Якими симптомами проявляється нарциссическое розлад особистості і потрібно його лікувати

Нарциссическое розлад особистості (далі – НРЛ) проявляється патологічно завищеною самооцінкою. Такі люди зовні виявляють успішність (часто вигадану) і честолюбство. Більшість серед них – чоловіки.

Розлад зобов’язане своєю назвою героя грецької міфології Нарцису. За легендою він був настільки закоханий у свою зовнішність, що міг годинами милуватися на своє відображення у воді. Це пристрасть підвело Нарциса, він заснув, впав у воду і потонув. Боги перетворили його в прекрасний квітка, що носить однойменну назву.

Багато вчені психологи, зокрема Ненсі Мак-Вільямс, описують цю особливість, як штучно організоване самоповагу шляхом отримання підтверджень з боку.

Це хвороба чи ні

Якщо з боку здається, що люди з подібною особливістю роботи психіки щасливі і гармонійні, то це думка помилкова. Дослідження фахівців показали, що в більшості випадків, це нещасні люди.

Нарциси використовують роздута зарозумілість в якості захисту від агресії, яка в більшості випадків не виправдана. Таких людей терзає особистісна незадоволеність, розчарування в житті, сором і гнів. Це обумовлює наявність у нарцисів частих депресій.

В основі нарцисичного розлади особистості лежить особливість психіки, в основі якої – страхи, травми і різного роду незадоволеності. Прояв НРЛ має тривалий характер і різні ступені тяжкості. Однак цього розладу немає в міжнародній класифікації хвороб (МКБ). Отже, НРЛ захворюванням не вважається.

kakimi simptomami proyavlyaetsya narcissicheskoe rasstrojjstvo lichnosti i nuzhno li ego lechit29 Якими симптомами проявляється нарциссическое розлад особистості і потрібно його лікувати

Розлад характеризується переконаністю у власній унікальності

Симптоми у чоловіків

Симптоми нарцисичного розладу особистості у чоловіків проявляються наступною симптоматикою:

 • надмірну зарозумілість;
 • регулярні фантазії про успіх світового рівня, влади, шикарного життя;
 • прагнення спілкуватися тільки з людьми зі схожими поглядами;
 • регулярний пошук уваги і вимога захоплення від оточуючих людей;
 • важка переносимість відсутності емпатії (співпереживання до власної персони);
 • яскравий вияв заздрості до інших людей;
 • прояв зарозумілості;
 • регулярні розмови про себе;
 • непереносимість критики.

Люди з нарцисовим розладом особистості шукають не стільки друзів і товаришів, скільки підтвердження завищеного думки про себе. Тому прагнуть відшукати слухачів і глядачів їх уявних життєвих звершень. В основі їх пошуків завжди лежить психічна травма. Поведінка таких людей – це відповідна реакція на коли-небудь пережиті події або відносини.

Пацієнти відчувають проблеми з саморегуляцією. Вони практично не аналізує свою поведінку і не можуть виявити справжніх причин їх психічних розладів. Тому ставитися до них треба спокійно, не приймати їх висловлювання близько до серця і не критикувати. Все це може обернутися бурхливої і навіть агресивною реакцією з боку людини.

kakimi simptomami proyavlyaetsya narcissicheskoe rasstrojjstvo lichnosti i nuzhno li ego lechit30 Якими симптомами проявляється нарциссическое розлад особистості і потрібно його лікувати

Чоловік-нарцис завжди претендує на захоплення

Якими ознаками проявляється у жінок

Симптоматика представленого дефекту психіки має схожі риси у сильної і прекрасної підлоги. Нарциссическое розлад особистості у жінок проявляється рідше і менш яскраво, ніж у чоловіків, і має наступні ознаки:

 • перебільшення власних успіхів;
 • надмірне захоплення своєю зовнішністю;
 • зведення всіх розмов до своєї персони;
 • скасування спільних планів;
 • регулярний флірт;
 • приниження гідності оточуючих;
 • заперечення власної провини.

У сучасному світі багато ознак, які традиційно трактувалися як розлади, не вважаються такими і розглядаються як норма (наприклад, часті безглузді селфи).

Причини розладу

Причини нарцисичного розлади особистості завжди лежать в глибинних шарах психіки. Основними ознаками розладу описані нижче:

 • характерне виховання (надмірне захоплення або надмірна критика батьків);
 • батьківське зневага;
 • отримання похвали виключно за видатні результати;
 • регулярне маніпулювання з боку близьких;
 • емоційне насильство в дитинстві;
 • неврівноважена психіка батьків;
 • риса характеру, що полягає у надмірній залежності від оцінки оточуючих.

По мірі дорослішання людина починає вкладати свою енергію в людей і предмети поза своєї особистості. Якщо значущі для нього об’єкти, наприклад батьки, не відповідають взаємністю, то такі явища вирощують надмірну любов до себе. Саме вона в кінцевому підсумку перетворюється в патологію.

kakimi simptomami proyavlyaetsya narcissicheskoe rasstrojjstvo lichnosti i nuzhno li ego lechit31 Якими симптомами проявляється нарциссическое розлад особистості і потрібно його лікувати

Типові переконання людини, що страждає нарцисизмом

Психологи в усьому світі єдині в думці, що основні причини розвитку нарцисичного розлади особистості всього 2:

 • психічна травма у формі зневажливого ставлення з боку батьків;
 • приклад нарцисичного поведінки від дорослих членів сім’ї.

Які тести використовують для діагностики

Один із засновників концепції НРЛ є З. Фройд. Він одним із перших розробив методики діагностики та позбавлення від цієї проблеми. Лікування нарцисичного розлади особистості відбувається шляхом спілкування з професійним психотерапевтом. Фахівець визначає психічну травму, яка зумовила розвиток захворювання і знижує її значущість для людини.

Один з методів діагностики представленого розлади запропонував знаменитий психолог Х. Кхоут. Для цього він визначав у психіці пацієнта 2 типу перенесення: идеализирующий і дзеркальна. У першому випадку пацієнт ідеалізує себе і свої вчинки, а в другому – зіставляє свої непрямі досягнення з особистим успіхом. Лікування особливо на ранніх стадіях проводяться фахівцем шляхом ретельного психоаналізу особистості пацієнта і руйнування бар’єрів психіки.

Просту перевірку на НРЛ можна провести самостійно. Для цього достатньо пройти будь онлайн тест на рівень самооцінки. Високі бали свідчать про нарцисичної особливості психологічного профілю.

Відношення з жінками у людей з синдромом нарцисизму

Найчастіше нарциси – досить успішні люди. Їх жага отримувати почесті й удосконалюватися в очах оточуючих, призводять до того, що вони практично завжди знаходяться в режимі заробітку грошей і підвищення статусу. Це обумовлює відносно високий дохід та високу харизматичність, що, безумовно, приваблює протилежну стать.

Відносини з жінками при нарциссическом розладі особистості поверхневі. Однак лібідо чоловіки-нарциса направлено на нього самого. З цієї причини жінка отримує енергію від партнера. Це призводить до незадоволеності у відносинах і регулярних скандалів.

kakimi simptomami proyavlyaetsya narcissicheskoe rasstrojjstvo lichnosti i nuzhno li ego lechit32 Якими симптомами проявляється нарциссическое розлад особистості і потрібно його лікувати

Взаємовідносини з нарцисом

Зрештою особистість дружини і оточуючих людей його цікавить в меншій мірі. Тому такі люди стають не просто нудними, а і важкими у спілкуванні. Близькі стосунки (любовні, сімейні або дружні) приносять величезний дискомфорт як іншим, так і самому пацієнту.

Чи потрібно лікувати

Нарциссическое розлад особистості не є захворюванням і поняття лікування в стандартному розумінні до неї застосувати не можна. Однак воно може викликати інші психічні розлади: депресію, тривогу, нав’язливі стани і навіть приводити до суїциду. Неможливість побудувати гармонійні стосунки з близькою людиною прирікає людини на самотність. Тому людині з НРЛ однозначно потрібна допомога фахівця, який знає, як лікувати нарциссическое розлад особистості.

Медикаментозний метод для позбавлення від розладу зараз не застосовується. Активно використовуються сеанси психотерапії, застосовуються різні техніки корекції самооцінки людини в поєднанні з виявленням та ліквідацією травм психіки. Це призводить до ефективного позбавлення від нарцисичного розлади особистості.

Лікування

Психотерапевт на сеанси з пацієнтом-нарцисом прагне навчити його розуміти чужі проблеми, переживання, стану емоцій. Також йде робота, спрямована на розкриття довірчих якостей людини. Фахівець спочатку вводить таке поняття, як кредит довіри (рівень довірчих відносин до людини, даний йому заздалегідь), а потім поступово розширює його.

Практикується когнітивно-біхевіоральна терапія. Вона полягає у переоцінці своїх дій, заміни їх на більш продуктивні. Це дозволяє позбутися від негативу в психіці і адекватно реагувати на навколишній світ.

kakimi simptomami proyavlyaetsya narcissicheskoe rasstrojjstvo lichnosti i nuzhno li ego lechit33 Якими симптомами проявляється нарциссическое розлад особистості і потрібно його лікувати

Нарцисстические типи за Миллону

Не менш популярною є психодинамічна терапія. Вона полягає у встановленні і руйнуванні психічних конфліктів, що сталися на підсвідомому рівні. У більшості випадків вони трапляються в ранньому дитинстві (нехтування або надмірна увага батьків без емоційної залученості в життя дитини). Це дозволяє посилити структуру психіки пацієнта і налаштувати адекватне сприйняття дійсності.

Інші розлади особистості

Сучасна класифікація хвороб включає в себе досить великий список психічний розладів. Розглянемо коротко основні з них.

Шизоїдний

Шизоїдний розлад передбачає уникнення емоційно насичених контактів. Така людина зі сторони здається замкнутим. Він схильний йти у власні фантазії і умоглядні схеми. З іншого боку, шизоїди, як правило, інтелектуально розвинені, можуть пропонувати нестандартні рішення та погляди.

Шизотипическое

Шизотипическое розлад особистості в радянській психіатрії називалося терміном «уповільнена шизофренія». Якщо говорити про симптоми, характерні для цього психічного порушення, то це, насамперед, схильність до ізоляції від соціуму, ексцентричну поведінку, неадекватність емоцій.

Диссоціативний

При диссоциативном розладі особистості людина втрачає адекватну самоідентифікацію, його поведінка набуває невластиві йому раніше риси. У більшості випадків це порушення проявляється у формі істерії. Людина перестає вірно інтерпретувати ситуацію, починає грати не властиву йому роль, повністю вживаючись в них. Дисоціація може бути настільки сильною, що проявляється в неможливості контролювати рухи власного тіла.

Прикордонне

Прикордонне розлад особистості відносять до акцентуациям, тобто до виражених особливостей психіки. Його симптоми нагадують ознаки різних психічних відхилень, однак вони не досягають такого ступеня вираженості, щоб можна було діагностувати хворобу. Це і назвали прикордонним станом. Така людина характеризується низькою здатністю до самоконтролю і різкими, імпульсивними проявами емоцій, спостерігається висока тривожність, емоційна нестійкість. Поведінка може становити небезпеку як для них, так і для оточуючих.

kakimi simptomami proyavlyaetsya narcissicheskoe rasstrojjstvo lichnosti i nuzhno li ego lechit34 Якими симптомами проявляється нарциссическое розлад особистості і потрібно його лікувати

Прикордонне розлад особистості важко діагностувати

Біполярні

Біполярний розлад особистості в класичному вигляді реалізується в послідовних стадіях екзальтації і депресії з подальшою интерфазой психічного здоров’я (ремісією). Екзальтована стадія може набувати форму маніакальною (з вираженою манією) і гипоманиакальной (з помірною манією), на підставі чого біполярний розлад відносять до 1 або 2 типу.

Органічні розлади особистості

На відміну від розглянутих вище, органічні розлади особистості мають причиною не зовнішні фактори (виховання, психологічні травми), а обумовлені соматично. Це можуть бути мозкові порушення, хвороби, що впливають на мозок (наприклад, цироз), вплив токсинів і гормонів. Органічні розлади особистості проявляються різними формами. Детальніше про них можна дізнатися в статті за посиланням вище.

Корисне відео

Психолог, Євгенія Стрілецька, про двох видах нарцисичного розлади особистості:

Висновок

 1. Нарциссическое розлад особистості не дозволяє людині гармонійно вибудовувати відносини з людьми. Суб’єктивно може не сприйматися в якості проблеми.
 2. НРЛ зумовлене надмірною увагою або, навпаки, зневажливим ставленням до дитини в дитинстві. Нарцисичну модель поведінки можуть транслювати дитині і дорослі люди.
 3. Безпосередньо нарцисизм лікування не вимагає. Однак супутні афективні розлади можуть істотно ускладнювати життя людини і вимагати допомоги психотерапевта.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради