Вирощування розсади полуниці з насіння в домашніх умовах

Початок нового року змушує городників і дачників вже починати замислюватися про майбутній урожай. Адже вже в середині січня, можна висаджувати розсаду рослини, які мають дрібне насіння. І серед них полуниця (суниця). Багато вважають, що її можна розводити тільки вусами або розділивши кущ на частини. Але посіявши насіння в січні, можна встигнути виростити кущики, які можуть дати врожай солодких і ароматних ягід вже в цьому сезоні. Як це зробити, я розповім в цій статті, читайте до кінця.

vyrashhivanie rassady klubniki iz semyan v domashnikh usloviyakh Вирощування розсади полуниці з насіння в домашніх умовах

Вигода від вирощування суниці через розсаду велика, особливо якщо ви зупинили свій вибір на вирощуванні великоплідних ягід. Порахуйте самі. Пакетик насіння коштує в межах 60-70 рублів. Пакетик елітного насіння містить не більше 10 насіння. При правильній агротехніці у вас може бути 100% схожість, тобто з кожного з них може вирости гарний плодоносний кущик, який дасть по 1 кг і більше ягід за сезон. А якщо ви зберете самі насіння, то вони дістануться вам абсолютно безкоштовно. А тепер згадайте, скільки коштує одна баночка свіжої полуниці на ринку або в магазині?

Кущики-саджанці теж коштують недешево. Не знаю, як у вас, у нас вони продаються, в залежності від сорту, за ціною від 50-100 рублів за кущик. Зробивши кілька математичних дій, буде зрозуміло, що економічно вигідно розмножувати цю ягоду вирощуванням розсади з насіння. Процес не складний, якщо знати деякі нюанси.

Вирощування полуниці з насіння в домашніх умовах для початківців

Суниця садова, в побуті ми звикли називати її полуницею або вікторією, трав’яниста багаторічна рослина може рости на одному місці до 20 років. Звичайно, якщо ви хочете мати хороший врожай ягід, то кожні 3-5 років кущики треба оновлювати.

Звичайно, процес вирощування насінням починається з їх вибору в магазині. Зараз у продажу є величезна кількість різних сортів на будь-який смак і гаманець. Тому при покупці звертайте увагу на рекомендації, що написано на упаковці. Але основні моменти необхідно доля відразу, якщо ви вирішили саме таким чином розмножити цю культуру.

Для вирощування розсади потрібна родюча земля. Її можна купити в садівничому магазині. Дуже добре підійде для цієї мети жива земля – Терра віта. Вона містить всі необхідні мінерали та мікроелементи, які необхідні сенцам в перші дні зростання.

vyrashhivanie rassady klubniki iz semyan v domashnikh usloviyakh1 Вирощування розсади полуниці з насіння в домашніх умовах

Якщо немає можливості купити родючу землю, її можна приготувати самим. Для цього городню землю змішайте з компостом, золою, додайте вермикуліт і кокосовий субстрат, перемішайте. Вийде пухкий, повітропроникний грунт. І в цей грунт, попередньо знезаражений, проводять посів.

Інший момент, який потрібно обов’язково врахувати. Суниця — рослина світлолюбна. Тому, посіявши розсаду у січні, пам’ятайте, що в цей час короткий світловий день і вам тоді доведеться досвічувати сіянці.

Коли чекати врожай полуниці, посадженої насінням

Посадивши насіння приблизно в середині січня, ви вже можете отримати перший урожай в кінці літа. Але в даному випадку догляд повинен обов’язково включати обов’язкове досвечивание розсади, краще, звичайно, з допомогою фитоламп. Такі лампи зараз можна купити без проблем в спеціалізованих магазинах. Оскільки в січні короткий світловий день, а це рослина світлолюбна. Або проводити доосвітлення мінімум звичайними люмінесцентними світильниками.

Звичайно, посіяти насіння можна і в березні, коли світловий день набагато довше. У цьому випадку, якщо це ремонтантні сорти, урожай ягід можна отримати вже восени. В інших сортів ягоди можна отримати лише на наступний рік. Тому, коли чекати вам перший урожай, виходите з цих термінів посіву насіння.

Посів насіння на розсаду полуниці

Оскільки насіння у полуниці дуже дрібні, як і в деяких інших рослин, наприклад, у петунії, їх сіють на поверхню грунту. Тому краще всього їх сіяти в невеликі ємності — контейнери з-під їжі, лотки з-під курки або торф’яні таблетки.

Перед тим, як проводити посів, грунт в ємкостях необхідно добре пролити. Це необхідно зробити обов’язково. Якщо грунт буде сухою, то посіяні насіння при подальшому поливі потраплять між грудочками грунту вглиб, і тоді схожість насіння буде мінімальною. Тому наповнивши ємності землею, полийте її добре пульверизатором.

Потім необхідно зробити невеликі ущільнення поверхні грунту. Якщо це контейнер, можна намітити борозенки звичайною ручкою або невеликий лінійкою. Глибина борозенок або поглиблень не повинна перевищувати 2-3 мм. Якщо ви высеваете насіння в торф’яні таблетки, там вже є невеликі поглиблення, тому додатково поглиблювати грунт не потрібно.

vyrashhivanie rassady klubniki iz semyan v domashnikh usloviyakh2 Вирощування розсади полуниці з насіння в домашніх умовах

Підготувавши грунт і полив її, приступаємо безпосередньо до посіву. Дрібні насіння дуже складно посіяти рівномірно, навіть сухими руками. До того ж їх колір часто буває схожий з кольором грунту. Тому є декілька хитрощів, завдяки яким ви легко впораєтеся з цим завданням.

  • Висипте насіння на долоню і змішайте їх з невеликою кількістю дрібно розтертого крейди. Тоді при посіві вони будуть помітними і вам легше буде їх висівати рівномірно.

vyrashhivanie rassady klubniki iz semyan v domashnikh usloviyakh3 Вирощування розсади полуниці з насіння в домашніх умовах

  • Наберіть трохи снігу і накладіть його тонким шаром на грунт. Так ви теж зможете контролювати рівномірний посів, оскільки темні насіння добре буде видно на білому снігу. Такий спосіб хороший тим, що не потрібно полив після посіву насіння. При таненні снігу насіння самі притягнуться до землі і вони при цьому не заглубятся.

vyrashhivanie rassady klubniki iz semyan v domashnikh usloviyakh4 Вирощування розсади полуниці з насіння в домашніх умовах

Контейнери з посівами прикрийте тонким нетканим матеріалом, це охоронить утворення конденсату з внутрішньої поверхні кришки. І лише потім прикрийте ємність щільно кришкою. Поставте ємність в світле місце. Оптимальна температура до появи сходів повинна бути постійною в межах 25-28С. При такій температурі перші сходи вже з’являться приблизно через 6-10 днів.

Догляд за розсадою полуниці після посіву насіння

До появи перших сіянців якогось догляду не потрібно. Вологи буде достатньо тієї, що полили перед посівом. На 2-3 день після появи сходів потрібно ненадовго відкривати ємність, зсунувши або трохи відкривши кришку, щоб сіянці потроху звикали до кімнатної температури. І не забудьте обприскувати сіянці. Під кришкою повинна бути постійна вологість і температура.

Якщо насіння з якоїсь причини підсохнуть, то сходів можна і не дочекатися, особливо якщо вони набубнявіли і вже проросли.

Через 5 днів після появи сходів кришку вже можна прибрати зовсім. До цього часу сіянці вже зміцніють і будуть добре сприймати навколишню температуру.

Дуже важливо, щоб сіянці стояли в добре освітленому місці, де температура в межах 20-22?С. При більш низькій температурі і високій вологості вони легко уражаються чорною ніжкою, і сходи можуть загинути.

Як тільки на сходах з’являться семидольные листочки – саме час пікірувати сіянці полуниці. З допомогою двох зубочисток обережно витягуємо сіянець із землі

vyrashhivanie rassady klubniki iz semyan v domashnikh usloviyakh5 Вирощування розсади полуниці з насіння в домашніх умовах

і переносимо його на нове більш простору ємність – у стаканчики або більш просторий контейнер. Також обережно заглубляем сіянець за допомогою зубочистки.

vyrashhivanie rassady klubniki iz semyan v domashnikh usloviyakh6 Вирощування розсади полуниці з насіння в домашніх умовах

Пікірувати потрібно їх зовсім маленькими. Не чекайте, коли сіянці підростуть, їх потім важче буде розсадити. Відразу після пікіровки, сіянці поливають теплою водою.

vyrashhivanie rassady klubniki iz semyan v domashnikh usloviyakh7 Вирощування розсади полуниці з насіння в домашніх умовах

Вирощування і догляд за розсадою полуниці до посадки в грунт

Головна умова після пікіровки сіянців — обов’язкове хороше освітлення. Це запорука того, що у розсади не буде ніяких хвороб і вона не витягнеться.

Відразу після пікіровки, але не пізніше появи перших справжніх листочків, коли сходи трохи зміцніють на новому місці, їх необхідно підсипати гарним живильним землею. Це потрібно робити для того, щоб приховати корінці, які при пересадці, можливо, не повністю покриються землею.

Полив проводять по мірі необхідності, коли підсохне верхній шар грунту. Але той же час не можна допускати перезволоження грунту, не забувайте, що це може призвести до розвитку чорної ніжки.

Необхідно звертати увагу на температурний режим вирощування розсади. Оптимальною після пікіровки буде температура 20-22?С. Але поступово, у міру росту рослини необхідно час від часу знижувати температуру до 18?С, тобто поступово загартовуємо саджанці, щоб до моменту висадки у відкритий грунт вона могла спокійно пережити зниження температури у нічний час.

vyrashhivanie rassady klubniki iz semyan v domashnikh usloviyakh8 Вирощування розсади полуниці з насіння в домашніх умовах

На етапі посіву жодних підживлень не потрібно. Починаючи з появи 3-го справжнього листочка необхідно проводити підгодівлю. Підживлення потрібні не тільки для розвитку надземної частини рослини, але і для розвитку кореневої системи в першу чергу. Краще всього в цей момент скористатися добривом на основі гумінових кислот, наприклад, Гумі-22. У його складі присутні гумат калію або натрію, а також макро – і мікроелементи, які дуже необхідні для розвитку в цьому період: азот, фосфор і калій, а також фітоспорин, який перешкоджає розвитку грибкової мікрофлори в грунті.

Трохи пізніше, коли розсада підросте і зміцніє, можна проводити підживлення комплексними добрива з формулою 20-20-20 (де в рівних частках міститься азот, фосфор і калій).

Пересадка суниці в грунт

До моменту пересадки суниці у відкритий грунт – це вже невеликі кущики. Хоча вона вважається холодостійким рослиною і добре переносить суворі зими під сніговим покривом, рано розсаду в грунт не висаджують, оскільки вона до висадки розвивалася в тепличних умовах. Пересаджувати потрібно тоді, коли температура повітря наблизиться у денний час до 15-18С.

Перед пересадкою виберіть майданчик, куди плануєте пересадити полуницю, покрийте її шаром хорошого перепрілого компосту або поживного грунту. Зробіть невелику ямку, пролийте її теплою водою і туди пересадіть підросло рослина. Корінці засипте землею і злегка утрамбуйте. Ще раз полийте теплою водою.

vyrashhivanie rassady klubniki iz semyan v domashnikh usloviyakh9 Вирощування розсади полуниці з насіння в домашніх умовах

Подальший догляд за саджанцями такий же, як і за полуницею, пересадженої вусами.

Дачні хитрощі і відгуки про вирощування полуниці з насіння

Є ще одна хитрість, як висаджувати насіння відразу у відкритий грунт. Про такому способі я впізнала в одному з відео на Ютубі. Полягає цей спосіб в наступному. На городі обирається майданчик, яку засипають зверху гноєм, компостом або живильної землею. І ось на цей родючий поверхневий шар висівають насіння суниці.

Пам’ятайте, що дрібні насіння в грунт заглиблювати не потрібно.

Зверху прикривають прозорою пластиковою покришкою з-під торта. Зверху на кришку треба пожити невеликий камінчик, щоб покришку не здуло вітром.

Такий спосіб хороший тим, що під кришкою завжди хороше освітлення, зберігається потрібна вологість і температура. Але найголовніше, що сіянці під таким укриттям виростають міцними, тому що вони отримують багато сонечка. І ростуть при певній температурі, як у природі годиться, а нічне зниження температури дозволяє їй загартовуватися і це добре позначається на розвитку рослини.

І ще про секрети вирощування розсади полуниці з насіння подивіться це відео.

А що кажуть про розмноження полуниці насінням звичайні садівники-городники? Ось які відгуки я знайшла на інтернет-форумах.

Жусьена
Я саджу, третій рік. У минулому році садила в січні, у другій половині літа були з ягодами. В цьому році посадила в березні, може восени ягідки будуть, може ні. При чому посаджена за всіма правилами — стратифікація і все інше суниця зійшла погано, а просто посаджена зійшла добре. БолМне р не буду з нею танцювати — що виросте, то й виросте. Мені ремонтантна суниця дуже подобається – все літо і осінь ягоди є, на відміну від полуниці.

VFVFFYUTKF

Я в цьому році теж не стала з суницею танцювати.
12 лютого намочила гарячою водою торф’яні таблетки, насіння накидала і в контейнер під кришечку.Днів через п’ять подивилася починається проклев у насіння. Схожість 90 відсотків, я не очікувала, що так багато…
Сіяла барон Салемахер, Александріна і Попелюшку.

Соломинка (Darja)

Я в тому році виростила вагон і маленький візок ремонтантної суниці. У січні сіяла — досі ще в морозилці лежить. Сорт Кан-кан. Не велика, але дуже багато ягід. Правда я ще не бачила, як вона перезимувала, т. к. лапник не піднімали — сиро там ще.

м@мо4к@

Скільки себе пам’ятаю, мама і бабуся сіяли суницю. Купували рідко насіння, частіше зі своїх сушених ягід. Найкраще сіяти з перших, найбільш великих ягід, підсушених, відразу в грядки. Посеред літа робимо на грядках ясла-парничок — на палички закриваємо склом.
Зимують там же, але вже не укриті. Не пікіруємо. Розсаджуємо на наступний рік в грядки маленькими пучками. Так само, як і в січні посаджені, плодоносять два роки. Чим зручніше січневої висадки: Немає розсади на вікні)), добре витримує заморозки на рік пересадки, т. к. вже зимувала.

Ганна Іванна

Що ще добре ремонт суницею — вона зріє щотижня, а хоч якась тиждень буде тепла і сонячна і вона встигне налитися смаком і насолодою. Але рвати треба щотижня, а то новим сил не вистачить.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!