Хрещення в 2021 році: дата, історія, звичаї та традиції

Кожен рік православні християни з нетерпінням чекають на свято Водохреща. Це свято має велике значення в церковному календарі, як Великдень і Різдво. Прийнято вважати, що в день Хрещення вода наділяється цілющими властивостями, тому найсміливіші занурюються в ополонку з крижаною водою. Це одна з найвідоміших традицій свята. Крім неї, Хрещення має безліч інших обрядів. Свято поєднує в собі християнську і язичницьку релігію. Багато обряди шанують і передають з покоління в покоління протягом століть.

Хрещення має фіксовану дату і щорічно відзначається 19 січня (6 січня за старим форматом).

 Хрещення в 2021 році: дата, історія, звичаї та традиції

Історія свята

Свято запровадили для того, щоб віддати данину подіям, які мали місце ще під час життя Ісуса. Іоанн Предтеча хотів провести хрещення шляхом обмивання в річці Йордан. Він розповідав людям про те, що купання у Святому водоймі і каяття допоможе позбутися гріхів. Пророк вмів переконувати, тому його слова викликали довіру і люди вирушали до річки для того, щоб пройти обряд хрещення.

Коли Спасителю було 30 років, він також прийшов до Івана. Після того, як Ісус пройшов хрещення, небеса розкрилися, і на землю зійшов Святий Дух у втіленні голуба. Люди, які перебували в окрузі, почули голос Батька. Він повідомив, що Ісус йому доводиться сином, тому через нього передається благовоління. Ці події описує Євангеліє, де Хрещення іменується Богоявленням.

Свято з’явилося ще за часів існування апостолів. Тоді дата свята сходилася з Різдвом. Пізніше йому вибрали окремий день. Сьогодні Водохреще святкують усі країни, де є православні християни, але традиції мають відмінності серед народів.

Обряди і традиції

Православні християни вірять, що в день Хрещення можна позбутися гріхів. Для цього важливо виконати кілька простих умов:

  • дотримуватися строгого посту напередодні свята;
  • відвідати церковне служіння;
  • випити святої води;
  • пройти сповідь і каяття, попросити вибачення перед Богом.

В цей день Небеса розкриваються і Бог чує всі молитви.

 Хрещення в 2021 році: дата, історія, звичаї та традиції

Свята вода

Головним символом Хрещення вважається вода. У святковий період її можна освятити 18 січня на вечірній службі або в день Хрещення. Вода наділяється особливими властивостями завдяки молитвам, які над нею вимовляються. Вона може допомогти подолати недуги і захворювання, очистити від гріхів і стати хранителем домашнього вогнища. Всі віруючі, які відправляються на Хрещенське служіння, повертаються додому з ємністю, наповненою святою водою. Її п’ють усі без винятку, особливу цінність надають для дітей і хворих людей. Так само цією водою вмиваються. Забобонні господині бризкають нею кути житла, щоб позбутися від нечисті і захистити житловий простір від пристріту і негативу. Свята вода чинить сприятливу дію на енергетичну силу і фізичну активність в цілому. Вчені підтвердили зміну молекулярного складу води після обряду освячення, але так і не змогли пояснити цей факт. Властивості води зберігаються протягом року, до того ж вона не псується. Воду можна зберігати в кімнатних умовах.

В Хрещення так само святять воду у водоймах. Навіть вода, яка тече з домашніх кранів, наділена особливими властивостями, тому що її джерелом є відкриті річки і озера.

 Хрещення в 2021 році: дата, історія, звичаї та традиції

Обряд купання в ополонці

За традицією багато людей відправляються до водойм, щоб пройти традиційний обряд купання в ополонці і відчути чудодійну енергію води. Ця традиція народилася дуже давно, але у Євангелії сказано, що виконання цього обряду не є обов’язковим, так як духовне очищення відбувається в каяття і молитві. Купання в ополонках допомагає позбутися гріхів і захистити організм на майбутній рік.

Після закінчення церковної служби у водоймах вирізають ополонки у формі хреста. Поруч з ними ставлять голуба, який є втіленням Святого Духа. Служитель церкви промовляє молитву, після чого люди починають купатися. У воду потрібно занурюватися за груди, потім три рази з головою. Перед кожним пірнанням слід перехреститися. Жінки можуть занурюватися в сорочці з покритою головою. Після завершення купання потрібно загорнутися в теплу банний рушник і випити гарячий чай з медом. Від вживання спиртного краще відмовитися, щоб не отримати проблем зі здоров’ям.

 Хрещення в 2021 році: дата, історія, звичаї та традиції

Частування святкового столу

В переддень Хрещення необхідно дотримуватися правил посту. Під час вечері обов’язковою стравою має бути «сочиво». Це каша з крупи з додаванням меду, горіх, родзинок. На стіл можна подавати пісні страви, наприклад вареники, гриби, капусту. Недоїдене сочиво викидати заборонено, їм потрібно пригостити тварин і птахів. З Хрещенської кашею пов’язано безліч повір’їв і прикмет. Смачна кутя обіцяє удачу протягом року, а пригоріла страва є передвісником біди.

Господині готують смачні святкові страви у свято Хрещення. 19 січня можна подавати м’ясні страви та різноманітні десерти і делікатеси. За святковий стіл сідають після церковного служіння. Перед їжею всі члени сім’ї повинні випити святої води і з’їсти пряник у формі хреста, тільки після цього можна приступати до трапези.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!