Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Кажуть, що хризантеми невибагливі рослини, і за ними практично ніякого догляду не потрібно. Саме це мене і мотивувало колись завести в своєму саду квіти. Минуло 2 роки, і в мене вже на 3 кущика (найулюбленіших, між іншим) менше. Тепер я точно знаю, що, як і будь-яка рослина, ці квіти потребують догляду. Що саме та в які строки потрібно зробити з ними восени? Давайте розберемося!

Садити хризантеми восени, звичайно, ризиковано. Ослаблені цвітінням, вони можуть замерзнути. Але якщо добре утеплити, то можна не переживати. Вкривати можна лапником, зверху поставити ящик з-під фруктів, а на нього — лутрасил або спанбонд. Не завжди це допомагає при теплолюбних сортах, і рослини бувають вимерзають. Але є надійні сорту. Нехай їх називають «корейськими», але вони вже акліматизовані.

Якщо ви купили кущі занадто пізно, коли вже пішов сніг, то краще їх не висаджувати. По снігу садити вже не можна. Навіть з укриттям рослини не перезимують, тому що вони в холодній землі не встигнуть вкоренитися. Такі коріння краще спустити на зимівлю в льох. Можна поставити їх у таз або ящики засипати порожнечі землею. Взимку, зрідка можна «поливати» їх снігом.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu127 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Догляд за хризантемами восени і підготовка до зимового укриття

Починати підготовчі роботи в різних регіонах потрібно в різний час. Строки часом залежать не тільки від клімату, але і від сорти хризантем. Саме правильне – дочекатися, коли кущ почне спадати і тоді почати діяти. До слова сказати, підготовка теж може бути різною:

 • Викопати кущ і відправити його на зимівлю в прохолодне місце, де немає освітлення.
 • Підготувати кущ до зимівлі у відкритому грунті.

Зараз трохи детальніше про кожного з методів.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu128 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Викопування.

 • Кущ викопується і залишається на день-два, щоб коріння і грунт на них підсохла.
 • Стебла куща обрізаються, залишаються тільки живці по 17-20см.
 • У горщик засипається суха грунт на дно. Встановлюється кущ. По боках підсипається земля в горщик. Коли землі достатньо, і вона повністю покриває коріння, грунт зверху злегка утрамбовується.
 • Живці коротшають так, щоб над рівнем землі виступало не більше 3-5см.

У такому вигляді горщики відправляються в підвал або інше темне прохолодне місце. З кожного сорту варто по одному кущику викопати. А інші кущі залишити у відкритому грунті.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu129 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Підготовка до укриття.

 • На початку осені під кожен кущик вносяться калійно-фосфорні добрива. Це допоможе кореневій системі набратися сили для зимівлі.
 • Щоб кущ можна було укрити, його слід обрізати. Над землею повинні залишитися живці не вище 15см. Така обрізка проводиться відразу після приходу перших холодних днів.
 • Очищення куща від старих листя і гілок.
 • Якщо на гілках куща виявлені шкідники або захворювання, варто провести санітарне кроплення куща протимікробними або спеціальними препаратами.
 • Укрити кущі, підготувавши до зимівлі.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu130 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Чим і як накриваються кущі хризантем? Варто враховувати місце посадки, клімат і очікують погодні умови. Чого такі складнощі? Справа в тому, що в самому укриття теж є небезпека для куща. Рослини не виносять не тільки сильних тривалих морозів, але і перезволоженого. Якщо укриття таке, що накопичує вологу, рослина може перепреть і загинути.

Обрізка хризантеми восени після цвітіння

Обрізання кущів проходить, коли кущ відцвів (або майже відцвіли; я можу ще з обрізаних живців зібрати собі невеликий букетик). Для визначення часу обрізки потрібно керуватися погодними умовами. Як тільки вранці грунт покривається інеєм, можна приступати до роботи.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu131 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Над рівнем землі залишати потрібно живці, висотою 10-25см. Не поспішайте викидати обрізані гілки куща! Саме ними, а не землею, листям або тирсою і варто вкривати кущі!!! У такому разі хризантеми закутані надійно: сніг легко затримається в такому «курені», але при цьому місце посадки добре провітрюється і запрение куща не загрожує.

Як підготувати хризантеми до зими в Сибіру, щоб не вимерзли

У суворих умовах Сибіру необхідно підготувати додаткові заходи, вберігають культуру від заморозків. Для цього будуються огорожі. Важлива умова – ці укриття не повинні щільно прилягати до куща і перекривати вільний доступ повітря.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu132 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Що можна використовувати для огорож:

 • Дошки, ящики;
 • Цегла, камінь;
 • Шифер, металочерепиця;
 • Укривний матеріал.

З цих матеріалів будується «будиночок» або каркас НАД кущем, на невеликій відстані від землі. Але і цього мало. Коли випадає перший сніг, варто накидати його на укриття і навколо нього.

Можна викопати з одного куща кожного сорту, щоб застрахуватися, якщо все ж кущі вимерзнуть.

Догляд, обрізання і укриття хризантеми восени в Підмосков’ї

У середній смузі Росії відправка на зимівлю хризантеми проходить по звичайній програмі:

Догляд.

Підгодівля. Санітарний огляд і видалення хворих частин куща. Кроплення від шкідників та інфекцій спеціальними препаратами.

Обрізка.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu133 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

В більш теплих регіонах садівники радять і зовсім не обрізати кущ, пояснюючи це тим, що зимостійким хризантемам довгі гілки, що зігнуться від вітрів і снігу під власною вагою, і стануть захистом взимку. Однак, якщо морози посиляться або навесні почнуться тривалі зливи, кущі, швидше за все, не виживуть. Тому, варто обрізати.

Укриття.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu134 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Варто подбати і про укритті, яке б дозволяло повітрю вільно вступати до куща. Краще всього підійдуть гілки разом з соломою. Але ще варто зробити так, щоб сніжна шапка всі холодні дні захищала хризантему.

Як пересадити хризантеми на інше місце

Допустимі і весняні і зимові пересадки культури на нове місце. У чому перевага осінньої пересадки:

 • Так як ці маніпуляції з пересадкою проходять до морозів, у теплі осінні дні, кущ встигає вкоренитися. Він легше переносить акліматизацію, і виглядає більш здоровою.
 • Коренева система пересаджених кущів краще розвинена.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu135 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Але є й свої нюанси в осінній посадці:

 • Пересаджують тільки не квітучі кущі.
 • Пересадка краще проходить в похмурі дні.
 • Найактуальніше час для подібних робіт з позднецветущими сортами хризантеми – жовтень, коли дні стоять ще відносно теплі. А для ранньоквітучих – кінець серпня, початок вересня.
 • Пересаджують тільки ті кущі, у яких в прикореневій системі поросль повністю сформувалася.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu136 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Яку ділянку найкраще підходить для посадки на нього хризантем:

 • Сонячні грядки.
 • Добре, якщо залягають поблизу грунтові води. Однак, якщо вологість на ділянці постійна, бажано зробити дренаж в ґрунті.
 • Грунт на ділянці повинна бути пухкої, слабокислою.
 • Землю варто заздалегідь підготувати і внести в неї перегній, торф і перепрілий гній. Це дасть сил кореневій системі зміцніти і перезимувати.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu137 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Як правильно пересадити:

 1. Земля заздалегідь перекопується, великі грудки розбиваються.
 2. Викопуються лунки: ширина лунки повинна бути на 1см більше, ніж у кореневої системи викопаного куща. Глибина – в 2 рази більше кореневої системи. Відстань між лунками – не менше 35см.
 3. Грунт з лунок змішується з торфом і компостом 1 до 1; і повертається назад в лунку до часу висадки рослин.
 4. Для посадки важливо і те, яка погода, і який час дня. Наприклад, погода найкраще підійде похмура або з невеликим дощиком. А ось ранній ранок – абсолютно ідеальний час.
 5. В лунці робиться поглиблення за розміром кореня рослини.
 6. Викопаний кущик хризантеми вставляється в лунку.
 7. В лунку заливається вода (1-3л).
 8. Коли вся вода вбереться в грунт, коренева система приймає землею і утрамбовується. Потрібно акуратно, через шар землі притиснути коріння так, щоб вони «вхопились» за землю.

Якщо кущ з довгими гілками, їх до пересадки варто обрізати. Це додасть кущу стійкості.

Чим можна підгодувати хризантеми восени у відкритому ґрунті

Ми вже говорили про підгодівлі культури. Але давайте більш детально обговоримо, коли і як це потрібно зробити.

 • Час підживлення – коли відцвіли хризантеми. В цей період культура ослаблена і потребує підтримки, щоб перезимувати.
 • Зараз можна зустріти спеціальні підгодівлі для хризантем, які потрібно проводити восени. В основному це – калійно-фосфорні добрива. Якщо ж ви самі хочете приготувати таку підгодівлю, то варто фосфору взяти більше, ніж калію.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu138 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Ні органікою, ні азотом кущі підгодовувати не рекомендується восени.

Відео про те, як черенковать хризантеми

А ось тепер хочеться наочно показати. як правильно черенковать кущі хризантеми. Це важливо знати тим, хто хоче навчитися розмножувати культуру таким простим способом. Живцювання – один з ефективних методів розмноження майже кожного сорту. А, якщо врахувати, що посадковий матеріал ми отримали безкоштовно і з «сміття», яких хотіли викинути (матеріал з обрізків гілок куща на зиму), тоді цей метод здається ще більш привабливим.

Особливості посадки, догляду та підготовки до зими хризантем мультифлора

Ці низькорослі кулясті кущики мають свої особливості та вимоги, дотримуючись яких, ми будемо мати красиві кущі, здатні прикрасити і балкони, і сад.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu139 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

 1. Хризантеми мультифлора пересаджують не рідше, ніж раз на три роки.
 2. Якщо висаджуються кущі не теплицю, а у відкритий грунт. Варто вибрати ділянку, який буде освітлено не весь день, а максимально кілька годин в день. Відразу після посадки мультіфлори у відкритий грунт варто затінювати рослини.
 3. Температура повітря для кращого росту і цвітіння куща повинно бути не більше 18?.
 4. І навіть, якщо хризантеми ростуть на клумбі, їх можна (і найзручніше) висаджувати разом з вазонами.
 5. Грунт в горщиках або у вазоні повинна бути легкою і мати хороший дренаж. Склад грунту: 40% ґрунту повинні бути з торфу (піску) та вермикуліту (перлитона).
 6. Перед садінням рослини у відкритий грунт в землю вноситься органіка (перегній, компост) і пісок.
 7. При висадці мультіфлори у відкритий грунт відстань між лунками повинно бути таким, щоб вільно могли розташовуватися дорослі рослини з пишно розквітлої «кроною».
 8. Для осінніх посадок більше підходить дорослі кущі. Тоді коренева система злегка підсушується, щоб, не травмуючи, її можна було легко дістати з вазона. І переноситься в лунку.
 9. Над такими посадками має сенс спорудити тимчасову невелику теплицю для кращого вкорінення рослини.
 10. Після висадки рослин грунт під ними щодня розпушують і поливають протягом 3-5 днів.
 11. У жовтні мультифлору підживлюють суперфосфатом. Це допоможе рослині перезимувати.
 12. Дворічна рослина краще не залишати на зиму в грунті, а викопати і відправити на зимівлю в контейнері. Тільки перед цим потрібно їх обрізати.
 13. Всі заходи для підготовки культури до зими актуальні і до цих невисоким пишним кущиків мультіфлори: санітарний огляд, обрізка, мульчування з обрізаних гілок і підживлення фосфорно-калійна.
 14. Бажано заздалегідь запастися лапником для укриття кущів хризантеми в морози. Обов’язково подбати про снігову «шубці» для куща. А при тривалої суворої зими можна побудувати і огорожі навколо куща.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu140 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

Самим надійним, перевіреним способом зимівлі є зберігання в погребі. Викопуються обрізані рослини в листопаді перед заморозками. Перед закладанням на зберігання перевіряються на наявність гнилі. У разі її виявлення обробляються фунгіцидами, просушуються.

khrizantemy osenyu: ukhod i podgotovka k zimnemu ukrytiyu141 Хризантеми восени: догляд та підготовка до зимового укриття

І все ж, я вважаю, що порівняно з іншими рослинами, хризантема невибаглива і вимагає до себе дуже мало уваги і турботи. Зате скільки вона дарує позитивних моментів і краси!

Я постаралась висвітлити всі моменти. Якщо залишилися питання або ви хочете поділитися своїм досвідом, пишіть! І не забувайте, що таким корисним і практичним статтями будуть дуже раді ваші друзі! Даруйте їм можливість стати частиною нашого проекту: залишайте у себе в соцмережах посилання на статтю!!!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради