йде без зупинки весь день 6 січня, плавно перетікаючи в нічну і ранкову. Прямо в церкві накривається великий стіл, за яким збираються віруючі після служби розговляються, годують бідних і старих і вітають один одного з великим торжеством.

Будь православний християнин знає цю історію. Непорочна діва Марія явила світу істинного бога Ісуса Христа, у хліву, серед тварин.

По невдалому збігу обставин, а саме з-за переписом населення, вагітна жінка та її земний чоловік – Йосип були змушені йти в Вифлеєм.

6e40f9e6fb3ec067e514b3dd5e1b7a0b Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Але оскільки всі будинки були битком набиті людьми, нещасної парі не знайшлося іншого місця для ночівлі, крім хліва тварин. Саме тут, під світлом Вифлеємській зірки народився Ісус Христос.

Богу прийшли поклонитися волхви, які знайшли притулок Марії та Йосипа світом тієї самої зірки. І саме з появою небесного світила на небосхилі прийнято починати святкувати велика подія.

У всіх храмах починається урочиста служба, православний світ зустрічає Бога хвалебними піснями і танцями.

c3f743ec1893ce631028edb8b95ce4c6 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Як святкують Різдво в Україні (коротко для дітей і дорослих)

В попередній день Різдва 6 січня найкраще знаходитися в храмі, де служать Всенічне бдіння. Служба присвячена таїнства Народження Христа, на ній читаються проповіді і пророцтва, пов’язані з цим святом.

Всенічне бдіння переходить у Велике повечір’я, слідом за яким йде утреня, близько опівночі. Саме у це велике свято у церкві можна почути урочистий і прекрасний канон «Христос Рождається».

Багато християн святкують Різдво вдома. Це подія найкраще відзначати в колі сім’ї, з дітьми, щоб долучити малюків до традицій, яких налічується кілька сотень років.

4686a650bdb89150f6094410b6619ba0 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Першу половину дня краще провести у молитві і смиренні, а потім почати готувати стіл, за яким вся сім’я збереться після появи вифлеємській зірки.

На чолі столу ставиться традиційне блюдо кутя”, готується з крупи.

Традиції і звичаї на Різдво Христове

Існує велика кількість обрядів, традицій та звичаїв на Різдво. Більшість з них стосується святкового столу:

 1. На столі повинно стояти рівно дванадцять страв.
 2. Головною стравою прийнято робити кутю, кашу з крупи з фруктами або курагою.
 3. По завершенні посту можна їсти будь-яку «скоромну» їжу, тому на різдво прийнято готувати складні м’ясні страви. Такі як свиня в яблуках, качка в овочах і т. п.
 4. Кутю та інші страви зі столу прийнято дарувати бідним і старим.
 5. Стіл повинен стояти до ранку неприбраним, щоб могли поїсти також померлі родичі.
 6. Іноді за столом згадують все, що відбулося в минулому році, оскільки Різдво – це для православних справжній Новий рік.

Будинок до Різдва прикрашають ялиновими гілками або живий ялиною, сосною. А також влаштовують тематичний вертеп з тваринами, дівою Марією і немовлям Ісусом, щоб виділити даний свято серед інших і нагадати про його істинному значенні.

52058e093b48d8f754ba2b1878d7269a Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Перед Різдвом всі мешканці будинку повинні помитися, а краще сходити в лазню, змінити все постільну білизну, прибрати атрибути посади і прикрасити будинок.

Саме з різдвом пов’язана традиція колядувати. Діти і дорослі вбираються в шуби, хустки, гарний одяг, розмальовують обличчя, румянят щоки і починають співати веселі пісні, ходити в гості до сусідів, танцювати, грати на музичних інструментах, і, зрозуміло, збирати данину у вигляді цукерок і солодощів.

29280449c69150d8909106d7cfaa95cc Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

До колядникам споконвіку ставилися з повагою і гумором. Адже вони завжди приходять з радісними привітаннями та добрими побажаннями.

Що таке різдвяний святвечір

У переддень Різдва Христового, або по-іншому «святвечір», православні християни починають готуватися до великої події. Це слово походить від слов’янського «сочево», яке означає крупу, ячмінь, з якої готується традиційне різдвяне блюдо кутя.

Саме каша з сухофруктами або солодощами очолює святковий стіл, незмінно у відповідності з древнім звичаєм.

У святвечір найкраще знаходитися в храмі, утриматися від їжі і молитися, каючись у своїх гріхах. І саме в цей день починається святкування Різдва Христового, коли у небі починає сяяти яскрава і велична віфлеємська зірка.

41e0e78fac27e560ca2b4d01cefcbf73 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Тоді православні християни збираються зі столом і з радістю, урочистістю розговляються, відзначаючи велике подія.

Чому на стіл ставлять кутю або кутю (що це таке)

Сочиво або кутя – це традиційне Різдвяне блюдо, яке виготовляється з пшона або рису. Раніше використовувалися й інші крупи, але в сучасному світі складно уявити собі просяну або полбяную кашу.

Чому саме кутя, достеменно невідомо. Але швидше за все ця традиція пов’язана з ситністю та дешевизною страви, щоб можна було нагодувати велику кількість людей.

d8d110177fe4788c737ab83700093a13 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

А також з тим, що сочиво призначалася переважно для того, щоб нагодувати бідних та вшанувати людей похилого віку. А кашу легко прожувати і переварити як дітям, так і дорослим.

У кожної господині свій рецепт куті. Але найпростішим способом приготування є замочування крупів на ніч. Ранок у готову кашу додають фрукти, цукати, солодощі, родзинки або курагу за смаком. Як правило, кутя готується без солі і цукру.

Прикмети: на Різдво

Різдво оповите цілим оберемком прийме, які прийшли до нас від наших предків. Так, вважається, що на святвечір необхідно влаштовувати ворожіння, загадувати бажання і робити прості і нешкідливі обряди.

0dade537cd0b32051ae582928834ec39 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Наші предки вірили, що все вказану в переддень Різдва неодмінно збудеться, а всі гадання будуть вірними і прозорливими. Існують прикмети, пов’язані з загадуванням бажань, які відомі протягом кількох сотень років:

 • Щоб бажання неодмінно збулося, потрібно попросити на Різдво те, чого хочеш рівним рахунком 77 разів.
 • Рівно в три години ночі, то що попросиш у Ісуса Христа, то обов’язково здійсниться.

39a4a7d8d3c90d82a72fb6896d5feb58 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Також існують прикмети, пов’язані з гостями на Різдво:

 • Якщо першим до хати зайде п’яниця, то весь рік господарів чекають сварки і чвари.
 • Хлопчик, який перший переступить поріг хати на Різдво, принесе з собою благополуччя на всі 12 місяців.
 • А дідусь чи бабуся – вірне свідчення, що господарів чекає довге життя.
 • Якщо в гості першої завітає жінка, значить рік господарі проведуть в плітки і інтриги.
 • Жебрак принесе з собою потребу.
 • А якщо заявиться велика компанія – це вірна ознака скорого багатства.

Тварини в Різдвяну ніч також мають сакральне значення:

 • Якщо птах стукає в вікно у священний свято – це вірна ознака скорого щастя і добрих звісток.
 • Кіт, що сидить поруч з господарями протягом урочистості – відганяє смерть.

d116689169ebc38d76efe99724318b5a Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Крім всіх перерахованих вище прикмет, головною є повага до людей похилого віку. У цей день необхідно покликати за свій стіл всіх дідусів і бабусь, а також інших літніх родичів.

Якщо такої можливості немає, обов’язково потрібно нанести візит старим, захопити з собою кутю та смаколики зі столу, щоб вшанувати найстаріших членів сім’ї. Різдво – сімейне свято.

aa7b12962f7dd00bc554886f612dbb15 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

І повагу до літніх людей дотримується в цей день з особливим трепетом. Той, хто проявив повагу до людей похилого віку в Різдво, буде жити щасливо і не буде ні в чому не потребуватимуть. Той, хто проігнорує цю традицію, приречений на злидні і поневіряння.

Які страви приготувати і подати у різдвяний вечір

Головною стравою на свято є кутя готується з рису, пшона, гречки, пшениці та інших круп, заправляємо солодкою водою або узваром, за смаком можна додати сухофрукти і горіхи.

Їсти можна починаючи з куті, її не обов’язково є до кінця, досить з’їсти 1 чайну ложечку, а потім починати основну трапезу. Традиційну кашу поділяють на багату і бідну. Багата присмачена медом, горіхами і сухофруктами, на відміну від бідною. Вважається, що чим багатший вона буде, тим весь рік сім’я не буде знати потреби ні в чому. Ось чому всі намагаються приготувати її посмачніше.

6255a4866f7d7ce9d19cf5a793e50166 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

У різдвяний святвечір краще всього подавати страви з м’яса або птиці. Традиційними для різдвяного столу є качка або індичка. Також, ви можете приготувати і подати на стіл кролика, ось тут можна подивитися різні рецепти приготування.

М’ясо дозволяється їсти 7 січня, так як 6 пісний день, і повинно бути на столі 12 пісних страв. Але ця традиція для тих хто дотримувався посту, якщо ви не постили, і до цього якщо м’ясо, ви його можете їсти і 6.

c3e14f3cccdcd1042f3d284701092f53 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Можна приготувати страви з використанням овочів, фруктів, спецій, а також, поставити на стіл нарізки і бутерброди.

На різдвяному столі повинно бути 12 страв. Вважається, що має бути 12 пісних страв. Вважається, що це відповідає числу апостолів, а також, кількості місяців у році.

Також в Різдво прийнято подавати пироги з різною начинкою, млинці з сиром, м’ясом або порожні, вареники з квашеною капустою.

b76f567e86495c80bacff3719a0fb296 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

З напоїв традиційним для цього свята є узвар із сухофруктів.

Отже, тепер можна перерахувати те, що ви можете подати і приготувати в домашніх умовах, це можна взяти за ідеї.

1. Коливо (кутю або каша з медом, горіхами і сухофруктами).

2. Борщ або капусняк.

3. Голубці з грибами.

4. Вареники з кислою капустою.

5. Млинці з солодкою або несолодкої начинкою.

6. Вінегрет та інші пісні салати.

7. Квашені соління і гриби.

8. Пісний пиріг і пиріжки.

9. Риба, вважається, що її можна подавати в святий вечір.

10. Картопля з цибулею і морквою.

11. Десерт.

12. Узвар (готується з сушених яблук, груш, слив тощо) Вважається традиційним напоєм, їм заливають різдвяну кашу.

Чому не можна їсти до першої зірки

До появи першої зірки піст вважається незавершеним. Цей час краще присвятити молитві і при можливості, взагалі не вживати їжу.

6 січня необхідно повернутися подумки до того великого дня, який належить відсвяткувати православним християнам, почитати біблію, відчути яке довелося діві Марії вагітної поневірятися по неприветливому чужому місту, помолитися про відпущення гріхів.

e22153d4dea6ada01df236368c5986b4 Різдво Христове — 7 січня 2021 року (історія, традиції і звичаї)

Перед Різдвом православні християни добровільно погоджуються на 40 днів посту, позбавляючи себе тілесної радості, скоромної їжі і веселощів.

Щоб очиститися і підготуватися до великого торжества. Після довгого скромності та стриманості, свято стане ще радісніше і величніше.

А в останній день, 6 січня, слід і зовсім не приймати їжу, за винятком просфори і святої води, як і належить істинному православній людині.

Що не можна робити на свята

Існує кілька народних прикмет і повір’їв, які воздерживают православних від певних дій у свято Різдва:

 1. Не можна пити простої води
 2. Не можна працювати руками, за винятком приготування їжі
 3. Не можна стригти волосся або шити
 4. Не можна прати брудну одяг
 5. Не можна одягати речі чорного кольору

Церква також рекомендує православним християнам не їсти до появи вифлеємській зірки, перебувати у святвечір у храмі і не думати про гріховне, проводячи час у молитві та покаянні.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради