Слов’янські обереги своїми руками з дерева і ниток – позначення талісманів давніх слов’ян

Завдяки письмовим джерелам і переказами до наших днів дійшла пам’ять про слов’янських оберегах, створених своїми руками. Бідні селянські родини не могли дозволити собі дорогі метали і камені, тому часто для талісманів використовувалися клаптики, що залишилися після крою та шиття.

Деякі амулети за традицією створювалися з певною одягу, а також прикрашалися річковим перлами, яким чисті водойми нагороджували працьовитих людей. В наші дні також можна звернутися до рукоділля, наслідуючи приклад предків.

a4075b61ce09ebef334e4ad3390431de Словянські обереги своїми руками з дерева і ниток – позначення талісманів давніх словян

Сила оберегів своїми руками

Традиція робити обереги своїми руками сягає в далеке минуле. Перші згадки про слов’янські амулети з підручних матеріалів знайдені в рукописах X століть. Також згадується про ритуали по створенню лялечок, які датуються VI—VII століттями.

Давнє походження цієї традиції можна пояснити прийнятому в ті часи способом передачі інформації з уст в уста. Батьки розповідали синам про мистецтво обробки землі, про володіння інструментами, в той час як мами навчали дочок готувати, шити, прибиратися, а також створювати маленьких помічниць з різних доступних матеріалів.

Невід’ємною частиною побуту стародавніх слов’ян було поклоніння перед язичницькими богами. Навіть після хрещення Русі ця традиція залишилася сильна, тому разом з вірою в єдиного бога на російській землі вкоренилися прикмети і забобони. Люди вірили у силу оберегів і талісманів, а створені своїми руками амулети мали особливою силою.

Серед південних слов’ян ходило переказ про те, як Богиня родючості сама навчила жінок виготовляти ідолів. Вона ходила з одного села в інше в ошатною одязі. Вечорами вона неодноразово показувала місцевим дівчатам, жінкам і бабусям, як зробити слов’янський оберіг своїми руками.

Вкладені сили та старання перетворювалися у магічну міць речі. Найбільш старанні майстрині отримували винагороду від Богині у вигляді монетки, красивого колечка або добрих звісток про швидке народження здорового і міцного малюка.

Про щедрість повелительки землі дізналися і в інших селах. Тоді майстрині стали виготовляти свої амулети, змінюючи їх зовнішній вигляд. Селянки сподівалися отримати винагороду від могутньої чаклунки, а та в свою чергу дарувала своїм шанувальницям матеріальні подарунки або сильний захист і допомогу.

Сірчані слов’яни зберегли іншу легенду, яка пояснює походження оберегів, створених в домашніх умовах. На початку VII століття відразу на кілька сіл обрушився гнів богів. Разом з неврожаями на землю прийшла серйозна хвороби.

Вмирали цілими сім’ями, однак деякі будинки недуга наче обходив. Стали придивлятися до цих пологів і помітили, що мами здавна виготовляють з клаптиків лялечок, нашіптують на них, після чого віддають дочкам.

Спробували так робити і в інших сім’ях робити — допомогло. Тоді здогадалися люди, що богам не вистачало поклоніння і віри в них, а саморобні ідоли стали заміною традиційних ритуалів. Тепер в кожній хаті майстрині виготовляли різні амулети, оживляючи їх за допомогою змов.

З плином часу по всій Русі поширилася впевненість у дієвості оберегів. З’явилися талісмани, викликають до сили інших язичницьких ідолів.

45602c6d9eeb0fa919257c3fb41b8960 Словянські обереги своїми руками з дерева і ниток – позначення талісманів давніх словян

Слов’янські Обереги з дерева своїми руками

Слов’янські обереги з дерева — це особливі талісмани, які прийнято зберігати в будинку. Тоді вони захистять всіх домочадців від негараздів і хвороб. Найчастіше такі вироби виготовлені з берези, однак для деяких потрібно дубова або вербова деревина.

 • Блискавка. Цей оберіг рекомендується використовувати тим, хто часто піддає своє життя небезпеці. Раніше такі фігурки часто використовували військові під час походів на ворога. Для створення талісмана знадобиться брусок. На ньому необхідно вирізати обличчя старого і шолом, а навколо «голови» рубцями позначити бороду. Замість бойового обмундирування можна зобразити іншу каску. Також рекомендують надіти на голову зшиту з м’якого матеріалу шапку, якщо доводиться працювати в несприятливих погодних умовах.
 • Духобор. Для його створення необхідно випиляти з фанери фігуру за зразком. Після цього рекомендується пофарбувати оберіг у блакитний, зелений або бежевий колір, прикрасити стрічками або штучними квітами. Такий амулет черпає свою силу з навколишнього середовища, тому при імітації живої природи його сила збільшиться. Вирізаний з плоскої дощечки символ можна повісити на машину або на кухню.
 • Орел або орлятко. Фігура дорослої птиці призначена для чоловіка, а пташеня — для сина. Такі парні обереги створюються з циліндричного шматка дерева. Важливо чітко випиляти дзьоб і очі птаха, а пір’я і крила досить схематично позначити. Такий оберіг найчастіше створюють з дуба, що вказує на мужність і стійкість характеру власника. Також не варто покривати талісман лаком або фарбою, адже це зменшить потужність. Орла і орлятка необхідно періодично ставити разом на одну полицю, тоді взаємини батька і сина будуть поліпшуватися.
 • Особливий вид дерев’яних оберегів — це плоскі дощечки з випаленими на них символами.

  Для створення такого амулета своїми руками рекомендується використовувати спеціальний прилад для випалювання по дереву. Особливо часто в домашніх умовах створюють:

  • Оберіг чур. Він допоможе захистити домочадців від пліток і чуток. Такий талісман буде захищати кожного, хто заходить до хати, від злих язиків і пристріту.
  • Щит Перуна або Щит Віщого Олега. Досі немає єдиного варіанту, як повинен виглядати цей талісман. Кожен майстер прикрашає поверхню різними символами на свій розсуд. Ще одна особливість дерев’яного виробу в тому, що воно буде виконувати ті функції, які найбільше необхідні господареві в той чи інший проміжок часу.
  • Ведмідь, рись або ворон, випалені на березової дощечці. Зроблений з любов’ю оберіг можна подарувати коханій дівчині на знак вірності і тривалого захисту. Так чоловік покаже, що готовий взяти на себе частину труднощів обраниці.

  Слов’янські обереги своїми руками з ниток

  Найчастіше обереги стародавніх слов’ян з ниток представляли собою браслет на зап’ясті. Однак зустрічалися і незвичайні декоративні вироби, метою яких було не тільки прикрасити, а й захистити приміщення.

  91484ca77b5ea90eeeb8352ba7506f2f Словянські обереги своїми руками з дерева і ниток – позначення талісманів давніх словян

  Щоб підібрати оберіг, необхідно спиратися на те, в який день тижня у жінки з’явилася думка створити собі талісман з ниток.

 • Понеділок — день працьовитості. Тому рекомендується сплести з ниток мандалу. Для основи використовують червоні і білі кольори, також додають жовтий як символ багатства, зелений — символ довгого життя, помаранчевий — розум і винахідливість, блакитний як позначення моральних якостей.
 • У вівторок наші предки плели сірого коня з сірих або бежевих ниток. Для цього необхідно відрізати безліч шматочків по 18 сантиметрів і скласти їх в одну купу. Потім нитки згорнути навпіл — вийшло тіло тварини. Таким же чином створюються голова (10 сантиметрів) і ноги (по 8 сантиметрів). Накладаючи деталі один на одного, їх необхідно закріплювати червоними або фіолетовими нитками.
 • Середа — день, коли мами турбуються про майбутнє потомство. Щоб просити у вищих сил народження дитини, необхідно зав’язати косу із стрічок. Щоб народилася дочка, використовують золоті, зелені та білі кольори, а для синочка — коричневий, червоний і фіолетовий. Чим довше вийшла коса, тим здоровіше і міцніше буде малюк. Оберіг рекомендується зберігати в спальні поруч з узголів’ям ліжка жінки.
 • У четвер у вищих сил просять собі нареченого або наречену. Необхідно створити з ниток лялечку протилежної статі. Досить відрізати велику оберемку ниток по 20 сантиметрів, скласти навпіл. Зверху відступити 1,5 сантиметра і зав’язати нитка поперек — це буде голова. Трохи нижче шматочки мотузки за 7 сантиметрів кладуть посередині складених навпіл довгих ниток. Це будуть руки, їх також необхідно закріпити ниткою або стрічкою поперек. Дівчина вже готова, а для фігурки-юнаки потрібно розподілити залишилися внизу нитки навпіл, імітуючи ноги. Власник повинен дати волю своєї фантазії і прикрасити оберіг з допомогою штучних квітів, намистин або стрічок. Тільки тоді лялечка знайде свою силу.
 • У п’ятницю прийнято створювати широкі браслети з ниток. Поєднання білого і червоного захистить від фінансових проблем, а бежевого й синього — від конфліктів і суперечок всередині сім’ї. Щоб зробити оберіг можна слідувати радою майстрів з плетіння зі стрічок, а можна створити прикраси, використовуючи елементарні техніки плетіння і з’єднання між собою кісок. Головне — вкласти в амулет свою душу.
 • По суботах прийнято зав’язувати товсту нитку. Чергуючи бантики і звичайні вузли, потрібно пригадати про себе всі негативні моменти, які сталися за тиждень. При цьому не можна перериватися. Після завершення ритуалу людина відчує полегшення, адже магічний талісман вбере в себе переживання власника. Використану нитку зав’язуються великим бантом і залишають зберігатися в непримітному місці. Коли таких оберегів збереться багато, їх треба спалити і при цьому вимовити 7 разів: «Все погане відпускаю, щастя в життя свою впускаю».
 • Неділя — це день відпочинку, тому дівчині не доведеться завантажувати себе роботою. Досить відмотати з клубка кілька дециметрів нитки так, щоб та могла 9 разів обернути зап’ясті власниці. Початок і кінець мотузки скріплюють. Кожен раз, коли відбувається важлива подія в житті жінки, а також у кожен день народження потрібно важити на браслет маленький кулон із зображенням слов’янського символу.
 • Інші обереги своїми руками в домашніх умовах

  Найбільш популярним оберегом середу дівчині була лялечка з клаптиків. Її виготовляють з багатьох обрізків, прикріплюючи їх один до одного за допомогою нитки. При створенні про себе потрібно повторювати добрі і ласкаві звернення до майбутнього оберегу. Тоді талісман наповниться позитивною енергією і буде поширювати добро і радість на домочадців.

  Для залучення в будинок багатства можна створити ляльку-зерновушку. В мішечок насипають зерна, міцно зав’язують шийку і відпускають залишилася зверху тканина. З допомогою ниток моделюють тіло, відокремлюючи голову. В залежності від того, наскільки багато буде прикрашений оберіг, настільки додасться дохід господаря.

  У ранні часи на Русі були різні повір’я про те, звідки пішла традиція створювати обереги своїми руками. Однак цей ритуал міцно закріпився в слов’янському народі, тому рекомендації, як і будь талісман створити дійшли до наших днів.

  Для виготовлення амулета в домашніх умовах не потрібно багато сил, часу або грошей. Однак важливо щиро вірити в те, що магічна сила пошириться на кожного з членів сім’ї. Якщо ж у власника немає впевненості в тому, що створений предмет буде захищати і допомагати, то оберіг стане марним клаптиком або деревинкою.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради